Otestovali sme nové smartfóny Samsung Galaxy J4 Plus a Samsung Galaxy J6 Plus

Samsung prichádza na trh s dvomi novinkami v strednej cenovej kategórii.

Kórejský výrobca prišiel na trh hneď s dvoma novinkami – zariadeniami Samsung Galaxy J4 Plus a Samsung Galaxy J6 Plus. Obe sú príjemným spestrením v strednej cenovej kategórii a rozhodne majú čím zaujať.

Hoci sa v poslednom čase roztrhlo vrece so špičkovými smartfónmi, zabúdať netreba ani na cenovo dostupnejšie mobilné telefóny. Čo môžeme očakávať od dvojice Samsung Galaxy J4 Plus a Samsung Galaxy J6 Plus?

Samsung Galaxy J4+

Cenovo dostupnejší model Samsung Galaxy J4 Plus prináša veľa noviniek a vylepšení, ktoré by sme pri predošlých zariadeniach zo série J hľadali len ťažko. Kórejský výrobca tým potvrdzuje, že rozhodne vie, ako má vyzerať kvalitný smartfón.

Elegantný dizajn s nekonečným displejom

Hneď po rozbalení vás milo prekvapí konštrukcia a lesklý dizajn, ktorý zariadeniu dodáva elegantný šmrnc. Hladká zadná strana zabezpečuje pohodlnú manipuláciu – aj napriek väčším rozmerom máte zariadenie pod úplnou kontrolou.

Na prednej strane sa zapozeráte do 6-palcového Infinity displeja s pomerom strán 18,5 : 9, na zadnej strane sa nachádza už neodmysliteľný primárny fotoaparát.

Na bočnej hrane je už štandardne umiestnený slot na dve SIM karty a pamäťovú kartu. Ide teda o plnohodnotné Dual SIM zariadenie – využitím dvojice SIM kariet sa neukracujete o rozšírenie pamäte (až do veľkosti 512 GB).

Čo v sebe ukrýva?

Plynulé fungovanie zariadenia Samsung Galaxy J4 Plus pri bežnej práci zabezpečuje 4-jadrový procesor s čipom Snapdragon 425, ktorému sekunduje operačná pamäť RAM 2 GB. Vnútorná pamäť poskytuje kapacitu 32 GB a vďaka jej rozšíreniu pamäťovou kartou získate dostatočné úložisko pre všetok svoj multimediálny obsah.

Hranie graficky náročnejších hier je už síce sprevádzané miernejším zasekávaním, no vzhľadom na cenu smartfónu mu to môžeme s pokojným svedomím odpustiť.

Novinkou je aj technológia Dolby Atmos, ktorá prináša dokonalú reprodukciu zvuku. V kombinácii s veľkým displejom je tak mobilný telefón ideálny na sledovanie filmov, videí či hranie menej náročných hier.

To všetko si môžete nerušene vychutnávať počas celého dňa vďaka batérii s kapacitou 3 300 mAh.

Zachytí všetky dôležité momenty

Samsung Galaxy J4 Plus disponuje dvoma fotoaparátmi. Primárny zadný fotoaparát má rozlíšenie 13 Mpx a zhotovíte s ním dostatočne ostré snímky s realistickými farbami aj za horších svetelných podmienok.

Sekundárny fotoaparát umiestnený na prednej strane disponuje rozlíšením 5 Mpx. Pri zhotovovaní selfie si môžete pomôcť trojúrovňovým LED bleskom, o zábavu pri tvorbe fotografií sa postará aj séria rôznych módov a filtrov.

Samsung Galaxy J6+

Druhou novinkou je model Samsung Galaxy J6 Plus, ktorý je na prvý pohľad identický s modelom J4 Plus. Hoci ponúka viaceré vylepšenia, ide stále o cenovo dostupné zariadenie. V čom je lepší?

Štýlový dizajn a konštrukcia

Ak vedľa seba položíte oba modely, rozoznáte ich len ťažko. Majú identické rozmery, 6-palcový Infinity displej s pomerom strán 18,5 : 9, lesklé a hladké povrchové spracovanie.

Po skontrolovaní zadnej strany však budete mať jasno. Model J6 Plus totiž prezrádza duálny zadný fotoaparát. Na bočnej strane sa rovnako ako v prípade J4 Plus nachádza slot na dve SIM karty a slot na SD kartu.

Mierne vylepšený výkon

V porovnaní s modelom J4 Plus vylepšil výrobca operačnú pamäť RAM, ktorá má kapacitu 3 GB. Procesor však zostal nezmenený – 4-jadrový s taktom 1,4 GHz a čipom Snapdragon 425. Batéria má tiež rovnakú kapacitu 3 300 mAh. Smartfón beží na operačnom systéme Android 8.1, takže práca s ním je naozaj jednoduchá a intuitívna.

Hudbu aj ďalší sledovaný obsah si môžete naplno užiť vďaka technológii Dolby Atmos, ktorou, samozrejme, disponuje aj toto zariadenie. Ak vám na fotografie, hudbu, hry či mobilné aplikácie nebude postačovať vnútorné úložisko s kapacitou 32 GB, môžete si ho rozšíriť použitím pamäťovej karty až do veľkosti 512 GB.

Duálny zadný fotoaparát

Práve vďaka zadnému fotoaparátu je model Samsung Galaxy J6 Plus z dvojice noviniek ten výnimočnejší. Má rozlíšenie 13 Mpx + 5 Mpx a poskytuje svetelnú clonu f/1,9 a f/2,2.

Fotografie sú teda ostré a vďaka dvom šošovkám zhotovíte snímky s veľmi obľúbeným bokeh efektom. Pozitívum je aj pohyblivá spúšť, ktorá podstatne znižuje čas na tvorbu momentiek. Predný sekundárny fotoaparát si takisto polepšil a disponuje rozlíšením 8 Mpx.

Formy zabezpečenia

Pri oboch modeloch výrobca nezabudol ani na dostatočnú formu zabezpečenia. K už štandardnej čítačke odtlačkov prstov pribudla technológia rozpoznania tváre.

Ak vám však ani táto forma zabezpečenia neprinesie pokoj v duši, všetok citlivý obsah si môžete pred nepovolanými osobami umiestniť do zabezpečeného priečinka, do ktorého budete mať prístup len vy.

Oslovili vás tieto smartfóny? Zariadenie Samsung Galaxy J4 Plus aj Samsung Galaxy J6 Plus si môžete zaobstarať ku ktorémukoľvek O2 Paušálu na začiatok už od 2 €.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Sajfa nebol za volantom prichytený náhodou, stojí za kampaňou O2

Spoločnosť O2 vyvinula aplikáciu, ktorá motivuje vodičov k tomu, aby nechali mobil počas jazdy stranou a jazdili zodpovednejšie.

Slovenský internet zaplavilo pred pár dňami video, ktoré zachytáva, ako obľúbený moderátor Matej „Sajfa“ Cifra nakrúcal lifestream za volantom a následne za svoj priestupok dostal blokovú pokutu. Moderátor však nebol prichytený náhodou. Touto udalosťou odštartovala plánovaná kampaň O2, ktorá sa v rámci platformy Dátuj zodpovedne snaží vodičov naučiť používať mobilné telefóny a dáta zodpovedným spôsobom.

Novú kampaň spustil Sajfa livestreamom za volantom

Moderátor a youtuber Matej „Sajfa“ Cifra je hlavným ambasádorom kampane. Odštartoval ju 5. apríla, keď cestou do práce vysielal livestream pre fanúšikov priamo spoza volantu. Na diaľnici ho zastavila polícia, a hoci telefón odložil, online prenos nechal bežať ďalej.

Policajtov sa síce snažil obmäkčiť, no pokutu nakoniec dostal a zaplatil. Svedkom udalosti bolo v tej chvíli až 1 000 divákov. Do dnešného dňa videlo záznam online prenosu na sociálnych sieťach viac ako 90 000 ľudí. Celá udalosť bola vopred naplánovaná a dohodnutá s políciou, pričom sa počas nej kládol dôraz na bezpečnosť zúčastnených aj ostatných účastníkov premávky. Cieľom akcie bolo rozpútať verejnú diskusiu.

Na Sajfov priestupok začali postupne reagovať slovenskí influenceri, ktorí sa zároveň začali vyjadrovať k téme bezpečného šoférovania. Medzi nimi aj raper Pil C, ktorý sa s moderátorom pustil do výmeny názorov. Viaceré známe tváre boli vopred dohoduté, časť z nich sa pridala spontánne, lebo tému považujú za dôležitú.

Do kampane sa okrem Sajfu a Pil C zapojili aj Fero Joke, Barbora Krajčírová, Braňo Deák, Matej Zrebný, LucyPug, Patra Bene, Kristína Tormová, Denisa Lipovská, Jasmina Alagič, Rytmus, Strapo, Selassie, Lukáš Frlajs, Tono S., Kveta Horváthová, Laci Strike a Ján Koleník.

Sajfa sa do tejto spolupráce rozhodol ísť aj napriek tomu, že v úvode vyvolala negatívne emócie a odsúdenie časti verejnosti.

„Táto téma sa týka 99 % z nás, ľudí, ktorí denne šoférujeme a, žiaľ, až príliš veľa svojej pozornosti venujeme displeju telefónu a nie priamo šoférovaniu. Pozor, nejde len o telefonovanie, lebo ja mám handsfree, ale predovšetkým o písanie a sledovanie sociálnych sietí priamo za volantom. Je to nebezpečné, sám to musím obmedziť, aby sa náhodou nestalo ešte niečo horšie,“ vstúpil si do svedomia moderátor.

Podľa prvých odhadov diskusia na internete zasiahla v úvodnej fáze kumulatívne viac ako 1,4 milióna ľudí.

Viac ako tretina Slovákov priznala, že používa mobil za volantom

Sajfa však zďaleka nie je jediný človek, ktorý používa mobil za volantom. V reprezentatívnom prieskume o zodpovednom šoférovaní, ktorý pre O2 pripravila agentúra KANTAR, až 96 % vodičov uviedlo, že bežne vidia, ako mobil počas šoférovania používajú iní vodiči. Viac ako tretina vodičov, konkrétne 37 %, sa pritom priznala, že počas šoférovania smartfón sami využívajú.

Výsledky prieskumu o zodpovednom šoférovaní, ktorý pre O2 pripravila agentúra KANTAR.

Z prieskumu tiež vyplýva, že telefonovanie je jedným z najčastejšie menovaných faktorov, ktoré ohrozujú bezpečnosť pri šoférovaní. Ľudia ho spomínali častejšie než nezodpovednosť, agresivitu za volantom či rýchlosť.

Sociálne siete za volantom predstavujú stále väčší problém

Kampaň chce upozorniť na to, že už dávno nie je problémom iba telefonovanie a písanie správ počas šoférovania. Najnovšie zápasíme s novým „trendom“, ktorý prišiel s nástupom sociálnych sietí. Väčšina z užívateľov chce byť neustále online, šoférovanie nevynímajúc, čo priznal aj známy moderátor.

V rámci prieskumu až 76 % vodičov uviedlo, že už videli fotku alebo video, ktoré šofér zdieľal na svojich sociálnych sieťach počas jazdy. Takmer všetci vodiči, až 95 % z nich, si myslí, že táto činnosť je nebezpečná.

Generálny riaditeľ O2: Záleží nám na tom, aby sa ľudia správali zodpovedne

Spoločnosť O2 si uvedomuje dôležitosť bezpečnosti na cestách a používania mobilu za volantom, a preto sa rozhodla na túto tému upriamiť pozornosť. O2 považuje vplyv verejne známych osôb za významný, a preto sa rozhodlo práve influencerov zapojiť do úvodu kampane a tým vyvolať diskusiu o tejto problematike medzi širokou verejnosťou, ako aj na sociálnych sieťach.

Influencerov sleduje množstvo najmä mladých ľudí, ktorým by mohli ísť príkladom. Z prieskumu tiež vyplýva, že mladí vodiči (18 až 25 rokov) používajú mobil za jazdy oveľa častejšie ako tí starší (46 a viac rokov).

„Ako mobilný operátor, samozrejme, chceme, aby ľudia čo najviac využívali naše služby, ale záleží nám na tom, aby so svojím životom kvôli ,telefónuʼ nehazardovali a správali sa počas jazdy zodpovedne. Používanie telefónu za volantom nie je zároveň ani prvou, ani poslednou témou, na ktorú v rámci iniciatívy Dátuj zodpovedne chceme upozorniť. Ale rozhodne je tou najakútnejšou,“ hovorí Peter Gažík, generálny riaditeľ O2 Slovakia.

„Taktiež sme sa rozhodli, že naša spoločnosť už od januára tohto roka nebude v rámci zodpovedného prístupu umiestňovať žiadne billboardy a bigboardy popri rýchlostných cestách, keďže vnímame, že významným spôsobom vplývajú na pozornosť vodičov počas jazdy,“ dopĺňa Gažík záväzok operátora.

O2 odmeňuje zodpovedných vodičov

Spoločnosť O2 sa rozhodla na problém používania mobilu za volantom nielen upozorniť, ale aj prispieť k jeho riešeniu. Prichádza preto s rozšírením mobilnej aplikácie O2 Extra výhody (Android, iOS) o navigáciu Sygic, ktorá je dostupná pre zákazníkov O2 zadarmo.

Okrem navigovania aplikácia súčasne sleduje aj bežné správanie sa vodiča za volantom – dokáže monitorovať prekračovanie rýchlosti aj manipuláciu s telefónom prostredníctvom dotykového displeja.

Aplikácia vyhodnocuje zodpovednosť vodiča a za každú jazdu dlhšiu ako 500 m zobrazí skóre od 0 do 100. Ak bude vodič celý mesiac jazdiť zodpovedne a so zapnutou navigáciou v aplikácii O2 Extra výhody, môže získať 1 GB dát za každý mesiac počas celého roka. Jazdiť môže buď tak, že si navolí presnú trasu, alebo použije tzv. free ride mode, v rámci ktorého cieľovú destináciu nezadáva.

Ak sa mu za mesiac podarí získať v priemere aspoň 80 bodov a počas aspoň 10 jázd odjazdí najmenej 150 km, získa 1 GB dát zadarmo.

Viac informácií o platforme Dátuj zodpovedne nájdete na www.datujzodpovedne.o2.sk.


Lifetech: Čo je nové