Dodržujte počas dovolenky týchto 5 zásad a určite sa vyhnete turistickým pascám

Nenechajte sa na cestách nachytať a za ušetrené peniaze môžete mame kúpiť viac magnetiek.

Základné pravidlo hospodárenia na cestách je snažiť sa čo najviac napodobniť rytmus života miestnych. To najdrahšie ani zďaleka nemusí byť to najlepšie – platí to snáď pri všetkom, od jedla až po vstupné na rôzne akcie. A miestni prevádzkári veľmi radi využívajú turistické oblasti k väčšiemu zárobku.

Ušetrite za jedlo

Nemusíte nutne chodiť každý deň do reštaurácie. A už vôbec nie v epicentre turistickej oblasti. Jedlo patrí k tým najdrahším položkám pri cestovaní a domácim varením znížite vaše výdaje na minimum. Vo väčšine Airbnb ubytovaní máte k dispozícii vybavenú kuchyňu.

Ak si chcete užiť miestnu kuchyňu, využite zdieľanie jedla zadarmo alebo za malý poplatok. Takúto službu ponúka napríklad earth.com.

Namiesto naleštených reštaurácií skúste podniky, kam sa chodia bežne najesť miestni. Zaplatíte menej, jedlo je autentickejšie a lepšie. Napríklad streetfood v Thajsku je nezabudnuteľný zážitok, stojí pár korún a vôbec sa nemusíte báť – akonáhle v stánkunakupujú Thajčania, jedlo je úplne bezpečné.

2. Neutrácajte zbytočne za dopravu

Môžete chodiť pešo, jazdiť na bicykli alebo sa presúvať stopom. Uvidíte množstvo zaujímavých miest, zastavíte sa, kde chcete a nikto vás neobmedzuje. Ďalšou alternatívou je spolujazda cez Blablacar. Ak má niekto v aute voľné miesto, ponúka zvezenie za cenu malého príspevku na benzín. Dohodnete sa dopredu vrátane nástupného miesta a možno získate nového priateľa.

3. Nenechajte sa okradnúť taxikárom

Na taxík (hlavne z letiska) používajte na privolanie mobilnú aplikáciu, ktorá vás ochráni pred premrštenou cenou chamtivého vodiča. Na displeji pomerne presne uvidíte, v akom cenovom rozpätí sa bude cena jazdy pohybovať. Aj v meste vždy trvajte na zapnutom taxametri. Ak vám bude taxikár tvrdiť, že je bez neho je to lacnejšie, neverte mu ani slovo.

Vždy, keď sa dá, využívajte Uber. Voziť ľudí cez Uber môže totiž každý a za cenu, ktorú vopred poznáte.

Zistite si tiež informácie o predplatených kartách na MHD. Môžu vám ušetriť dosť peňazí, najmä ak sa na jednom mieste plánujete zdržať viac dní.

4. Sledujte si financie

Na uľahčenie sledovania nákladov na cestách si nainštalujte aplikáciu Trail Wallet. Vďaka nej budete mat prehľad o tom, aká je konečná suma vášho utrácania. Jednotlivé položky sa dajú triediť do kategórii. Môžete si zvoliť aj rozpočet, ktorý vďaka aplikácii jednoduchšie dodržíte. Budete vedieť, kam presne vaše peniaze miznú a lepšie si rozvrhnete, za čo utrácate.

Pred výmenou peňazí v zmenárňach na letiskách a v turistických oblastiach si dopredu overte kurz, často býva nevýhodný. Vyberajte preto peniaze radšej priamo z bankomatu a čo najviac plaťte kartou.

5. Ušetrite na vstupenkách

Múzeá a galérie často ponúkajú najlepšiu cenu pri nákupe cez internet. Vyhnete sa dlhým radom a na výstave ste behom niekoľkých minút. Ďalšou skvelou možnosťou je využitie noci múzeí alebo štátnych sviatkov, keď je vstupné znížené alebo úplne zadarmo.

Nezabúdajte ani na zľavové karty typu ISIC. S tými sa dajú kúpiť vstupenky so zľavou až 50 %.

Kniha Travel Bible vám ukáže, že aj dlhodobé cestovanie je dostupné pre každého. Zistíte, že potrebujete výrazne menej peňazí, ako sa hovorí. Stanete sa vďaka nej expertom na letenky a ubytovanie. Naučíte sa, ako putovať dlhé mesiace s jedným batohom alebo ako všetko dostať do príručnej batožiny. Spoznáte miestnu kultúru aj ľudí. Dozviete sa tiež, ako si vziať prácu so sebou do sveta a cestovať non-stop a ako sa stať digitálnym nomádom.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Férová Nadácia O2 spúšťa nový grantový program. V rámci tohto ročníka, ktorý nesie názov Sloboda nie je samozrejmosť, podporí projekty, ktoré mladým približujú demokraciu a slobodu.

O2 pravidelne, už niekoľko rokov, pripomína udalosti 17. novembra 1989 a hodnoty s ním spojené. Tento rok k svojim aktivitám pridá aj grantovú výzvu Férovej nadácie O2. K 30. výročiu Nežnej revolúcie prerozdelí sumu 30 000 €.

Nadácia podporí projekty, ktoré mladým priblížia hodnoty slobody a demokracie

Tento ročník grantového programu Férovej nadácie O2 pod názvom Sloboda nie je samozrejmosť sa bude niesť v duchu 30. výročia Nežnej revolúcie. Férová nadácia podporí projekty, ktoré mladým ľuďom pripomenú a priblížia hodnoty slobody a demokracie sumou spolu až 30 000 €.

„O2 sa pripomínaniu hodnôt slobody a demokracie venuje systematicky už niekoľko rokov. Považujeme preto za prirodzené ísť tento rok ešte ďalej a pri príležitosti 30. výročia Novembra 89 chceme prostredníctvom Férovej nadácie O2 pomôcť takým verejnoprospešným a neziskovým projektom, ktoré sa snažia mladým ľuďom ukázať a vysvetliť význam týchto udalostí a hodnôt,“ hovorí Peter Gažík, generálny riaditeľ O2 Slovakia a predseda správnej rady Férovej nadácie O2.

„Nie sú totiž len historickým momentom, ale aj niečím, čo veľmi silno vplýva na našu prítomnosť a na to, že žijeme v slobodnej demokratickej krajine, kde sa nemusíme báť vyjadriť svoj názor, či už ide o jednotlivcov, alebo o značky,“ dopĺňa.

Podmienkou prihlásenia projektov je ich verejnoprospešný účel a zameranie na širokú cieľovú skupinu. Prihlásiť sa môžu inovatívne a kreatívne projekty, ktoré zaujímavým a invenčným spôsobom mladej generácii vysvetľujú udalosti Nežnej revolúcie a hodnoty, ktoré nám priniesla.

„Každoročne stojíme pred výzvou, ako upútať pozornosť generácie, ktorá novembrové udalosti nezažila a rovnako nemá skúsenosti ani s režimom pred rokom 1989, aby sme zdôraznili dôležitosť hodnôt, ktoré Nežná revolúcia priniesla. Rozhodli sme sa preto podporiť také projekty, ktoré budú schopné toto posolstvo prerozprávať mladým formou, ktorá im je najbližšia,“ približuje Tereza Molnár, šéfka komunikácie O2 Slovakia zodpovedná za Férovú nadáciu O2.

O grant sa môžu zapojiť projekty zamerané na vzdelávanie aj umenie

Projekty pritom môžu byť zamerané na rôzne oblasti, či už na inovatívne vzdelávanie, ktorému sa Férová nadácia O2 venuje už dlhodobo, ale aj na literatúru, na umenie, na hudbu či na technológie. „Fantázii sa medze nekladú a my vo Férovej nadácii O2 budeme veľmi radi, ak budeme môcť byť súčasťou mnohých skvelých projektov, ktoré vynikajú unikátnosťou či kreativitou,“ dodáva.

Aj tento rok bude projekty posudzovať Správna rada Férovej nadácie O2 v zložení Peter Gažík, Michal Meško a Juraj Vaculík.

„November 89 bol pre mňa jednou z rozhodujúcich životných etáp. Nie tým, že som sa stal jedným zo študentských lídrov, spoznal som fantastických ľudí, ktorí napriek strachu, obavám a s vedomím, že riskujeme úplne všetko si povedali, že už dosť a odmietli ďalej žiť v klamstve, neslobode a beznádeji,“ hovorí Juraj Vaculík, jeden zo študentských lídrov Nežnej revolúcie, v súčasnsoti úspešný podnikateľ, spoluzakladateľ AeroMobilu aj reklamnej agentúry Made by Vaculik a zároveň člen správnej rady Férovej nadácie O2.

„Tým, že sme neboli ticho a v priebehu pár dní sa k nám pripojili mnohé výrazné osobnosti a hlavne masy, umožnili, že posledných 30 rokov žijeme v omnoho lepších časoch, aj keď sme oprávnene nie vždy spokojní. A to je dobre, pretože sloboda nie je zadarmo, treba ju chrániť a kultivovať každodennými činmi, morálkou a správaním,“ hovorí o dôležitosti slobody v našich životoch.

Ako sa prihlásiť

Stojíte za zaujímavým projektom, ktorý mladým ľuďom pripomína a priblížuje hodnoty slobody a demokracie? Prihlášku do grantového programu môžete odovzdať prostredníctvom online formulára na www.o2.sk/sloboda do polnoci 30. júna 2019.

Pred podaním prihlášky odporúčame preštudovať si štatút grantového programu Sloboda nie je samozrejmosť na stránke Férovej Nadácie O2.


Vybrali sme 11 najlepších smartfónov z júnovej ponuky

Čítaj viac

Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Čítaj viac