Kvalita fotoaparátov v smartfónoch prešla dlhú cestu. Avšak, každá fotka, ktorú smartfónom odfotíte, môže byť lepšia. Pri vyhľadávaní aplikácií pre úpravu fotografií vás Google Play zahltí nejedným výsledkom. Medzi prvými je určite Instagram, no ten predstavovať nemusíme. Prečo sa však obmedzovať iba na ten, keď je možností oveľa viac . Vybrali sme pre vás 5 bezplatných aplikácií, ktoré určite stoja za vyskúšanie.
Pixlr od Autodesku
Túto appku možno poznáte aj pod názvom Pixlr Express. Uzdu svojej kreativite môžete popustiť pri vytváraní koláži či použitím rôznych filtrov a nálepiek, ktorými vytvoríte skutočne unikátny záber.
Ak hľadáte spôsob spôsob ako robiť jednoduché kozmetické úpravy ako je automatická oprava záberu alebo vyhladzovanie vrások, v Pixlr vás poteší, že všetko vyriešite jediným kliknutím.
K základným funkciám ako je orezanie fotografie, či pridanie rámu, Pixlr umožnuje redukciu červených očí, alebo aj bielenie zubov. Jednoduché zdieľanie na sociálnych sieťach je samozrejmosťou.
Veľkým plusom je absencia akýchkoľvek reklám, aj napriek tomu, že ide o bezplatnú aplikáciu.
Cupslice
Ak radi používate filtre a tie na Instagrame vám nestačia, Cupslice má tony filtrov, ktoré môžete aplikovať.
Vývojári sa snažia držať krok s trendmi a podľa toho výber filtrov a nálepiek rozširujú o tie najaktuálnejšie. Ak zvolený filter zaujme, no nie je to ono, môžete si ho pokojne užívateľsky upraviť.
Cupslice obsahuje aj základné nástroje pre úpravu, ako je orezanie fotografie, rámčeky alebo úpravu saturácie, jasu a kontrastu farby.
Ak však hľadáte nástroj pre širšiu úpravu fotografie, budete sa musieť pozrieť po niečom inom.
Adobe Photoshop Light Room a Adobe Photoshop Express
Adobe vynaložilo enormné úsilie aby priniesli v mobilných aplikáciach to, na čo sú používatelia zvyknutí pri aplikáciách pre osobné PC. Samozrejme, v mobilnom telefóne až toľké zázraky ako v počítači nevytvoríte, ale stále ide o minimálne zaujímavé aplikácie.
Obe aplikácie prinášajú viac funkcií ako ich konkurenti. Nespornou výhodou je prepojenie s desktopovými verziami, ak používate Adobe Creative Cloud.
Light room je zameraná najmä na úpravu a korekciu fotografií, zatiaľ čo Photoshop Express obsahuje najmä filtre, možnosť orezania a nejakú tu automatickú opravu záberu, ktorá vyhladí čo je potrebné vyhladiť, a zvýrazní to, čo sa zvýrazniť oplatí.
Táto dvojička je niečo, čo by mal mať každý fotografický nadšenec nainštalované.
Fotor
Označenie „Photoshop Lite“, ktoré získal od BBC, si Fotor skutočne zaslúži. Má mnoho editačných funkcií, ktoré sú skutočne „jednodotykové“. Editácia teda nezaberie veľa času, aby ste docielili požadovaný výsledok.
Medzi základnými funkciami nájdete, orezanie, úpravu jasu, kontrastu alebo saturácie. Rôzne druhy rozostrenia či tieňovania. Ak by toto nestačilo, môžete použiť cez 100 filtrov, aby vaša fotografia dostala ten správny „šmrnc“.
Prisma
Máte v sebe umeleckého ducha? Prisma vám umožní ho preniesť do vašich fotografií. Prisma, po dlhom pôsobení len v Appstore pre používateľov Apple, je už dostupná aj pre Android smartfóny.
Táto aplikácia neponúka množstvo nástrojov na úpravu, ako vyššie spomenuté aplikácie, no ťaží z svojich unikátnych filtrov. Unikátne sú najmä tým, že fotografiu pretvárajú na maľby.
V ponuke je ich nesmierne veľa a určite ozvláštnia vaše zábery. Rýchle možnosti zdieľania len zlepšuj zážitok z jej používania. Naviac, kto by nechcel mať selfie v štýle Picassa?
Samozrejme na hĺbkovú úpravu fotografií stále budeme potrebovať počítač, no aj smartfón dokáže divy.
Neobmedzujte sa len Snapchatom, alebo Instagramom.