Trpíte nomofóbiou? Otestujte sa na 10 gifoch, ktoré vystihujú ten pocit, keď sa vám vybíja mobil
Dali sme dohromady desiatku najčastejších prejavov úzkosti z vybitej batérie, pomocou ktorých odhalíte svoju nomofóbiu. Schválne, či ste skôr číslo 5 alebo 7.
Zdieľať
12. 2. 2018;Autor: Sóda, Foto: Sóda
V roku 2016 odhalili v USA nový psychologický fenomén, tzv. low battery anxiety alebo úzkosť zo slabej batérie. Ukázalo sa, že až 80 % používateľov si smartfón nabíja pred odchodom z domu bez ohľadu na aktuálny stav batérie, 32 % opýtaných by v prípade slabej batérie nechalo všetko tak a utekalo k nabíjačke a až 39 % by požiadalo aj úplného cudzinca, aby im telefón nabil.
V januári tohto roka dokonca výskumníci z univerzít v Soule a Hong Kongu pomenovali tzv. nomofóbiu, teda strach z odlúčenia od smartfónu. A keď sa vám vybíja batéria, smartfón sa zdá byť na míle vzdialený. Preto sme sa rozhodli dať dohromady 10 najčastejších prejavov vybitej batérie, vďaka ktorým môžete ľahko otestovať svoju úzkosť a odhaliť najsilnejšiu príčinu nomofóbie.
1. Panika
Rýchlo, prineste nosidlá, nabíjací kábel a vpichnite 3 000 mAh.
Futurológ Dr. Ian Pearson ale verí, že čoskoro budeme schopní nabíjať svoje telefóny nielen pomocou nabíjačky či power banky, ale cez solárne články na našom oblečení, teplom nášho tela či fyzickým pohybom.
A tak sme objavili ten najkrajší pocit zo všetkých:
11. Absolútny pokoj
Aby ste sa prvým pocitom vyhli, je tu pre vás telefón Doogee Mix Lite s veľkou výdržou batérie. S akýmkoľvek O2 Paušálom ho môžete mať na začiatok len za 2 €.
Doogee
Je novinkou na slovenskom trhu so smartfónmi. Na náš trh Doogee prichádza po úspechu v Španielsku, kde sa v priebehu niekoľkých rokov prepracovala na pozíciu druhej najpredávanejšej značky mobilných telefónov.
Páčil sa vám článok?
Slabé
Loading...
Super
Páči sa vám, čo práve čítate?
Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.
Ďakujeme za prihlásenie na odber nášho newslettera. Už to skoro je, len ešte jedna drobnosť. Potrebujeme ešte potvrdiť Vašu e-mailovú adresu. Stačí, aby ste klikli na odkaz, ktorý sme vám práve zaslali na váš e-mail.
Novinka od značky Doogee predstavuje šikovné riešenie nielen pre ľudí s tesnejším rozpočtom.
Zdieľať
12. 2. 2018;Autor: Michal Kmeť, Foto: Doogee
Nie často sa vyskytne možnosť vyskúšať úplne novú značku smartfónov. Vždy pri tom dúfam, že so sebou prinesie niečo vlastné a nebude len kópiou známych zariadení. A Doogee v tomto smere určite nesklamal.
Svojrázna konštrukcia
Po rozbalení ma telefón Doogee Mix Lite hneď zaujal svojou konštrukciou. Je naozaj veľmi ťažko prehliadnuteľný, čo sa dá o telefónoch v nižšej cenovej kategórii povedať len málokedy. Hlavným dôvodom je umiestnenie prednej kamery, ktorá sa na mňa pozerala z ľavého dolného rohu.
Vďaka tomuto nezvyčajnému riešeniu má zariadenie aj pri svojich kompaktných rozmeroch naozaj veľkorysý displej. Ten je navyše nezvyčajne kvalitný, jasný a nenašiel som nič, čo by som mu mohol vytknúť.
Hneď vedľa prednej kamery nájdete tlačidlo, ktoré prepája 2 funkcie – snímač odtlačkov prstov a funkciu Domov. Snímač funguje spoľahlivo a odozva je pomerne rýchla. Samotná funkcia Domov vyžaduje trochu zvyku. Spätná väzba pri stlačení je totiž trochu slabšia, preto som si najskôr myslel, že funguje len ako snímač.
Konštrukcia telefónu pôsobí celkovo trochu inak, než som bol doteraz zvyknutý. Hoci do ruky sedí ideálne, pri držaní som mal pocit, že hrany sú trochu ostré. Ani pri dlhšom používaní sa ale neobjavili žiadne rezné ranky.
Značka Doogee neopakuje časté chyby iných výrobcov, ktorý softér často zbytočne prekombinujú. Hoci telefón svojimi parametrami na papieri neohúri, v skutočnosti vás určite nesklame. S bežným chodom, základnými aplikáciami či jednoduchšími hrami si poradí bez problémov.
Tento smartfón s prehľadom zvláda viac ako deň používania, čo je v tejto kategórii naozaj príjemným prekvapením.
Fotoaparát nesklame
Zadný duálny fotoaparát považujem za viac ako slušný. Dostatočne kvalitné fotky dokáže spraviť aj ten predný, no jeho ovládanie je trochu zložitejšie. Pri jeho zapnutí vás totiž uvíta hláška, že pre optimálne selfie by ste si mali zariadenie otočiť hore nohami. Samotné otočenie je možno skôr o zvyku, oznámenie ma však vítalo pri každom zapnutí, čo je trochu otravné.
Ak teda patríte k milovníkom selfie a robíte si ich ráno, napoludnie aj večer, Doogee vás nepoteší. V prípade že sa k nim dostanete len sporadicky, extravagantné umiestenie predného fotoaparátu vôbec nemusíte považovať za nedostatok.
Hodnotenie O2 Guru: Veľa muziky za málo peňazí
Počas testovania tejto netradičnej novinky som asi najviac ocenil snahu výrobcu, ktorý chcel priniesť niečo nové. Pripomína mi teriéra, ktorý síce vie, že chrta nepredbehne, ale aj tak zo seba vydá všetko, aby to skúsil.
Ak vám neprekáža zvykať si na nové veci a fotenie selfie nie je úplne váš štýl, Doogee Mix Lite vám môžem len odporučiť. Vzhľadom na svoju cenovku je tento smartfón ideálny v prípade, že máte tesnejší rozpočet.
Je novinkou na slovenskom trhu so smartfónmi. Na náš trh Doogee prichádza po úspechu v Španielsku, kde sa v priebehu niekoľkých rokov prepracovala na pozíciu druhej najpredávanejšej značky mobilných telefónov.
Páčil sa vám článok?
Slabé
Loading...
Super
Páči sa vám, čo práve čítate?
Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.
Ďakujeme za prihlásenie na odber nášho newslettera. Už to skoro je, len ešte jedna drobnosť. Potrebujeme ešte potvrdiť Vašu e-mailovú adresu. Stačí, aby ste klikli na odkaz, ktorý sme vám práve zaslali na váš e-mail.
Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá
„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.
Zdieľať
30. 4. 2021;Autorka: Petra Nagyová, Foto: Katarína Baranyai
Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.
V rozhovore sa ďalej dozviete:
ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?
Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.
Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.
Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.
Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?
Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.
S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.
Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.
Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?
Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.
Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.
Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.
Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.
Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch?
Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.
Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.
Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?
Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.
Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.
Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.
Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?
Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.
U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.
Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.
Koľko času by mali deti tráviť pohybom?
Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.
Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.
Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.
Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.
Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?
Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.
Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.
Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.
Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.
Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?
Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.
Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.
Denis Freudenfeld
Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.
Páči sa vám, čo práve čítate?
Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.
Ďakujeme za prihlásenie na odber nášho newslettera. Už to skoro je, len ešte jedna drobnosť. Potrebujeme ešte potvrdiť Vašu e-mailovú adresu. Stačí, aby ste klikli na odkaz, ktorý sme vám práve zaslali na váš e-mail.
Inšpiratívne články o duševnom zdraví, pohybe, spoločenských témach, popkultúre či technológiách posielame každú druhú nedeľu.
Ďakujeme za prihlásenie na odber nášho newslettera. Už to skoro je, len ešte jedna drobnosť. Potrebujeme ešte potvrdiť Vašu e-mailovú adresu. Stačí, aby ste klikli na odkaz, ktorý sme vám práve zaslali na váš e-mail.