8 obyčajných vecí, bez ktorých by ľudstvo fungovalo úplne inak

Mnohé veci nám prídu úplne obyčajné, ba až zbytočné, no ak by sme ich zrazu nemali, ľudstvo by to pocítilo okamžite.

Prichádzame s nimi do styku každý deň, ničím nás neprekvapujú ani nefascinujú. No ak by týchto osem vecí ľudia nevynašli, svet by vyzeral veľmi odlišne.

Papier

Jedna z najväčších evolučných výhod ľudí je schopnosť komunikovať. Komunikácia nám umožňuje zosúladiť úsilie a vytvárať neuveriteľné veci. Informácií je však toľko, že nie je v možnostiach jednotlivca si ich všetky zapamätať a podať ďalej bez zmeny významu.

Bez papiera by sa stratilo nepredstaviteľné množstvo nápadov a skvelých myšlienok a všetko by sme museli objavovať znovu a znovu.

Klince a skrutky

klince

Malé kúsky kovu, bez ktorých by bolo stavanie príbytkov drahé a náročné. Bez klincov museli stavbári vymýšľať spôsoby, ako spojiť drevo k sebe rôznymi zárezmi, pričom museli byť veľmi presní, čo,  samozrejme, prácu v mnohom komplikovalo. Predtým, než sa klince začali masovo vyrábať, museli ich ručne kovať kováči.

Ľudia pre ne boli schopní páliť staré domy, aby ich mohli získať a znovu použiť. Predstavte si, ako klince zjednodušili napríklad stavbu schodísk, ukladanie drevených podláh, stavbu rôznych podporných konštrukcií a mnohé ďalšie činnosti. Bez klincov, a skrutiek by sme dnes sotva niečo postavili.

Betón

Nebyť starých Rimanov, dnes by sme možno nemali obrovské moderné budovy alebo pohodlné cesty pre autá. Zistili, že zmiešaním sopečného popola, haseného vápna a skál získajú univerzálny stavebný materiál, ktorý je schopný niesť obrovskú váhu budov, z ktorých časť prežila až dodnes.

A to ešte nehovoríme o moderných zmesiach, bez ktorých by sme dnes nemali cesty, mosty, priehrady a mnoho ďalších dôležitých vecí.

Chladenie a mrazenie

Skladovanie ovocia, zeleniny či mäsa v letných horúčavách by bolo extrémne náročné. Ešte začiatkom minulého storočia bolo bežné, že sa potravinárske firmy museli spoliehať na ťažbu a skladovanie prírodného ľadu, ak chceli svoje produkty udržať v chlade.

Dnes máme vďaka chladničkám, mrazničkám a chladiarenským autám čerstvé potraviny, ktoré by sa inak pri transporte znehodnotili, nehovoriac o zdravotných rizikách, ktoré sú vďaka tomu omnoho nižšie.

Kompas

Námorníci a cestovatelia sa v noci dokázali orientovať vďaka tomu, že poznali hviezdy. Cez deň alebo cez oblačnú noc však boli bez pomoci, hlavne na šírom mori, kde nie sú žiadne orientačné body. Po objavení kompasu v Čine sa tento vynález rozšíril aj na Blízky východ a do Európy, vďaka čomu sa začala éra námorných objavov a rozvoj obchodu.

Značenie ciest

Každý, kto už sedel za volantom auta si zrejme vie predstaviť, aké náročné je po tme sledovať čiernu asfaltovú cestu, ešte k tomu v zlom počasí. Ktovie koľko životov by zbytočne vyhaslo na cestách, nebyť bielych čiar a reflexných bodov na okrajoch ciest, ktoré nás upozorňujú na zmeny smeru či nebezpečné úseky.

Prvé takéto značenie sa objavilo vo Veľkej Británii po prvej svetovej vojne. Dopravné značenie umožňuje pohybovať sa obrovskému množstvu ľudí organizovane, a teda rýchlo a bezpečne. Bez neho by bola doprava nevyspytateľná a riskantná.

Pluh

pole

Tento vynález je dnes taká obyčajná vec, že si ani neuvedomujeme, aký význam mala pre ľudstvo. Kým boli ľudia iba lovci a zberači, celý deň im zabralo hľadanie potravy, a nemali čas venovať sa iným činnostiam.

Potom prišli na to, ako dopestovať plodiny, takže bolo možné zotrvať na jednom mieste. Pestovanie však bolo stále veľmi náročné na pracovnú silu, až kým neprišiel pluh.

Vďaka tomuto nástroju sa práca na poli zefektívnila natoľko, že ľudia začali produkovať prvé prebytky potravy, vďaka čomu nemuseli všetci pracovať a mohli sa rozvíjať ďalšie remeslá.

Tam, kde boli poľnohospodári a remeselníci začal vládnuť čulý obchodný ruch, začali vznikať mestá. V nich sa rodili písma, číselné sústavy a mohlo sa rozvíjať aj stavebníctvo, umenie a ďalšie desiatky odvetví.

Ozubené kolesá

Kus kovu so zabrúsenými zúbkami. Jednoduché a pritom geniálne. Bez ozubených kolies alebo ich variácií by sme nemali autá, výťahy, hodiny, a mnoho moderných strojov, ktoré nám uľahčujú prácu a umožňujú masovú výrobu.

Určite sa nájdu aj ďalšie veci, bez ktorých by životy ľudí vyzerali úplne inak, no toľko by sa ich do článku nezmestilo. Pokojne nám však svoje nápady nechajte v komentároch na našom Facebooku.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aj šéfka Instagramu jednu vlastní. Toto sú kabelky zo Slovenska, ktoré poznajú aj vo svete

Keď sa originálny nápad stretne s kvalitným materiálom a poctivou prácou, úspech na seba nenechá dlho čakať.

O slovenskej móde sa na titulkách módnych magazínov zrejme nedočítate každý deň, to však neznamená, že sa tu nevznikajú kvalitné veci. Naopak, máme veľa dizajnérov a návrhárov so skvelými nápadmi. A vďaka nim potom vznikajú napríklad veľmi kvalitné a pekné tašky a kabelky. Vybrali sme pár značiek, na ktoré môžme byť aj mimo našich hraníc právom hrdí.

1. WooleWo

Jednoduché, krásne, minimalistické, no zároveň dlhotrvácne výrobky vďaka kvalitným materiálom ako koža, vlna a drevo. Táto značka vyrába krásne tašky, batohy a dáva dokonca starému nábytku nový život vďaka redizajnu.

2. Verbua

Kožené tašky Verbua

Dvojica Bastien, pôvodom z Francúzska a Veronika, ktorá je Slovenka, pôsobia spolu v Bratislave, kde tvoria luxusné kožené tašky, aktovky, peňaženky či brašne. Inšpiráciu berú z francúzskeho brašnárstva, ktoré Bastien zdedil po svojom otcovi sedlárovi. Ten mal v malom francúzkom mestečku brašnársku dielňu a Bastien sa tam tomuto remeslu priučil.

Pri výrobe svojich tašiek používajú len najkvalitnejšie materiály a tradičné brašnárske techniky. Veľký dôraz kladú na detaily

3. Maka Gallik

Kabelky Maka Gallik

Kysučanka, ktorá žije a tvorí vo svojom rodnom regióne. Zameriava sa najmä na vysokokvalitné kožené tašky, ktoré pre majiteľa môžu byť zároveň aj šperkom. Jej kúsky sú určené najmä ľuďom, ktorí sa chcú odlíšiť . Okrem tvorby kožených tašiek sa venuje aj kostýmovej tvorbe, stylingu a produktovému foteniu.

4. Pure

Pure

Koža, drevo, včelí vosk. Tieto 3 vône budete mať možnosť cítiť a v dielni talentovanej dievčiny, ktorá si hovorí Sue a tvorí pod menom Pure.

Meno Pure (v preklade čistý, poctivý) si pre svoje výrobky vybrala pre ich jednoduchosť, minimalizmus a čisté línie.

5. leTTa

Originálne a nielen chlpaté kabelky a prívesky. To je značka Letta, založená Nikoletou Rajnákovou. Nikoletine jedinečné kabelky a doplnky sa už dokonca udomácnili i v newyorských butikoch, no nie len tam. Kúpiť si ich môžte aj v iných amerických mestách, ale aj v Portugalsku, Anglicku, Kanade a čoskoro budú dostupné aj v juhokórejskom Soule.

Kabelky sú precízne vyrobené z najkvalitnejších materiálov a sú skutočne originálnym doplnkom vhodným na každú príležitosť. Na februárových týždňoch módy v New Yorku a Paríži prezentovala kabelku Tsarina aj šéfka Instagramu Eva Chen. Niekoľko ich dokonca aj sama vlastní.

6. Lin

V jednoduchosti je krása. Ešte donedávna ste túto značku mohli registrovať pod menom Stofanell, ale keďže doba sa rýchlo mení, bolo na čase občerstviť aj meno značky. Značka Lin sa zamieriava najmä na kabelky, batohy či tašky v jednoduchých dizajnoch a farebných kombináciách. Menej je niekedy naozaj viac a tieto tašky sú ozaj skvelým doplnkom do šatníka.

7. Popular

tašky Popular

Táto značka sa na slovenskom módnom a dizajnovom trhu úspešne objavuje už jedenásty rok. Pravidelne ich môžte stretnúť počas letných festivalov či na populárnych akciách ako je napríklad bratislavský Urban Market.

Tvorí ju talentovaná dvojica Michal a Zuzana. Michal, okrem toho že je DJ, sa venuje najmä grafike a brandingu. Zuzana, je vyštudovanou textilnou dizajnérkou, takže jej doménou je . navrhovanie kolekcií. Na svedomí má aj dizajny najpopulárnejších kabeliek značky Popular.

8. Dajana Rodriguez

Kabelky začala šiť pred 4 rokmi. Keďže jej otec sa venoval výrobe kožených búnd, mala k výrobe kabeliek k dispozícii všetko potrebné vybavenie. Spočiatku vyrábala kabelky len pre seba a kamarátky. Začali byť celkom populárne a tak ich Dajana začala predávať cez Sashe.sk, český Fler.cz a dokonca aj Etsy.com.

Tu sa výroba kabeliek už rozbehla naplno a Dajane sa len nedávno splnil sen a otvorila si vlastnú podnikovú predajňu, kde okrem celej rodiny majú už aj dve stále šičky. Kabelky predávajú do celého sveta. Dajaninu dielňu môžte nájsť v Malých Uherciach pri Partizánskom.

Vlastníte niektoré kúsky aj vy? Zvyknete kupovať výrobky slovenských dizajnérov? Dajte nám vedieť poprípade nám pošlite fotku na FB stránku Sódy.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac