3 spôsoby, ako si pozrieť celú ságu Star Wars

Nech vás sila a tento prehľad sprevádzajú všetkými filmami z veľmi vzdialenej galaxie.

Ako fanúšikov Star Wars (Hviezdnych vojen) nás vie stále prekvapiť, ak niekto nevidel ani jeden diel tejto ságy. Ak by ste to chceli napraviť a konečne dobehnúť svoje popkultúrne resty, existujú tri spôsoby, ako si prvýkrát pozrieť všetky filmy Star Wars. Pre skalných fanúšikov môže byť zaujímavým osviežením hlavne tretí spôsob.

Sledujte filmy cez O2 a vychutnajte si službu HBO GO aj s predplatným a neobmedzenými dátami ako súčasť svojho O2 SMART Paušálu. Chcem vedieť viac

Všetky filmy Star Wars bude cez leto postupne pribúdať na HBO GO. Ak ste doteraz váhali, máte ideálnu šancu objaviť príbehy a postavy tejto ságy. V našich odporúčaniach pracujeme primárne s epizódami I až IX a dvoma spin-off príbehmi.

Filmovú ságu Star Wars možno rozdeliť na tri trilógie. Pôvodnú trilógiu tvoria epizódy IV – VI, ktoré zachytávajú boj Rebelov proti Galaktickému impériu.

Epizódy I – III odhaľujú pozadie tohto konfliktu (rozvrat Galaktickej republiky, zánik Jediského rádu a triumf Sithských lordov) a celá sága vrcholí epizódami VII – IX, v ktorých starí aj noví hrdinovia čelia ďalšiemu pokusu o ovládnutie galaxie (viac radšej nepovieme, aby sme niečo neprezradili).

Medzi jednotlivými epizódami najnovšej tretej trilógie vyšli aj samostatné filmy Rogue One a Solo, ktoré nadväzujú na hlavný príbeh a rozvíjajú pozadie niektorých kľúčových udalostí a postáv. Práve kombinácie týchto celkov umožňujú sledovať filmy Star Wars v rôznom poradí.

1. Chronologicky podľa príbehu

Pre človeka, ktorý nikdy Star Wars nevidel, môže byť táto možnosť logickým postupom. Príbeh sledujete od prvej epizódy, postupne spoznávate viacero hlavných postáv a naplno prežívate ich príbehy a vývoj.

Nevýhodou tohto poradia je, že sa pripravíte o jeden z najznámejších dejových zvratov popkultúry. Nechceme vám nič prezrádzať, aj keď je dosť pravdepodobné, že ikonickú repliku Dartha Vadera poznáte, aj keď ste v živote nevideli ani kúsok zo Star Wars.

Mnohí skalní fanúšikovia navyše považujú epizódy I – III za najslabšie v celej sérii, čo môže prvý dojem z celej ságy pokaziť. Ak však vydržíte a odbijete si slabšie časti hneď na začiatku, sľubujeme, že na ďalšie sa môžete tešiť.

Pripravte sa aj na to, že ak si zvolíte iné poradie a pozriete si novšie diely ako prvé, môže vám pôvodná trilógia zo 70. rokov a jej efekty pripadať troška staromódne.

2. Chronologicky podľa dátumu vydania

Keď skalní fanúšikovia vo vašom okolí zistia, že sa chystáte na svoju osobnú Star Wars  premiéru, určite vám budú dávať milión rád a budú chcieť byť vašimi sprievodcami v tejto veľmi vzdialenej galaxii.

Určite zaznie aj veta, že filmy by ste mali pozerať tak, ako vznikali a objavovali sa v kinách. Na jednej strane je to určite fajn a budete mať rovnako dobrý zážitok ako tí, čo filmy sledujú od začiatku. Nevýhodou takéhoto poradia však je rozbitá dejová línia. Začínate v strede príbehu, následne sa vraciate na začiatok a potom preskočíte do budúcnosti.

Negatívom je aj to, že ani samostatné filmy Solo a Rogue One pri takomto poradí nezapadajú do dejovej línie a zbytočne ju ešte viac trieštia.

Aby sme ale boli féroví, tak sledovať Star Wars podľa dátumu vydania je určite zaujímavé z vizuálnej stránky, pretože môžete sledovať vývoj efektov, scénografie či kostýmov.

Ak by ste sa predsa len rozhodli pre túto verziu, odporúčame vám troška zamiešať poradie a pozrieť si Rogue One hneď po epizóde IV.

3. Preskakovaním, tzv. mačetovou metódou

V roku 2011 navrhol fanúšik Star Wars Rod Hilton sledovať ságu z pohľadu príbehu Luka Skywalkera, jednej z hlavných postáv. V tom čase boli na svete iba prvé dve trilógie a táto tzv. mačetová metóda skáče medzi nimi. Fanúšikovia ju považujú sa za najlepší spôsob, ako si pozrieť Star Wars prvý raz.

Skúsime vám vysvetliť prečo bez toho, aby sme prezradili čokoľvek, čo by vám pokazilo zážitok. Aj v tomto prípade začíname úplne prvým filmom Star Wars filmom epizódou IV – Nová nádej z roku 1977 a pokračujeme epizódou V – Impérium vracia úder. Spoznáte tak hlavnú postavu a nepripravíte sa už o spomínaný dejový zvrat.

Po epizóde V však nepokračujte epizódou VI, vráťte k epizóde II, aby ste spoznali príbeh ďalšej postavy Anakina Skywalkera. Znie to možno komplikovane, ale kto príbeh pozná, uzná, že to dáva zmysel.

Ešte pred epizódou II si môžete pozrieť aj epizódu I. Pri tomto spôsobe pozerania sa však považuje za zbytočnú a nepotrebnú k vysvetleniu celého príbehu, a tak ju môžete vynechať. My však odporúčame pozrieť si ju. Už len pre záverečný súboj s Darthom Maulom sa určite oplatí vidieť.

Ste skôr Iron Man alebo Captain America? Zistite, ktorý z pôvodných Avengerov sa na vás najviac podobá

Či už sa vrátite až k epizóde I, alebo ju vynecháte a zvolíte epizódu II, pozrite si potom epizódu III a ďalej choďte k vyvrcholeniu, teda k epizóde VI. Potom pokračujte najnovšou trilógiou bez preskakovania (epizóda VII – IX).

Pri takomto poradí budete mať najväčší zážitok z celkového príbehu, ale opäť je sem ťažké zaradiť filmy Rogue One a Solo. Rogue One si skúste pozrieť po epizóde IV (ak chcete trochu uletieť, môžete aj pred ňou) a Solo medzi epizódami VI a VII.

Extra tip

Ak sa na Star Wars instantne namotáte, môžete si na HBO GO pozrieť aj skvelý animovaný seriál Klonové vojny (Clone Wars), v ktorom spoznáte ďalších Jediov, lovcov odmien a množstvo ďalších zaujímavých postáv na pozadí konfliktu medzi Galaktickou republikou a Separatistami. Ak ho chcete pozerať ako súčasť celej ságy, pozrite si ho medzi epizódami II a III.

Ak si chcete pozrieť naozaj všetko, potom nevynechajte ani animovaný film Klonové vojny (Clone Wars) z roku 2008, na základe ktorého seriál vznikol.


Radi by ste si pozreli dobrý film či seriál a zabudli pri tom na dátové obmedzenia? Vyberte si nekonečné O2 SMART Paušály, ktoré okrem neobmedzených volaní, SMS a MMS prinášajú aj neobmedzené dáta a predplatné prémiových aplikácií ako HBO GO, TIDAL či O2 TV. Viac o vylepšenej ponuke O2 SMART Paušálov nájdete na www.o2.sk.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Komunikácia, osobný priestor aj kvalitný spoločný čas: Ako páry zvládajú lockdown

Napriek náročnosti situácie, ktorá mnohých ľudí uzamkla v spoločnom, neraz skutočne malom priestore, ju niektoré páry úplne nezatracujú.

Jedni boli zvyknutí tráviť spolu veľa času aj predtým, iným pandémia prevrátila život naruby. Niektoré páry trávia už rok spolu na home office a museli sa mu plne prispôsobiť, iným sa rodina rozrástla a stali sa rodičmi. Oslovili sme 6 párov, ktoré sa s nami podelili o svoje skúsenosti ako vyťažiť z aktuálnej situácie čo najviac a nezblázniť sa. 

Čítajte aj: Lockdown otvoril aj to, čomu sme sa vedeli elegantne vyhýbať, hovorí párová terapeutka

Katka a Jakub: Na potrebné vyčistenie hlavy máme psy a gitaru

„Aktuálnu situáciu zvládame v rámci možností veľmi dobre. Síce nám už chýbajú kamoši, kávičky a výlety, ale sú to veci, bez ktorých sa dá vydržať, keď máme jeden druhého. Jakub už COVID-19 prekonal, našťastie mal ľahký priebeh a ja som celý čas bola negatívna, takže to tiež dopadlo veľmi dobre.

Nie sme doma na 100 %, ja chodievam na pár hodín do svojho kvetinového ateliéru, lebo floristika sa nedá robiť doma od stola, a Jakub tiež chodieva do officu.

Každý, kto má psa, mi dá za pravdu, že domáci miláčik pomáha zvládať rutinu, ktorú už rok žijeme. My máme dvoch, čo ma núti ísť s nimi aspoň raz denne na dlhšiu prechádzku do lesa, kde si dokážem vyčistiť hlavu, aj keď mám horší deň. Jakub má zase gitaru, na ktorej začal počas prvej vlny zase hrávať.

Uvedomujeme si, že nás toto obdobie neovplyvnilo tak markantne ako iných ľudí a môžeme byť vďační za to, ako sa napriek všetkému máme dobre.“

Petra a Ľuboš: Najdôležitejšia je komunikácia a akceptovanie osobných potrieb partnera

„Obaja sme pracovali predovšetkým z domu a boli sme spolu skoro 24/7 aj pred koronakrízou, preto to pre nás nie je až taká veľká zmena. Pravda však je, že o fungovaní v tomto čase, keď spolu páry zrazu trávia viac času ako obvykle, sme sa nie raz bavili.

Každý z nás má doma svoj pracovný kútik, kam sa po raňajkách odoberie, takže sa nám stáva, že sa nevidíme celé dopoludnie. Obed si väčšinou varíme spoločne, po ňom si dáme poobednú kávu a opäť sa poberieme za svojimi pracovnými povinnosťami. Ak nemáme naplánovanú prechádzku do prírody, vidíme sa až podvečer pri večeri.

Veríme, že pre niektorých môže byť toto obdobie veľká zmena, predovšetkým, keď máte doma deti a vy neviete, čo skôr. Sme presvedčení, že pre spokojnú domácnosť je najdôležitejšia komunikácia a akceptovanie osobných potrieb partnera. Ak vás niečo mrzí, hnevá alebo by ste ocenili, aby vám partner s niečím pomohol, hovorte o tom. Komunikácia robí zázraky a to nielen v období lockdownu.

Dajte si svoju polovičku s O2 paušálom k sebe na faktúru a O2 Internet na doma budete mať so zľavou 10 € mesačne. Viac o ponuke O2 Spolu

My napríklad vieme, že keď Ľuboš pripravuje jedlo hladný, je v kuchyni rád sám a Peťka zase potrebuje na prípravu jedla upratanú kuchyňu. Každý jednoducho potrebuje chvíľku času pre seba a na to, čo mu prináša radosť. Aby ste sa cítili v pohode, je dôležité vytvoriť si na to priestor. Či už je to pohyb, alebo online stretko s kamarátmi.

Rovnako dôležité však je rozlišovať čas spolu a čas spolu. Ak je pár spolu 24/7, neznamená to, že všetok ten čas je kvalitný. Práve na ten si treba vyčleniť čas a neskĺznuť do toho, že si človek povie: Veď sme spolu stále. Radi chodíme na turistiku a hoci sme spolu skoro 24/7, vždy si ju užijeme a tešíme sa na ďalšiu.“

Anna a Adam: Dôležité je rozprávať sa, odpúšťať si, učiť sa a tvoriť

„Našou ultimátnou radosťou je naša ročná dcéra, ktorá nám robí program každý deň a doslova celý deň. Paradoxne práve príchodom dieťaťa sme zistili, koľko času sme predtým len tak márnili. Zrazu toho stíhame oveľa viac; spolu, sami aj s ňou.

Počas pandémie hľadáme cesty, ako smerovať našu produktivitu. Dôležité je podľa nás vedieť sa prispôsobiť. Ako povedal Bruce Lee: Buď voda, prispôsob sa.

Pandémiu zvládame aj vďaka hlbokým a úprimným rozhovorom, ktoré spolu vedieme pri kočíkovaní počas denných prechádzok po okolí. Vytvorili sme si nové rutiny. Okrem kočíkovania aspoň raz do týždňa vybehneme do Malých Karpát a radosť si robíme aj podporovaním lokálneho gastra. O našich záľubách, ale aj o nás a o výchove sa učíme z kurzov a z prednášok.

Veľa sa rozprávať, odpúšťať si, učiť sa a tvoriť, hrať sa a chodiť do lesa, to sú naše kotvy radosti v týchto zvláštnych časoch.“

Tina a Robo: Snažíme sa hľadať vo všetkom pozitíva a podporovať sa

„Home office v čase koronakrízy nám priniesol skôr pozitíva ako negatíva. Som naozaj vďačná, že Robo môže tráviť veľa času s naším dvojročným Adamom, vidí všetky maličkosti a napredovanie, ktoré by som inak videla iba ja a mohla by som mu o nich len prerozprávať večer po jeho návrate z práce.

Hoci sme spolu naozaj stále, nelezieme si na nervy. Práve naopak, veľa sa rozprávame, spoločne stolujeme, varíme. Robov home office mi súčasne z času na čas umožňuje venovať sa svojej značke makramé Dopletena a produktovému foteniu pre klientov. U môjho muža mám v tomto smere veľkú podporu.

Čítajte aj: Neopúšťať sa a robiť si radosť. Single ľudia hovoria, čo im pomáha zvládať lockdown

Ako ďalšie plus vnímam správne načasovanie – v tomto čase-nečase som otehotnela, čo so sebou prinieslo aj silné nevoľnosti. Neviem si predstaviť, že by som počas nich bola na Adama sama.

Home office nás však prinútil prispôsobiť sa novému fungovaniu. Obaja svoju prácu doháňame po večeroch, preto si skúšame celý deň naplánovať tak, aby sme na konci dňa boli spokojní všetci. Snažíme sa z tejto situácie vyťažiť predovšetkým to pozitívne.“

Ľubica a Matej: Únik a ventiláciu sme našli v prírode

„S mojím mužom si uvedomujeme, aké máme šťastie, že môžeme prácu vykonávať z domu, že sme zdraví a aj naši blízki sa držia. Adaptovali sme sa na túto situáciu a internetové káble máme naťahané kade-tade po byte.

Keby som mala špeciálne vyzdvihnúť niečo, čo nám lockdown dal, tak je to spoznanie lezeckých (bouldrových) oblastí v okolí Bratislavy, ktoré sme objavili vďaka boulder.sk.

Toto obdobie je podľa mňa výborné aj na to, ak chcete oprášiť vodičský preukaz. Ranné víkendové cesty sa stali mojím revírom a manžel sa zhostil roly nekompromisného inštruktora.

Obaja sme sa ponorili aj viac do kníh a štúdia. Ja finišujem bakalára psychológie a Matej sa dal na doktorandské štúdium. Niekedy uvažujem, či by sme boli schopní študovať, keby lockdown nebol a nás by lákali všetky svetské lákadlá. Určite je to pre nás všetkých riadna skúška trpezlivosti a pevnosti nášho psychického zdravia. Príroda nám našťastie poskytuje únik a povzbudenie.“

Barbara a Samuel: Nebyť pandémie, nezistili by sme, ako je nám spolu dobre

„So Samkom žijeme v spoločnej domácnosti už štvrtý rok. Nebolo to vždy ľahké, prekonali sme nejednu krízu a hádky boli na dennom poriadku. Už predtým sme trávili celé dni spolu, keďže spolu nielen bývame, ale aj pracujeme. Spolu sme vstávali, spolu sme raňajkovali, spolu sme išli do práce, kde sme spolu 9 hodín pracovali a potom sme spolu išli domov.

Voľný čas sme preto, prirodzene, nechceli tráviť spolu. Každý z nás si útočisko hľadal inde, pretože sme sa navzájom za celý deň mali dosť. Nebolo to ľahké, priala som si, aby bol každý z nás v inom zamestnaní a aby sme sa na seba večer tešili, no nebolo to tak.

Keď nastali tieto nemilé časy, naša situácia sa paradoxne zmenila k lepšiemu. Zrazu sme ostali odkázaní sami na seba. Bolo to, ako keď stroskotáte na ostrove s jedným človekom a začnete si pomáhať, tolerovať sa a každý je šťastný, že nie je sám.

Táto situácia nás veľmi spojila, dokonca sme si kúpili mačiatko, ktoré z nás robí ‚súdržnú rodinku‘. Verím, že keby nás korona neprinútila byť doma, nezistili by sme, ako je nám spolu dobre.“


Vo dvojici sa to lepšie tiahne a v O2 teraz vďaka tomu môžete aj ušetriť. Dajte si svoju polovičku s O2 paušálom k sebe na faktúru a O2 Internet na doma budete mať so zľavou 10 € mesačne, 5 € za každý paušál. Viac o ponuke O2 Spolu nájdete na tomto mieste


Nestrácajte čas a energiu. Týchto 5 smartfónov vás poteší rýchlym nabíjaním

Čítaj viac

Menej chrápania, viac čítania: 6 nových appiek, ktoré odporúčame vyskúšať

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac