Otestovali sme telefón pre seniorov. Ako Doro 8040 obstál v hodnotení O2 Guru?

Nie každý vyžaduje telefón s bohatou funkcionalitou. Preto sme sa tento raz pozreli na mobil Doro 8040, ktorí ocenia najmä seniori.

Ponuka smartfónov pre seniorov je dosť úzka a nie je veľmi z čoho vyberať. Mnohí preto zostanú verní tlačidlovej klasike, akou je Nokia 3310 alebo sa rozhodnú pre klasický smartfón, čo však nemusí vyhovovať každému. Na pomedzí týchto kategórií na nachádza Doro 8040.

Prvé dojmy

Priznám sa, že takýto typ telefónu sa mi dostal do rúk po prvý raz. Pri prvom ohmataní mi do ruky padol naozaj dobre – nie je príliš široký, takže sa dobre drží aj v jednej ruke. V hornej časti nájdeme tlačidlo na zapnutie, resp. vypnutie a konektor na slúchadlá, cez ktoré viete počúvať RDS rádio.

Na prednej strane tradične dominuje displej, pričom v spodnej časti sú umiestnené podsvietené domovské tlačidlá, ktoré nie sú softvérové, čo bude pre staršiu generáciu, pre ktorú je tento telefón určený určite veľké plus. Na zadnej strane sa nachádza fotoaparát s bleskom a taktiež tlačidlo SOS, ktoré možno nastaviť tak, že v prípade núdze dokáže kontaktovať až 5 osôb.

Praktická dokovacia stanica

Musím pochváliť umiestnenie tlačidla, ktoré spúšťa fotoaparát, na spodnú bočnú stranu. V dnešnej dobe ho používa iba značka Sony, preto je pre mňa prekvapením, že ho nachádzame aj v tomto výrazne lacnejšom modeli. Pri používaní sa teda nemusíte preklikávať do menu a dlhším podržaním viete daný moment okamžite zachytiť.

V balení telefónu nájdete nielen štandardný adaptér, micro USB kábel na nabíjanie a slúchadlá, ale aj jednu málo vídanú vec a to dokovaciu stanicu. Telefón sa v nej nabíja po ležiačky, takže sa dá využiť napríklad ako držiak pri pozeraní videa, čo považujem za naozaj super nápad.

Zjednodušený operačný systém, intuitívne ovládanie

Doro 8040 využíva systém Android 7.0, ktorý je však trochu upravený a zjednodušený, aby dobre vyhovoval užívateľom, pre ktorých je primárne určený. Bez problémov som si však naň zvykol a hneď ho intuitívne používal.

Na obrazovke telefónu sa zároveň nachádza trojica ikon Volať, Zobraziť a Odoslať, prostredníctvom ktorých sa dostanete do Hovorov, resp. Kontaktov, SMS-iek, resp. Emailov a ďalších aplikácií, akými sú Fotky, Budík či Počasie.

Na displeji sa nachádza aj ďalšia skupina 4 skratiek, v ktorých si viete nastaviť obľúbené kontakty alebo aplikácie. Ja som si tam dal tie najpoužívanejšie – Facebook, Messenger, Fotoaparát a prehliadač Chrome. Celé ovládanie je vďaka tomu veľmi jednoduché a zvládne ho aj neskúsený používateľ. Výhodou je, že ikony jednotlivých aplikácií sú v menu dostatočne veľké a po zväčšení písma ich dokáže prečítať naozaj každý.

Svižné reakcie, slabší fotoaparát

Pochváliť musím svižnosť, s akou telefón reaguje. Po celý čas testovania som mal na pozadí pootváraných niekoľko aplikácií a telefón bol stále svižný – nesekal a ani raz nezamrzol.

Doro pri mojom testovaní vydržal celý deň, pričom večer mu zostávalo ešte asi 20 % batérie. Verím však, že pri striedmejšom využívaní sa vie dostať aj na hranicu 2 dní, čo batéria s kapacitou necelých 3 000 mAh určite zvládne.

Horšie je na tom fotoaparát. Fotky a videá v základnom režime síce robí celkom pekné, avšak zoomovanie neodporúčam. Akonáhle fotku čo i len trochu priblížite, je nezaostrená a kockuje sa. Na nenáročné fotenia však bude bohato postačovať.

Hodnotenie O2 Guru: Zlatý stred pre starších užívateľov

Tento mobil predstavuje zlatý stred medzi tlačidlovými telefónmi a klasickými smartfónmi. Ide o telefón, ktorý bol vytvorený seniormi pre seniorov, čo je vidieť na jeho celkovom spracovaní. Pevná konštrukcia, mechanické domovské tlačidlá, jednoduché ovládanie aj menu – to je presne to, čo starší užívatelia vyhľadávajú.

O spoločnosti Doro

Švédska spoločnosť Doro vyvíja produkty a služby pre seniorov, ktoré im pomáhajú viesť plný a bohatý život oveľa jednoduchšie. Svetový líder vo výrobe mobilov pre seniorov Doro ponúka nielen jednoduché smartfóny, ale aj mobilné aplikácie či telefóny pre pevné linky s jasným a čistým zvukom. Doro ponúka riešenie pre sociálnu starostlivosť a telestarostlivosť pre seniorov a hendikepovaných ľudí, aby mohli viesť nezávislý a bezpečný život v ich vlastných domovoch.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Švédsky výrobca mobilov Doro vstúpil na Slovensko a posilňuje distribúciu

Aj seniori majú od mája svoj smartfón

BRATISLAVA 24. máj 2018 – Švédska spoločnosť Doro, ktorá je svetovým lídrom telefónov pre seniorov, vstúpila začiatkom mája na slovenský trh. Seniori na Slovensku si tak môžu vybrať medzi troma druhmi mobilov – od jednoduchého tlačidlového telefónu cez „véčko“ až po smartfón s OS Android 7.1. Vďaka unikátnemu dizajnu šitému na mieru pre staršie generácie budú môcť aj seniori využívať najnovšie technológie vrátane dotykového smartfónu a viac komunikovať so svojimi blízkymi. K telefónom pribudol aj elastický bezpečnostný náramok Doro s SOS tlačidlom. Mobily Doro sú pre zákazníkov od mája dostupné v predajniach O2 a NAY. K predajcom sa pridáva aj Alza.sk a Mall.sk, spoločnosť rokuje s mobilným operátorom Slovak Telekom.

 

„Počet starších ľudí, ktorí žijú sami, sa neustále zvyšuje. Napríklad v prípade zníženej pohyblivosti býva telefón často jediným spojivom s okolitým svetom, a preto si vyžaduje pre mnohých ľudí najmä zjednodušené ovládanie,“ vysvetlila Lenka Zemanová zo spoločnosti Doro. Všetky modely predávané na Slovensku majú zabudované špeciálne asistenčné tlačidlo pre prípad núdze. Do SOS tlačidla si môže majiteľ telefónu nahrať až päť kontaktov – na svojich najbližších či lekára. Ak prvý kontakt v poradí nezdvihne, telefón automaticky vytočí nasledujúce telefónne číslo. Mobily zároveň rozpošlú kontaktom SMS správy a smartfón získa aj GPS koordináty miesta pobytu majiteľa telefónu.

Telefonovanie pre seniorov je podľa nej najmä o rýchlom a jednoduchom ovládaní, napriek tomu telefóny Doro v ničom nezaostávajú v inováciách. „Bežné mobily potrebám seniorov nevyhovujú, majú príliš jemný displej a zle sa na ňom čítajú malé znaky. Obsahujú priveľa komplikovaných funkcií, ktoré sa seniorom zle ovládajú, a návody, ktoré nie sú priamo v telefóne. Doro seniorom prispôsobuje nielen ergonómiu a funkcie svojich výrobkov, ale poskytuje celý rad služieb, ktoré z nich robia naozaj kvalitného pomocníka tak v núdzi, ako i pre zábavu,“ hovorí Lenka Zemanová.

Najmä smartfón pre seniorov Doro 8040 je zaujímavou voľbou pre mnohých klientov, pretože kombinuje viaceré výhody. Ani slabší zrak neznamená, že sa jeho majitelia musia vzdať niektorých pokročilých funkcií. „Stačí, ak si predstavíte bežné denné situácie, na ktoré sú telefóny Doro určené. Napríklad ak babičke večer vyfotíte vnúčatá pri uspávaní, ráno si nájde ich fotky vo svojom telefóne. Môžete jej tiež pridať číslo nového doktora, pomôcť so zvýšením hlasitosti, ak by napríklad nepočula zvonenie. Seniori sa nemusia báť, že by nevedeli ovládať chytrý telefón, jednoducho im kedykoľvek pomôžete aj na diaľku,“ dodáva Lenka Zemanová.

Všetky telefóny sú doplnené nabíjacím dokom, do ktorého si môže majiteľ telefón odkladať. Táto  praktická pomôcka seniorom uľahčí dobíjanie telefónu, pretože pripojenie nabíjacieho kábla môže byť pre osoby so zrakovými aj hmatovým postihnutím náročné. Navyše vždy nájdu telefón na rovnakom mieste.

Výhody nových mobilov Doro pre seniorov:

  • Jednoduché ovládanie a veľké písmo na displeji
  • Čistý a hlasitý zvuk
  • Asistenčné tlačidlo SOS
  • Dok na nabíjanie pre stabilitu a jednoduchú manipuláciu
  • FM rádio, funkcia baterky a sú kompatibilné s naslúchadlami

Švédska spoločnosť Doro vyvíja produkty a služby pre seniorov, ktoré im pomáhajú viesť plný a bohatý život oveľa jednoduchšie. Svetový líder vo výrobe mobilov pre seniorov Doro ponúka nielen jednoduché smartfóny, ale aj mobilné aplikácie či telefóny pre pevné linky s jasným a čistým zvukom. Doro ponúka riešenie pre sociálnu starostlivosť a telestarostlivosť pre seniorov a hendikepovaných ľudí, aby mohli viesť nezávislý a bezpečný život v ich vlastných domovoch. Spoločnosť Doro AB je verejne obchodovateľná švédska firma na burze Nasdaq OMX Stockholm Exchange. Za minulý rok spoločnosť dosiahla tržby 200 miliónov eur. Viac na doro.com.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac