7 tipov, vďaka ktorým sa konečne odhodláte na cesty

Aj vy poznáte kvantá výhovoriek, prečo to ani tento rok s cestovaním nevyjde? Na všetky máme odpovede a budeme ich postupne prinášať v článkoch o nízkonákladovom cestovaní.

O cestovaní veľa ľudí sníva, len málo z nich ale skutočne vyrazí na poriadny výlet do sveta. A pritom to nie je ani zložité, ani drahé. Väčšina prekážok je len vo vašej hlave.

1. Spočítajte si, koľko cesta skutočne stojí

Zájazdy s cestovkou sú väčšinou extrémne predražené. Keď si urobíte prieskum, koľko skutočne stojí ubytovanie a jedlo, zistíte, že vám stačí oveľa menej peňazí. Predstavu si môžete urobiť vďaka serveru numbeo.com. Existujú dokonca spôsoby, ako bývať úplne zdarma. Čo takto Workaway?

2. Nebojte sa

Vybehnúť do zahraničia na dlhšiu dobu dokáže mladý študent, mamička s dieťaťom alebo zamestnanec firmy. Tak prečo by ste to nezvládli aj vy? Nie je sa čoho báť.

Ľudia sú vo svete vo všeobecnosti milí a pohostinní. Pravdepodobnosť, že vás okradnú v Prahe je rovnaká ako v New Yorku a napríklad juhovýchodná Ázia je ešte oveľa bezpečnejšia.

New York

Že neviete po anglicky? Milióny ľudí na svete sú na tom rovnako ako vy. Rukami a nohami sa dá dorozumieť vždy. Aj keby ste sa stratili na obrom letisku v Dubaji, ukážte komukoľvek letenku a dotyčný vás odvedie k správnemu lietadlu.

3. Čo cestovanie prináša?

Keď si uvedomíte, čo všetko získate, bude sa plánovať oveľa jednoduchšie. Cestovanie poskytuje predovšetkým mnoho výhod – nových priateľov, zážitky a cenné skúsenosti na celý život. Získate všeobecný prehľad a miesta zo zemepisu nezostanú len nudné body na mape.

Uvedomíte si tiež, že na svete nie ste sami, naučíte sa lepšie vychádzať s ostatnými a pohotovo riešiť problémy. V neposlednom rade si začnete užívať maličkosti ako pozorovanie západu slnka za mraky.

Londýn

4. Šetrenie na cestu nie je náročné

Neutrácať na zbytočnosti, to je celé kúzlo. Ak sa dokážete zbaviť auta, jesť viac doma alebo si odpustiť drahé kávičky, zistíte, že to s peniazmi nie je až také zlé. Na cestovanie naozaj veľa nepotrebujete. Nemusíte tiež pretelefonovať dlhé minúty, keď môžete volať cez internet. Hneď máte vo vrecku pár desiatok eur navyše. A to každý mesiac.

Ak chcete odísť skutočne na dlho, zbavte sa aj veľkých výdajov za byt, zrušte podnájom, zožeňte podnájomníka na celú dobu svojej neprítomnosti alebo vyskúšajte krátkodobé prenájmy cez Airbnb.

5. Začnite kúsok za hranicami

Stále sa bojíte vyraziť na dlhšiu cestu do neznáma alebo máte pocit, že vám chýbajú peniaze? Aj u našich susedov nájdete veľmi veľa krásnych miest. Od historických miest cez rozľahlé národné parky po divoké hory. Autobusom, vlakom alebo spolujazdou môžete cestovať za pár eur. Stopom dokonca zadarmo.

6. Nebudete sami

Bojíte sa, že prídete o priateľov a budete na cestách opustení? Nebojte sa, s priateľmi si môžete zavolať cez Skype, navyše určite spoznáte mnoho nových. Na cestách totiž stretnete cestovateľov, ktorí sú na rovnakej vlne ako vy, takže si určite budete mať čo povedať. Prípadne, skúste napríklad ubytovanie cez couchsurfing a zoznámte sa s miestnymi.

7. Kúpte si letenku

Na nič nečakajte a kúpte si vysnívanú letenku. Už vám nezostane nič iné, ako všetky problémy vyriešiť a konečne vyraziť.

Kniha Travel Bible vám ukáže, že aj dlhodobé cestovanie je dostupné pre každého. Zistíte, že potrebujete výrazne menej peňazí, ako sa hovorí. Stanete sa vďaka nej expertom na letenky a ubytovanie. Naučíte sa, ako putovať dlhé mesiace s jedným batohom alebo ako všetko dostať do príručnej batožiny. Spoznáte miestnu kultúru aj ľudí. Dozviete sa tiež, ako si vziať prácu so sebou do sveta a cestovať non-stop a ako sa stať digitálnym nomádom.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nokia 3310: Legenda hlási návrat

Slávne výrobky sa zvyknú po rokoch vrátiť. Pozrite sa, s čím po 17 rokoch prichádza nová Nokia 3310.

Nezničiteľná klasika dostala po 17 rokoch novú tvár. Na svedomí to má fínska spoločnosť HDM Global, ktorá vlastní značku Nokia. V časoch, keď bol tento mobil na výslní sa predalo vyše 126 miliónov kusov.

V čom je iná?

S rozmermi 115.6 × 51 × 12.8 milimetrov je Nokia 3310 priam identická so starou verziou, no je takmer o polovicu užšia a ľahšia, až o 53 gramov. Novinka ponúka väčší a farebný displej, a to o veľkosti 2,4 palca s rozlíšením 240 × 320 pixelov. Vďaka sklu s polarizačnou vrstvou je displej dobre viditeľný aj na priamom slnku. Výrobca myslel aj na technologický pokrok a v telefóne je slot na SD kartu s kapacitou do 32 GB.

Pribudol 3,5-milimetrový jack, mikro USB 2.0, FM rádio, bluetooth a nesmieme zabudnúť ani na zadný 2-megapixelový fotoaparát s LED bleskom, vďaka ktorému síce nepridáte na Instagram každý deň selfie alebo inú umeleckú fotografiu, no v stave núdze môžete použiť aspoň blesk ako praktické svietidlo.

Stará verzia bola dostupná v tmavomodrej farbe, no skrášliť ho bolo možné vďaka zadným krytom od výmyslu sveta a rôznemu príslušenstvu ako LED nálepky alebo prívesky. Teraz bude mobilný telefón dostupný hneď v niekoľkých farebných vyhotoveniach.

Batéria, ktorá má výdrž

Idete na týždeň preč a zabudnete si doma nabíjačku? Žiadny problém. Výrobca tvrdí, že batéria vydrží v pohotovostnom režime až 744 hodín (31 dní), 22 hodín pri nepretržitom hovore alebo 51 hodín pri počúvaní hudby. Starej Nokii vydržala batéria bez nabitia maximálne 2 týždne, ak ste jej nedali veľmi zabrať.

V novom modeli nájdete vyberateľnú Li-lon batériu s kapacitou 1200 mAh, čo je približne polovica toho, čo máme štandardne v dnešných smartfónoch. Pre novú 3310ku je to však až až.

Nokia 3310

Internet len na to najnutnejšie

Keďže na novej Nokii nebeží Android ani iOS a na internet sa dostanete iba cez 2.5 G pripojenie, batéria príliš netrpí. No nečakajte ani žiadne závratné rýchlosti pri surfovaní. Tento telefón je určený primárne na telefonovanie a SMSkovanie. Síce s ňou nebudete môcť hodiny „visieť“ na internete, no jej nenáročnosť určite oceníte na dlhých výletoch, lyžovačkách či hudobných festivaloch.

Mimochodom, ak ste boli zvedaví na hru Hadík, nebojte sa. Je tam, dokonca v značne vylepšenej verzii, ktorá si však zachovala svoju jednoduchosť a návykovosť.

Potrebujete poradiť s výberom
programu O2 Dáta?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme
vám v priebehu najbližšieho pracovného dňa.

Ďakujeme. Zavoláme vám.

Lifetech: Čo je nové