Mišo Hudák: Žijeme tu všetci spoločne, nie každý zvlášť

S Mišom sme sa rozprávali o jeho motivácii meniť veci k lepšiemu a tiež o tom, čo by mohol každý spraviť pre lepší život vo svojom meste.

Ťažko by ste našli v Košiciach niekoho, kto sa k nim hlási s väčšou hrdosťou. Aj keď hovorí, že sa necíti ako lokálpatriot, založil združenie Východné pobrežie, ktorého cieľom je spraviť z Košíc mesto, kde budú ľudia chcieť tráviť najlepšie roky svojho života. S Mišom sme sa rozprávali o jeho motivácii meniť veci k lepšiemu a tiež o tom, čo by mohol každý spraviť pre lepší život vo svojom meste.

Ste Košičan. Je niečo charakteristické, snáď okrem prízvuku, na základe čoho viete ďalšieho Košičana rozoznať? Čo z toho sa týka aj vás?

Verím, že nikdy nenastane čas, že budem musieť rozpoznávať ľudí podľa toho, v akom meste sa narodili. Ľudia, ktorí sa v Košiciach narodili, alebo tu prežili kratšie či dlhšie obdobie svojho života, spoločne zdieľajú atmosféru miest, zážitky viac či menej reálnych udalostí, Nemyslím, že niekde existuje nejaký vreckový radar, ktorý by som namieril na človeka na ulici a zistil, že šrác je z Furče. Nie je to ani potrebné.

Košice majú takú klišé nálepku metropoly východu. Určite za tým vidíte aj niečo viac. Čo pre vás znamenajú?

To počujem po prvý raz! Košice sú štandardné mesto, ktoré v histórii bolo ovplyvnené zriadeniami a štátnymi celkami, ktoré v tejto časti Európy pôsobili. Ekonomicky, kultúrne, sociálne, urbanisticky. Košice sú mesto, v ktorom som sa narodil, vyrástol a dospieval v najdôležitejšom období formovania osobnosti. Moja emocionálna pamäť je silne zviazaná, ba až zrastená so stovkami miest v meste. Košice sú pre mňa domovom presne tak, ako je Brno domovom pre niekoho, kto sa tam narodil a vyrástol v jeho uliciach.

Ktoré miesta patria v Košiciach medzi vaše srdcovky ?

Miest sú stovky, ale orientačne by som mohol zodpovedne označiť niektoré územia, ktoré ľúbim o čosi viac ako tie ostatné. Jedným z nich sú Ťahanovce – mám na mysli všetko od Aničky a magnezitky cez dedinu a sídlisko až po Ťahanovský les, krematórium a saharu. Druhým priestorom je Juh, ktorým ja rozumiem všetko, čo sa zmestí medzi Rybu a Barcu a Jazero.

Čo vás inšpirovalo k tomu, aby ste šírili dobré meno Košíc, angažovali sa v spoločenskom živote mesta alebo aspoň vybraných komunít?

Veľmi subjektívne a egoistické dôvody, ktoré sa časom veľmi nemenia. Košice považujem za úžasné miesto pre rodinu. Nie je to miesto, v ktorom by chýbali základné funkcie, zároveň tu však nie je veľký zhon. Mesto je kompaktné a dostupné chôdzou aj bicyklom, zároveň je možné byť za pätnásť minút v hlbokom lese.

Úprimne, nič nešírim, ani sa v prvom pláne neangažujem v živote mesta, ale v záujme mojom a mojej rodiny. Chcem pre ňu všetky tie najlepšie detaily verejného života z celého sveta, aby boli prítomné aj v Košiciach. Všetko ostatné sú príjemné vedľajšie efekty, z ktorých niekedy môžu profitovať aj ďalší ľudia.

Ako košického lokálpatriota vás poznajú aj mimo rodiska. Čo pre vás znamená vlastne byť lokálpatriotom?

Netuším, či ma môžu poznať ľudia na Terase alebo v Barci, takže s väčším okruhom by to bolo určite len horšie a horšie. Nemôžem si spomenúť na moment, či som niekedy tento aspekt tejto voľnočasovej zábavy niekedy meral.

Nenazývam sám seba lokálpatriotom, určite sa takto ani vo Východnom pobreží s kamarátmi necítime. Možno sa nad nejakú štandardnú mieru montujem do verejných vecí, ale vždy je základným záujmom byť v očiach mojej dcéry tatik, na ktorého bude hrdá, keď bude väčšia.

Ste v kontakte aj s inými aktívnymi a angažovanými ľuďmi z iných miest? Funguje medzi vami nejaká spolupráca? Ak áno, skúste ju prosím trochu priblížiť.

Určite áno. Naša organizácia Východné pobrežie je v čulom medzinárodnom styku. S kamarátmi z Prahy, Varšavy, Ostravy, Berlína, Mariboru, Talinu a z ďalších miest robíme rôzne veci. S niekým výskum, s niekym mapovanie, s iným publikáciu, niekam ideme na návštevu vymeniť si skúsenosti.

Myslíte, že sa bežní ľudia zaujímajú o dianie vo svojom najbližšom okolí? V čom by sa mohol každý z nás zlepšiť?

Ľudia sa určite zaujímajú o svoje životy a prostredia, v ktorých žijú. Pre niekoho je dôležité parkovacie miesto, pre niekoho cyklochodník, pre niekoho dlho otvorený obchod. Milujem rozmanitosť ľudí a ich potrieb, pretože spoločne vytvárajú bohatší a rozmanitejší priestor, ulicu, mesto. A veľakrát musia argumentovať svoje potreby iným ľuďom, ktorých potreby sú úplne opačné.

Každý z nás by sa mohol zlepšiť v argumentovaní svojich potrieb na základe zrozumiteľného jazyka, faktov a chápania širšieho kontextu susedstva, komunity, všetkých obyvateľov mesta. Žijeme tu všetci spoločne, nie každý zvlášť.

Ako by ste motivovali mladých ľudí, aby sa viac zaujímali o dianie vo svojom meste alebo regióne? Čo by im to mohlo priniesť?

Bratia a sestry, svet v ktorom strávite väčšinu dospelého života bude vyzerať tak, ako si ho teraz vyskladáte. A čo je horšie, ak sa vám ten budúci svet nebude páčiť, nebudete z toho nikoho môcť obviniť.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

7 tipov, ako toto leto cestovať s malým rozpočtom

Privyrobte si priamo v zahraničí a cestujte aj bez tučného konta.

Nestihli ste si pred cestou našetriť alebo sa nechcete vrátiť späť s vybrakovaným účtom? Využite vaše schopnosti a zlepšite si finančnú situáciu počas cestovania. Veľa k tomu netreba. Vďaka zárobkom môžete cestovať dlhšie a priblížiť sa tak životu miestnych.

Chodiaca jazykovka

Ak viete aspoň obstojne po anglicky, ponúknite lekcie angličtiny – osobne alebo pomocou sociálnych sietí. Že nie je angličtina váš materský jazyk? Nevadí. V Ázii budete žiadaný už len vďaka farbe pleti.

Vo veľkých mestách vo Vietname sa vďaka učeniu v súkromných škôlkach alebo základných školách veľmi jednoducho dostanete nad priemerný bratislavský plat.

Sezónne brigády

Zbierajte ovocie a pracujte na farmách. Sezónnou brigádou, ako je zbieranie hrozna vo Francúzsku alebo jabĺk v Taliansku, si na pomery danej krajiny veľa nezarobíte, môže to byť ale viac, ako má priemerný zamestnanec na Slovensku. A na ďalšie cestovanie sa peniaze určite budú hodiť.

zber jabĺk

Hobby lekcie

Viete surfovať? Radi kreslíte? Spríjemnite dovolenku turistom, často sa v turistických rezortoch nudia a hľadajú, čo by robili. Veľmi populárna je ranná jóga v prímorských letoviskách. Na propagáciu je skvelá pláž, kde vďaka lekcii zadarmo nalákate ľudí aj na ďalšie platené hodiny.

Pouliční umelci

Postaviť sa na ulicu pred klobúk alebo kufor s hudobným nástrojom nedokáže každý. Baviť ľudí môžete aj pouličným divadlom, vytvorte živú sochu, stavajte sochy z piesku alebo nafukujte obrie bubliny.

Ponúkate tak pouličné umenie za dobrovoľný príspevok. Bez problémov môžete zarobiť desiatky eur za hodinu. Nezabudnite si ale zistiť mestské vyhlášky, ktoré by prípadne mohli túto činnosť obmedzovať.

pouliční umelci

Práca na diaľku

Pozrite na easytask.cz alebo jaspravim.sk a určite nájdete niečo, s čím budete vedieť pomôcť. Ide o drobné úlohy z oblasti administratívy, písania textov, prekladov alebo grafiky. S týmto zárobkom ste nezávislí na čase a mieste. Stačí vám len počítač a pripojenie na internet. Zaplatia vám jednorázovo alebo za odpracované hodiny.

Podobné služby sa ešte o niečo viac ako u nás rozšírili v USA alebo v Anglicku. Ak hovoríte po anglicky, nájdete jednoduchšie a lepšie ohodnotenú prácu. Hľadať môžete na upwork.com.

Práca na lodi

Pre tých, ktorí chcú cestovať a zároveň zarábať, spĺňa všetky požiadavky zaoceánska loď. Bez väčších predchádzajúcich skúseností môžete obsluhovať pasažierov pri bare, pripravovať občerstvenie alebo sa podieľať na kultúrnom programe.

Ak budete pracovití, viete viac jazykov a komunikácia s ľuďmi vám nie je cudzia, máte veľkú šancu postupne sa dopracovať na super platené pozície. Odhliadnúc od práce, vo voľnom čase môžete spoznávať krajinu, v ktorej vaša loď kotví.

Práca na lodi

Keď nie práca, aspoň šetrite

Chcete počas cestovania ušetriť? Vďaka ponukám na portáli Workaway alebo HelpX dostanete výmenou za svoju pomoc ubytovanie a stravu zadarmo. Získate tak cennú skúsenosť, nových priateľov alebo lepšie jazykové schopnosti.

Ak sa bojíte neznámeho, vezmite so sebou niekoho do dvojice. Po prečítaní tohto podrobného návodu, ako sa registrovať a čo všetko zariadiť sa ale báť nebude treba.

Kniha Travel Bible vám ukáže, že aj dlhodobé cestovanie je dostupné pre každého. Zistíte, že potrebujete výrazne menej peňazí, ako sa hovorí. Stanete sa vďaka nej expertom na letenky a ubytovanie. Naučíte sa, ako putovať dlhé mesiace s jedným batohom alebo ako všetko dostať do príručnej batožiny. Spoznáte miestnu kultúru aj ľudí. Dozviete sa tiež, ako si vziať prácu so sebou do sveta a cestovať non-stop a ako sa stať digitálnym nomádom.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac