Akčná kamera Benq QC1: Skvelý pomer ceny a výkonu

29. 6. 2016; Autor: O2 Guru Marek Tonka, Foto: O2 Guru Marek Tonka

Opísať známemu adrenalínový zážitok slovami je zhruba to isté, ako si predstaviť chuť jedla z fotky. Približne viete, aké bude, ale nie je to ono. S akčnou kamerou Benq QC1, o ktorej si dnes povieme niečo viac, to je predsa len o inom.

Prvý dojem

Na stole pristál balík veľký asi ako škatuľa od holiaceho strojčeka. Pomaly otváram a len vyberám a vyberám. Toľko príslušenstva nie je ani v troch krabiciach od telefónu.

Okrem samotnej kamery sa v balení nachádzajú držiaky, či už na hlavu alebo trup, priľahlý alebo zahnutý držiak, vložky proti zahmlievaniu, statívový adaptér, prísavka, držiak Pro Bike a kombinovaná spojka. K tomu hodinky, ktoré sú súčasťou balenia a slúžia na ovládanie kamery.

Kamera a príslušenstvo

Po rozbalení som uvidel kameru vo vodotesnom puzdre štandardu IPX8 (obal s kamerou vydrží trvalé ponorenie). Krásne prevedenie čiernej kamery s oranžovým rámom púzdra perfektne spolu sedí a môj prvý dojem asi nemohol byť lepší. Kamera priam lákala vybrať z puzdra.

Vybrať sa dala pomerne ťažko, ale to mohol každý čakať. Výrobca si dal na puzdre záležať, aby sa kamera nepoškodila. Po vybratí som ani poriadne necítil, že niečo v ruke mám. Kamera má približne 80 gramov, avšak bez batérie.

S ňou váha vyskočila na 110 gramov. V porovnaní s konkurenciou má kapacitu 2260 mAh, čo je dva- až trikrát viac ako u konkurencie. Vďaka tejto výkonnej batérii sa dajú urobiť zhruba tri hodiny záznamu. To je slušné číslo, ak si predstavíte, že používate niečo, čo je veľké asi ako dva kovové zapaľovače.

kamera

Táto váha je skutočne veľmi nízka, avšak v ochrannom obale to bolo skoro dvakrát toľko. Prax ale vždy povie svoje, preto som sa hneď pustil do práce a zapojil všetko tak, aby som kameru dal na cyklistickú prilbu.

Prišlo prvé mínus. Čísla možno veľa povedia, ale viac povie pocit. Kamera s obalom je ťažšia ako by sa na prvý pohľad zdalo. To však prejde po pár minútach, jednoduchá sila zvyku. Avšak bez ochranného krytu kameru pri športovaní alebo adrenalínových športoch veľmi nevyužijete, bez puzdra sa nedá pripnúť.

kamera 2

Parametre

Full HD kamera s rozlíšením 1080p postačuje nielen na bežné používanie, na tom si dal výrobca záležať. Pekné zážitky si zaslúžia byť zvečnené v dobrej kvalite. Kamera nahráva rýchlosťou 60 snímkov za sekundu, takže si užijete aj spomalené zábery. Spomenúť určite treba to, že okrem nahrávania vo Full HD, vie robiť aj fotografie. A nie hocijaké, 13 Mpix fotografie boli jasne viditeľné bez známok vetra v pozadí.

Na samotnej kamere pri pohľade zhora nájdeme dve tlačidlá, jedno na spustenie a prepínanie režimov (foto, nahrávanie videa, nastavenia), druhé slúži ako spúšť. Medzi týmito tlačidlami nájdeme displej.

Čitateľnosť aj pri ostrejšom svetle bola vynikajúca. Aby sme nezabudli na to podstatné – kamera podporuje 4G pripojenie, vďaka čomu môžete zážitky okamžite zdieľať. A to buď cez hodinky, alebo aj cez aplikáciu “Benq 4G Live Cam”. Vďaka aplikácií môžete kontrolovať obraz a zobrazovať priamo to, čo sa nahráva online.

Ovládanie kamery

Kamera na helme odskúšaná, môžme prejsť k ďalšiemu príslušenstvu z krabice – k hodinkám. Tie nevyzerajú nijak špeciálne po vizuálnej stránke, ale vlastnosti aj funkcie tento dojem prevážia. Ovládanie je jednoduché a zabezpečujú ho 4 tlačidlá. Hodinky pri testovaní stačilo nabiť len raz za týždeň.

dav

Keď sme už pri tom nabíjaní, to je nie až také štandardné, ako sme zvyknutí pri smartfónoch. Hodinky sa nabíjajú cez špeciálny kábel, čo je mínus. Ak by sa poškodil, nedá sa zohnať len tak v hociktorom obchode. Preto by som skôr privítal nabíjanie hodiniek napríklad cez USB kábel.

hodinky zboku

Postrehy z používania

Počas skúšok, či už pri kúpaní, alebo na bicykli, kamera držala perfektne a video bolo o to viac akčnejšie, keď som si ho pustil. Čo však môžem vytknúť, je pripojenie kamery na obvod pása, resp. na hruď.

Pri testovaní, či už to bolo potápanie, lezenie po skalách v prírode, turistika alebo bicykel, nenašiel som využitie. Možno vtedy, ak by som skákal z lietadla s padákom.

Výrobca uvádza možnosť ponorenia kamery spolu s hodinkami až do hĺbky 60 metrov. Vyskúšané pri zhruba 37 metroch asi približne hodinu. Po návrate na súš nebolo vidieť známky používania. Výrobca si dal jednoducho záležať na tom, aby kamera nebola len vynikajúcim spoločníkom pri hľadaní pokladov, ale aby aj čo to vydržala.

Aby som však nezabudol, umiestnenie kamery či už na prilbu, alebo riadidlá bicykla, bolo jednoduché, a ani nešetrná jazda nepokazila dojem z videa. To je obrovské plus, pokiaľ sa chcete so svojím zážitkom niekomu pochváliť.

Škoda len toho puzdra, lebo bez neho sa kamera nedá uchytiť, ak by ste si ju, napríklad, chceli len tak zobrať na turistiku. Pokiaľ ide o hodinky, na tie som pri používaní zabudol hneď, ako som zapol nahrávanie. Po skončení cyklistickej zábavy som si na ne spomenul a nemusel rukami tápať po kamere, a hľadať vypínanie na hlave. Jedno kliknutie a hotovo, video uložené.

kamera na prilbe

Zhrnutie

Plusy

  • Dlhá výdrž batérie
  • Ovládanie kamery pomocou hodiniek
  • Kvalitný displej na kamere
  • Viac než bohaté príslušenstvo
  • Kvalita obrazu pri videách, rovnako aj pri snímkoch.

Mínusy

  • Kamera sa dá uchytiť len s vodeodolným puzdrom – väčšia váha
  • Da sa pracovať len s kamerou alebo s hodinkami
  • Nabíjanie hodiniek cez špecifický port

Od začiatku testovania až do konca som mal veľmi dobrý pocit z toho, že za dobrú cenu človek dostane takúto funkcionalitu. Hodinky s jednoduchým ovládaním, kameru s vynikajúcimi parametrami a kopec príslušenstva.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.

,

Garmin Forerunner 230: Malé laboratórium, ktoré na zápästí necítite

O2 Guru týždeň testoval bežecké hodinky od Garminu pri behu, vo vode, ale aj na bicykli.

čítaj viac