Využívate 4G sieť od O2 naplno?

Často zákazník ani netuší, že má v telefóne možnosť rýchleho internetu. Ako ho využívať naplno?

Radovan Kúdela nám priblížil 4G sieť, problémy, pre ktoré ju ľudia často nevyužívajú na maximum, aj ako ich jednoducho vyriešiť.

Technológie stále napredujú a výnimkou nie je ani mobilný internet. Aby spoločnosť O2 svojim zákazníkom zabezpečila v celej krajine rýchly 4G internet, pracovali jej technici intenzívne dva roky na budovaní 4G siete. Vďaka nej môže rýchle a stabilné pripojenie naplno vychutnať už viac ako 94 % obyvateľov Slovenska, a to bez akýchkoľvek poplatkov navyše. Len na porovna­nie, koncom roka 2015 mohol túto službu využívať každý štvrtý obyvateľ Slovenska.

Technológia 4G prináša zákazníkom päťkrát rýchlejšie pripojenie ako 3G, ktorá sa využívala predtým. Ak ste si chceli v minulosti napríklad pozrieť video na YouTube v 3G sieti, často sa ani nespustilo, prípadne ste videli len kocky. Sieť však vďaka modernejšej technológii prináša používate­ľom úplne nový zážitok.

„Technológia 4G umožňuje sledovať video online v najvyššej kvalite bez sekania a vďaka rýchlej reakcii netreba čakať, kým sa načíta, ako to bolo kedysi,“ vysvetľuje Radovan Kúdela, ktorý u modré­ho operátora v súčasnosti pracuje na poste špecia­listu rozvoja online predaja a služieb zákazníkom a má dlhoročné skúsenosti aj s prácou v O2 Predajni.

Príčinou pomalého internetu je často stará SIM karta

Hoci si môžu rýchly internet od O2 užívať ľudia na ce­lom Slovensku, mnohí zákazníci ešte sieť a jej benefity nevyužívajú naplno. „Často sa stáva, že zákazník príde vo veľmi zlej nálade a hovorí nám, že od nás odchádza, lebo jeho známym ide internet v mobile oveľa rýchlej­šie,“ opisuje jednu z bežných situácií Radovan.

„Všetko sa vždy snažíme riešiť prívetivo a s úsmevom. Zákazníka prihlásime a skontrolujeme, či má všetko nastavené správne. Vždy máme monitor otočený k nemu, aby videl, že všetko vieme ľahko vyriešiť a nič neskrývame. Väčšinou je príčinou pomalého pripojenia stará SIM karta a to má naozaj veľmi jednoduché riešenie. Zákazníkovi ju vymeníme a na nejakom videu na YouTube v HD kvalite mu ukážeme, aké rýchle pripojenie po výmene má. Zákazník potom často nechápe, že to môže ísť tak rýchlo. Vždy sa to končí kamarátskym podaním ruky a poďakovaním, pričom zákazníci často odporučia návštevu predajne aj svojim známym,“ približuje špecialista rozvoja.

Problémom môže byť starší telefón aj zlé nastavenie zariadenia

Ďalším dôvodom, pre ktorý ľudia nemôžu využívať sieť naplno, je vlastníctvo staršieho telefónu, ktorý technológiu 4G nepodporuje. Radovan si spomína na príbeh panej v rokoch, ktorá sa prostredníctvom služby Skype chcela spojiť so svojou vnučkou. Netušila, že v rámci svojho paušálu má aj balíček dát, ani to, na čo jej vlastne slúži.

„Najskôr som musel paniu presved­čiť, že v mobilnom telefóne, ktorý vtedy používala, nebude možné službu spojazdniť. Pomohol som jej pri výbere nového prístroja, pričom sme využili bonus na zariadenie, ktorý jej vyplýval z vybraného paušálu. Potom prišlo na rad nastavovanie zariadenia, výmena SIM karty, zväčšenie písma a úprava nastavení tak, aby sa jej smartfón používal čo najpríjemnejšie. Keď bolo všetko pripravené, nainštalovali sme jej aplikáciu, pani ešte v predajni zavolala svojej vnučke a nemohla veriť, že je možné takto sa vďaka našej 4G sieti vidieť cez telefón,“ opisuje Radovan.

„Dôvodom, pre ktorý ľudia nemôžu využívať sieť naplno, je vlastníctvo staršieho telefónu, ktorý technológiu 4G nepodporuje.“

Okrem vlastníctva staršieho zariadenia či SIM karty, ktorú zákazníci neraz nemenili dlhé roky, je častou príčinou pomalého pripojenia aj zlé nastavenie telefó­nu. Stačí však zopár jednoduchých krokov a smartfón začne pracovať so 4G. To, či váš telefón spĺňa všetky potrebné náležitosti, si môžete kedykoľvek overiť vďaka podrobným návodom na webovej stránke www.o2.sk, prípadne si ho môžete dať skontrolovať v ktorejkoľvek O2 Predajni.

Rýchly internet skvele poslúži aj pri vašich záľubách

Špecifickým prípadom sú podľa Radovana zákazníci, ktorých zariadenie spĺňa všetky požiadavky na využitie rýchleho internetu, no mobilné dáta nevyužívajú napriek tomu, že ich majú v rámci svojho paušálu.

Sympatický špecialista rozvoja si spomína napríklad na jedného hubára. „Do predajne pôvodne prišiel s cieľom dobiť si kredit. Bol však veľmi otvorený a porozprával mi, že raz nerozoznal hríby správne a skončil preto v nemocnici, navyše sa v lese aj niekoľkokrát stratil.“ opisuje.

„Videl som, že zákazník je plne pripravený na využitie našej siete – má 4G telefón, 4G SIM kartu aj správne nastavenie, no žiadne dáta nečerpal. Rozhodol som sa preto aj tomuto pánovi uľahčiť život pomocou našej siete. Nainštaloval som mu do smartfónu aplikáciu Atlas húb a GPS navigáciu. A o niekoľko dní mi ukázal v telefóne najlepšie úlovky vo svojom živote a nádherné miesta na Slovensku, kam sa predtým ani neodvážil ísť,“ hovorí spokojne Radovan.

Radovan vysvetľuje, že 4G sieť naplno ocenia aj ľudia, ktorí si bez hudby v telefóne nevedia predstaviť život. „Veľa zákazníkov malo problém s hudbou vo svojom telefóne. Časy MP3 prehrávačov a hudby v telefóne, ktorá zbytočne zapĺňala jeho pamäť, sa už síce skončili, no ľudia stále prichádzajú s požiadavkou, aby sme im hudbu do mobilu stiahli a oni ju mohli počúvať vždy, keď chcú. A tu príde chvíľa objaviť 4G. Streamovacia služba Spotify, ktorá umožňuje počúvať akúkoľvek hudbu, už zachránila veľa ľudí pred nudnými hodinami strávenými nielen v dopravných prostriedkoch,“ objasňuje.

„Videl som, že zákazník je plne pripravený na využitie našej siete – má 4G telefón, 4G SIM kartu aj správne nastavenie, no žiadne dáta nečerpal.“

Aby ste mali istotu, že svoj smartfón a mobilný internet využívate naplno, príďte si to skontrolovať do ktorejkoľvek O2 Predajne. Zamestnanci modrého operátora sa pozrú, či máte SIM kartu, ktorá si rozumie so 4G sieťou, a v nastaveniach smartfónu zapnuté všetko, čo treba.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac