Otestovali sme telefón pre seniorov. Ako Doro 8040 obstál v hodnotení O2 Guru?

Nie každý vyžaduje telefón s bohatou funkcionalitou. Preto sme sa tento raz pozreli na mobil Doro 8040, ktorí ocenia najmä seniori.

Ponuka smartfónov pre seniorov je dosť úzka a nie je veľmi z čoho vyberať. Mnohí preto zostanú verní tlačidlovej klasike, akou je Nokia 3310 alebo sa rozhodnú pre klasický smartfón, čo však nemusí vyhovovať každému. Na pomedzí týchto kategórií na nachádza Doro 8040.  

Prvé dojmy

Priznám sa, že takýto typ telefónu sa mi dostal do rúk po prvý raz. Pri prvom ohmataní mi do ruky padol naozaj dobre – nie je príliš široký, takže sa dobre drží aj v jednej ruke. V hornej časti nájdeme tlačidlo na zapnutie, resp. vypnutie a konektor na slúchadlá, cez ktoré viete počúvať RDS rádio.

Na prednej strane tradične dominuje displej, pričom v spodnej časti sú umiestnené podsvietené domovské tlačidlá, ktoré nie sú softvérové, čo bude pre staršiu generáciu, pre ktorú je tento telefón určený určite veľké plus. Na zadnej strane sa nachádza fotoaparát s bleskom a taktiež tlačidlo SOS, ktoré možno nastaviť tak, že v prípade núdze dokáže kontaktovať až 5 osôb.

Praktická dokovacia stanica

Musím pochváliť umiestnenie tlačidla, ktoré spúšťa fotoaparát, na spodnú bočnú stranu. V dnešnej dobe ho používa iba značka Sony, preto je pre mňa prekvapením, že ho nachádzame aj v tomto výrazne lacnejšom modeli. Pri používaní sa teda nemusíte preklikávať do menu a dlhším podržaním viete daný moment okamžite zachytiť.

V balení telefónu nájdete nielen štandardný adaptér, micro USB kábel na nabíjanie a slúchadlá, ale aj jednu málo vídanú vec a to dokovaciu stanicu. Telefón sa v nej nabíja po ležiačky, takže sa dá využiť napríklad ako držiak pri pozeraní videa, čo považujem za naozaj super nápad.

Zjednodušený operačný systém, intuitívne ovládanie

Doro 8040 využíva systém Android 7.0, ktorý je však trochu upravený a zjednodušený, aby dobre vyhovoval užívateľom, pre ktorých je primárne určený. Bez problémov som si však naň zvykol a hneď ho intuitívne používal.

Na obrazovke telefónu sa zároveň nachádza trojica ikon Volať, Zobraziť a Odoslať, prostredníctvom ktorých sa dostanete do Hovorov, resp. Kontaktov, SMS-iek, resp. Emailov a ďalších aplikácií, akými sú Fotky, Budík či Počasie.

Na displeji sa nachádza aj ďalšia skupina 4 skratiek, v ktorých si viete nastaviť obľúbené kontakty alebo aplikácie. Ja som si tam dal tie najpoužívanejšie – Facebook, Messenger, Fotoaparát a prehliadač Chrome. Celé ovládanie je vďaka tomu veľmi jednoduché a zvládne ho aj neskúsený používateľ. Výhodou je, že ikony jednotlivých aplikácií sú v menu dostatočne veľké a po zväčšení písma ich dokáže prečítať naozaj každý.

Svižné reakcie, slabší fotoaparát

Pochváliť musím svižnosť, s akou telefón reaguje. Po celý čas testovania som mal na pozadí pootváraných niekoľko aplikácií a telefón bol stále svižný – nesekal a ani raz nezamrzol.

Doro pri mojom testovaní vydržal celý deň, pričom večer mu zostávalo ešte asi 20 % batérie. Verím však, že pri striedmejšom využívaní sa vie dostať aj na hranicu 2 dní, čo batéria s kapacitou necelých 3 000 mAh určite zvládne.

Horšie je na tom fotoaparát. Fotky a videá v základnom režime síce robí celkom pekné, avšak zoomovanie neodporúčam. Akonáhle fotku čo i len trochu priblížite, je nezaostrená a kockuje sa. Na nenáročné fotenia však bude bohato postačovať.

Hodnotenie O2 Guru: Zlatý stred pre starších užívateľov

Tento mobil predstavuje zlatý stred medzi tlačidlovými telefónmi a klasickými smartfónmi. Ide o telefón, ktorý bol vytvorený seniormi pre seniorov, čo je vidieť na jeho celkovom spracovaní. Pevná konštrukcia, mechanické domovské tlačidlá, jednoduché ovládanie aj menu – to je presne to, čo starší užívatelia vyhľadávajú.

O spoločnosti Doro

Švédska spoločnosť Doro vyvíja produkty a služby pre seniorov, ktoré im pomáhajú viesť plný a bohatý život oveľa jednoduchšie. Svetový líder vo výrobe mobilov pre seniorov Doro ponúka nielen jednoduché smartfóny, ale aj mobilné aplikácie či telefóny pre pevné linky s jasným a čistým zvukom. Doro ponúka riešenie pre sociálnu starostlivosť a telestarostlivosť pre seniorov a hendikepovaných ľudí, aby mohli viesť nezávislý a bezpečný život v ich vlastných domovoch.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Švédsky výrobca mobilov Doro vstúpil na Slovensko a posilňuje distribúciu

Aj seniori majú od mája svoj smartfón

BRATISLAVA 24. máj 2018 – Švédska spoločnosť Doro, ktorá je svetovým lídrom telefónov pre seniorov, vstúpila začiatkom mája na slovenský trh. Seniori na Slovensku si tak môžu vybrať medzi troma druhmi mobilov – od jednoduchého tlačidlového telefónu cez „véčko“ až po smartfón s OS Android 7.1. Vďaka unikátnemu dizajnu šitému na mieru pre staršie generácie budú môcť aj seniori využívať najnovšie technológie vrátane dotykového smartfónu a viac komunikovať so svojimi blízkymi. K telefónom pribudol aj elastický bezpečnostný náramok Doro s SOS tlačidlom. Mobily Doro sú pre zákazníkov od mája dostupné v predajniach O2 a NAY. K predajcom sa pridáva aj Alza.sk a Mall.sk, spoločnosť rokuje s mobilným operátorom Slovak Telekom.  

 

„Počet starších ľudí, ktorí žijú sami, sa neustále zvyšuje. Napríklad v prípade zníženej pohyblivosti býva telefón často jediným spojivom s okolitým svetom, a preto si vyžaduje pre mnohých ľudí najmä zjednodušené ovládanie,“ vysvetlila Lenka Zemanová zo spoločnosti Doro. Všetky modely predávané na Slovensku majú zabudované špeciálne asistenčné tlačidlo pre prípad núdze. Do SOS tlačidla si môže majiteľ telefónu nahrať až päť kontaktov – na svojich najbližších či lekára. Ak prvý kontakt v poradí nezdvihne, telefón automaticky vytočí nasledujúce telefónne číslo. Mobily zároveň rozpošlú kontaktom SMS správy a smartfón získa aj GPS koordináty miesta pobytu majiteľa telefónu.

Telefonovanie pre seniorov je podľa nej najmä o rýchlom a jednoduchom ovládaní, napriek tomu telefóny Doro v ničom nezaostávajú v inováciách. „Bežné mobily potrebám seniorov nevyhovujú, majú príliš jemný displej a zle sa na ňom čítajú malé znaky. Obsahujú priveľa komplikovaných funkcií, ktoré sa seniorom zle ovládajú, a návody, ktoré nie sú priamo v telefóne. Doro seniorom prispôsobuje nielen ergonómiu a funkcie svojich výrobkov, ale poskytuje celý rad služieb, ktoré z nich robia naozaj kvalitného pomocníka tak v núdzi, ako i pre zábavu,“ hovorí Lenka Zemanová.

Najmä smartfón pre seniorov Doro 8040 je zaujímavou voľbou pre mnohých klientov, pretože kombinuje viaceré výhody. Ani slabší zrak neznamená, že sa jeho majitelia musia vzdať niektorých pokročilých funkcií. „Stačí, ak si predstavíte bežné denné situácie, na ktoré sú telefóny Doro určené. Napríklad ak babičke večer vyfotíte vnúčatá pri uspávaní, ráno si nájde ich fotky vo svojom telefóne. Môžete jej tiež pridať číslo nového doktora, pomôcť so zvýšením hlasitosti, ak by napríklad nepočula zvonenie. Seniori sa nemusia báť, že by nevedeli ovládať chytrý telefón, jednoducho im kedykoľvek pomôžete aj na diaľku,“ dodáva Lenka Zemanová.

Všetky telefóny sú doplnené nabíjacím dokom, do ktorého si môže majiteľ telefón odkladať. Táto  praktická pomôcka seniorom uľahčí dobíjanie telefónu, pretože pripojenie nabíjacieho kábla môže byť pre osoby so zrakovými aj hmatovým postihnutím náročné. Navyše vždy nájdu telefón na rovnakom mieste.

Výhody nových mobilov Doro pre seniorov:

  • Jednoduché ovládanie a veľké písmo na displeji
  • Čistý a hlasitý zvuk
  • Asistenčné tlačidlo SOS
  • Dok na nabíjanie pre stabilitu a jednoduchú manipuláciu
  • FM rádio, funkcia baterky a sú kompatibilné s naslúchadlami

Švédska spoločnosť Doro vyvíja produkty a služby pre seniorov, ktoré im pomáhajú viesť plný a bohatý život oveľa jednoduchšie. Svetový líder vo výrobe mobilov pre seniorov Doro ponúka nielen jednoduché smartfóny, ale aj mobilné aplikácie či telefóny pre pevné linky s jasným a čistým zvukom. Doro ponúka riešenie pre sociálnu starostlivosť a telestarostlivosť pre seniorov a hendikepovaných ľudí, aby mohli viesť nezávislý a bezpečný život v ich vlastných domovoch. Spoločnosť Doro AB je verejne obchodovateľná švédska firma na burze Nasdaq OMX Stockholm Exchange. Za minulý rok spoločnosť dosiahla tržby 200 miliónov eur. Viac na doro.com.


Lifetech: Čo je nové