Kompromisy sú v dostupnej triede nevyhnutné, no Samsung Galaxy A55 5G aj tak ponúka viac, ako čakáte
Obrovský displej, veľký výkon aj výdrž batérie zatienia aj priemerný foťák.
Autor Erik Mráz
Foto archív výrobcu
Dátum
Samsung áčkovej triedy už niekoľko rokov patrí medzi najpredávanejšie smartfóny na slovenskom trhu. V tejto tradícii pokračuje aj s aktuálnym nováčikom – samozrejme, stredná trieda znamená nejaké kompromisy, no Samsung Galaxy A55 5G aj tak prekvapuje výkonom, displejom aj elegantným dizajnom.
Čo sa na smartfóne Samsung Galaxy A55 5G vydarilo?
Samsung Galaxy A55 5G ma hneď očaril dizajnom – pôsobí minimalisticky a veľmi luxusne. Dokonca mi pripomína vlajkové lode triedy Galaxy S, ktoré sú podstatne drahšie.
Predná aj zadná strana sú sklenené a chránené tvrdeným sklom Gorilla Glass Victus+, takže sa nemusíte báť neželaného ťuknutia. Samsung Galaxy A55 5G „drží pokope“ matný kovový rám, ktorý dotvára luxusné vyhotovenie telefónu. Samsung tento rok zvolil moderné pastelové farby, ktoré dodávajú elegantnému dizajnu štýlový šmrnc.
Prednej strane dominuje kvalitný 6,6-palcový Super AMOLED displej s rozlíšením 2340 × 1080 pixelov. Samsung Galaxy A55 5G má obnovovaciu frekvenciu 120 Hz, ktorá zabezpečuje, že animácie a prechody medzi aplikáciami sú plynulé a bez akéhokoľvek zaváhania.
Samsung pri A55 použil nový vylepšený procesor Exynos 1480, ktorý je úspornejší a na svoju triedu aj dosť výkonný. Procesor je podporený (už konečne) 8 GB RAM aj pri základnej 128 GB verzii úložiska.
Fotovýbava však tento rok zostala rovnaká ako pri predošlej generácii. Hlavný široký 50 Mpx objektív fotí ostré fotky, no miestami s trošku vyšším kontrastom. Stále však ide o pomerne dobrý fotoaparát na túto cenovú kategóriu. Trojicu fotoaparátov dotvára 5 Mpx makro objektív a 12 Mpx ultraširoký objektív.
Čo by mohlo byť na smartfóne Samsung Galaxy A55 5G lepšie?
Aj keď je fotovýbava na túto triedu celkom dobrá – najmä ak hovoríme o hlavnom 50 Mpx širokom či 5 Mpx makro objektíve –, ultraširoký objektív jej nestačí. Na 12 Mpx ultrawide objektíve sa fotky dosť zlievajú a vytvárajú akúsi olejomaľbu.
Samsung Galaxy A55 5G má síce nádherný displej plný farieb, no celkový dojem kazí rámček displeja, ktorý je na dnešnú dobu priveľký. Samsung by sa mohol trošku inšpirovať konkurenciou, ktorá používa tenké rámčeky aj pri nižšom rade ako samozrejmosť.
Asi najväčším negatívom je však pre mňa samotné nabíjanie, ktoré zostalo na úrovni 25 W, takže z 0 na 100 % nabijete telefón za približne 1,5 hodiny. Konkurenčné značky sú v tejto kategórii štedrejšie a ponúkajú rýchlejšie nabíjanie v rovnakej cenovej kategórii.
Čím nás smartfón Samsung Galaxy A55 5G príjemne prekvapil?
Na Samsungu Galaxy A55 5G ma najviac prekvapila batéria, ktorej kapacita 5 000 mAh je síce rovnaká ako v predošlej generácii, no výdrž je skutočne veľmi dobrá aj pri náročnejšom používaní.
Pri bežnom používaní som sa ľavou zadnou dostal na 2 dni, a ak som telefón používal menej často, napríklad iba na občasné prezeranie sociálnych sietí či kratší hovor, vydržal bez nabíjania aj 2,5 dňa. Zvýšená výdrž pri rovnakej kapacite batérie bude zrejme spôsobená úspornejším procesorom, čo vnímam ako veľké pozitívum.
Hodnotenie na záver: Štýlový spoločník s niekoľkými kompromismi
Samsung tento rok stavil na istotu a znova nám priniesol telefón, ktorý si napriek pomerne malému množstvu vylepšení zamiluje veľa (ne)náročných používateľov. Predpokladám, že sa Samsung Galaxy A55 5G aj tento rok dostane medzi najpredávanejšie zariadenia na našom trhu. Ak sa chcete posunúť z A54, osobne by som ešte rok počkal, čo nám Samsung predstaví v roku 2025. No ak vlastníte staršie zariadenie a hľadáte telefón, ktorý je spoľahlivý a za rozumnú cenu, Samsung Galaxy A55 5G je dobrá voľba.
Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.
Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať
Žiarivé farby, ostré detaily a plynulosť, ktorá šetrí oči. Kvalitný veľký displej si užijete pri pri práci, oddychu aj pri fotení.
Autor Erik Mráz
Foto archív výrobcov
Dátum
Nech už je váš priemerný čas pred obrazovkami akýkoľvek, pravdepodobne sa zhodneme, že čím väčší a plynulejší je displej, na ktorý sa pozeráte, tým máte pohodlnejší a príjemnejší zážitok. Kvalita displeja však nie je len o estetike.
Jeden z kľúčových parametrov pri výbere je obnovovacia frekvencia. Čím je vyššia, tým menej zaťažuje oči a znižuje únavu. Vybrali sme preto 4 zariadenia s obnovovacou frekvenciou minimálne 120 Hz a jedno s o niečo nižšou no na svoju cenu stále fantastickou plynulosťou.
Google Pixel 9 Pro XL
Nový Google Pixel 9 Pro XL očarí už na prvý pohľad futuristickým dizajnom. Obe strany telefónu sú chránené tvrdeným sklom Gorilla Glass Victus 2, takže sa nemusíte obávať každého ťuknutia. Rámčeky z lesklého kovu pôsobia prémiovo, no zároveň sú aj magnetom na odtlačky prstov.
Zo zadnej strany telefónu vystupuje pomerne nápadná, no vkusná výbava foťákov, ktorá sa skladá z troch špičkových snímačov – 50 Mpx hlavný (široký) objektív s optickou stabilizáciou, 48 Mpx ultraširokouhlý a 48 Mpx teleobjektív s 5-násobným optickým priblížením
Selfie kamera v podobe okrúhleho priestrelu na prednej strane tento rok dostala až 42 Mpx. Kreativite pri fotení a natáčaní pomáhajú aj zaujímavé funkcie umelej inteligencie Gemini Advanced. Napríklad Pridaj ma, ktorá vám zlúči dve fotky – tú, kde ste vy, a tú, na ktorej sú vaši priatelia.
Výsledné fotky si potom môžete užívať na kvalitnom 6,8-palcovom OLED displeji. Obnovovacia frekvencia 120 Hz znamená, že všetko, čo sa deje na displeji, je svižné, plynulé a menej zaťažuje vaše oči. Pri pozeraní filmov aj každodennom scrollovaní oceníte i svietivosť displeja a skvelú viditeľnosť aj na priamom slnku.
Procesor Google Tensor G4 a operačná pamäť 16 GB RAM bohato stačia na bežné úkony, limity výkonu a zvýšenú teplotu pocítite pri náročnejších hrách. Google Pixel 9 Pro XL je výdržou jednodňový telefón, ktorý nemá slot na microSD kartu, ale podporu softvérových aktualizácií máte garantovanú na sedem rokov.
Motorola Razr 50 Ultra
Ak vám jeden displej nestačí, Motorola Razr 50 Ultra vám poskytne rovno dva. Vnútorný skladací displej má 6,9 palca plných farieb a detailov vo Full HD+ rozlíšení. S čitateľnosťou nebudete mať problém ani na priamom slnku. Hodnota obnovovacej frekvencie sa zastavila na šialenej hodnote 165 Hz, čo si všimnete hlavne pri prechádzaní medzi aplikáciami a scrollovaní na sociálnych sieťach.
Vonkajší AMOLED displej oproti minulému roku nabral na číslach a zväčšil sa z pôvodných 3,6 palca na rovné 4. Obnovovacia frekvencia je zhodná s vnútorným displejom, teda 165 Hz. Čitateľnosť na priamom slnku je veľmi dobrá, čo využijete na prezeranie notifikácií, pri widgetových vychytávkach alebo odpisovaní na správy. Funkciu Always On, akú má väčšina konkurencie, však nečakajte.
Z vonkajšieho displeja vytŕčajú dva fotoaparáty: hlavný široký 50 Mpx objektív s optickou stabilizáciou a teleobjektív s dvojnásobným optickým zoomom a rozlíšením 50 Mpx, ktorý nahradil ultraširokouhlý objektív. Fotky z týchto objektívov sú veľmi dobré, hlavne ak berieme do úvahy, že ide o skladací telefón, kde výrobca bojuje o každý milimeter. Selfie kamera sa medzigeneračne nezmenila a jej rozlíšenie zostalo na 32 Mpx.
Motorola Razr 50 Ultra má jednu z najväčších batérií v skladacom smartfóne, ale stále ide o typický jednodňový telefón. Nabíjať sa môže 15 W bezdrôtovým a 45 W TurboPower nabíjaním, ktoré za pol hodinky doplní 75 % energie. Výkon procesora a operačnej pamäte bohato stačí na plynulý chod pri každodennom využívaní, pri náročných hrách sa smartfón môže zahrievať pre menší priestor na chladenie.
Samsung Galaxy A55 5G
Používateľov, ktorých zaujíma hlavne pomer medzi cenou, výkonom a veľkosťou displeja, určite osloví Samsung Galaxy A55 5G, ktorý do pomyselného zlatého smartfónového stredu patrí iba cenovkou.
Samsung potvrdzuje svoju reputáciu kvalitných displejov 6,6-palcovým Infinity O displejom s obnovovacou frekvenciou 120 Hz a podporou HDR10+. Výsledkom je plynulosť, verné zobrazovanie farieb a skvelý používateľský zážitok. Nechýba funkcia Always On, ktorá je väčšinou výsadou drahších modelov. Jediným negatívom pri displeji sú na dnešnú dobu pomerne veľké rámčeky.
Vylepšený procesor Exynos 1480 z dielne Samsungu vám umožní rozdeliť si zložité úlohy do niekoľkých okien alebo si zahrať náročnejšie hry. Osemjadrový procesor podporuje operačná pamäť s veľkosťou 8 GB. No pri dlhšom hraní graficky náročných hier môžete začať cítiť zvyšujúcu sa teplotu smartfónu.
Vylepšením prešla aj batéria telefónu s kapacitou 5 000 mAh, ktorá by podľa Samsungu mala vydržať až dva dni. No tento údaj závisí, samozrejme, od spôsobu používania telefónu. Dobiť energiu si môžete 25 W nabíjaním, ktoré však nepatrí medzi najrýchlejšie.
Na zadnej strane ultratenkého tela nájdete trojicu objektívov – hlavný 108 Mpx širokouhlý, 5 Mpx ultraširokouhlý a 2 Mpx makroobjektív. Pri dobrých svetelných podmienkach a stabilnej ruke sú výsledky z tohto foťáka pekné, s dostatkom jasu a detailov. Na bežné fotenie kvalita fotoaparátu stačí, ak sa svetelné podmienky zhoršia, začne sa strácať aj kvalita fotiek.
Na prednej strane sa nachádza veľký 6,7-palcový AMOLED displej s minimalistickým rámom. Pomer obrazovky k telu je až 93,7 %. Rozlíšenie displeja je Full HD+ a obnovovacia frekvencia je 90 Hz, čo je na túto cenovku pomerne slušné. Viditeľnosť na priamom slnku je dobrá, ale môžu sa objavovať odlesky. Smartfónu HONOR 200 Lite nechýba funkcia na ochranu zraku, ktorú zabezpečuje stmievanie, na pohodlnejšie používanie v noci.
HONOR 200 Lite patrí do nižšej strednej triedy telefónov, čomu zodpovedá aj jeho hardvérová výbava. Výkon zabezpečuje procesor Mediatek Dimensity 6080 spolu s 8 GB RAM, ktorú ešte môžete rozšíriť o ďalších virtuálnych 8 GB. Tento smartfón vás nedostane na Mesiac, no na bežné scrollovanie sociálnych sietí vám bohato postačí.
Do tenkého tela sa podarilo dostať až 4 500 mAh batériu, ktorá vám na jedno nabitie pri bežnom používaní vydrží jeden a pol dňa, čo je úctyhodná výdrž. V prípade, že vám „šťava“ dôjde, máte k dispozícii 35 W nabíjanie, ktoré vás dostane z 0 na 100 % za približne hodinu.
Xiaomi Redmi Pad Pro 5G
Ak vám displeje predošlých smartfónov pripadali maličké, máme pre vás chuťovku na záver. Xiaomi Redmi Pad Pro 5G sa svojou veľkosťou displeja zaradil medzi najväčšie tablety na trhu, no drží si elegantný dizajn a dobrý výkon za rozumnú cenu.
Na zadnej strane si ako prvú vec všimnete pár „očí“, kam výrobca dal 8 Mpx fotoaparát a blesk. Foťák nepatrí k špičke, no od tabletu sa to ani neočakáva. Na skenovanie dokumentov vám tento objektív bohato postačí.
Dominantou tabletu je 12,1-palcový displej typu LCD s rozlíšením, na ktorom si užijete všetko od čítania článkov, scrollovania sociálnych sietí až po sledovanie filmov či seriálov. Plynulé prechádzanie medzi aplikáciami vám zabezpečí 120 Hz obnovovacia frekvencia. Čitateľnosť na slnku nie je úplne najlepšia, pretože svietivosť dosahuje hodnotu iba 600 nitov. Displej chráni tvrdené sklo Gorilla Glass 3, takže tablet prežije aj trošku drsnejšie zaobchádzanie.
Xiaomi Redmi Pad Pro 5G poháňa procesor SnapDragon 7s Gen 2, ktorý nie je najlepším procesorom z dielne spoločnosti Qualcomm, ale na bežné úkony vám určite bude stačiť. Vďaka operačnej pamäti 6 GB RAM tablet funguje svižne, no na graficky náročné hry alebo renderovanie videí nie je stavaný. Svoje dokumenty a iné dáta si môžete ukladať na úložisko s veľkosťou 128 GB, ktoré sa dá ešte rozšíriť pamäťovou kartou.
Batéria s obrovskou kapacitou až 10 000 mAh vám zabezpečí nerušené sledovanie filmov, seriálov či videí na niekoľko hodín. Na jedno nabitie by mal vydržať 8 – 10 h zapnutého displeja, čo je na tablet s takouto cenou vážne prekvapivé. Takúto výdrž často nemávajú ani konkurenčné značky s výrazne vyššou cenovkou. Ak vám však energia dôjde, k dispozícii budete mať 33 W nabíjanie, ktorým batériu dobijete na 100 % za približne 2 h.
Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.