Informácie za vás nájde, kým nakreslíte krúžok. Týchto 7 funkcií Galaxy AI zásadne zmení vašu používateľskú skúsenosť so smartfónom

Keď raz vyskúšate Samsung s integrovanou umelou inteligenciou, už ho nebudete chcieť pustiť z ruky.

Už to bude pár týždňov, čo Samsung uvedením svojho modelového radu S24 spustil vo svete mobilných zariadení revolúciu. Do smartfónov totiž zakomponoval AI technológiu, ktorá zmenila pravidlá – už to nie je len o nadupanej výbave a skvelom fotoaparáte, ale o komplexnom zjednodušovaní života.

Titánový Samsung Galaxy S24 Ultra 5G je skoro nezničiteľný

Samsung však chce podporiť aj širšie využívanie týchto technológií, preto sa rozhodol, že väčšina funkcií Galaxy AI z tohtoročnej série S24 sa po softvérovej aktualizácii, ktorú by mali používatelia dostať každú chvíľu, objaví aj v iných modeloch. 

My sme sa pozreli na to, ako tieto „fičúrky“ dokážu meniť používateľskú skúsenosť.

Galaxy AI využíva čipy Snapdragon 8 Gen 3 s integrovanou jednotkou NPU na priame spracovanie umelej inteligencie v telefóne, takže nepotrebujete žiadne externé aplikácie, aby ste si AI užívali naplno.

Zefektívnite vyhľadávanie krúžkovaním 

Ak niečo nie je jasné, stačí si to vygoogliť. No dá sa to ešte jednoduchšie. Samsung sa spojil s Google Search a vytvorili Circle to search – funkciu, ktorá posúva vyhľadávanie na ešte komfortnejšiu úroveň jednoduchým krúžkovaním.

Keď napríklad scrollujete na sociálnych sieťach a zaujme vás nejaký obrázok, no v texte pod ním nie je dostatok informácií, čo to je alebo kde sa to nachádza, s Galaxy AI nemusíte ani otvárať prehliadač. Prstom len zakrúžkujete prvok a funkcia automaticky spustí vyhľadávanie daného objektu.

Circle to search môžete použiť aj na objekty z reálneho života. Ak vás pri prechádzke mestom zaujme nejaký objekt, stačí ho odfotiť a Circle to search sa behom sekúnd postará o všetko ostatné.

Inteligentné krúžkovanie má skutočne rozsiahle využitie. V prípade, že narazíte na nejaký produkt, môžete ho okamžite vyhľadať a zistiť, kde ho kúpite, rovno si aj porovnať ceny.

Po zakrúžkovaní požadovaného objektu sa na spodnej lište otvorí malá záložka s výsledkami – funguje to v každej aplikácii bez potreby opustiť ju. Dokonca aj pri pozeraní videí na YouTube.

Úprava fotiek ako z Photoshopu behom sekundy

Určite to poznáte – chcete si na dovolenke urobiť peknú fotku, no dokonalý záber vám stále niečo kazí, napríklad prechádzajúci sa ľudia. Fotka by bola rozhodne krajšia, ak by ste na nej figurovali len vy či objekt. Keď to odfotíte, na dodatočné úpravy potrebujete ďalšie aplikácie a veľa času, kým to celé vyladíte. To sa s Galaxy AI stáva minulosťou. 

Funkcia asistenta pre fotografie je dokonalé a rýchle riešenie, keď chcete z fotky odstrániť nechcené prvky, prípadne presunúť odfotené objekty alebo zmeniť ich veľkosť. Urobí za vás aj ďalšie technické úpravy, a to bez toho, aby to ovplyvnilo kvalitu fotografie.

Umelá inteligencia dokáže navyše sama analyzovať vaše fotografie a pripraviť návrh úprav, s ktorými bude fotka vyzerať ešte lepšie: rozostrenie pozadia, zvýšenie kvality záberu, pridanie efektu rozmazaného pozadia či vymazania tieňov a iných odleskov sú pre technológiu Galaxy AI sekundovou záležitosťou. A čo je najlepšie, návrhy na zlepšenie záberov sa netýkajú len fotiek, ale aj videí.

Vďaka tejto šikovnej vychytávke už nebudete strácať čas s dokonalým nastavením záberu či manuálnou úpravou a svoj čas tak môžete venovať reálnemu momentu.

Preklad hovorov a správ v reálnom čase

So simultánnym prekladom hovoru spoznáte nový svet, v ktorom neexistujú žiadne jazykové bariéry. Isteže, aj v Google prekladači môžete prekladať konverzáciu, no stále musíte čakať, kým druhá strana dohovorí vo svojom jazyku.

