Nikto si vaše správy čítať nebude, odpovedá šéf O2 na obavy o sledovaní mobilov

Pripravili sme pre vás 8 otázok a odpovedí o mimoriadnych opatreniach vlády, ktoré sa týkajú využívania dát operátorov.

Jedným z opatrení, ktorým chce nová vláda bojovať proti šíreniu koronavírusu na Slovensku, má byť aj mimoriadny zákon, prostredníctvom ktorého získa Úrad verejného zdravotníctva SR možnosť sprístupnenia a analýzy dát od telekomunikačných operátorov. O2 sa zúčastnilo na rokovaniach so zástupcami vlády a môže vás uistiť, že sa netreba obávať straty súkromia ani hrozby sledovania zo strany štátu.

Obavy verejnosti vychádzali najmä z toho, že pôvodné znenie zákona navrhovalo plošný prístup k dátam všetkých občanov a vyvolalo tak strach, či toto opatrenie nedáva štátu právo sledovať pohyb a komunikáciu ľudí cez ich mobily.

Diskusia krízového štábu so spoločnosťou O2 a s ďalšími operátormi nakoniec vyústila do zúženia rozsahu dát, ktoré budú operátori poskytovať štátu, aby mohli pomôcť zvládať pandémiu a zároveň udržať maximálnu mieru súkromia zákazníkov.

„Rozumieme obavám zákazníkov a radi by sme touto cestou vysvetlili zmeny, ktoré opatrenia môžu priniesť, a uviedli na správnu mieru, ako tieto zmeny zasiahnu zákazníkov O2 aj zákazníkov ostatných operátorov,“ vysvetľuje CEO O2 Slovakia Peter Gažík. Spolu so šéfom právneho oddelenia spoločnosti O2 Dávidom Durbákom nám zodpovedali najčastejšie otázky verejnosti v súvislosti s navrhovaným zákonom.

„Aj my operátori ako všetci na Slovensku si uvedomujeme závažnosť situácie a je našou povinnosťou hľadať konštruktívne spôsoby spolupráce s vládou. Môžeme vás však ubezpečiť, že súkromie našich zákazníkov bránime a ani za mimoriadnych okolností si nemôžeme dovoliť hazardovať s vašou dôverou. Správy a obsah vašej komunikácie si preto nikto čítať nebude,“ hovorí Gažík.

„Zároveň treba dôverovať aj predstaviteľom štátu, že ich jediným cieľom je zastavenie šírenia nákazy a nie sledovať zmenou zákona iné úmysly,“ dopĺňa.

Napriek tomu, že krízový štáb ešte nespresnil, ako bude s pomocou dát od operátorov šíreniu nákazy zabraňovať, a operátorov zatiaľ neoboznámili s presným rozsahom dodávaných informácií, pokúsime sa na tomto mieste zhrnúť aspoň doteraz známe fakty.

Všetky uvedené informácie sú platné k 2. aprílu 2020. Ak príde k akejkoľvek zmene, budeme článok aktualizovať.

Bude štát sledovať naše smartfóny?

Štát ani operátor naše smartfóny nesleduje a ani sa o to nesnaží. Nový zákon by mal umožniť Úradu verejného zdravotníctva SR zbierať lokalizačné dáta. Podrobnosti zatiaľ nepoznáme, no cieľom nového opatrenia by malo byť umožnenie štátu komunikovať prostredníctvom operátora s ľuďmi, ktorí sú nakazení koronavírusom.

„Pripravovaný zákon neznamená, že operátori budú automaticky poskytovať štátu dáta o svojich zákazníkoch. Bude sa to diať iba v odôvodnených a zákonných prípadoch, pre ktoré budú stanovené bezpečnostné pravidlá,“ hovorí šéf právneho oddelenia O2 Dávid Durbák.

O ktoré dáta pôjde?

Vláda ešte neoboznámila verejnosť ani operátorov s presnými detailmi, malo by však ísť o lokalizačné dáta nakazených občanov a to po ich identifikácii a súhlase.

„Doteraz sme tieto údaje mohli poskytovať policajtom pri vyšetrovaní vážnych trestných činov, ale potrebovali na to žiadosť súdu,“ vysvetľuje Durbák.

Kedy si môže štát vypýtať moje údaje?

„Zatiaľ nepoznáme konkrétne požiadavky vlády a krízového štábu, ale budeme spolupracovať výhradne v medziach zákona,“ informuje Durbák.

Vláda načrtla, že sa inšpiruje modelom, ktorý už spustili v Českej republike. Súčinnosť operátorov pri šírení nákazy nie je v zahraničí novinkou, pričom niektoré krajiny budú od operátorov vyžadovať ešte širší prístup k dátam.

Nový zákon si od operátorov vyžaduje zistenie polohy len na základe odôvodnenej žiadosti Úradu verejného zdravotníctva SR s cieľom:

  • poskytnúť anonymizované údaje na štatistické účely,
  • identifikovať príjemcov správ, ktorým treba cielene oznámiť informácie Úradu verejného zdravotníctva SR,
  • identifikovať používateľa v záujme ochrany zdravia.

Možno prostredníctvom týchto údajov kontrolovať dodržiavanie karantény?

„Aj keď v médiách zaznievali informácie o možnosti kontroly dodržiavania karantény, od krízového štábu nikdy neprišla formálna žiadosť na spoluprácu s týmto cieľom. Preto sme sa ani nezaoberali myšlienkou technického riešenia, ktoré by to umožňovalo. Aj keď sú niektoré médiá hnané túžbou po senzáciách a čakajú na priznanie, že operátor v každom momente pozná našu polohu, technické možnosti, ako aj motívy operátorov sú limitované,“ vysvetľuje Durbák.

Nie je to jedno, keď nás operátori aj tak sledujú?

Nie, pretože O2 ani iní operátori svojich zákazníkov nešpehujú. Zákony pre telekomunikačné spoločnosti sú z hľadiska bezpečnosti a ochrany údajov veľmi prísne.

„Dbáme na dodržiavanie zákonov, čo sa absolútne vylučuje s možnosťou akéhokoľvek sledovania pohybu alebo aktivít našich zákazníkov. Zároveň je sledovanie ľudí v takomto rozsahu technologicky nemožné,“ odpovedá Durbák na často šírené hoaxy.

Využívajú sa lokalizačné údaje na marketingové účely?

Áno, ale len u tých zákazníkov, ktorí súhlasili s prijímaním takýchto reklamných informácií. Zákazníci môžu napríklad od operátorov a firiem dostávať správy so zaujímavým obsahom.

Informácie o konaní farmárskeho trhu v mestečku na južnom Slovensku posiela O2 iba obyvateľom daného mestečka a jeho okolia, ktorí zároveň súhlasili s prijímaním marketingových informácií. Operátor nikdy neposiela takúto informáciu plošne všetkým ľuďom na Slovensku.

„Práve v tomto období sa ukazuje mimoriadna užitočnosť lokálnych informácií, pretože jednotlivé obce takto svojich obyvateľov cez SMS informujú, kde dostanú ochranné rúška, alebo ponúkajú pomoc seniorom. SMS však dostanú len občania, ktorí súhlas so zasielaním dali,“ hovorí šéf právneho oddelenia O2.

„V tejto výnimočnej situácii zároveň vychádzame samosprávam v ústrety a poskytujeme im v dohodnutom rozsahu komunikáciu na naše náklady,“ dodáva.

Budú tieto opatrenia platiť už stále?

Dáta, ktoré štát získa od operátorov, sa budú využívať a uchovávať len počas nevyhnutného času, potom sa ihneď vymažú. Zákon zavádza mimoriadne opatrenie maximálne do konca roka 2020.

„Pre O2 popri pomoci so zvládnutím koronavírusu naďalej zostáva prioritou aj bezpečnosť a ochrana údajov našich zákazníkov. Na tomto postoji sa u nás nič meniť nebude ani v budúcnosti,“ ubezpečuje Gažík.

Prečo sa nemusíte báť špehovania?

  • Nové opatrenie nedáva štátu možnosť plošného sledovania občanov cez mobily.
  • Úrad verejného zdravotníctva SR si môže od operátorov vyžiadať údaje o polohe a identite iba v určitých prípadoch, napríklad s cieľom ochrany zdravia.
  • Operátor môže tieto údaje poskytnúť výhradne na základe odôvodnenej a opodstatnenej žiadosti.
  • Poskytnuté dáta sa uchovávajú iba na určitý čas, potom sa vymažú.
  • Mimoriadne opatrenia platia maximálne do konca roka 2020.

 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Stiahnite si jednu z týchto 6 appiek a naučte sa každý deň niečo nové

Tón po tóne, slovíčko po slovíčku. Nové vedomosti a zručnosti si viete osvojiť z pohodlia gauča.

Už dlhšie uvažujete nad novým hobby, ktoré by vám vyplnilo voľný čas a zároveň by ste sa vďaka nemu niečo nové naučili? Dlhé „pandemické večery“ sú ideálne na osvojenie nových zručností alebo precvičenie mozgových neurónov.

Ako často si čistíte smartfón? 3 tipy ako si túto rutinu zjednodušíte

Zabudnite na novoročné predsavzatia, na nové výzvy netreba čakať do januára, začnite hneď. Vybrali sme 6 aplikácií, pri ktorých sa zabavíte a strávite so smartfónom zmysluplný čas.

Prihláste sa na bezplatné kurzy

Aplikáciu Udemy si môžete predstaviť ako školu, ktorá ponúka viac ako 130-tisíc video kurzov rôzneho zamerania. Videá vás naučia správne cvičiť jogu, programovať v jazykoch ako Python či Java alebo hrať na hudobnom nástroji.

V appke nájdete vyše 2 000 tém, v ktorých sa môžete vzdelávať a zdokonaľovať. Niektoré kurzy sú bezplatné, iné sú za menší poplatok. Aj keď Udemy ponúka 65 jazykov kurzov, spoliehať sa na slovenčinu neodporúčame. Ak treba, začnite doučovaním angličtiny, ktorá vám otvorí dvere k ďalším kurzom.

Udemy si môžete nainštalovať, ak používate operačný systém Android, ale aj iOS.

Venujte 15 minút tréningu mozgu

Udržať mozog v kondícii je výhodné nielen pre vzdelávanie sa, ale aj pre každodenný život. Budete si viac pamätať, lepšie sa sústrediť a rýchlejšie myslieť. Vedecké riešenie NeuroNation ponúka účinné mozgové tréningy formou hier, na ktoré vám stačí 15 minút denne.

Účinky aplikácie NeuroNation potvrdila aj spolupráca s Katedrou všeobecnej psychológie na Freie Universität Berlin. NeuroNation pracuje s 27 cvičeniami na 250 úrovniach. Appka na začiatku komplexne analyzuje vaše silné a slabšie stránky, na základe ktorých vám vytvorí personalizovaný tréningový plán.

NeuroNation si môžete nainštalovať, ak používate operačný systém Android, ale aj iOS.

Zabudnite na slovíčka, učte sa jazyk, ktorý reálne využijete

Aplikácie, ktoré ponúkajú zázračne rýchle zvládnutie cudzieho jazyka, zvyčajne nefungujú. Prečo potom veriť Duolingo? Táto appka je zameraná na učenie jazykov podľa filozofie užitočnej pomoci a nesľubuje vám nereálne ciele.

V praxi to znamená, že predtým, než vycestujete na dovolenku alebo na zahraničnú pracovnú cestu, si osvojíte základné jazykové znalosti krajiny, do ktorej mierite. Mali by ste zvládnuť objednať si jedlo v reštaurácii, zorientovať sa v turistických atrakciách či osloviť miestneho a vyriešiť nepohodlnú situáciu.

Na výber máte až 80 svetových jazykov, ktorým sa môžete venovať jednoduchou hravou formou pár minút denne a stále vidieť pokrok.

Duolingo si môžete nainštalovať, ak používate operačný systém Android, ale aj iOS.

Pustite sa do kreslenia

Zrejme neexistuje človek, ktorý si aspoň raz v živote nepovedal, že by sa chcel naučiť kresliť. Túto zábavu, samozrejme, nemusíme brať úplne vážne, preto nám stačí začať s kreslením postavičiek, drakov alebo lietadiel.

How To Draw vás naučí kresliť vďaka milému a zábavnému prostrediu a predlohám, ktoré potešia aj mladšie ročníky. Potrebujete len aplikáciu. Každý obrázok, ktorý budete kresliť, je rozdelený do niekoľkých krokov, aby sa vám kreslilo čo najjednoduchšie. Stavíme sa, že časom si začnete veriť a kresliť vlastné obrázky bez predlohy.

How To Draw si môžete nainštalovať, ak používate operačný systém Android, ale aj iOS.

Spoznajte „pikošky“ o Slovensku

Malý vývojár Strelushick nás chce naučiť niečo nové o Slovensku pomocou zábavného kvízu. Aplikácia je aktuálne dostupná v dvoch jazykoch, v slovenčine a angličtine, a ponúka 160 otázok v štyroch kategóriách: geografia, príroda, história a kultúra.

Kvíz sa nezameriava na tradičné fakty, naučí vás skôr „pikošky“. Veľmi silnou zbraňou aplikácie je jej jednoduchosť a prehľadnosť. Ak sa stanete expertom v kategórii geografia, zrazu zistíte, že rozhodnúť sa, kde na Slovensku dovolenkovať, nie je také jednoduché. Lákavých miest, ktoré ste zrejme pred appkou nepoznali, je naozaj veľa.

Slovakia Quiz SK si môžete nainštalovať, len ak používate operačný systém Android.

Naučte sa hrať svoje obľúbené skladby

Gitara, klavír, basa alebo ukulele. Vyberte si nástroj, ktorý sa vám najviac páči, nainštalujte si Yousician a začnite krok za krokom hrať prvé tóny. Appka je skutočným učiteľom hry na hudobnom nástroji, takže budete potrebovať reálnu gitaru, ak sa pre ňu rozhodnete.

Pomerne rýchlo sa naučíte hrať svoje obľúbené skladby bez toho, aby ste učením strávili hodiny denne. Stačí pár desiatok minút. Ak by ste chceli trénovať viac, môžete. Aplikácia ponúka aj funkciu, pomocou ktorej si vypočujete, čo hráte, a tak vám dá spätnú väzbu.

Yousician si môžete nainštalovať, ak používate operačný systém Android, ale aj iOS.


Šikovný smartfón s dostatkom dát na vzdelávacie appky môžete mať k akémukoľvek O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €.


Tipy, ako si preniesť fotky, kontakty a appky zo starého smartfónu do nového

Čítaj viac

Stiahnite si jednu z týchto 6 appiek a naučte sa každý deň niečo nové

Čítaj viac

Huawei P smart 2021 sme zmenili na herné zariadenie. Čo sme si na ňom zahrali?

Čítaj viac