Najnovší typ USB ešte neznamená, že sa smartfón superrýchlo nabije

[lnk url=“https://pixabay.com”] Zdroj: Pixabay [/lnk]

20. 2. 2017; Autor: Marek Tonka, Foto: Pixabay

Výrobcovia telefónov z času na čas prídu s novinkou, kvôli ktorej nám do zbierky pribudne nejaké nové príslušenstvo či káblik. Takouto novinkou, ktorá už síce je na trhu nejaký čas, je aj USB C konektor, ktorý, podobne ako predchodcovia, slúži na pripájanie telefónu k počítaču a na nabíjanie.

Hlavnou zmenou v tomto prípade je, že pri pripájaní telefónu už nebudete musieť rozmýšľať, či je správne natočený. Veľa z nás ešte využíva staré microUSB káble na nabíjanie smartónov alebo tabletov, ktoré sa dajú pripojiť iba jednou stranou. Tieto microUSB káble patria do kategórie B (v tejto kategórií sa nachádza štandardné aj miniUSB).

Ak hovoríme o type USB konektora (A, B alebo C), nemyslíme tým rýchlosť, akou dokáže prenášať dáta alebo nabiť telefón, ale jeho tvar. “Áčkový” USB konektor je ten bežný hranatý, ktorým pripájate napríklad klávesnicu k počítaču.

USB type C
Zdroj: Pixabay

Rýchlosť prenosu dát a nabíjania sa pri USB konektoroch označuje číslami – napr. 1.0, 2.0, alebo 3.0. Najnovšia verzia 3.1. Dokáže nabiť 80 % batérie za 35 minút a prenášať dáta maximálnou rýchlosťou 10 Gbps.

Preto si pred kúpou smartfónu treba dobre pozrieť aj parametre zariadenia. Môže mať síce najnovší USB C konektor, to však ešte neznamená, že zvládne aj rýchle nabíjanie. Ak máte záujem o túto funkciu, hľadajte označenie 3.1. To isté platí aj o prenosovej rýchlosti. Všetky zariadenia aj káblé, ktorými ich spojíte, musia byť z generácie 3.1.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.

,

Návod, ako dať otravným hovorom a SMSkám červenú

Nevyžiadaný telefonát či správa môže pokaziť deň. Poradíme vám, ako sa tomu brániť.

čítaj viac