Huawei Y6 Pro: Smartfón a powerbanka v jednom

Niekedy je dôležitejšia výdrž batérie ako najnovší procesor alebo displej s mimoriadne vysokým rozlíšením.

Do ponuky O2 pribudol ďalší kúsok so zaujímavým pomerom výbava/cena. Huawei Y6 Pro je napumpovaná verzia vlaňajšieho Y6, ktorá patrí svojimi parametrami skôr do low-endov.

Ibaže zdokonalená verzia pridala takmer pri všetkých parametroch a posunula šestkový ypsilon do strednej triedy. Okrem iného sa kapacita batérie prakticky zdvojnásobila.

Aj základný Y6 je fajn kúsok pre menej náročných. Prečo si však nedopriať zaujímavejšie a praktickejšie parametre len za pár eur navyše? Veď smartfón už človek používa častejšie než čokoľvek iné – tak nech to nie sú premárnené chvíle. Huawei Y6 Pro sa zmenil v jednom základnom ohľade. Kapacita batérie sa z 2 200 mAh vyšplhala na úctyhodných 4 000 mAh.

Číslo samo osebe ešte nemusí nič znamenať. Podobnú kapacitu majú aj rôzne vlajkové lode. Lenže tie stoja aj trojnásobok a sú vybavené výkonnejším procesorom či displejom s vyšším rozlíšením. A to všetko má vplyv na výdrž.

Trochu pribral

Huawei Y6 Pro ide strednou cestou a nemá natoľko energeticky náročné komponenty. To neznamená, že by boli nedostačujúce na plnohodnotné využitie smartfónu. Len si robotu urobia bez intenzívneho žmýkania batérie. Spomínaná kapacita by sa dala chápať ako smartfón a k nemu pripojená power­banka. Samozrejme, silná batéria má aj nejaké rozmery.

Preto hrúbka Y6 Pro mierne vzrástla. Konkrétne na 9,7 mm. Spolu s hmotnosťou 160 g je to stále znesiteľné.

Výbavu dopĺňa MediaTek MT6735 taktovaný na 1,3 GHz, 2 GB operačnej pamäte, 16 GB na ukladanie dát. A tiež klasiky ako GPS, Bluetooth, LTE či WiFi. Plynulosť systému je na dobrej úrovni, pomáha aj vyladený Android 5.1.

Huawei ho obohatil o svoju grafickú nadstavbu Emotion UI. Má to svoje pozitíva, napríklad zaujímavé hranie s tapetami, ktoré sa menia po každom zapnutí displeja. Alebo rozdelenie hlavného menu potiahnutím prstom smerom dole – na notifikácie a na
nastavenia v separátnych záložkách.

Lepšie selfiečka

Okrem batérie sa zvýšilo aj rozlíšenie fotoaparátov. Na zadnej strane to je 13-megapixelový snímač, vpredu zas 5-megapixelový. Testovacie fotografie neurazia, zázraky je však v tejto kategórii zbytočné očakávať.

Poteší aj funkcia Beauty shot, ktorá zlepšuje selfie zábery. Ide o akýsi okamžitý jemný mejkap a vie aj ubrať pár kilogramov.

Huawei sa rozhodol pre 5-palcový displej s HD rozlíšením. Podáva slušné výsledky a jemnosť je dostatočná. Trochu ruší, že okolo obrazovky je asi 2 mm čierny rám. Ako keby sa pár pixelov po stranách nezobrazovalo. Až potom nasleduje klasický plastový rám smartfónu. Na funkčnosť to vplyv nemá, estetike to však nepridáva.

Celkový vzhľad Y6 Pro by sa dalo označiť ako štandard. Je fajn, že plastové telo spája kovový rám. Škoda, že znova je ovládač hlasitosti tesne nad hlavným tlačidlom. Používateľ si teda musí zvyknúť, aby nechtiac nestláčal to, čo práve nepotrebuje.

Podčiarknuté a zrátané, nenáročný používateľ, ktorý chce mať za dobrú cenu pár zlepšení, si pri tejto novinke môže prísť na svoje. A užívať si ju bude na jedno nabitie podľa používania aj dva či tri dni.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Rasťo Chvála bloguje o predbiehaní: Nepodceňte situáciu

Motoristický novinár a bývalý majster Slovenska v rely radí, ako správne predbiehať tak, aby ste sa vyhli nepríjemnostiam aj prípadným nehodám.

Motoristický novinár, ambasádor kampane O2 Nebuď pirát a aktivity Chvála bezpečnej jazde, ktorá motoristom prináša množstvo dobrých rád aj špeciálnu ponuku O2 Extra výhod, Rasťo Chvála v blogu približuje, ako predbiehať nielen na obojsmernej ceste. 

Jazdite zodpovedne, naištalujte si appku O2 Extra výhody a získajte navigáciu zadarmo aj 5 GB dát k tomu. Viac informácií

Občas zídem dole z rýchlostnej komunikácie R1 a len tak pre spomienky a relax brázdim cesty prvej triedy medzi Nitrou a Žiarom nad Hronom. Inokedy zas na týchto cestách urobím mojim deťom exkurziu do minulosti a rozprávam, ako sme tu jazdili v 90. rokoch.

Na takzvanej ceste smrti vtedy všetci predbiehali. Doslova to pripomínalo automobilové preteky, akurát tu išli pretekári aj v protismere. Dnes by mi to už strach nedovolil, ale vtedy to bol národný šport.

Keď prichádzal na rad úsek s krátkou rovinkou, bolo treba podradiť, aby mal motor ideálne otáčky. Potom nasledovalo nazbieranie rýchlosti, priblíženie k autu a ak za zákrutou nič nešlo, ostával len mrk do zrkadla, či náhodou nejde zozadu niekto rýchlejší, a šup, už bol predbiehací manéver hotový. Kto takto nevedel predbiehať, skončil zle.

„V dobre známom prostredí, na cestách, ktoré už poznáme naspamäť, nesmieme situáciu podceniť. Naopak, v neznámom prostredí treba na manéver oveľa väčší priestor.“

Áno, mrazí ma pri predstave, ako sa jazdilo na ceste číslo 65. Na druhej strane často sa predbiehalo ako z učebnice, dnes mnohým šoférom táto skúsenosť chýba. Často predbiehajú na nevhodnom prevodovom stupni a nepozerajú sa za seba.

V časoch rýchlych áut treba brať do úvahy, že niekto začal predbiehať skôr ako najbližšie auto za kamiónom. Predbiehací manéver na obojsmernej ceste je špecifický tým, že trvá veľmi krátko, za ten čas však treba vyhodnotiť veľa informácií: vhodný úsek, autá v protismere, autá vzadu, auto pred nami a v neposlednom rade technické danosti auta.

V dobre známom prostredí, na cestách, ktoré už poznáme naspamäť, nesmieme situáciu podceniť. Naopak, v neznámom prostredí treba na manéver oveľa väčší priestor, lebo nevieme, ako rýchlo a kde sa vystrčí oproti idúce auto. Špeciálne si všímajme horizonty alebo nenápadné odbočky, z ktorých môže na cestu vybehnúť iné auto.

Stále ostáva dôležité sledovať prostredie vôkol cesty, a tak trochu si načítať správanie šoféra pred nami. Aj keď to nevyzerá ako nutné, predbiehací manéver začnime vždy v otáčkach, pri ktorých motor začína poriadne ťahať. Oplatí sa podradiť alebo pri automatickej prevodovke stlačiť plyn na podlahu.

„Úmysel predbiehať dávajme najavo skoro, ešte pred začatím manévra, a okrem protismeru pozerajme do spätného zrkadla.“

Úmysel predbiehať dávajme najavo skoro, ešte pred začatím manévra, a okrem protismeru pozerajme do spätného zrkadla. Ak predbiehame viac áut v kolóne, počítajme s tým, že nie každý nás vidí, a tak môže začať predbiehať.

Na zaradenie späť do svojho pruhu treba tiež priestor a predbiehací manéver by sme mali začať len vtedy, ak existuje miesto na zaradenie. Nie je správne, ak miesto na zaradenie musia vytvoriť iní vodiči brzdením.

Zlé predbiehanie na obojsmernej ceste, našťastie, nepatrí medzi časté príčiny dopravných nehôd, ale pokiaľ ide o následky, je na tom najhoršie. Najmä čerství šoféri by si mali prvé predbiehania skúsiť na naozaj prehľadných cestách a nezačínať s predbiehaním kamiónov.

V začiatkoch pomôže natrénovať si pomyselný predbiehací manéver okolo kamióna na diaľnici. Aspoň zistíte, akú dráhu na to potrebujete.

Rasťo Chvála

Prečítajte si aj ďalšie blogy Rasťa Chválu:

Jazdite zodpovedne, pozrite si Rasťove odporúčania na bezpečnú jazdu a staňte sa lepším vodičom. Navyše môžete získať 5 GB dát a využiť špeciálnu ponuku O2 Extra výhod a uplatniť si skvelé zľavy na tankovanie, autoškolu aj kondičné jazdy. Viac informácií nájdete na www.extravyhody.o2.sk.


Predobjednajte si nový Samsung Galaxy Note10 a získajte naspäť až 580 €

Čítaj viac

Výkon, výdrž aj výborné fotky. Pozrite si aktuálny výber top zariadení

Čítaj viac

O2 vylepšilo balíky dát pre kartu O2 Voľnosť. 1 GB dát môže byť váš už za 1 €

Čítaj viac