8 obyčajných vecí, bez ktorých by ľudstvo fungovalo úplne inak

16. 6. 2016; Autor: Sóda, Titulná foto: Todd Quackenbush

Prichádzame s nimi do styku každý deň, ničím nás neprekvapujú ani nefascinujú. No ak by týchto osem vecí ľudia nevynašli, svet by vyzeral veľmi odlišne.

Papier

Jedna z najväčších evolučných výhod ľudí je schopnosť komunikovať. Komunikácia nám umožňuje zosúladiť úsilie a vytvárať neuveriteľné veci. Informácií je však toľko, že nie je v možnostiach jednotlivca si ich všetky zapamätať a podať ďalej bez zmeny významu.

Bez papiera by sa stratilo nepredstaviteľné množstvo nápadov a skvelých myšlienok a všetko by sme museli objavovať znovu a znovu.

Klince a skrutky

klince

Malé kúsky kovu, bez ktorých by bolo stavanie príbytkov drahé a náročné. Bez klincov museli stavbári vymýšľať spôsoby, ako spojiť drevo k sebe rôznymi zárezmi, pričom museli byť veľmi presní, čo,  samozrejme, prácu v mnohom komplikovalo. Predtým, než sa klince začali masovo vyrábať, museli ich ručne kovať kováči.

Ľudia pre ne boli schopní páliť staré domy, aby ich mohli získať a znovu použiť. Predstavte si, ako klince zjednodušili napríklad stavbu schodísk, ukladanie drevených podláh, stavbu rôznych podporných konštrukcií a mnohé ďalšie činnosti. Bez klincov, a skrutiek by sme dnes sotva niečo postavili.

Betón

Nebyť starých Rimanov, dnes by sme možno nemali obrovské moderné budovy alebo pohodlné cesty pre autá. Zistili, že zmiešaním sopečného popola, haseného vápna a skál získajú univerzálny stavebný materiál, ktorý je schopný niesť obrovskú váhu budov, z ktorých časť prežila až dodnes.

A to ešte nehovoríme o moderných zmesiach, bez ktorých by sme dnes nemali cesty, mosty, priehrady a mnoho ďalších dôležitých vecí.

Chladenie a mrazenie

Skladovanie ovocia, zeleniny či mäsa v letných horúčavách by bolo extrémne náročné. Ešte začiatkom minulého storočia bolo bežné, že sa potravinárske firmy museli spoliehať na ťažbu a skladovanie prírodného ľadu, ak chceli svoje produkty udržať v chlade.

Dnes máme vďaka chladničkám, mrazničkám a chladiarenským autám čerstvé potraviny, ktoré by sa inak pri transporte znehodnotili, nehovoriac o zdravotných rizikách, ktoré sú vďaka tomu omnoho nižšie.

Kompas

Námorníci a cestovatelia sa v noci dokázali orientovať vďaka tomu, že poznali hviezdy. Cez deň alebo cez oblačnú noc však boli bez pomoci, hlavne na šírom mori, kde nie sú žiadne orientačné body. Po objavení kompasu v Čine sa tento vynález rozšíril aj na Blízky východ a do Európy, vďaka čomu sa začala éra námorných objavov a rozvoj obchodu.

Značenie ciest

Každý, kto už sedel za volantom auta si zrejme vie predstaviť, aké náročné je po tme sledovať čiernu asfaltovú cestu, ešte k tomu v zlom počasí. Ktovie koľko životov by zbytočne vyhaslo na cestách, nebyť bielych čiar a reflexných bodov na okrajoch ciest, ktoré nás upozorňujú na zmeny smeru či nebezpečné úseky.

Prvé takéto značenie sa objavilo vo Veľkej Británii po prvej svetovej vojne. Dopravné značenie umožňuje pohybovať sa obrovskému množstvu ľudí organizovane, a teda rýchlo a bezpečne. Bez neho by bola doprava nevyspytateľná a riskantná.

Pluh

pole

Tento vynález je dnes taká obyčajná vec, že si ani neuvedomujeme, aký význam mala pre ľudstvo. Kým boli ľudia iba lovci a zberači, celý deň im zabralo hľadanie potravy, a nemali čas venovať sa iným činnostiam.

Potom prišli na to, ako dopestovať plodiny, takže bolo možné zotrvať na jednom mieste. Pestovanie však bolo stále veľmi náročné na pracovnú silu, až kým neprišiel pluh.

Vďaka tomuto nástroju sa práca na poli zefektívnila natoľko, že ľudia začali produkovať prvé prebytky potravy, vďaka čomu nemuseli všetci pracovať a mohli sa rozvíjať ďalšie remeslá.

Tam, kde boli poľnohospodári a remeselníci začal vládnuť čulý obchodný ruch, začali vznikať mestá. V nich sa rodili písma, číselné sústavy a mohlo sa rozvíjať aj stavebníctvo, umenie a ďalšie desiatky odvetví.

Ozubené kolesá

Kus kovu so zabrúsenými zúbkami. Jednoduché a pritom geniálne. Bez ozubených kolies alebo ich variácií by sme nemali autá, výťahy, hodiny, a mnoho moderných strojov, ktoré nám uľahčujú prácu a umožňujú masovú výrobu.

Určite sa nájdu aj ďalšie veci, bez ktorých by životy ľudí vyzerali úplne inak, no toľko by sa ich do článku nezmestilo. Pokojne nám však svoje nápady nechajte v komentároch na našom Facebooku.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.

,

Technológie, vďaka ktorým slovo hendikep stráca význam

Aj v oblasti technologického vývoja pre hendikepovaných platí pravidlo, čo nebolo možné včera, je možné dnes.

čítaj viac