Prejsť sa hrebeňmi kopcov s krásnym výhľadom, malebnými dedinkami či mestom plných historických pamiatok je najlepší spôsob, ako urobiť niečo pre svoje zdravie a zároveň spoznať svoju domovinu. Ak sa cez týždeň bez auta nepohnete, máme pre vás inšpiráciu, kam si ísť ponaťahovať nohy. Možno vás to inšpiruje a nakoniec necháte auto doma aj počas pracovného týždňa.
1. Tatranská: Prechádzka zo Štrbského na Popradské pleso
Vysoké Tatry sú asi najobdivovanejším miestom na Slovensku. Každá túra či prechádzka má svoje čaro. Ak sa však nechcete škriabať po skalách, ani sa prechádzať po asfaltových cestách, tak skúste nenáročnú prechádzku lesom zo Štrbského plesa na Popradské pleso.
Trasa má menej než 4 kilometre a pomalou chôdzou ju zvládnete za 45 minút. Predĺžiť si ju môžete o trasu okolo Popradského plesa, kde sa autom určite nepreveziete.
2. Za opusteným klenotom: Prechádzka z Nitry do Dražoviec
Nie až taká známa je vyše dvojhodinová prechádzka z nitrianskej Šindolky k unikátnemu románskemu kostolíku sv. Michala v Dražovciach. Ten stojí opustený pod západným výbežkom vrchu Zobor. Trasa zo Šindolky je zaujímavá najmä kvôli svojim výhľadom na Nitriansku pahorkatinu a okolie.
Z istých miest je vidieť dokonca aj bratislavský Kamzík. Čerešničkou prechádzky je samozrejme pohľad na osamotený románsky kostol na holom návrší, ale tiež výhľad z miesta kde bol pred stáročiami postavený.
Obrázok: Románsky kostolík sv. Michala v Dražovciach
3. „Prímorská“: Prechádzka okolo Vinianskeho jazera
Ak si chcete vychutnať takmer prímorskú atmosféru u nás doma, tak vyrazte na východ Slovenska, do okresu Michalovce. Počas 3,5-hodinovej prechádzky po turistickom chodníku okolo Vinianskeho jazera na vrch Senderov a Viniansky hrad môžete obdivovať výhľad na druhú najväčšiu slovenskú priehradu Zemplínsku šíravu, túlať sa medzi početnými vinicami s drobnými chatkami a nadýchnuť sa histórie na zrúcanine Vinianskeho hradu zo začiatku 14. storočia.
4. Za dedičstvom UNESCO: Prechádzka zo Sivej Brady do Žehry
Niekedy vám stačia približne tri hodiny a dobrá obuv na to, aby ste videli hneď niekoľko unikátov. Na trase Sivá brada – Žehra si môžete pozrieť prírodnú rezerváciu Sivá Brada, napiť sa z minerálneho prameňa a obzrieť si travertínové kopy. Ďalšie kroky vás zavedú do cirkevného mestečka Spišská Kapitula. Odtiaľ sa cez Spišské Podhradie a lúku dostanete ku klenotu Spiša – Spišskému hradu.
Z hradu môžete pokračovať do prírodnej rezervácie Dreveník. Poslednou zastávkou je unikátny Kostol sv. Ducha v obci Žehra. Spišský hrad, Spišské Podhradie, Spišská Kapitula, Dreveník aj kostol v Žehre sú zapísané v zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.
Obrázok: Kostol sv. Ducha v obci Žehra
5. Folklórna: Prechádzka do Vlkolínca s výhľadmi na Liptov a Tatry
Malebná obec Vlkolínec plná nádherných dreveníc leží v oblasti Národného parku Veľká Fatra. Existuje niekoľko trás, ako sa do Vlkolínca dostať peši a obdivovať tak okrem tradičného života našich predkov aj okolitú prírodu. Po svojich sa do Vlkolínca dostanete z ružomberského sídliska Baničné. Cestou uvidíte aj Krkavú skalu, ktorá patrí medzi najvyššie skalné ihly na Slovensku.
Počas prechádzky si môžete vychutnať výhľad na liptovské dedinky, mesto Ružomberok, ale aj vrcholky Nízkych a Západných Tatier. Po prezretí dedinky Vlkolínec sa môžete vrátiť Trlenskou dolinou do mestskej časti Biely Potok. Celá táto prechádzka netrvá dlhšie než dve hodiny.
6. Historická: Prechádzka Banskou Štiavnicou na kalváriu
Banská Štiavnica je jedným z najčarovnejších miest Slovenska. A aj tam je kopec miest na krásne prechádzky. Ak vám nebudú stačiť prechádzky uličkami mesta, skúste peši vyjsť do komplexu banskoštiavnickej kalvárie týčiacej sa nad mestom. Cesta trvá asi 45 minút. Prechádzka kalváriou ponúka nielen pekný výhľad na Banskú Štiavnicu a okolie, ale aj expozíciu pozostávajúcu z kaplniek a náboženských artefaktov.
7. Rozprávková: Prechádzka hradom Červený Kameň
Ak nemáte chuť si obúvať športovú obuv, no radi by ste sa prešli pekným miestom, navštívte Hrad Červený Kameň (okr. Pezinok). Prechádzka nádvorím a okolitými parkmi a vás prenesie do rozprávky. Pokiaľ sa chcete hýbať trošku viac, vyšliapte k hradu z obce Častá. To vám potrvá asi 30 minút.
Obrázok: Hrad Červený Kameň
8. Ostrovná: Prechádzka medzi vodnými mlynmi na Žitnom ostrove
Žitný ostrov je najväčším riečnym ostrovom v Európe. Tok malého Dunaja sa kedysi využíval na pohon mlynských kolies. Dnes sú vodné mlyny významnými technickými pamiatkami Slovenska. Ak chcete vidieť mlyny v Jelke, Tomášikove, Dunajskom Klátove aj Vodné koleso v Jahodnej, môžete využiť 10-kilometrový náučný chodník Od mlyna k mlynu.
9. Karpatská: Prechádzka okolo Smoleníc
Za jeden z najkrajších výletov v Malých Karpatoch je považovaný okruh okolo obce Smolenice (okr. Trnava). Počas túry zo Smoleníc môžete navštíviť najvyšší vrch Malých Karpát Záruby, zrúcaninu hradu Ostrý Kameň, Smolenický zámok, jaskyňu Driny či archeologickú lokalitu Molpír.
V lokalite sa nachádza aj 4,5 kilometra dlhý náučný chodník Smolenický kras. Pokiaľ sa počas cesty chcete zastaviť aj v jaskyni Driny, plánujte si výlet na obdobie od 1. apríla do 31. októbra.
Obrázok: Smolenický zámok
10. Celoslovenská: Cesta hrdinov SNP z Devína na Duklu
Pokiaľ už máte za sebou množstvo túr a chôdza vám rozhodne problém nerobí, vyskúšajte si prejsť peši celé Slovensko. Najznámejšou trasou vedúcou cez celú krajinu je Cesta hrdinov SNP z Devína na Duklu. Prechádza väčšinou významných oblastí severného a stredného Slovenska, ktoré zohrali dôležitú úlohu počas povstania. Prechádza viacerými pohoriami aj mestami.
Rôzne zdroje uvádzajú aj rôzne dĺžky trasy, meria od 720 do 770 kilometrov. Celá cesta sa dá prejsť za približne 28 dní. Niektorí dobrodruhovia ju stihli aj za kratší čas, museli však denne s ťažkými batohmi prejsť viac než 30 kilometrov.