Ako skrotiť mobilné dáta so smartfónom ZTE A310

20. 12. 2016; Autor: Michal Kmeť, Foto: Sóda

Udržať mobilné dáta pod kontrolou by sa dalo prirovnať k snahe prenášať vodu v dlaniach. Pokiaľ ich teda úplne nevypnete, vždy sa nájde niečo, čo si z nich aspoň trochu odštipne. Ukážeme vám, ako ich “dať do laty” so smartfónom pre nenáročných ZTE A310.

Aktualizácie počkajú

Úplne prvý krok, ktorý by ste mali spraviť, je vypnúť automatické aktualizácie mimo Wi-Fi. Vaše aplikácie sa aktualizujú často a dokážu minúť obrovské množstvo dát. Nastavenie je úplne jednoduché. Otvorte Obchod Play, zvoľte Nastavenia a vyberte možnosť Aktualizovať aplikácie automaticky len cez Wi-Fi.

Vypnite automatické aktualizácie mimo Wi-Fi.

Dáta na pozadí majú svoje plusy, aj mínusy

Ďalším možným krokom je vypnutie dát na pozadí. Tu treba krok zvážiť. Vypnutie znamená, že sa vám nebude automaticky aktualizovať e-mail, notifikácie z aplikácii prepojených na internet či napríklad počasie.

Na oplátku ale získate úplnú kontrolu nad tým, čo robia vaše aplikácie s dátami. Stačí si vo vašom ZTE otvoriť Nastavenia, tu využitie dát a cez menu vybrať Obmedziť dáta na pozadí.

Obmedzte mobilné dáta na pozadí.

Navigácia dokáže perfektne pracovať aj offline

Navigácia online má určite svoje výhody, keďže offline sa k vám nedostanú napríklad aktuálne správy o dopravnej situácii. Ale ak ste ochotní to oželieť a radšej ušetriť svoje dáta na dôležitejšie veci, pri navigáciách neminiete ani jeden bajt.

Ponuka offline navigácií je bohatá a ak potrebujete poradiť, niekoľko ich nájdete tu. Keďže so ZTE A310 máte možnosť použiť pamäťovú kartu pre uloženie máp, máte dostatok miesta prakticky pre celý svet.

Obrázok: Smartfón pre nenáročných ZTE A310.

Facebook sa dá použiť aj inak

Takmer každý používa Facebook. Táto nesmierne populárna aplikácia má zároveň veľký apetít, pokiaľ ide o dáta. Vyriešite to jednoducho – sú aj alternatívne aplikácie s menšou spotrebou, ako napríklad oficiálna aplikácia Facebook Lite.

Ak chcete zájsť ešte ďalej a na Facebooku minúť dát čo najmenej, stačí použiť prehliadač. Nepraktické? V prehliadači Chrome len navštívte Facebook, vyberte Menu priamo v Chrome – Pridať na domovskú stránku. Vznikne vám ikonka, s ktorou sa z vášho ZTE A310 dostanete na Facebook jedným klikom. S minimom dát. A pomocou aplikácie IFTTT môžete naďalej dostávať notifikácie z Facebooku, ak ich potrebujete.

Na prezeranie Facebooku používajte prehliadač.

Nezabúdajte na Bluetooth

Určite je pohodlné poslať fotku či video cez Messenger, Hangouts či e-mail, hoci je príjemca kúsok od vás. Ak ale chcete vaše dáta využiť efektívne, určite použite v tomto prípade radšej Bluetooth. Ten sa vašich mobilných dát nedotkne a ZTE A310 ho má v zatiaľ poslednej vydanej verzii 4.0.

Aj služby od Google vedia dáta šetriť

Google Chrome je najpoužívanejší prehliadač a zrejme ho budete chcieť používať aj vo vašom smartfóne ZTE A310. Aj on pamätá na dátovú spotrebu. Stačí si ho otvoriť, vybrať Menu – Nastavenia a nájdete tu funkciu Šetrič dát. Tá pracuje na princípe kompresie stránok. Spotreba dát z vášho prehliadača sa takto zníži približne o 20 až 30 %.

Aj s Google Chrome viete dáta ušetriť.

Jediným následkom je trochu pomalšie načítavanie. Tiež treba pamätať, že táto funkcia nepomôže pri zabezpečených stránkach (tie začínajú https://). Mimochodom, funguje aj pri videách.

Keď sme pri videách, pravdepodobne na ich pozeranie používate aplikáciu Youtube. Tá má v každom videu možnosť nastaviť kvalitu, ktorá má veľký vplyv na objem prenesených dát. Je to jednoduché, čím nižšia kvalita, tým menej dát spotrebujete.

Nižšia kvalita videí YouTube sa rovná nižšej spotrebe dát.

Aj s jedným z cenovo najdostupnejších smartfónov ako je ZTE A310 dokážete takto vaše dáta využívať efektívne. No a ak ho ešte nemáte, zastavte sa u nás.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.

Huawei P9: Vlajková loď za skvelú cenu

V oblasti vlajkových lodí chce každý výrobca ukázať niečo extra, niečo inovatívne, niečo, čím sa odlíši od ostatných vlajkových lodí. Huawei to dokázal na jednotku.

čítaj viac