Janica Lacová: Zdravo jesť nie je ťažké, stačí len chcieť a vzdelávať sa

Janica Lacová vytvorila viacero platforiem, prostredníctvom ktorých neustále zlepšuje úroveň a kvalitu stravovania po celom Slovensku.

Budovanie vzťahu k zdravému jedlu ide najlepšie ruka v ruke so vzdelávaním, a to ide Janici Lacovej veľmi dobre. Vytvorila totiž viacero platforiem, prostredníctvom ktorých neustále zlepšuje úroveň a kvalitu stravovania po celom Slovensku. V rozhovore prezradila, ako deti priviesť k zdravej strave a aj ako sa dá variť chutne a zároveň lacno.

Janica, spolu s Anetou Orosiovou robíte vo vašej škole varenia Jem iné osvetu a revolúciu v stravovaní. Čo sa snažíte naučiť ľudí, ktorí k vám prídu na kurz?

Kurzy, ktoré spolu s Anettkou organizujeme, sú určené nielen pre dospelých, ale aj pre deti. Tie sú pre nás kľúčové, lebo práve u nich je vzdelávanie najdôležitejšie. Máme skúsenosť, že vzdelávanie v oblasti stravovania a zmeny myslenia prichádzajú do rodiny práve s narodením dieťaťa.

Až pri vlastných deťoch si človek uvedomí, aká je strava dôležitá a ako vplýva na ich vývoj. Deti sa u nás naučia základy varenia, ktoré prinášajú domov a nakopnú tak prirodzený systém varenia v celej rodine.

Jem iné je aj cateringová spoločnosť – jedlo pripravujete najmä pre 20 rôznych súkromných škôlok. V čom sa líši strava od vás od bežnej stravy v školských jedálňach?

Strava, ktorú pripravujeme v našej „súkromnej jedálni“, ako to interne nazývame, nie je veľmi odlišná svojou skladbou od tej bežnej. Deti majú radi jednoduché chute a myslíme si, že strava má byť pestrá a domáca. Nešetríme na surovinách a menu zostavujeme tak, aby zodpovedalo sezóne. V zime sú to jedlá, ktoré zahrievajú organizmus a v lete jedlá odľahčené.

Používame čerstvé bylinky, nepoužívame polotovary. Pripravujeme si vlastné pečivo, ale aj knedle. Zeleninu a ovocie nám vozí debničkový systém, ktorý mapuje farmárske produkty z celého Slovenska a jeho okolia a od farmárov ich doručuje k nám. Nenájdete u nás biely cukor a väčšina produktov je z ekologického poľnohospodárstva.

S projektom Revolúcia v stravovaní sa snažíte dosiahnuť zlepšenie kultúry stravovania na celom Slovensku. Ako projekt prebieha a pre koho je určený?

Projekt Revolúcia v stravovaní je výsledkom projektu Food Foundation Jamieho Olivera. S Anettkou sme jeho ambasádorkami. Na Slovensku sa snažíme realizovať zmeny hlavne prostredníctvom projektu Skutočne zdravá škola, ktorý momentálne prebieha schvaľovacím konaním na Ministerstve školstva.

Ako sa do projektu môžu zapojiť ďalšie školy?

Školy sa môžu zapojiť do programu prostredníctvom vyplnenia registračného formuláru na stránke www.skutocnezdravaskola.sk. Tie, ktoré sa do projektu zapoja, nakupujú do kuchyne čerstvé suroviny od miestnych farmárov a producentov, pekárov či mäsiarov.

Súčasťou programu sú tiež výlety na farmy, integrácia témy jedla do školského vzdelávacieho programu, návšteva farmárskych trhov, komunitné aktivity, absolvovanie lekcií varenia, pestovanie v školskej záhrade – toto všetko v rámci existujúcej legislatívy.

Koncom augusta 2016 sme program Skutočne zdravá škola prezentovali na zasadnutí Celoslovenskej sekcie pre školské stravovanie. Momentálne čakáme na záštitu Ministerstva, ktorá nám umožní projekt spustiť na celom Slovensku.

Dlhodobo sa tiež venujete ekológii a udržateľnosti. Vedeli by ste sa podeliť s tipmi a trikmi, pomocou ktorých môžeme vedome redukovať odpad v kuchyni alebo pri varení?

Šetriť sa dá používaním sezónnych surovín, kedy varíme a pečieme napríklad zeleninu, ktorú nie je potrebné šúpať a konzumujeme ju celú – napríklad nové zemiaky, mladá cvikla, cuketa, uhorky. Pri odšťavovaní ovocia a zeleniny dužinu nevyhadzujeme, ale použijeme ju ako základ do koláčov. Možnosti je naozaj veľa.

Pár dní dozadu sme kúpili do našej prevádzky vlastný kompostér, takže recyklujeme bioodpad z jedla. Patria do neho zvyšky jedla, ale aj šupky, kôrky a podobne. Je to ideálny pomocník do kuchyne, ale tiež krásna pomôcka pre deti v Škole varenia.

Je o vás známe, že ste radikálne zmenili životný štýl – prešli ste z fast foodu (“rýchleho” jedla) na slow food (“pomalé” jedlo). Ako sa vám podarilo prelomiť zaužívané zvyky a čo bola pre vás najväčšia výzva?

Zdravie je najdôležitejšie. Keď sa ocitneme zoči voči chorobe, človek automaticky prehodnotí svoj životný štýl. Nemalo by to však zájsť až do tejto roviny – niekedy môže byť už neskoro.

Strava je naozaj základom zdravia, ale ide ruka v ruke s pohybom. Pri odstránení polotovarov z jedálneho lístka a každodennom varení či pripravovaní si stravy vieme docieliť vyvážené a zdravé stravovanie. Nie je to také ťažké ako to vyzerá, je to skôr o odstránení predsudkov.

Každoročne organizujete tiež Food Revolution Day. Čo to vlastne je?

Food Revolution Day je celosvetová kampaň, ktorú založiť známy šéfkuchár Jamie Oliver z Veľkej Británie. Jej zámerom je vrátiť vzdelávanie o stravovaní naspäť do školských osnov. Je to výzva pre materské školy, organizácie, firmy, komunity či jednotlivcov.

Z pozície ambasádoriek Food Foundation Jamieho Olivera na Slovensku sme v roku 2016 zorganizovali už štvrtý ročník Food Revolution Day, ktorý mal doteraz najväčší zásah. Nie je to však len o jednodňovom festivale. Najdôležitejšou skupinou, ktorej sa denne venujeme, sú deti.

Rastiete každým rokom. Čo nové plánujete na Food Revolution Day v tomto roku?

Naším zámerom je mať každý rok väčší a väčší zásah. Každý rok sa do programu zaregistruje viac ľudí, ktorí sa aktívne tohto dňa zúčastnia. Či už sú to jednotlivci, školy, komunity či kolegovia v práci, osveta sa začína šíriť rýchlejšie a my máme z toho radosť.

Autorsky ste sa podieľali aj na dvoch knihách – S Anetou a Janicou – Čo na srdci, to na jazyku a Rok v slovenskej ľudovej kuchyni. Ako vyzerá príprava a publikácia kuchárskej knihy pod vlastnou taktovkou?

Celková príprava oboch kníh trvala takmer rok. Príprava receptov a samotné varenie a fotenie je pre nás najväčšia zábava a relax. Vážime si, že sme mali takéto príležitosti a že naša práca inšpiruje iných. Tento pocit je na nezaplatenie.

Príprava knihy S Anetou a Janicou mala takmer symbolické trvanie. Naša fotografka v prvých dňoch prípravy knihy otehotnela a pár dni po krste knihy aj porodila. Prípravu tejto knihy preto interne nazývame našim prvým spoločným tehotenstvom.

S príchodom jari má mnoho ľudí potrebu očistiť svoj organizmus. Máte nejaký tip, ako pri očiste postupovať zdravo a efektívne? Je niečo, čo môžeme urobiť každý deň, a vďaka tomu sa budeme cítiť dlhodobo lepšie?

Každý deň treba piť veľa tekutín a mať pohyb. Nemusí to byť maratón, stačí aj malá prechádza denne. Stravovať by sme sa mali pestro a rozmanito, preto odporúčame s očistou opatrne. Známe 40-dňové ryžové diéty nám môžu bohužiaľ skôr ublížiť ako pomôcť, základom je jesť čerstvé potraviny, stravovať sa pravidelne, viackrát denne a byť pozitívne naladený.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Hrdinky a hrdinovia zo Slovenska, ktorí zlepšujú svet okolo seba

Chcú zmeniť spoločnosť, preto začali vo svojom blízkom okolí.

Budúcnosť našej krajiny majú v rukách mladí a nadaní ľudia, ktorí raz budú vo vedúcich pozíciách dôležitých organizácií. Aby šikovní ľudia zo Slovenska neodchádzali, potrebujú priestor na napĺňanie svojho potenciálu.

Práve preto vznikol vzdelávací program Sokratov inštitút, v ktorom veria, že spoločnosť môže výrazne ovplyvniť aj jediný človek, pokiaľ má dosť znalostí, odvahy, nadšenia a sily vytrvať. Sokratov inštitút vznikol preto, aby vytváral podmienky pre rozvoj takýchto osobností: mladých ľudí, ktorí sa neboja na sebe pracovať, niesť zodpovednosť za svoje rozhodnutia a ísť si za svojou víziou. Jeho študenti musia počas štúdia vytvoriť projekt, ktorý zanechá pozitívnu stopu v spoločnosti.

Predstavujeme ti 5 projektov mladých hrdiniek a hrdinov, ktorí sa snažia zlepšiť veci na lokálnej úrovni. Viac príbehov hrdinov, ktorí pomaly menia svet k lepšiemu, nájdeš na tejto stránke. Na fungovanie Sokratovho inštitútu prispela aj Férová nadácia O2.

Práca pre nepočujúcich

Katarína Pazmány chcela pomôcť ľuďom so sluchovým postihnutím, a tak prišla s nápadom vytvoriť kvalitnú upratovaciu službu, ktorú poskytujú nepočujúci ľudia.

Cieľom projektu je zabezpečiť nepočujúcim prácu, v ktorej sa stretávajú so svetom počujúcich, sú vystavení vzájomnej komunikácii a zároveň zbavení stresu odmietnutia a zlyhania. Služba tak neposkytuje len samotné upratovanie, ale nesie pridanú hodnotu ľudského rozmeru, empatie a dobrého pocitu na oboch stranách.

Lepší Dolný Lopašov

Dolný Lopašov je dedinkou v piešťanskom okrese s asi tisíckou obyvateľov. Jej rodák Jakub Tomiš je mladý človek, ktorý dlhé roky premýšľal, ako by mohol pomôcťsvojej rodnej obci. Spolu so Silviou Jamrichovou a jej sestrou Klárou založil v roku 2013 združenie Lepší Dolný Lopašov.

Odvtedy už stihli zorganizovať letné kino na ihrisku, začali vydávať noviny, nakrútili dokument o obci, zozbierali od ľudí staré fotografie, z ktorých pripravili výstavu, osadili nové lavičky či pripravili víkendové kultúrne podujatie, na ktoré prišlo v neveľkej dedine viac ako 400 ľudí.

Záchrana pôvodných odrôd jabĺk

Partia mladých ľudí – Andrea Uherková, Ľudovít Vašš a Ján Veselý spojili sily a vytvorili občianske združenie, ktorého cieľom je starať sa o staré odrody ovocných stromov na Slovensku a venovať sa poctivému ovocinárstvu v súlade s prírodou – tak ako to robili naši predkovia.

Medzi aktivity združenia patria kurzy ošetrovania ovocných stromov, kurzy štepenia, mapovanie a výsadba starých a krajových odrôd ovocných drevín, propagačné akcie pre verejnosť (napr. BIOjarmok v Trenčíne, Plodobranie vo Zvolene, ovocinárske podujatia v Španí v Novej Bošáci) či výučbové programy pre školy, pre ktoré vydali publikáciu Staré sorty sú IN.

Obnovenie kníhkupectva Artforum v Banskej Bystrici

Pre Banskú Bystricu bolo kníhkupectvo Artforum dlho miestom, kde sa mohli stretávať umelci, spisovatelia, intelektuáli a všetci prívrženci hodnotnej literatúry. Kníhkupectvo s dušou však v roku 2013 po takmer dvanástich rokoch svojej existencie zaniklo.

Myšlienka obnoviť Artforum prišla pri stretnutí troch kamarátov Rada Slobodu (bývalý študent Sokratovho inštitútu a aktuálne projektový manažér), Slava Sochora a Miša Kočiša, ktorí mali pocit, že priestor, kde môže človek pravidelne zažívať dobrodružstvo myslenia, v Banskej Bystrici chýba. Aj vďaka aktivistom kultúra v meste pod Urpínom stále nestratila svoje miesto.

Slovenská aplikácia na meditovanie

Štúdie ukazujú, že meditácia má pozitívny vplyv na zbavenie sa stresu, sústredenie a kreativitu. Navyše pomáha uvoľnenejšie reagovať v krízových situáciách, a tým nepriamo pôsobí na zlepšovanie kvality vzťahov s našim okolím.

Väčšina ľudí už o týchto pozitívnych účinkoch počula, no nevie, kde a ako s meditáciou začať. Práve pre nich vytvorila šikovná grafička Dana Bubáková mobilnú hru. Aplikácia ich hravo a interaktívne, krok po kroku učí ako dosahovať čoraz hlbšie a hlbšie stavy uvoľneného sústredenia a bdelej pozornosti.

Staň sa aj ty miestnym hrdinom

Cítiš, že v tebe drieme potenciál meniť veci okolo seba k lepšiemu? Ak ťa títo mladí ľudia a ich projekty inšpirovali, prihlás sa do ďalšieho ročníka Sokratovho inštitútu na stránke www.sokratovinstitut.sk do 30. apríla.

Na Sokratovom inštitúte zažiješ počas jedného roka 11 intenzívnych vzdelávacích workshopov s ľuďmi, ktorí majú chuť a potenciál meniť svoje okolie a spoločnosť k lepšiemu. Prehĺbiš si vedomosti, získaš inšpiráciu a cenné kontakty a pri vlastnom celoročnom projekte prenesieš svoje nápady do praxe.

Štúdium je určené pre mladých a aktívnych ľudí vo veku 18 až 32 rokov.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac