Úver vám môže zarobiť peniaze. Pozrite sa ako

Cash is the king. Hotovosť je kráľ. Hoci toto heslo platí neustále, v reálnom živote sa jednotlivci aj firmy musia potýkať s tým, že jednoducho peňazí nie je dosť. A hoci v osobnom živote platí, keď nie sú peniaze, uskromnite sa, takéto rozmýšľanie môže firmu položiť. Pozrite sa prečo.

Ustrážiť si cash flow, množstvo peňazí, ktoré máte aktuálne k dispozícii, je hlavybôľ pre startupy aj dlhoročne existujúce firmy. Ušetriť si peniaze na rozvoj zo zisku si v skutočnosti môžu dovoliť len tie najbohatšie firmy.

Všetky ostatné alebo rastú veľmi pomaly, alebo nerastú vôbec. Pritom nápady a energia im nechýba. Práve v týchto prípadoch, ak presne viete, na čo peniaze potrebujete a koľko zákazníkov, obratu alebo hodnoty vám prinesú naspäť, je dobré hacknúť vlastné myslenie o tom, že pôžičky sú zlé.

Rozumný úver totiž môže zvýšiť obrat vašej firmy a kvalitu života jej zamestnancov a konateľov. Tu sú dôvody, ako.

1. Úverom predbehnete konkurenciu

Firma predáva produkty, ale nemá priveľa peňazí na marketing. Pritom podľa prieskumov na trhu presne takýto produkt chýba. Ak sa firma rozhodne rásť pomaly, zo zisku vyrobiť viac tovaru a ten predať znovu, môže a veľmi pravdepodobne sa v dnešnom svete rýchlych informácií aj stane jedna vec.

Kdesi na svete si kvalitné výrobky všimne konkurencia či startup. Nájdu si investora, získajú podporu z crowdfoundingových platforiem alebo inou cestou. A do pár týždňov položia všetkých, čo rastú pomaly, hoci ich konkurencia bola pred nimi. Smola.

Ten dravejší ide dopredu a ten, čo bol prvý, zaniká. Akonáhle existuje potenciál na rýchlejší rast, dnešná doba lacných peňazí podporuje trend požičať si na rozvoj od bánk.

Či už ide o investíciu do skladových zásob, nákup kvalitnejších strojov alebo masívnu investíciu do marketingu, peniaze sú pre podnikateľov k dispozícii. A sú dostupnejšie ako kedykoľvek predtým.

2. Úver je investícia, ak peniaze viete zhodnotiť

Keď sa spýtate úspešných obchodných firiem, či do nákupu zásob dávajú vlastné peniaze alebo požičané, podstatná väčšina vám odpovie, že na to využívajú kontokorenty alebo iné úverové produkty od banky. Potvrdzujú to aj skúsenosti Slovenskej sporiteľne.

Prečo je to tak? Vlastné peniaze sú cennou komoditou, ktorú si treba šetriť a míňať opatrne. Naopak, ak máte rozbehnutý obchodný reťazec a potrebujete investovať do nákupu, súčasné úroky sú veľmi pravdepodobne oveľa nižšie, ako je marža firmy. Z úveru sa tak stáva investícia, ktorá vynesie firme viac, ako sú náklady na získanie týchto peňazí.

To isté platí aj vtedy, ak vaša firma funguje na nízkych maržiach pri častej frekvencii predaja (napríklad dovoz veľkého množstva tovaru, povedzme surovín pre výrobný sektor). Vtedy úverový produkt od banky ochráni samotnú existenciu vášho podnikania – môžete viac nakupovať a tým aj viac predávať.

3. Rozumný úver vás zbaví stresu

Tento bod sa javí na prvé počutie bizarne. Úver a málo stresu? Skúsenosti však potvrdzujú, že viac ako úver podnikateľov stresuje neschopnosť zaplatiť faktúry, najmä ak ste seriózny a nechcete prísť o obchodného partnera, pričom však iní odberatelia vám faktúry nepreplatili.

Na tento účel je dobré mať šikovný kontokorentný úver, ktorým krátky výpadok cashflowu kedykoľvek vykryjete. Bude sa vám spávať ľahšie a slovenský syndróm neskorého platenia faktúr nebudete šíriť ďalej. Prispejete tak tiež k tomu, aby podnikateľské prostredie fungovalo korektne. A tým získajú všetci.

Potrebujete poradiť, ktorý úver je pre vaše podnikanie vhodný a či vôbec ho potrebujete? V Slovenskej sporiteľni nájdete poradcov, ktorí vám radi nezáväzne poradia. Dohodnite si s nimi stretnutie alebo rozhovor po telefóne.

Článok vznikol v spolupráci so Slovenskou sporiteľňou, ktorej program pre začínajúcich podnikateľov podporuje nápady tých, ktorí si chcú rozbehnúť vlastné podnikanie. Okrem riešenia financovania záujemcom umožní získať aj dobré rady od skúsených mentorov.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Férová Nadácia O2 spúšťa nový grantový program. V rámci tohto ročníka, ktorý nesie názov Sloboda nie je samozrejmosť, podporí projekty, ktoré mladým približujú demokraciu a slobodu.

O2 pravidelne, už niekoľko rokov, pripomína udalosti 17. novembra 1989 a hodnoty s ním spojené. Tento rok k svojim aktivitám pridá aj grantovú výzvu Férovej nadácie O2. K 30. výročiu Nežnej revolúcie prerozdelí sumu 30 000 €.

Nadácia podporí projekty, ktoré mladým priblížia hodnoty slobody a demokracie

Tento ročník grantového programu Férovej nadácie O2 pod názvom Sloboda nie je samozrejmosť sa bude niesť v duchu 30. výročia Nežnej revolúcie. Férová nadácia podporí projekty, ktoré mladým ľuďom pripomenú a priblížia hodnoty slobody a demokracie sumou spolu až 30 000 €.

„O2 sa pripomínaniu hodnôt slobody a demokracie venuje systematicky už niekoľko rokov. Považujeme preto za prirodzené ísť tento rok ešte ďalej a pri príležitosti 30. výročia Novembra 89 chceme prostredníctvom Férovej nadácie O2 pomôcť takým verejnoprospešným a neziskovým projektom, ktoré sa snažia mladým ľuďom ukázať a vysvetliť význam týchto udalostí a hodnôt,“ hovorí Peter Gažík, generálny riaditeľ O2 Slovakia a predseda správnej rady Férovej nadácie O2.

„Nie sú totiž len historickým momentom, ale aj niečím, čo veľmi silno vplýva na našu prítomnosť a na to, že žijeme v slobodnej demokratickej krajine, kde sa nemusíme báť vyjadriť svoj názor, či už ide o jednotlivcov, alebo o značky,“ dopĺňa.

Podmienkou prihlásenia projektov je ich verejnoprospešný účel a zameranie na širokú cieľovú skupinu. Prihlásiť sa môžu inovatívne a kreatívne projekty, ktoré zaujímavým a invenčným spôsobom mladej generácii vysvetľujú udalosti Nežnej revolúcie a hodnoty, ktoré nám priniesla.

„Každoročne stojíme pred výzvou, ako upútať pozornosť generácie, ktorá novembrové udalosti nezažila a rovnako nemá skúsenosti ani s režimom pred rokom 1989, aby sme zdôraznili dôležitosť hodnôt, ktoré Nežná revolúcia priniesla. Rozhodli sme sa preto podporiť také projekty, ktoré budú schopné toto posolstvo prerozprávať mladým formou, ktorá im je najbližšia,“ približuje Tereza Molnár, šéfka komunikácie O2 Slovakia zodpovedná za Férovú nadáciu O2.

O grant sa môžu zapojiť projekty zamerané na vzdelávanie aj umenie

Projekty pritom môžu byť zamerané na rôzne oblasti, či už na inovatívne vzdelávanie, ktorému sa Férová nadácia O2 venuje už dlhodobo, ale aj na literatúru, na umenie, na hudbu či na technológie. „Fantázii sa medze nekladú a my vo Férovej nadácii O2 budeme veľmi radi, ak budeme môcť byť súčasťou mnohých skvelých projektov, ktoré vynikajú unikátnosťou či kreativitou,“ dodáva.

Aj tento rok bude projekty posudzovať Správna rada Férovej nadácie O2 v zložení Peter Gažík, Michal Meško a Juraj Vaculík.

„November 89 bol pre mňa jednou z rozhodujúcich životných etáp. Nie tým, že som sa stal jedným zo študentských lídrov, spoznal som fantastických ľudí, ktorí napriek strachu, obavám a s vedomím, že riskujeme úplne všetko si povedali, že už dosť a odmietli ďalej žiť v klamstve, neslobode a beznádeji,“ hovorí Juraj Vaculík, jeden zo študentských lídrov Nežnej revolúcie, v súčasnsoti úspešný podnikateľ, spoluzakladateľ AeroMobilu aj reklamnej agentúry Made by Vaculik a zároveň člen správnej rady Férovej nadácie O2.

„Tým, že sme neboli ticho a v priebehu pár dní sa k nám pripojili mnohé výrazné osobnosti a hlavne masy, umožnili, že posledných 30 rokov žijeme v omnoho lepších časoch, aj keď sme oprávnene nie vždy spokojní. A to je dobre, pretože sloboda nie je zadarmo, treba ju chrániť a kultivovať každodennými činmi, morálkou a správaním,“ hovorí o dôležitosti slobody v našich životoch.

Ako sa prihlásiť

Stojíte za zaujímavým projektom, ktorý mladým ľuďom pripomína a priblížuje hodnoty slobody a demokracie? Prihlášku do grantového programu môžete odovzdať prostredníctvom online formulára na www.o2.sk/sloboda do polnoci 30. júna 2019.

Pred podaním prihlášky odporúčame preštudovať si štatút grantového programu Sloboda nie je samozrejmosť na stránke Férovej Nadácie O2.


Vybrali sme 11 najlepších smartfónov z júnovej ponuky

Čítaj viac

Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Čítaj viac