Nikto si vaše správy čítať nebude, odpovedá šéf O2 na obavy o sledovaní mobilov

Pripravili sme pre vás 8 otázok a odpovedí o mimoriadnych opatreniach vlády, ktoré sa týkajú využívania dát operátorov.

Jedným z opatrení, ktorým chce nová vláda bojovať proti šíreniu koronavírusu na Slovensku, má byť aj mimoriadny zákon, prostredníctvom ktorého získa Úrad verejného zdravotníctva SR možnosť sprístupnenia a analýzy dát od telekomunikačných operátorov. O2 sa zúčastnilo na rokovaniach so zástupcami vlády a môže vás uistiť, že sa netreba obávať straty súkromia ani hrozby sledovania zo strany štátu.

Obavy verejnosti vychádzali najmä z toho, že pôvodné znenie zákona navrhovalo plošný prístup k dátam všetkých občanov a vyvolalo tak strach, či toto opatrenie nedáva štátu právo sledovať pohyb a komunikáciu ľudí cez ich mobily.

Diskusia krízového štábu so spoločnosťou O2 a s ďalšími operátormi nakoniec vyústila do zúženia rozsahu dát, ktoré budú operátori poskytovať štátu, aby mohli pomôcť zvládať pandémiu a zároveň udržať maximálnu mieru súkromia zákazníkov.

„Rozumieme obavám zákazníkov a radi by sme touto cestou vysvetlili zmeny, ktoré opatrenia môžu priniesť, a uviedli na správnu mieru, ako tieto zmeny zasiahnu zákazníkov O2 aj zákazníkov ostatných operátorov,“ vysvetľuje CEO O2 Slovakia Peter Gažík. Spolu so šéfom právneho oddelenia spoločnosti O2 Dávidom Durbákom nám zodpovedali najčastejšie otázky verejnosti v súvislosti s navrhovaným zákonom.

„Aj my operátori ako všetci na Slovensku si uvedomujeme závažnosť situácie a je našou povinnosťou hľadať konštruktívne spôsoby spolupráce s vládou. Môžeme vás však ubezpečiť, že súkromie našich zákazníkov bránime a ani za mimoriadnych okolností si nemôžeme dovoliť hazardovať s vašou dôverou. Správy a obsah vašej komunikácie si preto nikto čítať nebude,“ hovorí Gažík.

„Zároveň treba dôverovať aj predstaviteľom štátu, že ich jediným cieľom je zastavenie šírenia nákazy a nie sledovať zmenou zákona iné úmysly,“ dopĺňa.

Napriek tomu, že krízový štáb ešte nespresnil, ako bude s pomocou dát od operátorov šíreniu nákazy zabraňovať, a operátorov zatiaľ neoboznámili s presným rozsahom dodávaných informácií, pokúsime sa na tomto mieste zhrnúť aspoň doteraz známe fakty.

Všetky uvedené informácie sú platné k 2. aprílu 2020. Ak príde k akejkoľvek zmene, budeme článok aktualizovať.

Bude štát sledovať naše smartfóny?

Štát ani operátor naše smartfóny nesleduje a ani sa o to nesnaží. Nový zákon by mal umožniť Úradu verejného zdravotníctva SR zbierať lokalizačné dáta. Podrobnosti zatiaľ nepoznáme, no cieľom nového opatrenia by malo byť umožnenie štátu komunikovať prostredníctvom operátora s ľuďmi, ktorí sú nakazení koronavírusom.

„Pripravovaný zákon neznamená, že operátori budú automaticky poskytovať štátu dáta o svojich zákazníkoch. Bude sa to diať iba v odôvodnených a zákonných prípadoch, pre ktoré budú stanovené bezpečnostné pravidlá,“ hovorí šéf právneho oddelenia O2 Dávid Durbák.

O ktoré dáta pôjde?

Vláda ešte neoboznámila verejnosť ani operátorov s presnými detailmi, malo by však ísť o lokalizačné dáta nakazených občanov a to po ich identifikácii a súhlase.

„Doteraz sme tieto údaje mohli poskytovať policajtom pri vyšetrovaní vážnych trestných činov, ale potrebovali na to žiadosť súdu,“ vysvetľuje Durbák.

Kedy si môže štát vypýtať moje údaje?

„Zatiaľ nepoznáme konkrétne požiadavky vlády a krízového štábu, ale budeme spolupracovať výhradne v medziach zákona,“ informuje Durbák.

Vláda načrtla, že sa inšpiruje modelom, ktorý už spustili v Českej republike. Súčinnosť operátorov pri šírení nákazy nie je v zahraničí novinkou, pričom niektoré krajiny budú od operátorov vyžadovať ešte širší prístup k dátam.

Nový zákon si od operátorov vyžaduje zistenie polohy len na základe odôvodnenej žiadosti Úradu verejného zdravotníctva SR s cieľom:

  • poskytnúť anonymizované údaje na štatistické účely,
  • identifikovať príjemcov správ, ktorým treba cielene oznámiť informácie Úradu verejného zdravotníctva SR,
  • identifikovať používateľa v záujme ochrany zdravia.

Možno prostredníctvom týchto údajov kontrolovať dodržiavanie karantény?

„Aj keď v médiách zaznievali informácie o možnosti kontroly dodržiavania karantény, od krízového štábu nikdy neprišla formálna žiadosť na spoluprácu s týmto cieľom. Preto sme sa ani nezaoberali myšlienkou technického riešenia, ktoré by to umožňovalo. Aj keď sú niektoré médiá hnané túžbou po senzáciách a čakajú na priznanie, že operátor v každom momente pozná našu polohu, technické možnosti, ako aj motívy operátorov sú limitované,“ vysvetľuje Durbák.

Nie je to jedno, keď nás operátori aj tak sledujú?

Nie, pretože O2 ani iní operátori svojich zákazníkov nešpehujú. Zákony pre telekomunikačné spoločnosti sú z hľadiska bezpečnosti a ochrany údajov veľmi prísne.

„Dbáme na dodržiavanie zákonov, čo sa absolútne vylučuje s možnosťou akéhokoľvek sledovania pohybu alebo aktivít našich zákazníkov. Zároveň je sledovanie ľudí v takomto rozsahu technologicky nemožné,“ odpovedá Durbák na často šírené hoaxy.

Využívajú sa lokalizačné údaje na marketingové účely?

Áno, ale len u tých zákazníkov, ktorí súhlasili s prijímaním takýchto reklamných informácií. Zákazníci môžu napríklad od operátorov a firiem dostávať správy so zaujímavým obsahom.

Informácie o konaní farmárskeho trhu v mestečku na južnom Slovensku posiela O2 iba obyvateľom daného mestečka a jeho okolia, ktorí zároveň súhlasili s prijímaním marketingových informácií. Operátor nikdy neposiela takúto informáciu plošne všetkým ľuďom na Slovensku.

„Práve v tomto období sa ukazuje mimoriadna užitočnosť lokálnych informácií, pretože jednotlivé obce takto svojich obyvateľov cez SMS informujú, kde dostanú ochranné rúška, alebo ponúkajú pomoc seniorom. SMS však dostanú len občania, ktorí súhlas so zasielaním dali,“ hovorí šéf právneho oddelenia O2.

„V tejto výnimočnej situácii zároveň vychádzame samosprávam v ústrety a poskytujeme im v dohodnutom rozsahu komunikáciu na naše náklady,“ dodáva.

Budú tieto opatrenia platiť už stále?

Dáta, ktoré štát získa od operátorov, sa budú využívať a uchovávať len počas nevyhnutného času, potom sa ihneď vymažú. Zákon zavádza mimoriadne opatrenie maximálne do konca roka 2020.

„Pre O2 popri pomoci so zvládnutím koronavírusu naďalej zostáva prioritou aj bezpečnosť a ochrana údajov našich zákazníkov. Na tomto postoji sa u nás nič meniť nebude ani v budúcnosti,“ ubezpečuje Gažík.

Prečo sa nemusíte báť špehovania?

  • Nové opatrenie nedáva štátu možnosť plošného sledovania občanov cez mobily.
  • Úrad verejného zdravotníctva SR si môže od operátorov vyžiadať údaje o polohe a identite iba v určitých prípadoch, napríklad s cieľom ochrany zdravia.
  • Operátor môže tieto údaje poskytnúť výhradne na základe odôvodnenej a opodstatnenej žiadosti.
  • Poskytnuté dáta sa uchovávajú iba na určitý čas, potom sa vymažú.
  • Mimoriadne opatrenia platia maximálne do konca roka 2020.

