3 spôsoby, ako si pozrieť celú ságu Star Wars

Nech vás sila a tento prehľad sprevádzajú všetkými filmami z veľmi vzdialenej galaxie.

Ako fanúšikov Star Wars (Hviezdnych vojen) nás vie stále prekvapiť, ak niekto nevidel ani jeden diel tejto ságy. Ak by ste to chceli napraviť a konečne dobehnúť svoje popkultúrne resty, existujú tri spôsoby, ako si prvýkrát pozrieť všetky filmy Star Wars. Pre skalných fanúšikov môže byť zaujímavým osviežením hlavne tretí spôsob.

Sledujte filmy cez O2 a vychutnajte si službu HBO GO aj s predplatným a neobmedzenými dátami ako súčasť svojho O2 SMART Paušálu. Chcem vedieť viac

Všetky filmy Star Wars bude cez leto postupne pribúdať na HBO GO. Ak ste doteraz váhali, máte ideálnu šancu objaviť príbehy a postavy tejto ságy. V našich odporúčaniach pracujeme primárne s epizódami I až IX a dvoma spin-off príbehmi.

Filmovú ságu Star Wars možno rozdeliť na tri trilógie. Pôvodnú trilógiu tvoria epizódy IV – VI, ktoré zachytávajú boj Rebelov proti Galaktickému impériu.

Epizódy I – III odhaľujú pozadie tohto konfliktu (rozvrat Galaktickej republiky, zánik Jediského rádu a triumf Sithských lordov) a celá sága vrcholí epizódami VII – IX, v ktorých starí aj noví hrdinovia čelia ďalšiemu pokusu o ovládnutie galaxie (viac radšej nepovieme, aby sme niečo neprezradili).

Medzi jednotlivými epizódami najnovšej tretej trilógie vyšli aj samostatné filmy Rogue One a Solo, ktoré nadväzujú na hlavný príbeh a rozvíjajú pozadie niektorých kľúčových udalostí a postáv. Práve kombinácie týchto celkov umožňujú sledovať filmy Star Wars v rôznom poradí.

1. Chronologicky podľa príbehu

Pre človeka, ktorý nikdy Star Wars nevidel, môže byť táto možnosť logickým postupom. Príbeh sledujete od prvej epizódy, postupne spoznávate viacero hlavných postáv a naplno prežívate ich príbehy a vývoj.

Nevýhodou tohto poradia je, že sa pripravíte o jeden z najznámejších dejových zvratov popkultúry. Nechceme vám nič prezrádzať, aj keď je dosť pravdepodobné, že ikonickú repliku Dartha Vadera poznáte, aj keď ste v živote nevideli ani kúsok zo Star Wars.

Mnohí skalní fanúšikovia navyše považujú epizódy I – III za najslabšie v celej sérii, čo môže prvý dojem z celej ságy pokaziť. Ak však vydržíte a odbijete si slabšie časti hneď na začiatku, sľubujeme, že na ďalšie sa môžete tešiť.

Pripravte sa aj na to, že ak si zvolíte iné poradie a pozriete si novšie diely ako prvé, môže vám pôvodná trilógia zo 70. rokov a jej efekty pripadať troška staromódne.

2. Chronologicky podľa dátumu vydania

Keď skalní fanúšikovia vo vašom okolí zistia, že sa chystáte na svoju osobnú Star Wars  premiéru, určite vám budú dávať milión rád a budú chcieť byť vašimi sprievodcami v tejto veľmi vzdialenej galaxii.

Určite zaznie aj veta, že filmy by ste mali pozerať tak, ako vznikali a objavovali sa v kinách. Na jednej strane je to určite fajn a budete mať rovnako dobrý zážitok ako tí, čo filmy sledujú od začiatku. Nevýhodou takéhoto poradia však je rozbitá dejová línia. Začínate v strede príbehu, následne sa vraciate na začiatok a potom preskočíte do budúcnosti.

Negatívom je aj to, že ani samostatné filmy Solo a Rogue One pri takomto poradí nezapadajú do dejovej línie a zbytočne ju ešte viac trieštia.

Aby sme ale boli féroví, tak sledovať Star Wars podľa dátumu vydania je určite zaujímavé z vizuálnej stránky, pretože môžete sledovať vývoj efektov, scénografie či kostýmov.

Ak by ste sa predsa len rozhodli pre túto verziu, odporúčame vám troška zamiešať poradie a pozrieť si Rogue One hneď po epizóde IV.

3. Preskakovaním, tzv. mačetovou metódou

V roku 2011 navrhol fanúšik Star Wars Rod Hilton sledovať ságu z pohľadu príbehu Luka Skywalkera, jednej z hlavných postáv. V tom čase boli na svete iba prvé dve trilógie a táto tzv. mačetová metóda skáče medzi nimi. Fanúšikovia ju považujú sa za najlepší spôsob, ako si pozrieť Star Wars prvý raz.

Skúsime vám vysvetliť prečo bez toho, aby sme prezradili čokoľvek, čo by vám pokazilo zážitok. Aj v tomto prípade začíname úplne prvým filmom Star Wars filmom epizódou IV – Nová nádej z roku 1977 a pokračujeme epizódou V – Impérium vracia úder. Spoznáte tak hlavnú postavu a nepripravíte sa už o spomínaný dejový zvrat.

Po epizóde V však nepokračujte epizódou VI, vráťte k epizóde II, aby ste spoznali príbeh ďalšej postavy Anakina Skywalkera. Znie to možno komplikovane, ale kto príbeh pozná, uzná, že to dáva zmysel.

Ešte pred epizódou II si môžete pozrieť aj epizódu I. Pri tomto spôsobe pozerania sa však považuje za zbytočnú a nepotrebnú k vysvetleniu celého príbehu, a tak ju môžete vynechať. My však odporúčame pozrieť si ju. Už len pre záverečný súboj s Darthom Maulom sa určite oplatí vidieť.

Ste skôr Iron Man alebo Captain America? Zistite, ktorý z pôvodných Avengerov sa na vás najviac podobá

Či už sa vrátite až k epizóde I, alebo ju vynecháte a zvolíte epizódu II, pozrite si potom epizódu III a ďalej choďte k vyvrcholeniu, teda k epizóde VI. Potom pokračujte najnovšou trilógiou bez preskakovania (epizóda VII – IX).

Pri takomto poradí budete mať najväčší zážitok z celkového príbehu, ale opäť je sem ťažké zaradiť filmy Rogue One a Solo. Rogue One si skúste pozrieť po epizóde IV (ak chcete trochu uletieť, môžete aj pred ňou) a Solo medzi epizódami VI a VII.

Extra tip

Ak sa na Star Wars instantne namotáte, môžete si na HBO GO pozrieť aj skvelý animovaný seriál Klonové vojny (Clone Wars), v ktorom spoznáte ďalších Jediov, lovcov odmien a množstvo ďalších zaujímavých postáv na pozadí konfliktu medzi Galaktickou republikou a Separatistami. Ak ho chcete pozerať ako súčasť celej ságy, pozrite si ho medzi epizódami II a III.

Ak si chcete pozrieť naozaj všetko, potom nevynechajte ani animovaný film Klonové vojny (Clone Wars) z roku 2008, na základe ktorého seriál vznikol.


Radi by ste si pozreli dobrý film či seriál a zabudli pri tom na dátové obmedzenia? Vyberte si nekonečné O2 SMART Paušály, ktoré okrem neobmedzených volaní, SMS a MMS prinášajú aj neobmedzené dáta a predplatné prémiových aplikácií ako HBO GO, TIDAL či O2 TV. Viac o vylepšenej ponuke O2 SMART Paušálov nájdete na www.o2.sk.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Jeseň plná energie? Našich 6 obľúbených smartfónov vydrží na jedno nabitie aj dva dni

Nepodceňujte pri výbere mobilu batériu a nebudete musieť pri používaní robiť kompromisy.

Ak je pre vás jeseň obdobím výberu nového smartfónu, máme pre vás 6 tipov. Nový obľúbený mobil si v našom výbere nájdu všetci − seriózni podnikatelia, mladí milovníci dizajnu, technologickí nadšenci aj praktickí ľudia, pre ktorých je dôležitý dobrý pomer ceny a výkonu.

Kedy si budeme nabíjať smartfón raz za týždeň? Prečítajte si naše Tech News

Výkon z vyšších tried

Xiaomi Mi Note 10 Lite

Obľúbený model Xiaomi Mi Note 10 má mladšieho brata s prívlastkom Lite. Čínsky výrobca milo prekvapil, keď pri odľahčenej verzii použil rovnako silný 8-jadrový procesor, zaoblený AMOLED displej so zabudovanou čítačkou odtlačkov prstovnajnovším operačným systémom Android 10 s nadstavbou Xiaomi MI UI.

Xiaomi Mi Note 10 Lite rovnako veľkú batériu ako jeho silnejší súrodenec, a to s kapacitou 5 260 mAh. Nechýba ani 30 W rýchlonabíjanie. V praxi tak budete môcť používať smartfón dva dni a zostane vám aj drobná rezerva.

Prémiovo pôsobiaca Lite verzia ponúka štvoricu fotoaparátov. Hlavný fotoaparát má 64 Mpx, širokouhlý 8 Mpx, makrofotoaparát 2 Mpxsenzor na rozmazanie pozadia má 5 Mpx. Takáto kombinácia fotoaparátov pokryje všetky vaše fotografické potreby.

Samsung Galaxy A71

Stredná kategória juhokórejského výrobcu Samsung s označením Galaxy A zožala úspech, čoho dôkazom je aj nová generácia modelu Galaxy A71. Novinka je svojou cenovkou stále v strednej triede, no spracovaním, zaoblenými hranami a nízkou hmotnosťou vzbudzuje prémiový dojem.

Ak by ste sa s A71 vybrali napríklad do hôr, môžete sa na ňu bez problémov spoľahnúť. Štedrá 4 500 mAh batéria vydrží viac ako deň aj vtedy, keď budete v aute počúvať hudbu a používať navigáciu, zapnete sledovanie polohy počas turistiky, budete aktívne fotografovať a používať sociálne siete. Aj USB-C konektor dopomohol k tomu, že sa mohlo použiť 25 W rýchlonabíjanie.

Vďaka 8-jadrovému procesoru Galaxy A71 pracuje bez jediného zaváhania. Rýchlosť oceníte pri fotografovaní so základným 64 Mpx fotoaparátom, ktorý je doplnený o 12 Mpx širokouhlý fotoaparát, dnes už bežne používaný 5 Mpx senzor na rozostrenie pozadia a nechýba ani 5 Mpx makrofotoaparát.

Machri multimediálneho obsahu

Motorola Moto G9 Play

Už Play v názve napovedá, že Moto G9 Play toho zvládne veľa. S kapacitou batérie 5 000 mAh sa pri hraní hier či sledovaní seriálov rozhodne nemusíte obmedzovať. Smartfón na jedno nabitie pri takomto používaní vydrží dva dni. Pri striedmejšom používaní si uvedomíte, že nabíjačku potrebujete až po troch dňoch.

Aby ste si multimediálny obsah užili naplno, je potrebný dobrý displej. A ten Moto G9 Play ponúka. S uhlopriečkou 6,5 palcapomerom strán 20 : 9 sa rozhodne nebudete obmedzovať. Jas je nad očakávania, rovnako ako výkon, ktorý prekračuje cenovú kategóriu.

Trojica fotoaparátov je dnes už štandard. Moto G9 Play má hlavný 48-megapixelový fotoaparát, ktorý je  podporený 8- a 5-megapixelovým fotoaparátom. Fotky budú o niečo krajšie vďaka HDR, nočnému režimu a umelej inteligencii, ktorá v tomto prípade robí nadštandardnú prácu.

Huawei P40 Lite E

Tak ako Huawei dokáže narobiť poriadny prievan v kategórii vlajkových lodí, dokáže to aj v kategórii dostupných smartfónov. Huawei P40 Lite E ponúka procesor, na ktorý sa pred dvoma rokmi spoliehali inteligentné telefóny s násobne vyššou cenovkou. Môžete si byť istí, že P40 Lite E pri práci určite nezaváha.

Ďalším tromfom v rukáve je výdrž batérie. Tá má minimálne vzhľadom na svoju cenovú kategóriu nadštandardnú kapacitu 4 000 mAh. Nabíjačku budete potrebovať každý druhý deň a vždy budete mať aj rozumnú rezervu.

Prekvapivo veľa práce dokáže v tomto smartfóne spraviť umelá inteligencia pri fotografovaní. Rozpozná viac ako 5 000 scén21 kategórií fotených objektov v reálnom čase a fotografie vylepšuje tak, aby boli čo najlepšie. V kombinácii s moderným a dynamickým dizajnom smartfónu je to perfektná voľba pre mladých.

Naozaj ľudová cena

Huawei Y6p

Hľadať v kategórii najlacnejších smartfónov trojitý fotoaparát či čítačku odtlačkov prstov môže byť náročné. Nakoniec nájdete Huawei Y6p, ktorý je dôkazom toho, že aj zákazník, ktorý nechce za smartfón veľa platiť, môže dostať zaujímavé zariadenie.

Hlavný fotoaparát má 13 Mpx, širokouhlý so záberom 120° 5 Mpx a senzor na rozostrenie pozadia 2 Mpx. Čo je na Huawei Y6p príjemným prekvapením, sú nočné fotografie. Budete síce potrebovať naozaj pevnú ruku alebo statív, no výsledky predbehnú očakávania.

Batéria s kapacitou 5 000 mAh nie je pravidlom ani pri vlajkových lodiach. Huawei Y6p s takouto baterkou nepotrebuje nabíjačku dva dni, ak by ste potrebovali jeho výdrž ešte predĺžiť, môžete nastaviť režim čiernobielej knihy, teda čiernobiele zobrazovanie, čo baterke na výdrži príjemne pridá.

Realme C3

Výrobca smartfónov Realme je známy tým, že dokáže vo svojich zariadeniach ponúknuť nadmieru dobre vybalansovaný pomer ceny a výkonu. Model Realme C3, ktorý je cenovo dostupný doslova pre každého, túto povesť len potvrdzuje.

Displej s veľkosťou 6,5″ má veľmi príjemné nastavenie farieb s dobrou sýtosťou, na slnku z neho bez problémov čokoľvek prečítate. Realme C3 ponúka aj funkciu ochrany zraku a automatické nastavenie jasu alebo tmavý režim.

Skutočným prekvapením je batéria s kapacitou 5 000 mAh. Pri smartfóne s takouto cenovkou má zariadenie ambíciu vydržať aj tri dni. Realme C3 je Dual SIM smarfón, ktorý vám dovolí rozšíriť pamäť pomocou microSD karty. Fanúšikov hudby istotne poteší 3,5-milimetrový jack pre slúchadlá.


Všetky smartfóny z nášho výberu môžete mať k akémukoľvek O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €. 


Vyskúšali sme, či sa dá fungovať so smartfónom bez Google

Čítaj viac

Predobjednajte si novú PlayStation 5, ktorá predbehla evolúciu a prinesie novú éru hrania

Čítaj viac

Jeseň plná energie? Našich 6 obľúbených smartfónov vydrží na jedno nabitie aj dva dni

Čítaj viac