Takto funguje dotykový displej vášho telefónu

V súčasnosti sú štandardom multidotykové displeje s niekoľkými miliónmi farieb a zobrazením takým jemným, ako keby ste sa pozerali na fotografiu.

Displej je jedným z hlavných parametrov, ktorý rozhoduje pri výbere telefónu. V súčasnosti sú štandardom multidotykové displeje s niekoľkými miliónmi farieb a zobrazením takým jemným, ako keby ste sa pozerali na fotografiu.

Ešte nie tak dávno sme sa ale pozerali na displeje s jednofarebným podsvietením, do ktorých sa vošlo maximálne pár riadkov obyčajného kostrbatého textu.

Prvé dotykové displeje prišli rezistívnou (odporovou) technológiou snímania dotyku. Je založená na dvoch odporových vrstvách, medzi ktorými je ďalšia izolačná vrstva, tvorená vzduchovou medzerou. Pri dotyku a spojení oboch odporových vrstiev nastupuje riadiaca elektronika, ktorá na základe pomerov odporov určí presnú polohu dotyku.

Dotykový displej

Pri tomto displeji môžete využívať vlastné prsty, ale pre presnejšie ovládanie je určený stylus – dotykové pero. To však nebývalo tak často zabalené pri telefóne, preto niekedy postačila aj ceruzka s gumou.

Aktuálne prevládajú v smartfónoch kapacitné (multitouch) displeje. Vďaka pevnej ploche sa vyznačujú zvýšenou odolnosťou voči mechanickému poškodeniu. Sú tvorené vodivou vrstvou, prikrytou plastom či sklom. Pri dotyku prstom ruky sa naruší elektrostatické pole zmenou kapacity. Riadiaca elektronika vyhodnotí jednotlivé hodnoty kapacít a určí polohu dotyku.

Dotykový displej

Najväčšou výhodou týchto displejov je určite väčšia citlivosť na dotyk a rozpoznávanie viacerých dotykov súčasne. Túto technológiu využívate hlavne pri prezeraní internetového prehliadača alebo fotografií (napr. približovanie). Pri tomto type displejov však s obyčajným dotykovým perom ani s bežnými rukavicami na rukách nepochodíte, musíte mať také, ktoré sú na prácu s dotykovým displejom prispôsobené.

Budúcnosť ovládania dotykom sa môže skrývať v 3D displejoch, alebo v písaní na vlastnú ruku. Touto cestou sa vydala spoločnosť SkinTrack. V skratke, ide o hodinky a prsteň, ktoré emitujú neciteľný elektrický signál. Hodinky tieto signály spracujú “premenia” vašu ruku na dotykový panel. Viac detailov nájdete v tomto videu:

Technológií je skutočne mnoho, a je len otázkou času, kedy budete smartfóny využívať bez dotyku, intuitívne, alebo možno len pohľadom.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fotoreport: 300 kilometrov na psích záprahoch naprieč arktickou tundrou

Petrovi Hollému, rodákovi z Dubnice nad Váhom sa podarilo byť súčasťou jedinečnej expedície, ktorá každoročne vytiahne niekoľkých ľudí z ich stereotypu do nefalšovanej divokej prírody.

Fjällräven Polar je jedinečná expedícia, ktorá umožňuje obyčajným ľuďom zažiť niečo, do čoho by sa sami nepustili – prejsť 300 kilometrov na psích záprahoch naprieč arktickou tundrou.

Myšlienkou tohto podujatia je vytiahnuť obyčajných ľudí z kancelárie a ukázať im, že aj v –35 °C so správnym oblečením a so správnymi návykmi dokáže človek nielen prežiť, ale dokonca si takéto podmienky vychutnať.

Na evente zastrešenom švédskym výrobcom outdoorového oblečenia, spoločnosťou Fjällräven, ich vybavia všetkým potrebným oblečením, ako aj príslušenstvom.

Nasleduje dvojdňový tréning pod taktovkou experta Johana Skullmana. Štartuje sa na  ďalekom severe Nórska a končí sa vo švédskom Laponsku.

Pravidelný prísun tekutín, vrstvenie oblečenia, obsluha benzínových varičov, to sú len začiatky toho, s čím sa Peter stretol počas nasledovných dní.

Tvrdé podmienky, ale aj konkurencia

Dostať sa na výpravu však nebolo jednoduché. O miestenku na Fjällräven je totiž veľký záujem a súťaží sa po celom svete. Najprv musíte vytvoriť video o tom, prečo ste práve vy ten pravý kandidát. Následne ľudia za jednotlivé videá cez sociálne siete hlasujú.

Súťažiaci, ktorí majú na konci najviac hlasov z danej krajiny, idú automaticky, druhého vyberá porota.

To bol aj Petrov prípad. Bol zaradený do kategórie Ostatné krajiny. Súťažil tak s ľuďmi z celého sveta. S Katrinou z Estónska prehral po skoro mesiaci naháňania hlasov len o 394 hlasov. Zastavil sa na čísle 27 863.

Smútok z prehry netrval dlho. Po dvoch týždňoch udelili organizátori Petrovi divokú kartu.

Po príchode do Švédska vznikla jeho prezývka Hollywood. Nielenže vychádzala z jeho mena, ale ako jediný prišiel so svojim vlastným štábom RTVS, vďaka čomu vznikol výstižný dokument, ktorý zachytáva celú cestu arktickou tundrou.

Nepopísateľné zážitky, zasnežená tundra, mrazivé počasie, noví priatelia z celého sveta, spánok s polárnou žiarou nad hlavou. Toto, a ešte mnoho viac zažil Peter na mrazivom výlete.

DCIM106GOPRO

Fjällräven Polar 2017 (3. – 8. apríla) bude mať dvoch slovenských zástupcov. Celý priebeh expedície môžete sledovať na www.polar.fjallraven.com.

Peter Hollý – cestovateľ, dobrodruh, fotograf. Má rád výzvy, kopce a hory. Nepohrdne tradičnou kuchyňou kdekoľvek na svete. Na cestách ho fascinujú výhľady, ktoré sa snaží zachytiť a aspoň cez fotku ich priblížiť ostatným. Cestovanie dáva človeku iný rozmer, iné skúsenosti, obohacuje ho na duchu a búra predsudky. Jeho prácu nájdete na www.peterholly.sk alebo instagrame peter.holly

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac