Huawei MateBook X: Na prvý pokus viac ako dobré

MateBook X nie je len prvý notebook značky Huawei, ale pravdepodobne rovno jeden z najlepších laptopov súčasnosti.

“Dokonalosť sa nedosahuje vtedy, keď už nie je možné nič dodať, ale vtedy, keď nie je možné nič odobrať,” nechal sa svojho času počuť spisovateľ Antoine de Saint Exupéry. Vývojári v  Huawei tento citát pravdepodobne nepoznajú, no dizajn ich najnovšieho laptopu ho vystihuje dokonale.

Štíhly elegán

Huawei MateBook X rozhodne neplytvá zbytočným priestorom. Práve naopak. Laptop má mušiu váhu a každý jeho detail ide až na hranu možností. Klávesnica a obrazovka veľká skoro ako papier formátu A4 takmer pretekajú cez okraje. Celokovové telo ani na najhrubšom mieste neprekročí 12,5 milimetra.

Šírka tak akurát postačuje na to, aby sa k notebooku dali pripojiť slúchadlá. Napriek minimalizmu je ale konštrukcia notebooku pevná a kov má dostatočnú hrúbku, takže sa nijako pri práci neprehýba.

Byť popredu nemusí byť výhoda

Práve kvôli spomínanému úzkemu telu počítač disponuje iba dvomi konektormi USB-C po oboch stranách a jackom na slúchadla na ľavej strane. Viac sa už na notebook pre jeho rozmery skrátka nezmestilo.

Porty typu USB-C sú celkom určite predzvesťou budúcnosti, ale dnes ešte stále mnoho zariadení takýmto konektorom nedisponuje, takže bez pribalenej redukcie na HDMI, USB-B a VGA sa v podstate nepohnete z domu. Mierne zamrzí aj to, že na nabíjanie slúži iba USB port na ľavej strane.

Vrcholom dizajnu je displej

Vec, ktorú na MateBook X treba zvlášť vyzdvihnúť je displej. Obrazovku o veľkosti 13 palcov a s rozlíšením 2 560 × 1 440 pixelov (3:2) sa podarilo zázračne prilepiť na rozmery notebooku, ktorý ma bežne rozmery obrazoviek o dva palce menšie. Pritom je veľmi dobre chránený tvrdeným sklom Gorilla Glass. Obraz je krásne jemný a detailný, veľmi dobre viditeľný zo všetkých pozorovacích uhlov.

Tichá voda brehy myje

Srdcom Huawei MateBook X je procesor Intel Core i5 s dvomi jadrami, ktorý nie je chladený ventilátorom, ale pasívnym chladením. Vďaka nemu ide notebook úplne tichúčko. K tomu pripočítajme 4 GB operačnej pamäte a SSD disk s kapacitou 256 GB a výsledný výkon je viac ako pôsobivý.

Huawei MateBook X sa tiež môže pochváliť až desiatimi hodinami výdrže batérie, za čo vďačí nielen úspornému hardvéru, ale predovšetkým veľkej batérii s kapacitou 5 449 mAh. Čerešničkou na torte je audio systém Dolby Atmos. Poteší však aj podsvietená klávesnica a snímač odtlačkov prstov.

MateBook X je prvým pokusom z dielne Huawei a treba povedať, že dopadol nad očakávania. Výrobca priniesol na trh ultra tenký laptop so šikovným dizajnom za veľmi rozumnú cenu. Ak takto vyzerá začiatok, bude zaujímave sledovať, aké ďalšie novinky bude v budúcnosti značka prinášať.

Huawei MateBook X získate spolu s paušálom od O2 na začiatok iba za 2 eurá.

HUAWEI

Produkty a služby značky HUAWEI sú dostupné vo viac ako 170 krajinách a využíva ich tretina svetovej populácie. V roku 2016 sa spoločnosť umiestnila na 3. mieste v dodávkach inteligentných mobilných telefónov. Značka HUAWEI pôsobí v telekomunikačnom priemysle 20 rokov a jej cieľom je prinášať svojim používateľom tie najnovšie technológie.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Huawei MateBook X v reálnom živote. Otestoval ho študent aj manažér

Na niekoľko dní sme požičali prvý notebook z dielne Huawei – Huawei MateBook X študentovi architektúry a manažérovi. Pozrite sa, ako to dopadlo.

Každodenné používanie notebooku v škole aj pri práci kladie na techniku nemalé nároky. Oslovili sme preto tých, ktorí dni trávia za počítačom, aby si vyskúšali a zhodnotili notebook Huawei MateBook X.

Študent Samo: MateBook X je ľahký a tichý, môžem ho nosiť stále so sebou

„Ako študent štvrtého ročníka architektúry a zároveň zamestnanec architektonického štúdia využívam počítač takmer nonstop. Ráno s ním vstávam a popri raňajkách a káve mi beží seriál či nahlas pustená hudba. V škole ho využívam na prednáškach aj pri konzultáciách svojich prác.

Tu má MateBook X výhodu, pretože je ľahký a tichý, takže ho môžem mať vždy so sebou v ruksaku a jeho váha sa rovná váhe jedných väčších skrípt. Často sa tiež stretávame so spolužiakmi aj mimo pôdy školy, v kaviarni, v lete v parkoch a konzultujeme, radíme sa, keď robíme na spoločných zadaniach. Práve vtedy ocením jeho ľahkosť a výdrž batérie.

Najmä v skúškovom období trávim veľa času na byte. Potrebujem používať architektonické programy, ktorých mám často otvorených viac naraz. Tu som zachytil, že MateBook X už mierne zaostáva. Nie je sa čo čudovať, s tým má problém už aj môj notebook, ktorý je vyskladaný presne podľa mojich potrieb.

Veľkosť MateBooku X a uhlopriečka 13’ sú v tomto prípade už na škodu. Pri práci architekta potrebujem veľké plochy, aby som videl každý detail. To však rieši napríklad externý monitor.

Všeobecne MateBook X hodnotím ako perfektný notebook, ideálny spoločník na cesty. Viem si predstaviť fungovať s ním ako s notebookom, ktorý využívam vyslovene na prenášanie, na prezentáciu svojich prác v škole alebo u klienta, na konzultácie projektov či pri cestovaní.

Doma by ho však musela suplovať mašina, ktorá utiahne niekoľko procesovo náročných programov naraz, k tomu prehrávanie hudby a prehliadač v mnohých otvorených oknách na hľadanie potrebných vecí k práci.“

Manažér Oliver: Výkonný pomocník na pracovných stretnutiach s klientmi

„Na MateBook X by som si vedel zvyknúť veľmi rýchlo najmä pre jeho minimálnu hmotnosť. Laptop potrebujem so sebou nosiť celý deň, a to je často aj pri ľahších modeloch náročné. Keď som nosil MateBook X, párkrát som sa zľakol, že som ho zabudol – vôbec som necítil, že ho v taške mám.

Na dlhšiu prácu v kancelárii mi je síce malý, no na pracovných stretnutiach mi vďaka svojej rýchlosti veľmi pomohol. Je veľmi svižný, na nič netreba čakať, a to šetrí čas a nervy ako mne, tak klientom. Displej nie je najväčší, no je jasný a ani v kaviarni sme nemali problém efektívne pracovať.

MateBook X je určite perfektnou voľbou na cesty – je malý, ľahký a výkonný. Pracovať na ňom nonstop alebo robiť s ním grafiku by som asi pre jeho malé rozmery nechcel, ale na prečítanie článku, posielanie e-mailov či pracovné stretnutie je ideálny, hlavne ak sa potrebujete neustále presúvať.“

Huawei MateBook X získate spolu s paušálom od O2 na začiatok iba za 2 eurá.

HUAWEI

Produkty a služby značky HUAWEI sú dostupné vo viac ako 170 krajinách a využíva ich tretina svetovej populácie. V roku 2016 sa spoločnosť umiestnila na 3. mieste v dodávkach inteligentných mobilných telefónov. Značka HUAWEI pôsobí v telekomunikačnom priemysle 20 rokov a jej cieľom je prinášať svojim používateľom tie najnovšie technológie.


„Potešilo ma intuitívne ovládanie, krásne fotky a herný mód.” Lucia Šicková hodnotí nový Honor View20

Čím si Honor View20 získal spoluzakladateľku herného štúdia Pixel Federation?

Spoluzakladateľke herného štúdia Pixel Federation sme na skúšku požičali nový Honor View20. Aj keď sa Lucia Šicková považuje za skalnú fanúšičku Apple, vie si bez problémov predstaviť fungovanie s novinkou od Honoru. Očarili ju hlavne živé farby fotiek a ideálny hardvér na hry.

Prvé dojmy

Telefón je ľahší ako môj iPhone 8 a veľmi dobre sa drží v ruke. Na snímač odtlačkov na zadnej strane by som si zvykala ťažšie, ale viem si s ním v pohode predstaviť fungovanie, je to celkom prirodzené. Páči sa mi aj veľký displej, na ktorom okrúhly výrez nepôsobí rušivo.

Fotoaparát

Veľmi rada fotím a kvalita fotoaparátu ma potešila. Fotky majú pekné živé farby a aj keď zvyknem používať sofistikovanejšie nástroje na úpravu, s natívnym fotoeditorom sa dobre pracuje.

Čo na to O2 Guru Michal Kmeť?
Honor View20 nie je obyčajným duálnym fotoaparátom. Okrem veľmi kvalitnej 48 Mpx hlavnej kamery má aj senzor s technológiou Time of Flight, ktorá umožňuje mapovať objekty v 3D a následne ich meniť.”

Ovládanie

Používateľský zážitok je veľmi intuitívny. Napriek tomu, že som Apple človek, nemala som žiadne problémy s ovládaním. Zaujali ma aj netradičné gestá pomocou hánky na ruke.

Bavilo ma robiť hánkou písmená, ktoré mi otvárali moje najviac používané aplikácie. Nechala som si prednastavené písmeno C na otváranie fotoaparátu, k písmenu S som si priradila Slack a K mi otváralo kalendár.

Čo na to O2 Guru Michal Kmeť?
Mimoriadne intuitívne ovládanie má na svedomí nové Magic UI, ktoré prináša aj veľmi prispôsobiteľné ovládanie gestami a prepojenie s umelou inteligenciou. ”

Zobrazenie

Veľkou výhodou je možnosť pripojenia telefónu na väčšiu obrazovku. Či už pri práci, alebo pri video streamovacích appkách. Veľa cestujem a ako pracovný nástroj používam iPad, ktorého kópiou je zároveň môj telefón. Robím veľa prezentácii, takže možnosť preniesť menšie zariadenie na väčší displej je skvelé.

Hlavne ak k tomu pridáme super Split Screen funkciu, vďaka ktorej viem využívať dve appky súčasne.

Čo na to O2 Guru Michal Kmeť?
„Model Honor View20 má 6,4” All-view displej, vďaka ktorému je takmer celá predná strana venovaná len tomu, čo chcete vidieť. Výrez pre prednú kameru má len 4,5 mm a nepôsobí rušivo.”

Hry

Pre mňa sú na telefóne veľmi dôležité hry, mám ich vždy rozohratých niekoľko. Cením si možnosť spravovať všetky hry na jednom mieste aj prepnutie telefónu do herného módu.

Čo na to O2 Guru Michal Kmeť?
„Hoci tak na prvý pohľad nevyzerá, Honor View20 je aj výborným herným telefónom. Dokazuje to výkonný čip, unikátna technológia chladenia  alebo dodatočná wi-fi anténa umiestnená v strede telefónu. ”

Celkové hodnotenie

Honor View20 robí krásne fotky, má intuitívne ovládanie a dobre padne do ruky. Navyše sa veľmi rýchlo nabíja, 50 % baterky je nabitých približne za 30 minút. Aj keď sa mi to ako vernému iPhone používateľovi ťažko hovorí, viem si predstaviť, že by som tento telefón používala naďalej.

Lucia Šicková je spoluzakladateľkou Pixel Federation. Šíri osvetu o hrách a je presvedčená, že videohry sú dobrým vzdelávacím nástrojom. Je projektovou manažérkou iniciatívy Pixel Federation – Edufactory, ktorá si kladie za cieľ podporovať inovácie vo vzdelávaní na Slovensku a zároveň odovzdávať know-how v tejto oblasti.


Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové