Trápne veci, ktoré sa stanú, keď máte pomalý internet

Internet je dobrý sluha, ale zlý pán. Obzvlášť, keď sa rozhodne spomaliť či úplne zastaviť v momente, keď ho najviac potrebujeme.

Jeho absencia nás potom môže dostať do veľmi nepríjemných a hlavne trápnych situácií. Väčšinou to nie sú žiadne veľké tragédie a tak sa na nich s odstupom času vieme dobre zasmiať. 

Na Sóde sme pre vás vytvorili zoznam situácií, ktoré spôsobuje práve pomalý internet a ich výsledkom sú zvyčajne pocity trápnosti. Našli ste sa v niektorom bode? Pretože my hneď v niekoľkých.

Video sa zasekne v tej najhoršej chvíli

Hudobné videoklipy, seriály či filmy sú často obohatené o intímne scény, tanečníčky v bikinách alebo vypracované mužské telá. Ak si krátite chvíle v práci či doma sledovaním vyššie menovaných vecí a váš internet nepatrí k najrýchlejším, dávajte pozor.

Zákon schválnosti totiž hovorí, že video sa vždy zasekne v tej najnevhodnejšie chvíli a ako bonus práve vtedy vojde do miestnosti kolega, kamarát alebo celá rodina. Ich podozrievavý úškrn pre vás určite nebude príjemný.

Nepodarí sa vám odoslať správu

„Správu sa nepodarilo odoslať! Skúsiť znova.“ Túto vetičku v rôznych obmenách sme pravdepodobne videli už všetci. Ak internet štrajkuje, naša správa sa jednoducho neodošle. Tí menej trpezliví z nás, potom ťukajú na tlačidlo „Skúsiť znova“ aj desaťkrát za minútu a v momente, keď sa internet rozbehne,  príde príjemcovi nešpecifikované množstvo správ. Odosielateľovi potom zostáva už len prečkať trápnu chvíľu alebo nájsť si dobrú výhovorku.

Zdržovanie radu pri pokladni

Appky združujúce rôzne vernostné karty sa v dnešnej dobe tešia veľkej obľube. Na ich fungovanie však potrebujete internet. Ten vás môže zradiť (a často zradí) práve vtedy, keď chcete svoje ťažko nazbierané body a kupóny použiť pri pokladni. Počas zdržovania a čakania na načítanie appky si môžete vychutnať bodavé pohľady zväčšujúcej sa „fronty“.

Rozmazaný obraz počas videohovoru

Videohovory sú skvelým vynálezom. Ak ste od osoby na druhej strane linky ďaleko alebo neviete zosúladiť svoje kalendáre, videohovor dokáže takmer na 100 % nahradiť osobné stretnutie. To však platí len v prípade, ak váš internet spolupracuje a nerozhodne sa nahodiť slimačie tempo. V opačnom prípade môže váš videohovor vyzerať skôr ako počítačová hra z roku 1980 a vy alebo príjemca hovoru budete vidieť len zopár pixelov a machuľu.

Obraz sa počas videohovoru zasekne a grimasa je na svete

Ak pri video hovore nemáte problém s rozmazaným obrazom, máte napoly vyhraté. Aj čistý obraz však môže sekať. Sekanie spôsobí, že vaša tvár sa na obraze stopne v neprirodzených grimasách a človek na druhej strane hovoru zažije kopec zábavy, alebo strachu, pretože budete vyzerať buď ako skvelý mimický komik, alebo, ako keby vám bolo nevoľno.

Oneskorený zvuk počas hovoru

Do tretice, problém týkajúci sa internetovej komunikácie a pomalého internetu, tento krát zvuk. Oneskorený či zrýchlený zvuk môže takisto priniesť niekoľko trápnych situácií. Počas video hovoru môžete napríklad chvíľu vyzerať ako kapor, pretože budete otvárať ústa naprázdno a zvuk dorazí až o niekoľko sekúnd, poprípade budete hovoriť s druhou osobou naraz a tak sa veru dohodnúť nedá.

Nahrávanie súborov trvá večnosť

Fotografia, ktorú chcete zavesiť na sociálnu sieť alebo súbor, ktorý potrebujete rýchlo poslať šéfovi, pretože ste mu to sľúbili. Tieto jednoduché úkony sa pri pomalom internete môžu stať behom na dlhú trať. Internet a nahrávanie súborov sa zastaví a počas nekonečného čakania si môžete, napríklad v telefónnom zozname, hľadať čísla na nového lepšieho poskytovateľa internetu.

Hudba na párty prestane hrať

K letu neodmysliteľne patria grilovačky, rôzne oslavy či párty pri bazéne s priateľmi alebo rodinou. Na takýchto akciách nesmie chýbať dobrá a niekedy aj hlasná hudba. Ak svoje obľúbené skladby plánujete púšťať cez niektorý z online prehrávačov, uistite sa, že váš internet to zvládne. Inak môže nastať hrobové ticho, ktoré počas poriadnej párty nikto neocení a vaša povesť špičkového hostiteľa bude náhle v ohrození.

Super video, ktoré sa však nepodarí načítať

„Včera som videl extrémne smiešne video, ukážem ti ho. Počkaj, počkaj, trošku seká, vydrž… No tak nič, nabudúce.“ Klasický scenár spôsobený pomalým internetom vytvorí situáciu ako z encyklopédie trápnosti a jediná vec, ktorá bude trvať dlhšie ako načítanie videa, bude nepríjemné trápne ticho.

Väčšina z nás zažila tieto situácie na vlastnej koži a hoci nám v živote nijako výrazne neublížili, nemusíme ich prežívať znova. Ak sa chcete podobným nepríjemnostiam navždy vyhnúť, pomôže vám rýchly a spoľahlivý 4G internet od O2.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Matej „Sajfa“ Cifra: Viem, že telefón za volantom nie je správna vec

Ako sa na používanie smartfónu za volantom pozerá známy moderátor, influencer a milovník šoférovania? Prečítajte si náš rozhovor.

Obľúbený moderátor a youtuber Matej „Sajfa“ Cifra sa stal hlavnou tvárou kampane v rámci platformy Dátuj zodpovedne, ktorej cieľom je poukázať na nebezpečenstvo používania smartfónu za volantom.

Porozprávali sme sa s ním, aký má vzťah k šoférovaniu, ako sa zmenil jeho prístup k používaniu mobilu po tom, čo sa zapojil do kampane, aj o vlogovaní a ďalších plánoch.

Kedy si naposledy použil telefón za volantom a aké myšlienky ti vtedy bežali hlavou? Uvedomoval si si, že nemáš auto úplne pod kontrolou a môže sa niečo stať tebe alebo niekomu inému?

Jasné, že si to človek uvedomuje. Do tohto projektu som išiel aj preto, lebo sám seba čoraz častejšie pristihnem pri uvažovaní nad touto témou. Telefonovanie s handsfree je jedna vec, ale iné je, keď telefón reálne ovládaš a scroluješ si Instagram alebo si niečo natáčaš. Moja žena ma za to často „pucuje“ a sám viem, že s tým musím prestať. Občas si poviem: „Čo ak by sa práve teraz mojou vinou niekomu niečo stalo?“

Bol si už niekedy účastníkom nehody, za ktorú bol zodpovedný telefón?

Také niečo sa mi ešte nestalo, ale raz dávno sme sa v jednej zápche posúvali na jednotke a dvojke a akurát som z obalu vyberal cédečko. Mal som ho v lone, rozhodol som sa pre Hip-Hop Výber 5 a bum. Nedobrzdil som. Jemná nepozornosť a bol tam oškretý plech. Nič vážne sa nestalo, ale ak by po priechode išla napríklad žena s kočíkom, bola by to už úplne iný príbeh.  

Je to pre teba šoférovanie nutnosť alebo pri tom dokážeš relaxovať?

Milujem šoférovanie. Je to vec, ktorá ma neskutočne baví. Zbožňujem dlhé cesty, a keď viem, že niekam pôjdeme minimálne dve hodiny, úplne sa na to teším. Veľmi rád šoférujem aj sám. Vtedy relaxujem, počúvam hudbu alebo podcasty, veľa premýšľam. Aj keď cestujem so svojou ženou, často sa stane, že sme počas jazdy ticho.

Aké bolo tvoje prvé auto?

Dlho som nemal peniaze na to, aby som mal auto. Aj keď som v rádiu robil už niekoľko rokov, cestoval som autobusom alebo taxíkom. Spomínam si, že keď som si už nakoniec chcel vziať auto na lízing, bavil som sa o tom s naším vtedajším generálnym riaditeľom. On mi povedal, nech pár mesiacov počkám, lebo v Ženeve vraj predstavia novú Hondu Civic. Bolo to okolo roku 2005 a vtedy vyzerala dosť futuristicky. A bol som nakoniec veľmi hrdý, pretože som bol prvý človek na Slovensku, ktorý ju mal.

Prečo si sa rozhodol stať tvárou projektu, ktorého cieľom je poukázať na nebezpečenstvo používania smartfónu za volantom? Prečo by sa o tom malo hovoriť?

Ako som už spomínal na začiatku, čoraz častejšie som si v aute uvedomoval, že nerobím správnu vec, a keď ma z O2 oslovili, povedal som áno, pretože sa mi páči práve ten preventívny prístup a som s touto témou stotožnený. Ak by ma oslovil niekto s kampaňou na ochranu kaktusov, povedal by som, že síce s nimi súhlasím, ale nemám doma žiaden kaktus a veľmi to necítim.

„Telefonovanie s handsfree je jedna vec, ale iné je, keď telefón reálne ovládaš a scroluješ si Instagram alebo si niečo natáčaš.“

Toto je však vec, ktorú vnímam veľmi intenzívne, lebo vždy, keď ten telefón chytím za volantom do ruky, hovorím si: „Maťo, keď sa teraz niečo stane, už to nijako nezahovoríš.”  

Dnes sa dá veľmi ľahko dokázať, že si ten telefón držal v ruke práve vtedy. Aj na Slovensku teraz máme niekoľko káuz s esemeskami a fotkami a z toho človek už jednoducho nijako nevycúva. Išiel som do toho práve preto, že táto téma sa ma bytostne týka.

Pri príprave tohto projektu si sa dozvedel o štatistikách, ktoré hovoria, ako veľmi dokáže používanie mobilu ubrať z pozornosti vodiča. Zmenil sa tvoj postoj k jeho používaniu okamžite, alebo si si to uvedomoval trošku dlhšie?

Ešte si na to musím zvykať. Ale keďže teraz je táto kampaň všade a ľudia ju vnímajú, tak by som chcel ísť príkladom. Sám pred sebou by som sa cítil veľmi čudne, ak by som ten telefón používal rovnako aj naďalej. Určite si na to už dávam pozor.

Čoskoro budeš otcom. Prispel aj tento projekt k tomu, že v úlohe rodiča sa budeš snažiť byť zodpovednejší?

Áno, začal som rozmýšľať trošku inak. Máme pred sebou ešte zopár mesiacov, ale v istých oblastiach cítim zmenu svojho pohľadu na niektoré veci. Viac si uvedomujem, čo je a čo nie je dôležité. Takže si určite budem v budúcnosti dávať väčší pozor nielen na telefón za volantom.

Videl si niekedy pri šoférovaní na cestách vec, pri ktorej si ľutoval, že si ju nestíhaš natočiť a zdieľať?

No jasné, miliardu ráz. Minule som videl, ako si človek fotí mláku. Ale nie telefónom. Stál tam s foťákom a fotil si mláku. Stál som na semafore na Tomášikovej, naskočila zelená a ľutoval som, že som to nestihol. Bol to fascinujúci pohľad.

Hoci vloguješ len pomerne krátko, stal sa z teba mimoriadne úspešný youtuber. Rozmýšľal si už niekedy nad novým formátom alebo nad tým, že by si svoj kanál posunul niekam inam?

Premýšľam nad tým čoraz viac. Vždy je to o tom, že človek by sa mal nejakým spôsobom znovuobjaviť, nájsť niečo, čo ho zase na pár rokov nakopne. Nehovorím, že tie vlogy upadajú, stále ma to baví, stále si to robím sám a stále ma teší, keď si v počítači otvorím nový projekt a idem strihať.

Teším sa, keď mám príležitosť stretnúť sa a porozprávať sa so zaujímavými ľuďmi a môcť si to natočiť. Ale viem, že teraz by som chcel nájsť niečo ďalšie, čo by pre mňa bolo nosným projektom a vlogy by len podporovali to, čomu sa venujem. Aj preto rád šoférujem, lebo vtedy uvažujem nad podobnými vecami.

Ako vnímaš vplyv influencerov na ľudí? Cítiš nejakú zodpovednosť za obsah, ktorý publikuješ, alebo sa spoliehaš na to, že ľudia majú vlastný rozum a názor?

Je to tak 50/50. Nechcem nikomu zasahovať do života a hovoriť mu, čo má robiť a čo nie, pretože to podľa mňa nie je úplne správne. Ale sú isté témy, ktoré podľa mňa treba medzi ľudí „tlačiť“ viac a ukázať im, že napríklad nezávidieť a dopriať iným je nesmierne dôležitá vlastnosť. Alebo slušnosť v komunikácii s kýmkoľvek. Či si to ty, moji kolegovia, alebo hocikto na ulici.

„Nechcem nikomu zasahovať do života a hovoriť mu, čo má robiť a čo nie, pretože to podľa mňa nie je úplne správne. Ale sú isté témy, ktoré podľa mňa treba medzi ľudí ‚tlačiťviac.“

Taktiež kritické myslenie sa v súčasnosti tiež dosť podceňuje. Ja by som v základných a stredných školách určite zaviedol predmet kritické myslenie. Žiak by dostal súbor údajov a faktov a mal by sa v nich učiť orientovať – čo je relevantné a čo nie, čo je už prekrútené a ako je to naozaj.

Toto sú veci, pri ktorých človek môjho vplyvu nemôže len mávnuť rukou a povedať, že si idem svoje a „mám na saláme“, čo si ľudia myslia. Samozrejme, chcem robiť, čo ma baví a čo bude baviť aj ľudí, ale v istých momentoch cítim aj nejakú zodpovednosť.

Máš nejaký vysnívaný televízny alebo rádiový formát alebo námet, ktorý nosíš v hlave a ešte sa ti ho nepodarilo zrealizovať?

Kiežby som bol takýto človek. Možno sa teraz podceňujem, ale myslím si, že vedome takto nepremýšľam a nesnažím sa cielene generovať nápady. Ja som taký typ skôr zo dňa na deň a z týždňa na týždeň.

Veľa vecí v mojom živote jednoducho prirodzene prišlo mojím smerom. Keď som však chcel začať točiť vlogy, nosil som ten nápad v hlave trištvrte roka, kým som natočil prvý. Ale nemám námet na rozhlasovú či televíznu šou ani na nejaký nový internetový alebo youtubový projekt.

Kam povedie tvoja najbližšia cesta autom?

Keďže sme momentálne v rádiu, tak moja najbližšia cesta bude domov. Hoci bývam dosť blízko, chodím autom, no čoraz častejšie si hovorím, že by som mal viac chodiť na bicykli. A aj pešo by sa dalo.

A čo nejaká dlhšia cesta?

Nemám naplánovanú žiadnu dlhšiu cestu, ale v posledných dňoch som sa nacestoval celkom veľa. Pred pár dňami som bol v Prahe. Nakoniec som namiesto vlaku išiel autom a tá cesta naspäť bola veľmi jednoduchá a pohodová, ani neviem ako a už som bol doma.

Viac informácií o platforme Dátuj zodpovedne nájdete na www.datujzodpovedne.o2.sk.

Matej „Sajfa“ Cifra

Tento rok oslávi 40 rokov. Vyštudoval učiteľstvo v kombinácii slovenčina-angličtina a v súčasnosti je hlavne rozhlasovým a televíznym moderátorom. Okrem toho točí vlogy na YouTube, kde má takmer 170 000 odberateľov. V programe Level Lama hráva počítačové hry so známymi osobnosťami a občas sa venuje aj stand-up comedy. Je ženatý s moderátorkou Veronikou Cifrovou Ostrihoňovou, s ktorou čakajú prvé dieťa.


Lifetech: Čo je nové