Funkcia prekladania je vďaka Galaxy AI priamo integrovaná do hovorov, čím umožňuje preklad hneď počas telefonátu v reálnom čase a bez čakania.

Jednoducho hovoríte v rodnom jazyku, no druhá strana počuje už preloženú verziu a, samozrejme, aj naopak. Okrem hovorov môžete prekladať prichádzajúce aj odchádzajúce textové správy.

Simultánny preklad hovoru zároveň chráni vaše súkromie, keďže využíva AI priamo v zariadení – konverzácie zostávajú len vo vašom Samsungu.

Tlmočník vždy poruke aj bez dát

Predstavte si, že ste na dovolenke v krajine, kde ani angličtina či iný svetový jazyk nie je samozrejmosťou, a potrebujete sa opýtať na cestu. Môžete skúsiť dorozumievanie sa rukami a nohami alebo otvoriť funkciu tlmočník, vybrať si jazyk a začať hovoriť. Váš hlas je okamžite preložený a zobrazený na displeji v reálnom čase, čo umožňuje plynulú komunikáciu. 

Ak si k telefónu pripojíte Galaxy Buds, budete počuť preklad priamo v ušiach, zatiaľ čo druhá osoba počuje váš preložený hlas cez reproduktor telefónu.

A bonus: ak potrebujete používať tlmočníka, nemusíte mať dáta ani wi-fi pripojenie, čo je v porovnaní s bežnými aplikáciami na preklady bezkonkurenčná výhoda.

Osobný kontrolór kvality textov v rôznych jazykoch

V pracovnom aj súkromnom živote niekedy padne vhod mať poruke niekoho, kto ešte raz skontroluje vaše texty, prípadne opraví gramatické chyby či preštylizuje vety. Teraz ho môžete mať nablízku naozaj nonstop s textovým asistentom v smartfóne.

Nebol by to Samsung, ak by neprišiel aj s niečím navyše, a tak vďaka tejto funkcii môžete automaticky upravovať aj formuláciu textu tak, aby sa stále zachoval pôvodný zmysel, napríklad z hovorového štýlu na profesionálny alebo z profesionálneho na zdvorilejší.

Veľmi šikovná možnosť, ak potrebujete poslať niekomu v práci pripomienku, že niečo ešte neurobil, a pritom byť stále v medziach zdvorilej komunikácie. 

Vďaka textovému asistentovi môžete texty dokonca aj prekladať v reálnom čase až do 13 cudzích jazykov.

Asistenti pre všetko

Galaxy AI vo webovom asistentovi vám pomôže aj s rešeršou v slovenčine, keď potrebujete z dlhých textov vybrať len tie najdôležitejšie informácie, či s usporiadaním poznámok cez asistenta poznámok. Ušetríte veľa času a získate prehľadne upratané informácie behom sekúnd.

Nielen Samsung zo série Galaxy S24

A na záver tá najlepšia správa. Doteraz si mohli AI vymoženosti užívať len majitelia smartfónov zo série Galaxy S24, no aktualizácia sa bude týkať aj ďalších Samsung zariadení:

Galaxy AI postupne nabieha na minuloročných modeloch Galaxy S23, Samsung Galaxy S23, Galaxy S23+, Galaxy S23 Ultra aj Galaxy S23 FE, ktoré ešte aj dodnes patria medzi najvýkonnejšie na trhu.

Veľkej novinky sa dočkajú aj používatelia posledného Z-kového radu Samsung Galaxy Z Fold5Galaxy Z Flip5.

A ak ste (alebo budete) majiteľom tabletu Samsung Galaxy Tab S9, Galaxy Tab S9+ alebo Galaxy Tab S9 Ultra, všetky vymoženosti si užijete na veľkom plynulom displeji. A týka sa to dokonca aj slúchadiel Samsung Galaxy Buds 2, Galaxy Buds 2 Pro či Galaxy Buds FE.

Možno sa zamýšľate, či Galaxy AI skutočne predstavuje novú éru v technologickom svete. Možno zvažujete, či je potrebné ju mať, keď v smartfóne alebo tablete môžete stále využívať ChatGPT alebo inú „externú“ umelú inteligenciu.

Bez integrovanej umelej inteligencie fungujú „smart fičúrky“ mierne pomalšie, pretože spracovanie prebieha mimo vášho zariadenia. Informácie sa len odosielajú na vzdialené servery a vracajú sa vám spracované výsledky.

Vlastná integrovaná Galaxy AI naozaj otvorila novú éru, keď na vykonanie všetkých dôležitých úkonov stačí jediný klik – aj keď by to inak trvalo hodiny. Bezpečnosť pri používaní je ďalším dôležitým aspektom, pretože s Galaxy AI nepotrebujete žiadne externé aplikácie.


Ak chcete vedieť, ako si nainštalujete softvér pre funkcie Galaxy AI do svojho zariadenia, postup nájdete tu.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

S novinkami Samsung Galaxy S24 zažijete éru Galaxy AI aj štedré bonusy

Okrem prvotriednej výbavy môžete získať aj výkupný bonus 120 €.

Najnovšia generácia najvyššieho smartfónového radu z rodiny Samsung, Galaxy S24, vstúpila na trh naozaj veľkolepo. Už štandardne v troch verziách modelov – Samsung Galaxy S24 5G, Samsung Galaxy S24+ 5GSamsung Galaxy S24 Ultra 5G – ponúka výrazné vylepšenia v porovnaní s predošlou generáciou a novinky, ktoré potešia aj fajnšmekrov. Ako inak, Samsung pripravil aj výhodnú výkupnú akciu pre najvernejších používateľov.

Smartfóny z dielne Samsung Galaxy S si budú dobre rozumieť aj s tabletom Samsung Galaxy Tab S9 FE 5G

Na celú sériu Samsung Galaxy S24 môžete získať výkupný bonus až vo výške 120 €.

Ako získať výkupný bonus?

  1. Kúpte si novinku z radu Samsung Galaxy S24 v období od 1. 3. 2024 do 30. 6. 2024.
  2. Na novom Samsung Galaxy S24, S24+ alebo S24 Ultra sa 14 dní od nákupu zaregistrujte v predinštalovanej aplikácii Samsung Members v časti výhody, čím prejavíte záujem o výkupný bonus.
  3. Do 14 dní od schválenia registrácie si stiahnite v aplikácii Samsung Members unikátny kód, ktorý ďalej vložíte na stránke www.novysamsung.sk.
  4. Výkupná suma za staré zariadenie a bonus budú vyplatené po validácii stavu starého zariadenia a po overení všetkých zaregistrovaných informácií.

Titánový Samsung Galaxy S24 Ultra 5G je skoro nezničiteľný 

Model Ultra je skutočnou výstavnou skriňou a aj tento rok prináša najvýraznejšie vychytávky: titánový rámik, ktorý posúva smartfón do triedy luxusných produktov, a skutočne vynikajúcu fotografickú sústavu.

Titánový rám Samsung Galaxy S24 Ultra 5G sľubuje okrem prémiovosti aj vyššiu odolnosť smartfónu, ktorá je ešte podporená certifikáciou IP68 – ak smartfón ponoríte do vody do hĺbky 1,5 metra na maximálne 30 minút, nič sa mu nestane. 

6,8-palcový displej má prívlastok Dynamic AMOLED 2X QHD+ a jeho jas sa dokáže vyšplhať až na 2 600 nitov, čo zaručuje vynikajúcu čitateľnosť zobrazovacej plochy v rôznych extrémnych svetelných podmienkach. Frekvencia displeja je v rozsahu 1 až 120 Hz, teda o perfektnú plynulosť sa strachovať nemusíte. 

Rýchle nabíjanie „nakŕmi“ viac ako polovicu batérie za 30 minút

Kapacita batérie Samsung Galaxy S24 Ultra 5G je 5 000 mAh a vďaka technológii rýchleho 45 W nabíjania ju nabijete z 0 na 65 % už za 30 minút. Takže, ako dlho smartfón vydrží na jedno nabitie, už nie je pri bežnom používaní také relevantné.

Vďaka takémuto rýchlonabíjaniu vám stačí pár minút na nabíjačke a môžete sa spoľahnúť, že vám displej v podstate nikdy nezhasne pre nedostatok energie. 

Priblíženie až „na Mesiac“

Pri Samsung smartfónoch sa nám už niekoľko stoviek megapixelov pri hlavnom fotoaparáte ani nezdá nezvyčajné, aj keď stále, samozrejme, je. Samsung Galaxy S24 Ultra 5G ponúka rovno 200 Mpx, keby niekomu 100 Mpx nestačilo.

Hlavný fotoaparát je doplnený o dvojicu teleobjektívov: 10 Mpx s 3-násobným optickým priblížením a 50 Mpx s 5-násobným optickým priblížením. Digitálne môžete približovať 100-krát, teda až „na Mesiac“, čo naznačuje aj názov Space Zoom. Populárny širokouhlý objektív má 12 Mpx a zorný uhol 120 stupňov. Nezaostáva ani video, lebo ho zaznamenáte až v 8K kvalite.

