Slovensko ukrýva množstvo krásnych a výnimočných miest, o ktorých nielenže nevedia zahraniční turisti, ale často o nich netušia ani samotní Slováci. Prinášame vám prehľad výnimočných slovenských miest, ktoré nie sú unikátne len v rámci našej krajiny, ale aj v európskom či svetovom meradle.
1. Park tmavej oblohy v Poloninách
Pri súčasnom silnom svetelnom znečistení turisti vyhľadávajú miesta, v ktorých je znečistenie nízke a je z nich vidieť veľa hviezd. Na severovýchodnom Slovensku sa nachádza Park tmavej oblohy Poloniny, ktorý je prvým na Slovensku a dvadsiatym na svete.
V oblasti je výborne viditeľná Mliečna dráha a bez ďalekohľadu môžeme vidieť takmer dvetisíc hviezd, zatiaľ čo v mestách ich vidíme okolo dvesto a vo veľkomestách len dvadsať.
2. Najväčší drevený oltár na svete
Hlavný oltár Chrámu svätého Jakuba v Levoči je vysoký 18,62 metra a široký 6,27 metra a je najvyšším neskorogotickým krídlovým oltárom na svete. Je dielom rezbára Majstra Pavla z Levoče, ktorý na ňom pracoval v 16. storočí.
Objednávateľom bol levočský farár Ján Henckel, ktorý mal o oltári jasnú predstavu: chcel, aby sa čo najviac podobal na oltár krakovskej baziliky a dielo vtedajšieho slávneho sochára Veita Stossa.
3. Mincovňa v Kremnici
Mincovňa v Kremnici je najstarší nepretržite pracujúci výrobný závod. Vybudovali ju v roku 1328 a odvtedy razí mince bez prestávky. V súčasnosti razí eurové mince, v minulosti sa v Kremnici vyrábali mince pre kráľov, cisárov aj republiky. Všetky kremnické dukáty sa vyznačovali vysokou a stálou rýdzosťou zlata, vďaka čomu sa v stredoveku považovali za najtvrdšiu menu v strednej Európe.
4. Najväčší stalagmit na svete
V Krásnohorskej jaskyni v Slovenskom krase sa nadhádza ďalší unikát. Stalagmit, teda stojaci kvapeľ rastúci z jaskynného dna, ktorý meria približne 34 metrov a váži asi dvetisíc ton. Donedávna bol tento útvar, oficiálne nazývaný Kvapeľ rožňavských jaskyniarov, zapísaný v Guinessovej knihe rekordov ako najväčší kvapeľ sveta.
5. Piata najstaršia reštaurácia na svete
Levočský dom na hlavnej ulici v Košiciach je najstaršou gotickou svetskou stavbou v Košiciach. Zároveň bola sídlom piatej najstaršej reštaurácie na svete. Levočský dom slúžil spočiatku hlavne levočským kupcom ako ubytovací hostinec. Dlhé roky v ňom fungoval pivovar.
K najslávnejším momentom histórie hostinca patrila veľkolepá, týždeň trvajúca svadobná hostina sedmohradského kniežaťa Gabriela Bethlena s Katarínou Bandenburskou. Svadba sa konala v roku 1626 a zúčastnili sa jej viacerí európski panovníci. Podľa historických záznamov boli jej súčasťou aj rytierske turnaje, ohňostroj, dostihy i tanečné zábavy.
Dnes je v Levočskom dome opäť pivovar a reštaurácia.
6. Najväčší riečny ostrov v Európe
Žitný ostrov ohraničený Dunajom, Malým Dunajom a Váhom nie je iba najväčším riečnym ostrovom v Európe, ale zároveň aj najväčšou zásobárňou pitnej vody v strednej Európe. Na juh od neho sa nachádza Malý Žitný ostrov.
Ten je vďaka mlynským kolesám, ktoré sa ako technické pamiatky zachovali dodnes, často navštevovaný turistami. Jednou z takýchto pamiatok je aj stredoeurópska rarita – trojpodlažný vodný drevený kolový mlyn v Jelke na ľavom brehu Malého Dunaja.
7. Budova prvej konskej železnice v Uhorsku
V Bratislave máme aj jednu z najstarších staničných budov na svete. Ide o prvú konskú železnicu v Uhorsku, ktorá viedla z Bratislavy do Svätého Jura a začala premávať v roku 1840.
Jej budova na križovatke Krížnej a Legionárskej ulice patrí k najstarším stavbám tejto časti mesta. Je architektonickým unikátom vďaka inšpirácii palácovou architektúrou.