Pôvod, farba pleti či fyzický hendikep nie sú prekážkou. Sú medzi nami ľudia, ktorí sa vzopreli predsudkom okolia a využili svoj talent naplno, hoci sa od väčšiny líšia.
1. Sendreiovci
Sendreiovci patria medzi mnohých úspešných rómskych umelcov, ktorých na Slovensku máme. Ich talent a cigánsky temperament očaril aj svetoznámeho skladateľa Hansa Zimmera, vďaka ktorému sa kapela Kokavakere Lavutára dostala do filmu Sherlock Holmes: Hra tieňov a dokonca zahrali naživo aj na londýnskej premiére filmu. U nás spolupracovali s kapelou Para, Jankom Kuricom či Petrom Lipom.
2. Pavel Šarina
Vďaka dobrému nápadu je z neho úspešný podnikateľ, a zároveň podporuje ľudí s rovnakým osudom, aký má on sám. Pavel Šarina, od narodenia nepočujúci, založil v roku 2012 spolu s bratom Deaf kebab, fast food, ktorý má dnes prevádzky po celom Slovensku. Ide jedinečný koncept predaja rýchleho občerstvenia, ktorý funguje ako sieť chránených dielní. Priamo v obsluhe pracujú ľudia so sluchovým postihnutím.
3. Vica Kerekeš
Jedna z najkrajších a najobľúbenejších ryšaviek. Eva Vica Kerekeš je slovenská herečka maďarskej národnosti. Začiatky jej kariéry u nás boli sprevádzané kritikou jej výrazného maďarského prízvuku a málokto veril, že dokáže preraziť. Dnes je však veľmi úspešná nielen u nás, ale aj v Česku, kde ju pravidelne obsadzujú do hlavných úloh celovečerných filmov.
4. Šarlota Krajčová
Mladá plus size modelka popiera súčasné stereotypy týkajúce sa vzhľadu modeliek. Šarlota žije v Prahe, kde sa jej podarilo splniť si sen o modelingu, napriek tomu, že jej miery nikdy neboli typické “modelkovské”. Okrem fotenia a predvádzania pre značky sa snaží robiť aj osvetu týkajúcu sa vnímania ženskej krásy.
5. Maroš Bango
Maroš Bango začínal ako pouličný spevák vo Viedni, dnes má prezývku “slovenský Bocelli”. Nevidiaci umelec spieva známe operné árie či ľudové piesne. Nekoncertuje len na Slovensku, ale účinkoval napríklad aj v Londýne, Washingtone, New Yorku alebo počas omše vo vatikánskej bazilike.
6. Bekim Aziri
Bekim Aziri je telesne postihnutý reper a stand-up komik, ktorý o svojom hendikepe hovorí úplne otvorene a s humorom. Svoje stand-up comedy nazýva sit-down tragedy a často vtipkuje na vlastný účet. Na vozíčku je od vážneho úrazu 2005 na bikrosových pretekoch. Dovtedy viedol veľmi aktívny život, a ani po úraze sa nevzdal. Cestuje, vyskúšal let na rogale alebo skákal z lietadla.
7. Jozef Metelka
Slovenský paralympionik, dráhový a cestný cyklista Jozef Metelka, je držiteľom dvoch zlatých medailí z Ria 2016 a tiež majstrom sveta. O časť nohy prišiel pred ôsmimi rokmi, keď mu ju lekári museli amputovať po autonehode. Napriek nepríjemnej životnej situácii s trvalými následkami dnes srší pozitívnou energiou.
Pozrite si prednášku Tomiho Kida z osláv 10. výročia O2, v ktorej hovoril o jeho boji voči predsudkom, ktoré sprevádzajú svet boxu.