7 smartfónov s dobrým fotoaparátom

Z ponuky O2 sme pre vás vybrali zariadenia s najkvalitnejšou fotovýbavou.

Boli časy, keď fotoaparáty v mobilných telefónoch slúžili len ako doplnok. Dnes už sú rozhodovacím kritériom pri výbere nového smartfónu. Do popredia sa čoraz viac derú výrazy ako ohnisková vzdialenosť alebo svetelnosť, čo v minulosti bolo výsadou len drahších kompaktov alebo zrkadloviek. Dnešné smartfóny už dokážu vytvoriť ostré a kvalitné fotografie v noci a bez statívu alebo zachytiť vďaka stabilizácii obrazu skvelé momentky.

Či už ide o kvalitu snímača, šošovku, alebo softvérové funkcie, najsilnejšími hráčmi zvyknú byť vlajkové lode jednotlivých značiek. Rozdiely medzi súpermi sú minimálne a každý výrobca má čo ponúknuť svojim zákazníkom. Aby sme vám zjednodušili rozhodovanie, vybrali sme pre vás sedem smartfónov s najlepšími fotoaparátmi.

Huawei P30

Čínsky výrobca vyrazil minulý rok dych mnohým fanúšikom novinkou P20 s troma fotoaparátmi. Tohtoročný model P30 má rovnaký počet fotoaparátov, ale väčší displej s menším výrezom v jeho hornej časti.

Hlavný fotoaparát má rozlíšenie 40 Mpx so svetelnosťou f/1,8 a s novým senzorom, v ktorom sa zmenilo rozloženie pixelov. Huawei vďaka tomu sľubuje až o 40 % lepšiu svetelnosť oproti predchodcom. Druhý širokouhlý objektív má rozlíšenie 16 Mpx a svetelnosť f/2,2. Posledný z trojice objektívov má síce najnižšie rozlíšenie, iba 8 Mpx, no až trojnásobné optické priblíženie. Ako jediný z trojice je vybavený optickou stabilizáciou obrazu.

S takouto hardvérovou výbavou urobíte kvalitné fotky aj pri slabom osvetlení. Pri ovládaní fotoaparátu môžete využiť jeden z niekoľkých prednastavených režimov fotenia. Asistovať vám bude umelá inteligencia, ktorá všetky parametre nastaví tak, aby ste urobili čo najkvalitnejší záber. Ak sa považujete za skúseného fotografa, môžete prepnúť fotoaparát do manuálneho režimu a všetky parametre nastaviť podľa vlastného uváženia.

Čo by vášmu Huawei P30 nemalo chýbať?

Huawei Mate 20 Pro

Najväčší smartfón z dielne čínskeho výrobcu disponuje troma fotoaparátmi, na ktorých Huawei spolupracoval so spoločnosťou Leica.

Tento raz monochromatický snímač nehľadajte. Môžete sa však tešiť na širokouhlé zábery a makro fotky s úžasnými detailmi. Huawei Mate 20 Pro vyniká hlavne skvelým portrétovým módom. S vysokou svetelnosťou primárneho fotoaparátu (f/1,8) môžete pokojne fotiť aj v noci. Ostré zábery urobíte aj bez statívu, priamo z ruky.

Pri fotení si môžete vybrať niektorý z prednastavených režimov alebo manuálny režim. Aj pri Huawei Mate 20 Pro sa môžete spoľahnúť na pomoc umelej inteligencie pri nastavovaní vhodných parametrov.

Čo by vášmu Huawei Mate 20 Pro nemalo chýbať?

iPhone XS

Fotoaparáty v iPhonoch v minulosti čelili veľkej kritike. Vyzerá to tak, že Apple si spätnú väzbu fanúšikov vzal k srdcu, pretože iPhone dnes patrí k najlepším fotosmartfónom na trhu.

Najnovší model iPhone XSduálny fotoaparát s rozlíšením 12 Mpx a svetelnosťou f/1,8 a f/2,4. Oba snímače sú vybavené optickou stabilizáciou obrazu. Vďaka ním urobite ostré a kvalitné fotky aj pri slabšom osvetlení. Jeden z fotoaparátov funguje aj ako teleobjektív a umožňuje fotiť detaily aj z väčšej vzdialenosti.

Nesmieme zabúdať na vynikajúci portrétový mód ani na veľmi obľúbený HDR režim. S iPhone XS sa môžete tešiť na novú funkciu Smart HDR, ktorá automaticky vystavia fotografiu z niekoľkých záberov so správnym nastavením farieb, ako aj ovládanie hĺbky fotografie.

Ktoré príslušenstvo k iPhone XS by vám nemalo chýbať?

Samsung Galaxy S10

Aj najnovšia vlajková loď Samsungu stavila na viac snímačov na zadnej strane smartfónu. Samsung nemení to, čo funguje. Práve preto ponechal jednému z fotoaparátov variabilnú clonu f/1,5 a f/2,4. Pri automatickom režime sa clona upraví podľa aktuálnych svetelných podmienok.

Druhý ultraširokouhlý senzor s rozlíšením 16 Mpx má zorné pole až 123 stupňov. Tak ako pri konkurencii, tretí objektív je teleobjektív s rozlíšením 12 Mpx. Vďaka nemu máte k dispozícii dvojnásobný zoom s optickou stabilizáciou obrazu.

Aj pri Samsungu sa môžete spoľahnúť na asistenciu umelej inteligencie pri vytváraní fotografií. Rozpoznáva scény a automaticky upraví nastavenie fotoaparátu. Pre nočné zábery môžete použiť špeciálny nočný režim, s ktorým urobíte ostré fotky aj bez statívu.

Ktoré príslušenstvo sa hodí k Samsungu Galaxy S10?

Motorola G6

Ak chcete so smartfónom robiť kvalitné fotky, ale odrádza vás cena vlajkových lodí, ideálnym kompromisom bude Motorola G6. Lenovo pri značke Motorola zvolilo cestu čistého Androidu, čo mnohým používateľom vyhovuje. Výhodou je najmä absencia niektorých predinštalovaných aplikácií od výrobcu alebo úpravy rozhrania fotoaparátu.

Hlavnému 12 Mpx fotoaparátu sekunduje 5 Mpx pomocník, ktorého primárna funkcia je na určovanie hĺbky fotografie. Slovo dostáva aj pri vytváraní fotografií s rozmazaným pozadím. Za danú cenu dokáže vytvoriť veľmi pekné zábery pri dostatočnom osvetlení. Pri horších svetelných podmienkach už budete pri fotkách pozorovať šum.

Pre skúsenejších fotografov ponúka Motorola G6  manuálny režim na úpravu expozície, zaostrenia, dĺžku uzávierky, vyváženia bielej či ISO. Nechýba HDR režim ani režim vyrezávanie, ktorý oreže fotografovaný objekt a odstráni pozadie.

Ktoré príslušenstvo pristane vašej novej Motorola G6?

Sony Xperia XZ2 Premium

Sony dlho odolávalo trendu duálneho fotoaparátu, no nakoniec sa ho predsa len rozhodlo vyskúšať. A urobilo dobre. Pokrok v oblasti fotoaparátu vidno pri každom novom smartfóne Sony a XZ2ka im aktuálne kraľuje.

Kombinácia hlavného farebného a sekundárneho monochromatického snímača umožňuje získavať viac svetla. Zábery sú vďaka skladaniu obrazu detailné a ostré. Pri horších svetelných podmienkach vám pomôže softvérová stabilizácia obrazu.

Aj Sony využíva umelú inteligenciu na vytvorenie čo najlepšieho záberu. Fotoaparát automaticky rozpozná fotografovanú scénu. Dostupný je aj manuálny režim alebo HDR.

Čo by vašej novej Xperii XZ2 Premium nemalo chýbať?

Samsung Galaxy Note 9

Samsung svoje modely Note cieli primárne na zákazníkov, ktorí využívajú smartfón ako pracovný nástroj. Fotoaparáty však nestavia na vedľajšiu koľaj. Práve naopak, duálny fotoaparát Samsung Galaxy Note 9 môžeme považovať za špičku.

Fotoaparáty vychádzajú z Galaxy S9+, no výrobca im pridal niekoľko funkcií navyše. Svetelnosť primárneho fotoaparátu je hybridná. Môže sa meniť z f/1,5 na f/2,4, čo zabezpečuje špičkové fotografie cez deň aj v noci. Práve počas večerných alebo nočných záberov využijete optickú stabilizáciu a statív môžete nechať doma.

Bez inteligentnej identifikácie scény by to nebolo ono. Samsung Galaxy Note 9 dokáže vo väčšine prípadov správne identifikovať fotografovaný objekt a prispôsobiť tomu nastavenie fotoaparátu. V režime Pro tieto nastavenia nechá na vás a dokonca vám umožní ukladanie fotografií vo formáte RAW.

Čo by vášmu Samsung Galaxy Note 9 nemalo chýbať?

Získajte mesiac poistenia zadarmo

Spoločnosť O2 ochráni váš nový telefón práve vtedy, keď je najzraniteľnejší. Ak si teraz v O2 poistíte svoj nový smartfón, prvý mesiac máte O2 Poistku zadarmo.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Ako vzdelávať deti doma? Máme pre vás 9 praktických tipov

Učiť deti v domácich podmienkach môže byť výzva. Poradíme vám, ako sa s tým vyrovnať.

Na domáce vzdelávanie svojich detí prešli v dôsledku pandémie desaťtisíce rodičov na celom Slovensku. Mnohí popritom štandardne pracujú alebo prešli na home office, čo novú situáciu ešte viac skomplikovalo. Kristína Převrátil Alexy z projektu Ideology, ktorá spolu s manželom vzdeláva svojho syna doma, sa s nami podelila o svoje tipy, ktoré vám môžu domáce vzdelávanie zjednodušiť a spríjemniť.

Spoločnosť O2 sa rozhodla darovať svojim zákazníkom, ktorí sa v týchto mimoriadnych časoch správajú zodpovedne, 10 GB balíky dát. V rámci O2 Dobrých dát sú pripravené 4 výzvy, dokopy tak viete získať až 40 GB dát. Pri výzve Učíme sa spolu O2 odmeňuje rodičov za vzdelávanie detí. Výzva rovnako platí aj pre učiteľov, ktorí pripravujú pre deti materiály alebo ich vyučujú online. Stačí, ak budete zdieľať fotku.

Sme trojčlenná rodina, máme syna, tretiaka na ZŠ. S manželom pracujeme väčšinu času z domu, založili sme si firmu práve v čase, keď sa nám narodil syn. Chceli sme sa obaja venovať tak synovi, ako aj práci a toto usporiadanie nám dávalo možnosť skúsiť to. Rozhodne to nie je najľahšia cesta, ale vidíme v nej zmysel.

Nášho syna vzdelávame doma, lebo v školskom prostredí nebol spokojný a nenapredoval. Nebolo to ľahké rozhodnutie. Vyžiadalo si zmeny v našich životoch, ale neľutujeme ich. Rozhodli sme sa, že budeme dôverovať jemu aj sebe, napriek rôznym radám a názorom, ktoré sa na nás rútili zo všetkých strán.

V jednom momente sme stáli pred voľbou, či budeme nášho syna považovať za problémového, nedostatočného a záťažového (lebo to z neho robilo školské prostredie a obsah vyučovania), alebo za takého, aký je a budeme veriť, že má svoju cestu, ktorou dokáže napredovať.

Je dokázané, že cez záujem a dobrý pocit sa deti učia viac a rýchlejšie. Treba im veriť, že prirodzená zvedavosť a chuť napredovať ich nakoniec donútia zdolať aj to, čo najskôr odmietali.

Vzdelávať sa dá všade, v domácnosti aj počas nákupov

Domáce vzdelávanie je právne označenie, ale z podstaty veci by som ho skôr nazvala „poznávanie“. A to nielen domáce, ale aj mestské, prírodné, osobné a spoločenské. Nežijeme v triedach, ako žiaci v školách, ale oveľa viac v kontakte so svetom okolo nás.

Syn s nami nakupuje, chystá obed a podieľa sa aj na chode domácnosti, čo vo výchove chlapcov na Slovensku často veľmi chýba. Spoločne chodíme na výlety, do múzeí či do kaviarní, navštevujeme kamarátov a ihriská (v čase pandémie je náš život limitovaný). Našu každodennosť žijeme oveľa pestrejšie a tvorivejšie, než je štandard.

Nemáme zaužívané „učenie“ v jednej časti dňa či ako aktivitu cez deň. Keby ste sa syna opýtali, ako sa doma učí, asi by otázke neporozumel. Jeho učenie totiž prebieha stále, nedelí sa na predmety ani dni v týždni. Žije v témach, ktoré ho zaujímajú (napríklad pravek, zvieratá alebo druhá svetová vojna) a v nich sa rozvíja zo všetkých stránok. My mu pomáhame hľadať zdroje a sme jeho partneri do diskusie.

Nezabúdajte na radosť z učenia sa

Neredukujme učenie na „učivo“. Vyberme to, čo deti zaujíma, s čím s nimi vieme tvorivo pracovať, a rozvíjajme to.

Školsky vymedzené učivo máme v hlavách my rodičia, a keď je príležitosť, nadhodíme ho ako príspevok do debaty alebo návrh na aktivitu. Učivo však nepovažujeme za posvätné a nevynucujeme si jeho „bifľovanie“. Niekedy stačí, že syn vníma, že daná téma vôbec existuje, keďže vieme, že sa aktuálne zaujíma o množstvo iných tém a oblastí, nenútime ho poznávať nasilu.

„Skupina rovesníkov nie je jediné miesto, kde sa dá učiť tímovej práci. Rodina je skvelé laboratórium vzťahov, povinností a práv, je to cvičisko komunikácie. Je to tím, v ktorom má každý svoju rolu, práva aj povinnosti. Rovnako tak fungujú aj pracovné tímy.“ 

U nás doma je chuť učiť sa, dobrovoľnosť a radosť z učenia to najdôležitejšie. Škola ju často deťom berie a otáča ju na povinnosti, vynucovanie a prekonávanie sa. Rovnako ako v iných oblastiach života aj počas učenia sa musí človek zdolávať prekážky, občas sa prinútiť k veciam, ktoré ho samy osebe nebavia alebo mu nejdú. Hnacím motorom by však nemalo byť toto pretláčanie a nútenie sa. Hnací motor má byť záujem, pretože vďaka nemu zdolávame prekážky ľahšie a efektívnejšie.

Veďte deti k tomu, že vzdelávanie je celoživotný proces

Žijeme v dobe, keď je potrebné vzdelávať sa celoživotne, nestačí len dokončiť školu. Rovnako ako syn aj my s mužom sa stále vzdelávame. Trhy sa menia a pracovné príležitosti tiež, preto chceme zostať flexibilní.

Učenie sa nemusí byť iba vynucovaná povinnosť a v konečnom dôsledku našim deťom pomôžeme najviac, keď ich naučíme mať z učenia v prvom rade radosť. Budú to do budúcnosti potrebovať.

Ich pracovné uplatnenie bude ešte premenlivejšie ako to naše. Flexibilita, ako aj schopnosť učiť sa nové veci sú kľúčové. Vďaka tomu dávame synovi oveľa väčšiu voľnosť.

Aj v domácom prostredí môžete budovať tímového ducha

Skupina rovesníkov nie je jediné miesto, kde sa dá učiť tímovej práci. Rodina je skvelé laboratórium vzťahov, povinností a práv, je to cvičisko komunikácie. Je to tím, v ktorom má každý svoju rolu, práva aj povinnosti. Rovnako tak fungujú aj pracovné tímy.

Dôležitou prerekvizitou učenia sa je pocit bezpečia. Človek najlepšie napreduje, keď sa necíti ohrozený, napríklad vlastnou chybou. Hoci sme vyrastali inak, snažíme sa doma vytvárať atmosféru, v ktorej je bezpečné robiť chyby.

Odfoťte sa pri úlohách so svojimi deťmi alebo počas prípravy na vyučovanie, zapojte sa do výzvy a získajte 10 GB dát. Chcem sa zapojiť

Neznamená to, že veci flákame. Učíme sa však, že aj keď niekomu ublížime, je možné ospravedlniť sa a skúsiť to znova. Učíme sa, že keď sa nám niečo nepodarí, napríklad niečo rozbijeme alebo nezvládneme svoje emócie, nie je to koniec sveta. Ceníme si vôľu skúsiť to znova, lepšie.

Naučte sa ovládať svoje emócie

Jedna z vecí, ktoré považujem pri našom spoločnom učení za najdôležitejšiu, je zvládanie emócií. Viem si predstaviť, že rodičia s nákladom, ktorí im „pristál“ v tomto období doma, to nemajú ľahké.

Počas rokov so synom doma som si všimla, že keď sa rovnakou mierou sústredíme nielen na samotný predmet či učivo, ale aj na to, ako veci zvládame a ako sa pri nich cítime, veci nám idú lepšie. Najmä na začiatku dňa alebo pri náhlych zmenách plánov či okolností je dobré sa zastaviť a chvíľu vnímať, ako sa kto cíti – porozprávať sa o tom, prečo sa tak cítime a ako si s tým vieme alebo nevieme poradiť.

Nebudem sa tváriť ako majster sveta, tiež mi občas stratím trpezlivosť a vlastný hnev ma dokáže prevalcovať. Pracovať s tým sa doma učíme všetci. Hoci to znie banálne, ale všeliekom je u mňa dýchanie. Najmä keď syn skúša moju trpezlivosť, začnem vedome dýchať – vpo nádychu zadržím dych a potom ho pomaly vypúšťam. Ďalšia dobrá taktika je opustiť na chvíľu miestnosť a ísť sa napiť vody.

Skvelo funguje, keď si rodič nájde formulky, ktoré vie použiť, keď ho hnev zavalí – získa tak čas na spracovanie situácie, napríklad: Teraz sa hnevám, nechcem nič hovoriť, lebo by ti to ublížilo. alebo Potrebujem čas, hnevám sa a vtedy občas poviem veci, ktoré neskôr ľutujem.

Držte sa toho, čo baví deti aj vás

Pri domácom učení odporúčam chytať sa toho, čo deti aj rodičov baví a pokúsiť sa hľadať v tom priestor na napredovanie. Nech si tento čas spolu čo najviac užijú. Každého rodiča môže baviť niečo iné, a tak dokáže deťom odovzdať niečo navyše.

Manžela baví matematika a vidím, že syn sa spoločne s ním dokáže nadchnúť sledovaním výpočtu príkladu. So mnou sa skôr nadchne skôr hľadaní súvislostí v informáciách.

„Pri domácom učení odporúčam chytať sa toho, čo deti aj rodičov baví a pokúsiť sa hľadať v tom priestor na napredovanie. Nech si tento čas spolu čo najviac užijú. Každého rodiča môže baviť niečo iné, a tak dokáže deťom odovzdať niečo navyše.“

Všetko, čo nám nejde alebo sa zdá neprekonateľné, často potrebuje iba viac času a odstup. Niekedy sa k veciam vrátime až po čase a zistíme, že majú jednoduché riešenie, ktoré sme v danej chvíli nevideli. Práve to, že človek nevie, musí rozmýšľať a opakovane sa k veciam vracať je podstata poznávania. A v tom sa skrýva aj radosť z poznávania.

Netvárte sa, že rozumiete všetkému

Myslím si, že úlohou učiteľa rodiča nie je kázať deťom o tom, ako čo je. Dobrý učiteľ deti stimuluje k tomu, aby to chceli zistiť samy.

V rodičovi preto vidím skôr sprievodcu, ktorý spolu s dieťaťom zisťuje a objavuje, netvári sa, že všetko vie. Ja sa so synom dozvedám úžasné veci zo sveta fyziky a mechaniky, ktorým, priznávam sa, vôbec nerozumiem.

Nechám sa od neho poučiť, prípadne mu pomáham s hľadaním zdrojov. Občas spoločne napíšeme e-mail niekomu, kto o danej téme vie viac.

Ako rodičia vedú deti k športu počas karantény? Inšpirujte sa 3 príbehmi

Domnievam sa, že takto získané vedomosti a zručnosti budú trvalé a deti ich v živote naozaj uplatnia. Nebudú sa viazať len na písomku či skúšku, po ktorej im všetko z hlavy odletí.

Orientujte sa na témy, nie na hodiny a predmety

Vzdelávanie doma vytvára šancu narábať s časom efektívne. Sú dni, keď sa deti lepšie sústredia na prácu pri stole, trénovanie písania či kreslenie. Sú dni, keď sa chcú viac hýbať, robiť pokusy alebo skladať skladačky.

Podľa toho môžeme tematicky zamerať celé dni, ako ich deliť na hodiny a predmety. Pri starších deťoch sa dá vnímať, či sa chcú o témach rozprávať a napredovať v diskusii, alebo sa chcú venovať samostatnej činnosti, čítaniu a zisťovaniu informácií. Netreba sa viazať na školský denný rozvrh, veci sa dajú rozložiť do celého týždňa.

Rovnako to platí aj o sústredení. Každé dieťa ho má trochu iné. Náš syn sa dokáže sústrediť na veci, ktoré ho zaujímajú, celé hodiny. Na tie, čo ho nezaujímajú, sa sústredí niekoľko sekúnd. Je fajn poznať dieťa a posúvať ho postupne, mať realistické očakávania a vnímať jeho úspechy skôr v porovnaní s jeho výkonom včera či pred týždňom, nie v porovnaní s nejakou výkonovou tabuľkou či nebodaj s ostatnými rovesníkmi.

Vytvorte si systém samostatnej práce

Samostatnosť dieťaťa je veľmi dôležitá aj pre duševné zdravie rodiča a jeho schopnosť venovať sa práci. Preto odporúčam dohodnúť si systém samostatnej práce. Najmä pri menších deťoch to je ťažké, ale dá sa to.

Nám pomáha vizualizácia, prostredníctvom ktorej si ukazujeme, akú veľkú časť kruhu, teda dňa tvorí samostatná práca a akú časť spoločný čas. Všetky otázky, ktoré syn má, si necháva na čas, keď sme mu plne k dispozícii.

Netreba mať však veľké očakávania, deti robia chyby rovnako ako my. Preto sa občas stane, že z nadšenia, ktoré nevie skrotiť, nám vbehne do pracovného online stretnutia alebo ho prevalcuje frustrácia či hnev z neúspechu a neudrží ho v sebe. Keď môžeme, snažíme sa mu pomôcť, na druhej strane ho však po čase, keď už emócie nie sú také veľké, vždy upozorníme, že nabudúce to skúsime inak, samostatnejšie.

Náš syn sa najčastejšie samostatne venuje Minecraftu, ktorý v tomto období poskytuje zadarmo množstvo rôznych edukačných modulov. Minecraft sa často prezentuje ako strašiak, nás však úplne fascinuje. Okrem architektúry a skladania ponúka možnosť učiť sa takticky rozmýšľať, vytvárať elektrické obvody, pochopiť chemické reakcie, dokonca naučiť sa chovať zvieratá a pestovať rôzne plodiny.

Jasné, realita je realita, ale poznatky získané v Minecrafte majú zmysel. Táto hra umožňuje aj spoluprácu, náš syn ju hráva často spoločne s deťmi v iných domácnostiach.

Bonus: Ako môže vyzerať preskúšavanie pri domácom vzdelávaní

Pri domácom vzdelávaní sa dieťa musí každý polrok zúčastniť na preskúšavaní v škole, ktorú si zvolíte. Školu, do ktorej sme zapísali nášho syna, sme poctivo vyberali. A hoci ju máme 200 km od miesta, kde bývame, neľutujeme to. Panie učiteľky sú veľmi rozhľadené a skúsené, vnímajú nášho syna ako špecifickú osobnosť a v možnej miere tomu podriaďujú aj preskúšavanie.

Využívame možnosť individuálneho preskúšavania, škola však organizuje aj rôzne hravé tímové formy zisťovania vedomostí detí. Možností je vždy viac a atmosféra je pohodová, uvoľnená. Panie učiteľky nekladú na deti viac tlaku, ako by boli schopné uniesť, a za to si ich nesmierne vážim.

Matej Tóth vybavil pre všetky deti Telesnú na doma. Pustite sa do spoločného cvičenia

Tento deň je náš jediný hmatateľný kontakt so školou a vždy sa naň pripravujeme. Dáme dokopy všetko, čo syna posledný polrok bavilo, čím sa zaoberal. Je to poučná chvíľa aj pre mňa, lebo ma prinúti zamyslieť sa, ako sa zmenil a vyvinul.

Ak mám byť úprimná, to, ako syn napreduje, by som nikdy nenaplánovala. Vždy je to prekvapivé, témy sú nečakané, skoky vo vývine obrovské, často aj v oblastiach, ktorým sa cielene nevenujeme. Zo začiatku som mala predstavu, že jeho vzdelávanie pôjde v koľajach, ktoré určíme my, z čoho nás syn našťastie vyliečil.

Niečo z toho, čo za polrok urobí, sa so školským učivom prelína (napríklad rýchlo napreduje v gramatike), niečo nie (veľa tém a oblastí, ktoré škola vyžaduje v tomto čase, ho bavilo inokedy alebo sa k nim dostal iba okrajovo). Väčšinou po tomto prekrytí spolu s učiteľkami pátrame.

Známkovanie u nás v rodine zatiaľ berieme ako súčasť administratívy, syna sa netýka. Som rada, že máme túto možnosť, pretože v tejto fáze života sú schopnosti dieťaťa často dané prirodzeným vývinom a ten je u každého dieťaťa iný. Nevidím dôvod trestať dieťa zlou známkou za slabšiu motoriku, napríklad za písanie, len preto, že jeho telo mu to nedovoľuje. Každé dieťa robí, čo vie a môže, keď mu na to vytvoríme vhodné podmienky.


Získajte až 40 GB dát od O2. Všetkým svojim zákazníkom, ktorí sa v súčasnej mimoriadnej situácii správajú zodpovedne, daruje O2 balíky 10 GB dát za splnenie výziev. Pripravené sú 4 výzvy, vďaka ktorým si spríjemníte čas aj potešíte ľudí okolo seba. Viac informácií nájdete na dobredata.o2.sk.

Kristína Převrátil Alexy

Venuje sa komunikácii, sociológii a neurodiverzite, spolu s manželom Janom podniká v oblasti marketingu a reklamy. Viac o témach, ktoré ich zaujímajú, nájdete v ich podcastoch na Ideology.podbean.com alebo na stránke ideology.sk


Tieto dva smartfóny stoja menej ako stovku a majú čím prekvapiť

Čítaj viac

Ako udržiavať bezpečnosť a hygienu smartfónu? Vyberte si z tohto príslušenstva

Čítaj viac

Férová nadácia O2 podporila online vzdelávanie žiakov a učiteľov sumou 60 000 €

Čítaj viac