Tradične je súčasťou Ultra verzie aj dotykové pero S Pen. Nechýba ani možnosť použiť Samsung DeX, teda premeniť smartfón po prepojení s ďalším displejom na „notebook“, a odomykanie smartfónu je možné ultrazvukovým snímačom odtlačkov prstov, ktorý je umiestnený v displeji.

Samsung Galaxy S24 5G a Galaxy S24+ 5G sú skoro dvojčatá

Rozdiel medzi Samsung Galaxy S24 5G a Galaxy S24+ 5G je (na prvý pohľad) vo veľkosti uhlopriečky. Model bez pluska vám informácie zobrazí na 6,2 palca ten s pluskom na 6,7 palca. Oba displeje sú Dynamic AMOLED 2X, väčší ponúka rozlíšenie QHD+, menší FHD+. Svietivosť až do 2 600 nitov a frekvencia 1 až 120 Hz sú spoločnými charakteristikami pre všetky tri smartfóny.

Ako v Samsung Galaxy S24 5G, tak v aj v Galaxy S24+ 5G sa hlavný fotoaparát pýši 50 Mpx a sekunduje mu 10 Mpx teleobjektív s optickým 3-násobným priblížením a 30-násobným digitálnym. „Širokáč“ má v oboch prípadoch 12 Mpx a zorný uhol 120 stupňov.

Ďalšia spoločná charakteristika naprieč celým radom je 12 Mpx selfie kamera či stupeň ochrany IP68, rámček po obvode je z vojenského hliníka, ktorý má lepšie vlastnosti v porovnaní s tým obyčajným.

Uľahčenie života = ušetrený čas pre seba

Samsung Galaxy S24 5G má batériu so štedrou kapacitou 4 000 mAh a vďaka 25 W rýchlonabíjaniu doplníte kapacitu z 0 na 50 % už za 30 minút. Galaxy S24+ 5G s kapacitou batérie 4 900 mAh nabijete za rovnaký čas až na 65 %. Rýchlonabíjanie má pri Galaxy S24+ 5G výkon 45 W.

Naprieč celou S24 sériou je k dispozícii aj bezdrôtové nabíjanie, aj reverzné, pomocou ktorého smartfónom nabijete napríklad slúchadlá, smart hodinky alebo aj iný smartfón vybavený technológiou bezdrôtového nabíjania.

Bluetooth 5.3 majú všetky tri modely, S24 a S24+ ponúkajú Wi-Fi 6E, Ultra dokonca Wi-Fi 7. NFC či USB-C sú samozrejmosť naprieč celou sériou. Ultra a „plusko“ sú vybavené UWB – technológiou využívajúcou ultraširoké pásmo pre kvalitnejší, presnejší a bezpečnejší prenos dát. Nechýba možnosť eSIM či pripojiť sa na 5G sieť.

Umelá inteligencia v plnej sile

Samostatnú pozornosť v tejto sérii si zaslúži Galaxy AI – umelá inteligencia vytvorená špeciálne pre Samsung smartfóny zlepšuje celý rad funkcií. Má tri základné piliere, ktorými sú písanie, vyhľadávanie, tvorba, resp. kreativita, a hranie.

Smartfón vďaka Galaxy AI dokáže veľmi kvalitne simultánne prekladať či pomáhať s textom v mnohých smeroch. Na slovenský a český jazykový balíček si však musíme ešte počkať. Umelá inteligencia tiež pomáha s vyhľadávaním – urýchľuje ho.

Tvorcom umelá inteligencia pomáha pri používaní už spomenutého Space Zoomu, rovnako s vysokým rozlíšením fotografií. Ďalej je k dispozícii inteligentná fotogaléria a rôzne kreatívne vychytávky spojené s fotoaparátom.

Funkcie Galaxy AI (umelá inteligencia) budú na podporovaných zariadeniach Samsung Galaxy poskytované zadarmo minimálne do konca roku 2025. Dostupnosť funkcií umelej inteligencie poskytovaných tretími stranami sa môže zmeniť a podlieha vlastným podmienkam poskytovateľa.

Napriek tomu, že séria Galaxy S24 môže pôsobiť biznisovo, perfektne ulahodí aj hráčom. A to aj vďaka Galaxy AI, ktorá pomáha s herným výkonom, optimalizáciou displeja či s energetickým  manažmentom, resp. inteligentným šetrením batérie pre dlhšiu výdrž.


Kompletné pravidlá nájdete aj na www.novysamsung.sk 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac