Od “tehly” až po obrovské displeje: Takúto cestu prešli smartfóny za takmer 25 rokov

staré mobilné telefóny

13. 3. 2017; Autor: O2 Guru, Foto: Adam Russell

Nad prvým smartfónom by ste sa dnes asi najskôr pousmiali, no od jeho vzniku prešlo už úctyhodné štvrťstoročie. Pozrite sa, ktoré telefóny sa stali míľnikmi v tomto segmente.

Prvý smartfón – IBM Simon

V roku 1994 ešte nebol pojem smartfón používaný, ale už vtedy sa objavilo prvé zariadenie, na ktoré sa toto označnie hodí. IBM Simon mal dotykový displej, ovládanie dotykovým perom (stylusom) a aj aplikácie. Okrem adresára si dokázal poradiť s mapami, správami či emailami.

Ericsson R380 – začína sa skutočná éra smartfónov

Zdroj: Wikimedia

Prvé zariadenie, ktoré sa predávalo pod označením smartfón, bol Ericsson R380 vydaný v roku 2000. Spájal funkcie mobilných telefónov a vreckových počítačov, ktoré časom smartfóny úplne nahradili. K dispozícii už mal dotykový displej a bol to tiež prvý smartfón s OS Symbian.

K slovu sa dostáva BlackBerry Quark

Zdroj: Wikimedia

BlackBerry je značka, ktorá sa pomaly vytráca. V minulosti kraľovala smartfónom a prvým plnohodnotným zariadením tejto značky bol BlackBerry “Quark”, alebo inak séria 62XX, z roku 2003. Predtým ste so svojim BlackBerry smartfónom mohli telefonovať len so špeciálnou sadou slúchadiel.

Android prichádza na scénu

HTC Dream z roku 2008, tiež známy ako G1, bol prvým telefónom s operačným systémom Android. Obdiv si ale získal skôr solídnou konštrukciou, ako softvérom. Ten bol kritizovaný pre nedostatok aplikácií či funkcií. Čas ale ukázal, že HTC Dream začal novú éru pre operačné systémy.

Steve Jobs ukázal svetu iPhone

Zdroj: Wikimedia

Predstavovať túto značku asi netreba. Celé to začalo v roku 2007 predstavením prvého modelu. Bolo to prvé zariadenie, v ktorom prevládalo ovládanie dotykom prsta miesto stylusu, či klávesnice. Svet smartfónov sa začal meniť.

Príchod Galaxy

Zdroj: Wikimedia

Prvý zo série svetoznámych smartfónov s Androidom od Samsungu uzrel svetlo sveta v roku 2010. Svojho času najtenší smartfón na svete, hrubý 9,9 mm. Vyšiel celkovo vo viac ako 20 variáciách a predalo sa okolo 25 miliónov kusov tohto zariadenia.

Fotoaparát ide do popredia

Zdroj: Nokia

Táto ikona medzi smartfónmi od Nokie zaujala vo svojej dobe dizajnom či dobre vyladeným softvérom. Skutočnú legendu z nej však spravil fotoaparát. Nokia N95 bola prvým smartfónom zameraným na fotoaparát a predzvesťou jednej z hlavných tém pri smartfónoch v budúcnosti.

Zrod veľkých displejov

Zdroj: Wikimedia

Dnes sú smartfóny s diplejom 5 a viac palcov úplne bežné a žiadané. Nebolo to tak vždy a celé to začal Samsungu Galaxy Note. V roku 2011 prišiel s 5,3 palcovým displejom a oživil aj stylus.

Patrí ten váš smartfón ešte k predchodcom týchto legiend? Môžete si kúpiť nový v Mobil Markete.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.

,

Coolpad Porto S: Čerstvý upgrade dostupnej klasiky

Jedno písmenko v označení smartfónu znamená iný dizajn a tiež displej.

čítaj viac