Stiahnite si jednu z týchto 6 appiek a naučte sa každý deň niečo nové

Tón po tóne, slovíčko po slovíčku. Nové vedomosti a zručnosti si viete osvojiť z pohodlia gauča.

Už dlhšie uvažujete nad novým hobby, ktoré by vám vyplnilo voľný čas a zároveň by ste sa vďaka nemu niečo nové naučili? Dlhé „pandemické večery“ sú ideálne na osvojenie nových zručností alebo precvičenie mozgových neurónov.

Ako často si čistíte smartfón? 3 tipy ako si túto rutinu zjednodušíte

Zabudnite na novoročné predsavzatia, na nové výzvy netreba čakať do januára, začnite hneď. Vybrali sme 6 aplikácií, pri ktorých sa zabavíte a strávite so smartfónom zmysluplný čas.

Prihláste sa na bezplatné kurzy

Aplikáciu Udemy si môžete predstaviť ako školu, ktorá ponúka viac ako 130-tisíc video kurzov rôzneho zamerania. Videá vás naučia správne cvičiť jogu, programovať v jazykoch ako Python či Java alebo hrať na hudobnom nástroji.

V appke nájdete vyše 2 000 tém, v ktorých sa môžete vzdelávať a zdokonaľovať. Niektoré kurzy sú bezplatné, iné sú za menší poplatok. Aj keď Udemy ponúka 65 jazykov kurzov, spoliehať sa na slovenčinu neodporúčame. Ak treba, začnite doučovaním angličtiny, ktorá vám otvorí dvere k ďalším kurzom.

Udemy si môžete nainštalovať, ak používate operačný systém Android, ale aj iOS.

Venujte 15 minút tréningu mozgu

Udržať mozog v kondícii je výhodné nielen pre vzdelávanie sa, ale aj pre každodenný život. Budete si viac pamätať, lepšie sa sústrediť a rýchlejšie myslieť. Vedecké riešenie NeuroNation ponúka účinné mozgové tréningy formou hier, na ktoré vám stačí 15 minút denne.

Účinky aplikácie NeuroNation potvrdila aj spolupráca s Katedrou všeobecnej psychológie na Freie Universität Berlin. NeuroNation pracuje s 27 cvičeniami na 250 úrovniach. Appka na začiatku komplexne analyzuje vaše silné a slabšie stránky, na základe ktorých vám vytvorí personalizovaný tréningový plán.

NeuroNation si môžete nainštalovať, ak používate operačný systém Android, ale aj iOS.

Zabudnite na slovíčka, učte sa jazyk, ktorý reálne využijete

Aplikácie, ktoré ponúkajú zázračne rýchle zvládnutie cudzieho jazyka, zvyčajne nefungujú. Prečo potom veriť Duolingo? Táto appka je zameraná na učenie jazykov podľa filozofie užitočnej pomoci a nesľubuje vám nereálne ciele.

V praxi to znamená, že predtým, než vycestujete na dovolenku alebo na zahraničnú pracovnú cestu, si osvojíte základné jazykové znalosti krajiny, do ktorej mierite. Mali by ste zvládnuť objednať si jedlo v reštaurácii, zorientovať sa v turistických atrakciách či osloviť miestneho a vyriešiť nepohodlnú situáciu.

Na výber máte až 80 svetových jazykov, ktorým sa môžete venovať jednoduchou hravou formou pár minút denne a stále vidieť pokrok.

Duolingo si môžete nainštalovať, ak používate operačný systém Android, ale aj iOS.

Pustite sa do kreslenia

Zrejme neexistuje človek, ktorý si aspoň raz v živote nepovedal, že by sa chcel naučiť kresliť. Túto zábavu, samozrejme, nemusíme brať úplne vážne, preto nám stačí začať s kreslením postavičiek, drakov alebo lietadiel.

How To Draw vás naučí kresliť vďaka milému a zábavnému prostrediu a predlohám, ktoré potešia aj mladšie ročníky. Potrebujete len aplikáciu. Každý obrázok, ktorý budete kresliť, je rozdelený do niekoľkých krokov, aby sa vám kreslilo čo najjednoduchšie. Stavíme sa, že časom si začnete veriť a kresliť vlastné obrázky bez predlohy.

How To Draw si môžete nainštalovať, ak používate operačný systém Android, ale aj iOS.

Spoznajte „pikošky“ o Slovensku

Malý vývojár Strelushick nás chce naučiť niečo nové o Slovensku pomocou zábavného kvízu. Aplikácia je aktuálne dostupná v dvoch jazykoch, v slovenčine a angličtine, a ponúka 160 otázok v štyroch kategóriách: geografia, príroda, história a kultúra.

Kvíz sa nezameriava na tradičné fakty, naučí vás skôr „pikošky“. Veľmi silnou zbraňou aplikácie je jej jednoduchosť a prehľadnosť. Ak sa stanete expertom v kategórii geografia, zrazu zistíte, že rozhodnúť sa, kde na Slovensku dovolenkovať, nie je také jednoduché. Lákavých miest, ktoré ste zrejme pred appkou nepoznali, je naozaj veľa.

Slovakia Quiz SK si môžete nainštalovať, len ak používate operačný systém Android.

Naučte sa hrať svoje obľúbené skladby

Gitara, klavír, basa alebo ukulele. Vyberte si nástroj, ktorý sa vám najviac páči, nainštalujte si Yousician a začnite krok za krokom hrať prvé tóny. Appka je skutočným učiteľom hry na hudobnom nástroji, takže budete potrebovať reálnu gitaru, ak sa pre ňu rozhodnete.

Pomerne rýchlo sa naučíte hrať svoje obľúbené skladby bez toho, aby ste učením strávili hodiny denne. Stačí pár desiatok minút. Ak by ste chceli trénovať viac, môžete. Aplikácia ponúka aj funkciu, pomocou ktorej si vypočujete, čo hráte, a tak vám dá spätnú väzbu.

Yousician si môžete nainštalovať, ak používate operačný systém Android, ale aj iOS.


Šikovný smartfón s dostatkom dát na vzdelávacie appky môžete mať k akémukoľvek O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac