Zážitky ako zo zahraničnej dovolenky. Za zlomok jej ceny

6. 7. 2016; Autor: Sóda, Foto: Flickr CC 2.0 Autor:

Už je to tu. Prázdniny, dovolenky. Pre mnohých najobľúbenejšia časť roka. No spoznávanie nových krajín a zážitkov nie je lacné. Existujú však možnosti ako sa zrelaxovať, zabaviť a užiť si dovolenku aj doma, neminúť takmer nič a mať po lete ešte dlho na čo spomínať.

Turistom doma

Po anglicky sa tomu hovorí aj staycation – prázdniny vo svojom meste. Zahrajte sa na turistu vo svojom meste, obci či dedinke. Znovu objavte miesta, na ktoré sa bežne počas pracovného týždňa či víkendov nestihnete pozrieť, a naozaj si na toto objavovanie nechajte dostatok času. Zastavte a porozprávajte sa s miestnymi obyvateľmi.

Ak máte záhradu, vyložte si von lehátko alebo aspoň uterák, urobte si osviežujúcu limonádu, zapnite dobrú hudbu a relaxujte. Ak nemáte záhradu, ale aspoň balkón, urobte si ráno kávičku, pripravte si výdatné raňajky, ozdobte si stôl na balkóne kyticou čerstvých kvetov, a vychutnajte si raňajky ako v prímorskom letovisku.

Zdroj: Flickr: Creative Commons 2,0: Karen Roe

Spoznajte lokálne pamiatky

Ak chcete spojiť príjemné s užitočným plus lacným, vyberte sa do múzea alebo navštívte lokálnu pamiatku ako hrad či zrúcaninu. Vstup do týchto miest je zväčša nenáročný na peňaženku. Ak máte v okolí nejakú zaujímavú pamiatku, na ktorú sa už veľmi dlho chystáte, no doteraz ešte nebol čas, nebolo s kým či nebola tá správna chvíľa, tak dovolenka je na to ideálna.

Nikam sa neponáhľajte, nechajte si na takéto objavovanie voľný celý deň a dajte si miestnym sprievodcom vysvetliť históriu a zaujímavosti.

Doprajte si kultúru

Aj to sú veci, ktoré by ste robili na dovolenke mimo domova. Vyberte sa do divadla, na koncert alebo si choďte pozrieť film, na ktorý ste doteraz nemali dosť času. Pocit, že nemusíte v kalendári hľadať voľné 2-3 hodinky je sám o sebe na nezaplatenie, tak isto ako pocit, že sa nemusíte stresovať pohľadom na hodinky, lebo na druhý deň netreba skoro vstávať do práce.

Využite aj ponuku mnohých miest a navštívte letné kino. Poprípade si urobte vlastné tak, že si z práce požičiate projektor, na záhrade natiahnite bielu plachtu, urobte si misu pukancov a nezabudnuteľný večer môže začať.

Zdroj: Flickr: Creative Commons 2,0: Wrangell-St. Elias National Park & Preserve

Vyberte sa na túru

Netreba chodiť do talianskych, rakúskych či švajčiarskych Álp, aby ste zažili úžasnú turistiku, čerstvý vzduch či prekrásne výhľady.

Aj doma máme bohaté možnosti turistiky a ak chcete zažiť naraz vysokohorskú túru aj poriadnu dávku adrenalínu, stačí zájsť do Nízkych, Vysokých či Belianskych Tatier, Karpát alebo do Slovenského Raja zaliezť si po rebríkoch. Alebo sa zúčastniť plavby na tradičných pltiach v Pieninskom národnom parku a zároveň sa kochať krásnou prírodou.

Vyskúšajte niečo nové

Napríklad nový druh cvičenia v miestnom fitku. Alebo sa naučte variť nové jedlo či upiecť nový koláč. Jednoducho si jeden deň nájdite recept, choďte si v kľude nakúpiť všetky potrebné ingrediencie, pustite si obľúbenú hudbu a potom si varenie či pečenie užívajte a nikam sa neponáhľajte.

Urobte si na dvore stanovačku

Nič nie je jednoduchšie ako si na dvore postaviť stan a ohnisko a večer, namiesto telky či počítačových hier, stráviť v stane rozprávaním si strašidelných príbehov a opekaním večere nad ohňom. Takáto aktivita nestojí takmer nič, no má veľkú zážitkovú hodnotu. A nielen pre deti.

Vyrobte si domácu zmrzlinu

Zdroj: Flickr: Creative Commons 2,0: poppet with a camera

Zmrzlina už tradične patrí k letu, tak si skúste vyrobiť vlastnú, veď máte čas. Skvele pri tom využijete aj sezónne ovocie, napr. marhule či maliny. Ak máte deti, zapojte ich do výroby. Využite ich fantáziu a nechajte ich, nech si vyrobia rôzne zmrzlinové tvary. Skvele sa na to budú hodiť napríklad formičky na vianočné medovníky, ktorými vytvoríte naozaj netradičné zmrzlinové kúsky.

Postavte deťom kartónový hrad

Prekvapte deti a postavte im hrad takmer zadarmo a z úplne obyčajného kartónu. Veľké kartóny zoženiete v supermarketoch či obchodoch s elektronikou alebo nábytkom. Potom dajte deťom za úlohu, aby si kartónový hrad skrášlili podľa vlastných predstáv. Fixkami, farbičkami, nálepkami, listami, kvetmi či konárikmi stromov. Bude to zábava na celé hodiny.

A kým deti majú o zábavu postarané, dospelí sa môžu zabaviť napríklad hraním bedmintonu. Bedmintonové rakety a košíky sú dostupné v každom obchode so športovými potrebami a sú lacné. Je to ideálna hra na leto, pri ktorej veľmi rýchlo zabudnete, že športujete a zažijete kopec zábavy.

Máte ďalšie tipy, ako si užiť dovolenku a ďaleko necestovať? Podeľte sa o ne v komentároch na Facebooku.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.

10 folklórnych podujatí, na ktoré sa tento rok určite oplatí ísť

Výber tradičných, ale i menej známych folklórnych slávností, ktoré sa konajú počas celého leta po celom Slovensku.

čítaj viac