Sma na to dvaja | O2 Sma na to dvaja | O2

Nikto si vaše správy čítať nebude, odpovedá šéf O2 na obavy o sledovaní mobilov

Pripravili sme pre vás 8 otázok a odpovedí o mimoriadnych opatreniach vlády, ktoré sa týkajú využívania dát operátorov.

Jedným z opatrení, ktorým chce nová vláda bojovať proti šíreniu koronavírusu na Slovensku, má byť aj mimoriadny zákon, prostredníctvom ktorého získa Úrad verejného zdravotníctva SR možnosť sprístupnenia a analýzy dát od telekomunikačných operátorov. O2 sa zúčastnilo na rokovaniach so zástupcami vlády a môže vás uistiť, že sa netreba obávať straty súkromia ani hrozby sledovania zo strany štátu.

Obavy verejnosti vychádzali najmä z toho, že pôvodné znenie zákona navrhovalo plošný prístup k dátam všetkých občanov a vyvolalo tak strach, či toto opatrenie nedáva štátu právo sledovať pohyb a komunikáciu ľudí cez ich mobily.

Diskusia krízového štábu so spoločnosťou O2 a s ďalšími operátormi nakoniec vyústila do zúženia rozsahu dát, ktoré budú operátori poskytovať štátu, aby mohli pomôcť zvládať pandémiu a zároveň udržať maximálnu mieru súkromia zákazníkov.

„Rozumieme obavám zákazníkov a radi by sme touto cestou vysvetlili zmeny, ktoré opatrenia môžu priniesť, a uviedli na správnu mieru, ako tieto zmeny zasiahnu zákazníkov O2 aj zákazníkov ostatných operátorov,“ vysvetľuje CEO O2 Slovakia Peter Gažík. Spolu so šéfom právneho oddelenia spoločnosti O2 Dávidom Durbákom nám zodpovedali najčastejšie otázky verejnosti v súvislosti s navrhovaným zákonom.

„Aj my operátori ako všetci na Slovensku si uvedomujeme závažnosť situácie a je našou povinnosťou hľadať konštruktívne spôsoby spolupráce s vládou. Môžeme vás však ubezpečiť, že súkromie našich zákazníkov bránime a ani za mimoriadnych okolností si nemôžeme dovoliť hazardovať s vašou dôverou. Správy a obsah vašej komunikácie si preto nikto čítať nebude,“ hovorí Gažík.

„Zároveň treba dôverovať aj predstaviteľom štátu, že ich jediným cieľom je zastavenie šírenia nákazy a nie sledovať zmenou zákona iné úmysly,“ dopĺňa.

Napriek tomu, že krízový štáb ešte nespresnil, ako bude s pomocou dát od operátorov šíreniu nákazy zabraňovať, a operátorov zatiaľ neoboznámili s presným rozsahom dodávaných informácií, pokúsime sa na tomto mieste zhrnúť aspoň doteraz známe fakty.

Všetky uvedené informácie sú platné k 2. aprílu 2020. Ak príde k akejkoľvek zmene, budeme článok aktualizovať.

Bude štát sledovať naše smartfóny?

Štát ani operátor naše smartfóny nesleduje a ani sa o to nesnaží. Nový zákon by mal umožniť Úradu verejného zdravotníctva SR zbierať lokalizačné dáta. Podrobnosti zatiaľ nepoznáme, no cieľom nového opatrenia by malo byť umožnenie štátu komunikovať prostredníctvom operátora s ľuďmi, ktorí sú nakazení koronavírusom.

„Pripravovaný zákon neznamená, že operátori budú automaticky poskytovať štátu dáta o svojich zákazníkoch. Bude sa to diať iba v odôvodnených a zákonných prípadoch, pre ktoré budú stanovené bezpečnostné pravidlá,“ hovorí šéf právneho oddelenia O2 Dávid Durbák.

O ktoré dáta pôjde?

Vláda ešte neoboznámila verejnosť ani operátorov s presnými detailmi, malo by však ísť o lokalizačné dáta nakazených občanov a to po ich identifikácii a súhlase.

„Doteraz sme tieto údaje mohli poskytovať policajtom pri vyšetrovaní vážnych trestných činov, ale potrebovali na to žiadosť súdu,“ vysvetľuje Durbák.

Kedy si môže štát vypýtať moje údaje?

„Zatiaľ nepoznáme konkrétne požiadavky vlády a krízového štábu, ale budeme spolupracovať výhradne v medziach zákona,“ informuje Durbák.

Vláda načrtla, že sa inšpiruje modelom, ktorý už spustili v Českej republike. Súčinnosť operátorov pri šírení nákazy nie je v zahraničí novinkou, pričom niektoré krajiny budú od operátorov vyžadovať ešte širší prístup k dátam.

Nový zákon si od operátorov vyžaduje zistenie polohy len na základe odôvodnenej žiadosti Úradu verejného zdravotníctva SR s cieľom:

  • poskytnúť anonymizované údaje na štatistické účely,
  • identifikovať príjemcov správ, ktorým treba cielene oznámiť informácie Úradu verejného zdravotníctva SR,
  • identifikovať používateľa v záujme ochrany zdravia.

Možno prostredníctvom týchto údajov kontrolovať dodržiavanie karantény?

„Aj keď v médiách zaznievali informácie o možnosti kontroly dodržiavania karantény, od krízového štábu nikdy neprišla formálna žiadosť na spoluprácu s týmto cieľom. Preto sme sa ani nezaoberali myšlienkou technického riešenia, ktoré by to umožňovalo. Aj keď sú niektoré médiá hnané túžbou po senzáciách a čakajú na priznanie, že operátor v každom momente pozná našu polohu, technické možnosti, ako aj motívy operátorov sú limitované,“ vysvetľuje Durbák.

Nie je to jedno, keď nás operátori aj tak sledujú?

Nie, pretože O2 ani iní operátori svojich zákazníkov nešpehujú. Zákony pre telekomunikačné spoločnosti sú z hľadiska bezpečnosti a ochrany údajov veľmi prísne.

„Dbáme na dodržiavanie zákonov, čo sa absolútne vylučuje s možnosťou akéhokoľvek sledovania pohybu alebo aktivít našich zákazníkov. Zároveň je sledovanie ľudí v takomto rozsahu technologicky nemožné,“ odpovedá Durbák na často šírené hoaxy.

Využívajú sa lokalizačné údaje na marketingové účely?

Áno, ale len u tých zákazníkov, ktorí súhlasili s prijímaním takýchto reklamných informácií. Zákazníci môžu napríklad od operátorov a firiem dostávať správy so zaujímavým obsahom.

Informácie o konaní farmárskeho trhu v mestečku na južnom Slovensku posiela O2 iba obyvateľom daného mestečka a jeho okolia, ktorí zároveň súhlasili s prijímaním marketingových informácií. Operátor nikdy neposiela takúto informáciu plošne všetkým ľuďom na Slovensku.

„Práve v tomto období sa ukazuje mimoriadna užitočnosť lokálnych informácií, pretože jednotlivé obce takto svojich obyvateľov cez SMS informujú, kde dostanú ochranné rúška, alebo ponúkajú pomoc seniorom. SMS však dostanú len občania, ktorí súhlas so zasielaním dali,“ hovorí šéf právneho oddelenia O2.

„V tejto výnimočnej situácii zároveň vychádzame samosprávam v ústrety a poskytujeme im v dohodnutom rozsahu komunikáciu na naše náklady,“ dodáva.

Budú tieto opatrenia platiť už stále?

Dáta, ktoré štát získa od operátorov, sa budú využívať a uchovávať len počas nevyhnutného času, potom sa ihneď vymažú. Zákon zavádza mimoriadne opatrenie maximálne do konca roka 2020.

„Pre O2 popri pomoci so zvládnutím koronavírusu naďalej zostáva prioritou aj bezpečnosť a ochrana údajov našich zákazníkov. Na tomto postoji sa u nás nič meniť nebude ani v budúcnosti,“ ubezpečuje Gažík.

Prečo sa nemusíte báť špehovania?

  • Nové opatrenie nedáva štátu možnosť plošného sledovania občanov cez mobily.
  • Úrad verejného zdravotníctva SR si môže od operátorov vyžiadať údaje o polohe a identite iba v určitých prípadoch, napríklad s cieľom ochrany zdravia.
  • Operátor môže tieto údaje poskytnúť výhradne na základe odôvodnenej a opodstatnenej žiadosti.
  • Poskytnuté dáta sa uchovávajú iba na určitý čas, potom sa vymažú.
  • Mimoriadne opatrenia platia maximálne do konca roka 2020.

 

Páčil sa vám článok?
12345
Loading...

Páči sa vám, čo práve čítate?

Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.

Tri dôvody, prečo skladacia Motorola RAZR Fold nie je len o štýle

Stačil týždeň používania a je nám smutno za praktickými funkciami.

Po niekoľkých týždňoch používania Motoroly som zistil, že jej najväčšie výhody nespočívajú len v tom, že sa mi do vrecka nohavíc v podstate zmestí tablet. Ocenil som najmä funkcie, ktoré mi uľahčili natáčanie videí, prácu aj každodenné používanie. Toto sú tri hlavné, za ktorými mi už teraz pri klasických telefónoch bude smutno.

Ak si k O2 Paušálu vyberiete Motorolu RAZR Fold, môžete využiť bežnú zľavu aj extrabonus 204 €. Pri Bezstarostnom paušále sa tak celková zľava môže vyšplhať až na 372 € a rozpočíta sa do 24 mesačných platieb.

1. Sen všetkých, ktorí radi točia a vždy robia skupinové fotky

Kto sa rád zabáva natáčaním videí, určite ocení, že s novou Motorolou netreba so sebou nosiť statív, stačí sa spoľahnúť na skladaciu konštrukciu. Telefón iba ohnete, položíte a užívate si krásne statické zábery, aké robia top youtuberi (čau, Casey Neistat). 

Osobne som však nadšený z oveľa praktickejšej funkcie. Ako cestovateľ sa snažím pravidelne točiť videá z celého Slovenska a rád podstatné informácie hovorím priamo do kamery.

Moje trápenia s hľadaním akčnej kamery s výklopným displejom alebo externých náhľadových monitorov sú pri skladacej Motorole úplne nepodstatné. Pri RAZR Folde totiž stačí telefón otvoriť a človek môže namiesto selfie kamery využívať tri plnohodnotné senzory hlavných fotoaparátov, seba či scénu vidí priamo na hlavnom displeji. 

Z telefónu sa tak stáva neuveriteľný pomocník pri natáčaní videí alebo robení skupinových fotiek. A kvalitu vašich „selfíčok“ neprekoná žiadna kamera ukrytá v displejoch klasických telefónov.  

2. Na tomto displeji sa kreativite medze nekladú

Natočiť či odfotiť je jedna vec, ale pozrieť sa na výsledok a jednoducho ho zeditovať je druhá vec. Našťastie, na Folde je oboje hračka. 

Väčšia plocha úžasného 8,09-palcového 2K LTPO panela, ktorá sa „objaví“ po otvorení telefónu, je predurčená na naštartovanie kreativity a otvára nekonečné možnosti.

Upravovanie fotografií sa tu stane hračkou najmä preto, že na veľkej ploche uvidíte každý jeden detail. Motorola k telefónu pribalila aj „pero“ Moto Pen Ultra, ktoré sa stane nenahraditeľným pomocníkom pri každej jednej detailnej úprave, zvýraznení objektov či kreslení. 

Editovanie videa sa vďaka displeju posunulo na úplne iný level. Či už som používal vstavaný editor na jednoduché úpravy, alebo Lumafusion na úpravy a grading farieb D-LOG videí z dronu, vďaka zdvojnásobeniu plochy, na ktorú som bol doteraz zvyknutý, som zrazu na videu mohol robiť oveľa plnohodnotnejšie a pohodlnejšie.

Úprava fotiek, maskovanie či editácia videa sa tak na telefóne stávajú hračkou, takže by som vo svojom každodennom živote nepotreboval so sebou nosiť tablet. Všetky úpravy sa totiž dajú spraviť zariadením, ktoré je v zloženom stave rovnako hrubé ako môj aktuálny „klasický“ telefón v puzdre.

3. Práca a multitasking

Od pondelka do piatka je telefón hlavne mojím pracovným nástrojom a Fold mi posunul produktivitu o zopár úrovní vyššie. 

Prechody aplikácií zo zatvoreného do otvoreného stavu telefónu sú absolútne plynulé, pri práci som ocenil aj skvelý multitasking, keď som mohol využívať displej napríklad na otvorený mail na jednej strane a poznámky na druhej.

Práve práca s Outlookom, Excelom či Gmailom sa tam stáva neskutočne prehľadnou, prílohy som mohol kopírovať či prenášať z jednej apky do druhej bez toho, aby som medzi nimi musel prepínať. 

Nehovoriac o asi najväčšej výhode, ktorou bolo prezeranie webu – nebol som odkázaný na mobilné zobrazenie stránok, videl som ich v plnej kráse, akoby som si ich prezeral priamo na notebooku. 

Ak človek otvorí telefón tak ako notebook, môže dokonca časť obrazovky priamo používať ako trackpad a v druhej časti obrazovky sa mu zjaví kurzor myši. 

Po niekoľkých týždňoch som presne pochopil, že kúzlo Foldu nie je v tom mať „párty trik“, ale mať poruke telefón, vďaka ktorému môžem fotoaparát, akčnú kameru, tablet a notebook nechať doma a zvládnuť všetko zariadením, ktoré si pohodlne strčím do vrecka.

Páčil sa vám článok?
12345
Loading...

Páči sa vám, čo práve čítate?

Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.