 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

6 slovenských YouTube kanálov, ktoré vám pomôžu vzdelávať deti hravo a zážitkovo

Aj u nás vznikajú kanály, ktoré dokazujú, že akademické vedomosti sa dajú získavať aj naozaj originálne. Pozrite si náš výber.

Existuje množstvo platforiem, ktoré ukazujú, že aj bežné školské učivo sa dá vysvetliť originálne a udržať si pri ňom pozornosť diváka a často ho aj pobaviť. V Sóde sme pre vás vybrali slovenské vzdelávacie YouTube kanály, ktoré môžete zužitkovať v týchto dňoch aj pri učení sa so svojimi deťmi doma. 

JurajVie

Na kanáli JurajVie nájdete krátke videá, ktoré hravým spôsobom odpovedajú na rôzne otázky, o ktorých človek neraz premýšľa. Dozviete sa, prečo ľudia zívajú, prečo sme štekliví, ako funguje internet či parlamentné voľby.

Záber videí je naozaj široký – od ekonomiky a marketing cez astronómiu a IT až po fyziku. Kanál, ktorý tvorí 18-ročný študent, má vyše 160-tisíc odberateľov a viac ako 23 miliónov pozretí.

Baštrng

Za projektom Baštrng je herec Michal Kubovčík, ktorý v spolupráci s režisérom Karolom Vosátkom a hudobným skladateľom Jurajom Haškom ponúka originálny pohľad na vybrané učivo.

Náučné videá, v ktorých približuje zásadné diela slovenskej literatúry prostredníctvom stand-upu, komixu, animácie, bábkovej či činohernej scénky, ocenia nielen študenti, ale aj tí, ktorí už majú maturitu dávno za sebou.

Dejepis Inak

Kanál Dejepis Inak ukazuje, že historické témy nemusia byť nudné. Vyštudovaná učiteľka Sandra Sviteková sa však nevenuje len dejepisu, ale aj filozofickým a politologickým témam.

Hoci sú jej videá informačne nasýtené, vytvára medzi faktami vzájomné súvislosti, vďaka čomu sú jednotlivé témy dobre zrozumiteľné. Dozviete sa napríklad viac o demokracii, Európskej únii, čo je populizmus aj prečo máme iné názvy mesiacov ako Česi.

Čítajte aj: Matej Tóth vybavil pre všetky deti Telesnú na doma. Pustite sa do spoločného cvičenia

BeWise

Máte radi vedu alebo k nej, naopak, nemáte vzťah a radi by ste ho získali? Kanál BeWise (v preklade buď múdry) je určený pre obe skupiny ľudí. Zrozumiteľne odpovedá na zložité vedecké otázky, pričom sa opiera o fakty a kritické myslenie.

Dozviete sa napríklad, či stroje budú mať niekedy svoje vlastné vedomie, alebo viac o ľuďoch, ktorí vedia počítať veľké čísla rovnako dobre ako kalkulačky.

O2 Radostná škola Daniela Heviera/Chymeros

Projekt O2 Radostná škola Daniela Heviera ukazuje, že vyučovacie hodiny rôznych predmetov sa môžu viesť aj inovatívnym a zábavným štýlom. Keď sa v marci tohto roka školy preventívne zatvorili, obľúbený spisovateľ sa pustil do tvorby online obsahu priamo zo svojej pracovne.

Na jeho kanáli Chymeros nájdete nápady, ako sa učiť literatúru, ale aj to, ako si poradiť s pádmi a so skloňovaním.

Vedátor SK

Projekt Vedátor SK vznikol na Facebooku a postupne sa rozrastal – má vlastný web, no nájdete ho aj na YouTube, kde sú rôzne podcasty. Dozviete sa napríklad, kde sa vzali Vianoce, ktoré sopky sú ničivé či ako sme objavili planéty v slnečnej sústave.

Určite odporúčame sledovať instagramový profil Vedátor SK, kde nájdete množstvo zaujímavých informácií aj o aktuálnej situácii.

Férová nadácia O2 podporila online vzdelávanie žiakov a učiteľov sumou 60 000 €. Viac o grante O2 Digitálna škola a podporených projektoch sa dozviete na tomto mieste.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac