Lumia 650: Ďalšie desiatkové okná

Microsoft rozšíril ponuku mobilov s Windows 10, čím k vlajkovým lodiam a k základnému modelu pribudla stredná trieda.

Windows 10 Mobile je čerstvá záležitosť a veľa používateľov s ním neprišlo do kontaktu. Je to však niečo iné ako starý známy iOS alebo Android, a tak vyvoláva rešpekt. Pritom ide o prehľadný a nenáročný systém s množstvom zlepšení. Zatiaľ je hlavným propagátorom, samozrejme, Microsoft a jeho Lumie. Tento rok majú pribudnúť ďalšie značky.

V ponuke O2 už napríklad sú Lumie 950 a 950 XL. Lenže ak chce niekto vyskúšať iný operačný systém, pravdepodobne nebude kvôli tomu kupovať rovno vlajkovú loď. Teraz však pribudla nová Lumia 650, ktorá je ako stvorená na prvé rande s Windows 10.

Tenké telo

Novinka je nástupcom Lumie 640, ktorá má iný typ displeja aj celé šasi. A hlavne je to oficiálne Windows 8.1 telefón.

Lumia 650 zaujme na prvý pohľad tenučkým telom s hrúbkou tesne pod 7 mm a s hmotnosťou 122 gramov. A tiež kovovým lemovaním, ktoré ju vizuálne radí medzi manažérske smartfóny, pričom ide o 5-palcový smartfón s AMOLED displejom a s HD rozlíšením.

Rozmiestnenie tlačidiel je štandardné, všetko na pravej strane. Zadný kryt je priam sparťanský a okrem objektívu 8-megapixelovej kamery, blesku a loga tam nenájdete nič ďalšie.

Medzi hlavné komponenty patrí štvorjadrový Snapdragon 212 taktovaný na 1,3 GHz, 1 GB operačnej pamäte a 16 GB na ukladanie dát, ktoré sa dajú rozšíriť o ďalších 200 GB v podobe micro SD karty. Microsoft pribalil aj LTE či NFC a ďalšie bežné technológie. Batéria 2 000 mAh je taký stredný základ, ale s menej energeticky náročným systémom vydrží mobil fungovať celý deň.

Office zadarmo

Za jeden z hlavných benefitov tohto modelu by sa dal označiť displej. Päťpalcová uhlopriečka a HD rozlíšenie na AMOLED paneli sú dobrá kombinácia. Druhou výhodou je práve Windows 10 Mobile so všetkými vymoženosťami – prehľadné menu aplikácií, prepracované dlaždice na domácej obrazovke, integrácia Skype rovno do systému a cloud OneDrive už od výroby.

Ako to už býva zvykom, Microsoft aj k tomuto smartfónu pribalil mobilnú verziu svojho MS Office zadarmo. Hoci nejde o vlajkovú loď, treba si ju vážiť. Vďaka ľudovej cene sa môže dostať k väčšiemu počtu zákazníkov a rozšíriť tak Windows 10 Mobile.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Ultra Lanovka – preteky, ktoré nie sú o pretekaní

Výzva, aká tu ešte nebola, čaká na bežcov i nebežcov na deň bláznov na bratislavskom Kamzíku.

Charitatívny beh Ultra Lanovka je 24 hodinové podujatie na bratislavskom Kamzíku, počas ktorého sa zúčastnení budú snažiť nabehať čo najviac kilometrov na trojkilometrovom okruhu pod lanovkou. Zapojiť sa môže každý a nemusí ani bežať celý deň. Viac o tomto podujatí prezradí Martin Urbaník, jeho organizátor:

Vysvetli nám, prosím v skratke, čo “Ultra Lanovka” znamená.

Ultra Lanovka pre Plamienok je nová bežecká výzva, ktorá vznikla nielen pre ultra bežcov, ale pre celú bežeckú aj nebežeckú komunitu.

Hlavnou časťou podujatia je 24-hodinový výkon relatívne úzkej skupiny bežcov prispievajúcich finančne na neziskovej organizácii Plamienok formou úhrady štartovného. Vytvorili sme však mnoho iných foriem účasti pre všetkých ľudí, ktorí chcú prispieť na dobrú vec.

Informácie o podujatí sú veľmi stručnou formou zhrnuté na www.ultralanovka.sk.

Prečo práve Plamienok?

Od vzniku Stefanik Trail podporujeme detský mobilný hospic Plamienok, poznáme sa teda už 4 roky. Vzájomné spoznávanie sa prináša obom stranám obohatenie v našich životoch.

Ultra lanovka je prirodzený posun od sprievodnej akcie väčšieho športového podujatia k podujatiu, v ktorého samotnom strede stojí myšlienka pomôcť deťom a rodinám, ktoré potrebujú Plamienok a jeho odborné služby.

Môže sa do tejto aktivity zapojiť aj človek, ktorý to má na Kamzík ďaleko, prípadne nebeháva?

Vytvorili sme niekoľko foriem pomoci, aby sa mohol zapojiť naozaj každý. Môžeš sa cez web ultralanovka.sk prihlásiť ako dobrovoľník, ktorý príde na podujatie pomôcť alebo si za dobrovoľný finančný príspevok zapožičať čip a symbolicky odbehnúť alebo odkráčať náš 3-kilometorvý bežecký okruh.

Podporiť podujatie môžu aj nebežci. Stačí prísť v piatok 1. apríla medzi 10:00 a 18:00 a povoziť sa na lanovke, ktorá je pre všetkých v ten deň zadarmo. Z lanovky môžu ľudia povzbudiť pretekárov na trase, ktorá vedie do kopca priamo pod nimi.

Jeden z našich kamarátov sa cez deň chystá uzatvárať stávky s ľuďmi na lanovke, že smerom nahor bude na hornej stanici rýchlejšie ako tí, čo sa na lanovke vezú. Víťazom stávky však zakaždým bude charita.

Celé sa to uskutoční už 1. apríla, v “deň bláznov”. Má tento dátum nejaký skrytý význam?

To záleží na tom, s akým cieľom sa bežci postavia na štart. Bežecký okruh, na ktorom sa budú preteky odohrávať, má 3 kilometre a kumulatívne stúpanie niekde medzi 180 a 200 metrov.

Mohlo by sa zdať, že zvládnuť tento okruh v priebehu pol hodiny, by mala byť hračka, ale ak má celý deň 48 polhodín, tak cieľ, urobiť 48 okruhov, sa rovná vzdialenosti 144 kilometrov s celkovým stúpaním okolo 10 tisíc metrov.

To sú parametre, aké na Slovensku nemajú žiadne iné ultra trailové preteky. Sám som zvedavý, koľko prvoaprílových “bláznov” sa v piatok dostane za hranicu 100 kilometrov.

Navyše, je tu výzva ultra bežcov pre verejnosť. Ak návštevníci lanovky na nej 1. apríla medzi 10:00 a 18:00 najazdia viac kilometrov, ako bežci zabehnú v ten istý deň počas 24 hodín, desať ultra bežcov piatkového behu sa postaví na štart bratislavského maratónu už o dva dni neskôr. A toto je bláznivá stávka hodná prvého apríla, nemyslíš? (smiech).

Je nejaká záverečná správa, ktorú chceš našim čitateľom povedať, motivovať ich, aby v piatok prišli?

Ultra Lanovka nie sú klasické preteky, aj keď dnes, keď podujatie vzniká, ho mnohí ľudia automaticky k existujúcim pretekom prirovnávajú. Mojim želaním je, aby sa Ultra Lanovka pre Plamienok stala spoločenskou udalosťou, stretnutím, ktoré inšpiruje a motivuje ľudí pomáhať spôsobom im vlastným.

Prečo by bežci neprišli v daný deň na Kolibu a z chuti si nezatrénovali? Prečo by kolegovia alebo priatelia ultra bežcov neprišli v piatok večer na Kolibu na pohárik a nepovzbudili toho svojho “koňa” v štartovom poli, ktorý bude po 20 hodinách trápenia ich povzbudivé slová potrebovať ako soľ? Prečo by bežci, ktorí sa pripravujú na bratislavský maratón, neprišli vyjadriť spoluúčasť tým, čo sa rozhodli podporiť dobrú vec.

Pozývam naozaj všetkých ľudí dobrej vôle aby prišli projekt podporiť a zažiť jedinečnú atmosféru na vlastnej koži, bez toho, aby sa museli pod lanovkou doslova vytrápiť.

Pomôcť dokáže každý z nás. Ak ste doteraz pochybovali, že to nie je pre vás, možností, ako prispieť k úspešnému podujatiu, je niekoľko. My sa v piatok na Kamzíku určite objavíme, pridáte sa?

Martin Urbaník patrí ku skupine bežcov, ktorým sa maratónske trate zdajú príliš krátke. Je ultrabežec a zároveň organizátor najznámejšieho slovenského ultra behu – Štefánik Trail 140. Na svedomí má aj jeden nový, charitatívny projekt – Ultra Lanovka pre Plamienok.


Lifetech: Čo je nové