Vďaka enormnému výkonu bude Xiaomi 14 vaším spoľahlivým pomocníkom roky

Vlajková loď z dielne Xiaomi ponúka prvotriedne funkcie aj možnosť získať niekoľko ďalších zariadení ako darček.

Má fotoaparát Leica a jeden z najvýkonnejších čipov súčasnosti, kto to je? Xiaomi 14 je elegantná beštia, ktorá nerobí žiadne kompromisy. Luxusný dizajn, prvotriedny výkon, nadupané objektívy od ikony zo sveta fotografie Leica a ešte aj ďalšie zariadenia ako darček k nákupu alebo ako odmena za recenziu.

Aj Xiaomi Redmi Note 13 Pro 5G búra mýty o kompromisoch vo výbave smartfónov

Spoločnosť Xiaomi svoju najnovšiu vlajkovú loď Xiaomi 14 predstavila ešte počas minulého roka, no tento smartfón bol dostupný len na domácom čínskom trhu. Elektronický gigant sa s uvedením na globálny trh veľmi neponáhľal. Čakaniu je však koniec, lebo Xiaomi 14 bude na Slovensku oficiálne dostupný od 27. februára 2024.

Xiaomi 14 aj s darčekmi

A príde vo veľkom štýle. Pri kúpe Xiaomi 14 dostanete ako darček tablet Redmi Pad SE. Úplne automaticky, okrem oficiálnej kúpy nemusíte spraviť nič navyše. Zišli by sa vám aj nové bezdrôtové slúchadlá alebo inteligentný náramok?

Po kúpe Xiaomi 14 u jedného z oficiálnych partnerov v období od 26. 2. do 31. 3. 2024 zaregistrujte nákup na www.xiaomipromo.sk a pridajte recenziu svojho nového smartfónu. Recenziu môžete napísať na stránkach predajcu alebo na Heureka.sk, stačí, ak k registrácii pridáte fotku recenzie v JPG (PrtSc obrazovky s danou recenziou).

Recenzie sa musia vecne vzťahovať k danému produktu a musia mať aspoň 15 slov – vlastne sa môžete zahrať na recenzenta Sódy a inšpirovať sa recenziami, ktoré nájdete v časti Lifetech.

Registrácia vrátane nahrania všetkých potrebných dokladov musí prebehnúť do 14 dní od nákupu (dátumu na účtenke).

Po uverejnení recenzie a zaregistrovaní sa na www.xiaomipromo.sk získate darček podľa vlastného výberu – rozhodnúť sa môžete medzi slúchadlami Redmi buds 5 Pro alebo smart náramkom Xiaomi Band 8 Pro.

Nárok na darček vzniká po registrácii, do 31.03.2024 alebo do vypredania zásob. Všetky informácie a kompletné podmienky akcie nájdete na www.xiaomipromo.sk.

Dizajn, ktorý budete milovať

Xiaomi 14 je skutočne prémiový. Okrem výkonu, ktorého má na rozdávanie, aj vďaka tenučkému dizajnu, ktorý je nadčasový, elegantný a z oblúkov cítiť, že ruka, ktorá ho formovala, má cit pre estetiku a roky skúseností. Smartfón sa vám bude páčiť o to viac, že dizajnéri sa veľmi elegantne vyhrali aj so „4-platničkou“ na zadnej strane.

Kým smartfón zapnete, na displeji si všimnete hneď dve veci. Prvou je selfie kamera vyriešená elegantným priestrelom, aby zo zobrazovacej plochy ukrojila čo najmenej. Tou druhou sú skutočne tenučké rámiky. Slogan „priestorovo neobmedzený vizuálny zážitok“ je tu naozaj namieste. 

Displej takmer bez rámikov

6,36-palcový displej pokrýva takmer 90 % plochy smartfónu. Zobrazovací panel je AMOLED CrystalRes technológia s rozlíšením na úrovni 1,5 K, teda 1 200 × 2 670 pixelov a s pomerom strán 20 : 9. Smartfón zobrazí 68 miliárd farieb, má certifikáciu Dolby Vision a HDR10+.

Nechýba dnes už tradičná zobrazovacia rýchlosť až do 120 Hz, samozrejme, s podpornou technológiou. Rozsah je 1 – 120 obrázkov za sekundu. Čo vás pri letmom čítaní technickej špecifikácie prinúti spozornieť, je maximálna svietivosť 3 000 nitov. To je už naozaj špičkový výkon.

Preložme si to však do ľudskej reči. Predstavte si, že si užívate vytúženú letnú dovolenku a na ležadle na pláži v čase najprudšieho slnka zatúžite pozrieť si svoje obľúbené video vo vysokom rozlíšení alebo si zahrať hru.

Už nemusíte hľadať tieň slnečníka, aby ste na displeji lúštili, či sa pozeráte na koleso automobilu alebo na dizajnérsky nábytok. Jasne viditeľný obraz plný krásnych farieb, detailov a dokonale plynulý aj v tých najnáročnejších svetelných podmienkach, to je Xiaomi 14.

Odolný s beštiálnym výkonom

Náročné svetelné podmienky sme porazili, ale čo náročné prostredie? Certifikácia IP68 sľubuje absolútnu prachotesnosť a odolnosť proti ponoreniu na 30 minút do hĺbky 1,5 metra v sladkej vode. Tá morská je vždy zradná, preto sa jej radšej vyhnite. Xiaomi 14 má USB-C konektor a nemá 3,5 mm jack.

Dokonalá plynulosť displeja je tiež podmienená perfektným výkonom. O ten sa v tomto prípade stará najnovší čip Snapdragon 8 Gen 3 spolu s grafickým čipom Adreno 750 a operačnou pamäťou RAM až do 12 GB. Opäť opustime geekovský slovník a použime zrozumiteľnejšie vysvetlenie: aj tí najnáročnejší používatelia sa môžu spoľahnúť, že tento smartfón kvôli výkonu nemusia meniť roky.

Fotky majú novú dimenziu

Vráťme sa na dovolenku pri mori, lebo smartfón vám bude robiť dokonalé zábery. Xiaomi 14 má fotomodul vyladený spoločnosťou Leica, legendou zo sveta profesionálnej fotografie.

Výsledkom je trojica fotoaparátov, z ktorej každý má 50 Mpx – hlavný, superširoký aj teleobjektív. Svetelnosť je v rozmedzí od f/1,6 po f/2,2. Inými slovami, to, čo konkurencia ponúka raz, Xiaomi 14 má hneď 3-krát. Superširoký fotoaparát má zorný uhol 115 stupňov, teleobjektív zasa ponúka optické 3,2-násobné priblíženie bez straty kvality obrazu. 

Nechýba optická stabilizácia obrazu, PDAF zaostrovanie či možnosť zaznamenať video v kvalite 8K. Z takejto kvality dokážete spraviť niekoľkonásobne priblížený výrez a kvalita obrazu bude perfektná. Selfie kamera má 32 Mpx a zvládne zaznamenať 4K video.

Za celou fotomágiou Xiaomi 14 stojí prvotriedny snímač Light Fusion 900 a šošovky Leica Summilux, ktoré dokážu prepustiť až o 180 % viac svetla ako tie v predchádzajúcej generácii smartfónu. 

Nočné fotografie alebo fotografie pri zlých svetelných podmienkach, fotka nočnej oblohy alebo foto z párty tak budú ostrejšie, farebnejšie, budú mať viac detailov a tradične niekoľkosekundové snímanie bude výrazne kratšie. Teleobjektív navyše dokáže zaostriť už na vzdialenosť 10 cm, vďaka čomu s ním vyhotovíte aj skvelé makrozábery.

Za 30 minút 100 % baterky

Aby ste si toto všetko užili skutočne na maximum, v smartfóne sa skrýva 4 610 mAh batéria, ktorá má podporu technológie umožňujúcej rýchlonabíjanie. 90 W, ak použijete kábel, bezkáblovo 50 W. S káblom by ste sa mali z 0 na 100 % nabitej batérie dostať za 31 minút, bez kábla za 46 minút. Sú to však údaje od výrobcu, ktorý dokáže nasimulovať perfektné podmienky na nabíjanie. Xiaomi 14 navyše ponúka 10 W reverzné nabíjanie, teda nabije slúchadlá či smart náramok.

Vo výbave ďalej nechýba infraport, ktorý umožňuje ovládanie iných zariadení smartfónom, NFC čip na rýchle pripojenie s iným zariadením alebo na platby, čítačka odtlačkov prstov integrovaná do displeja, najnovšia wi-fi alebo Bluetooth 5.4, ktorý prenesie hudbu do slúchadiel opäť kvalitnejšie a s menším oneskorením.

Nový systém si viac rozumie so Xiaomi rodinou

Novinkou je tiež nadstavba operačného systému. Na Android 14 tu beží HyperOS, ktorý nahradil MIUI. Nová nadstavba operačného systému je, samozrejme, plynulejšia, lepšie vyladená, ponúka intuitívnejší multitasking, nižšiu spotrebu energie a mnoho ďalších výhod. Tou kľúčovou však je, že Xiaomi HyperOS zavádza do všetkých svojich zariadení. To znamená, že ak budete mať viac Xiaomi zariadení, budú si medzi sebou lepšie rozumieť. Rýchlejšie sa prepoja, budú sa dať navzájom ovládať a mnoho iného.

Užitočný tablet ako darček

Ako sme už spomenuli na začiatku článku, pri kúpe nového Xiaomi 14 dostanete automaticky ako darček tablet Redmi Pad SE. 11-palcový LCD displej v tomto prípade ponúka obnovovaciu frekvenciu 90 Hz a maximálnu svietivosť 400 nitov. 

Príjemne výkonný čip Snapdragon 680 4G predurčuje tablet na domáce použitie alebo ako kancelársku pomôcku na bežnú agendu. Nenároční hráči si na ňom užijú aj hry, multimédiá pre Redmi Pad SE nie sú až takou výzvou.

Ako sme pri tabletoch zvyknutí, fotovýbava je zameraná skôr na jednoduchý skener či videohovory. V prípade Redmi Pad SE to znamená 8 Mpx hlavnú kameru a 5 Mpx selfie kameru. Dokonale postačujúce na zavolanie si so šéfom, deťmi a skenovanie dokumentov. Batéria má kapacitu 8000 mAh a môžete ju nabíjať pomerne rýchlo, teda 18 W nabíjaním. Tablet bez nabíjačky vydrží celý pracovný deň.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac