Viac displeja, ale menej objektívov. Motorola Razr 50 Ultra má aj tak vylepšenia, ktoré ju radia k najlepším sklápacím smartfónom na trhu

Oživenie legendárnej línie Razr bolo dobrým rozhodnutím, ešte lepším sú zdokonalené funkcie nového modelu.

Prémiový skladací telefón vyniká nielen elegantným dizajnom, ale aj vylepšeným externým displejom, ktorý prináša aj nové možnosti používania. Vďaka výkonu posilnenému umelou inteligenciou a optimalizovaným prostredím Androidu je Razr 50 Ultra ideálnou voľbou pre tých, ktorí hľadajú kombináciu luxusu a funkčnosti v kompaktnom vyhotovení.

Žiarivé farby, ostré detaily a plynulosť, ktorá šetrí oči. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čo sa na smartfóne Motorola Razr 50 Ultra vydarilo?

Už predchodca Motorola Razr 40 Ultra bol výnimočný počin, no jeho nástupca Motorola Razr 50 Ultra potvrdzuje, že oživenie línie Razr bol správny ťah. Podľa mňa ide o najvydarenejší skladací smartfón na trhu.
Na prvý pohľad sa môže zdať, že k zásadným zmenám nedošlo, no nie je to celkom tak. Motorola vylepšila otvárací mechanizmus, takže sa smartfón jednoduchšie otvára jednou rukou. Oproti minuloročnému modelu zostane zariadenie otvorené v akejkoľvek polohe. Zminimalizovala sa aj medzera pri zatvorenom zariadení.

Externý displej je väčší, jeho rámček menší a rozprestiera sa po celej zadnej strane zatvoreného smartfónu. Funkčne je to plnohodnotný displej – až do takej miery, že v mnohých situáciách Motorolu vôbec nemusíte otvárať.

Na externom displeji máte niekoľko plôch, ktoré si môžete prispôsobiť v nastaveniach. Základnou plochou je zobrazovanie času a dátumu. Ďalšou je zoznam aplikácií, ktoré chcete najčastejšie používať a sú kompatibilné s externým displejom. Nasleduje plocha na widgety. 

Samozrejmosťou je kalendár a informácie o počasí. Všetky plochy sú používateľsky prispôsobiteľné. Prakticky čokoľvek, čo sa dá urobiť na vnútornom displeji, sa dá urobiť aj na externom.

Vnútorný displej s pomerom strán 22 : 9 je jasný a zobrazuje verné farby. Áno, ohyb v strede je prítomný, no neovplyvňuje používanie a po pár hodinách som ho prestal vnímať. 
Keďže ide o LTPO displej, frekvencie zobrazenia sa pohybujú v škále od 1 Hz do 165 Hz. Manuálne môžete v systéme zariadenia zvoliť obnovovaciu frekvenciu 60 Hz, čo síce môže šetriť batériu, no zníži to používateľský zážitok.

Razr 50 Ultra mení pravidlá používania sklápačiek, lebo čokoľvek, čo sa dá urobiť na vnútornom displeji Motoroly, sa dá urobiť aj na vonkajšom.

Motorola implementovala do sklápacej novinky aj svoju Moto AI. Je to veľmi nenápadný a tichý pomocník, napríklad vám vygeneruje vlastné a originálne pozadie pracovnej plochy, no najviac sa vyžíva pri fotografovaní. 

Vďaka nej môže Razr 50 Ultra zachytiť perfektné momentky zo športových aktivít cez funkciu Action Shot. AI automaticky upraví rýchlosť uzávierky, aby zachytila čo najostrejšiu fotografiu pohybu.

Funkcia adaptívnej stabilizácie analyzuje rýchlosť pohybu pri natáčaní videa a prispôsobuje jej mieru stabilizácie obrazu. Super Zoom dokáže „dotvoriť“ detaily fotografovaného objektu aj z veľkej diaľky. Najčastejšie však asi využijete základný Enhanced režim, ktorý upraví nastavenia jednotlivých fotografických režimov, aby vytvoril jeden dokonalý záber.

Nočné fotografie s dlhou uzávierkou budú hračkou, lebo pootvorené zariadenie ľahko nahradí statív. Externý displej vám dokáže zobraziť živý náhľad fotografie z primárneho fotoaparátu, čo znamená aj dokonalé selfies, keďže ich vytvoríte pomocou primárneho fotoaparátu.

Výrobca zväčšil kapacitu batérie o 200 mAh na 4000 mAh. Je to pozitívne, no dlhšiu výdrž ako jeden deň sa mi dosiahnuť nepodarilo. Vďaka podpore 45 W nabíjania však zariadenie nabijete pomerne rýchlo. K dispozícii je aj 15 W bezdrôtové nabíjanie.

V čom mohol byť smartfón Motorola Razr 50 Ultra lepší?

Fotoaparát je duálny, no ani jeden z dvojice objektívov nie je širokouhlý. Je to trochu nešťastné, no na druhej strane pochopiteľné. Akýkoľvek ďalší objektív by totiž zaberal priestor určený pre externý displej.

Čím nás smartfón Motorola Razr 50 Ultra príjemne prekvapil?

Veľmi sympatický je obsah balenia, v ktorom okrem nabíjačky, USB-C kábla a samotného zariadenia nájdete aj ochranný obal vo farbe zariadenia. Tento krok, najmä pri dnešnom opačnom trende minimalistického obsahu balenia, naozaj prekvapil. 

Celé balenie zariadenia je navyše bez plastov, čo je ekologické.

Hodnotenie O2 Guru na záver: Luxus a skladnosť v jednom

Motorola Razr 50 Ultra je prémiový skladací telefón, ktorého kúpu nebudete ľutovať. Výkon, skvelý dizajn, optimalizované prostredie Androidu a AI pre vynikajúce zábery stoja za to. Najsilnejším argumentom v prospech kúpy tohtoročného Razr 50 Ultra je jeho vynovený, všestranný externý displej, ktorý prekonal moje očakávania.


Chcete sklápaciu Motorolu Razr 50 Ultra výhodnejšie? Tak prineste svoj starý telefón do ktorejkoľvek O2 Predajne, kde vám ho vymenia za zľavovú poukážku. Pri jej uplatnení na nákup tohto zariadenia získate navyše extra bonus 96 €.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Žiarivé farby, ostré detaily a plynulosť, ktorá šetrí oči. Kvalitný veľký displej si užijete pri pri práci, oddychu aj pri fotení.

Nech už je váš priemerný čas pred obrazovkami akýkoľvek, pravdepodobne sa zhodneme, že čím väčší a plynulejší je displej, na ktorý sa pozeráte, tým máte pohodlnejší a príjemnejší zážitok. Kvalita displeja však nie je len o estetike.

Samsung Galaxy Z Flip 6 5G štýlovo vyriešil dilemu, či dať prednosť veľkému displeju alebo praktickým rozmerom. Prečítajte si našu recenziu

Jeden z kľúčových parametrov pri výbere je obnovovacia frekvencia. Čím je vyššia, tým menej zaťažuje oči a znižuje únavu. Vybrali sme preto 4 zariadenia s obnovovacou frekvenciou minimálne 120 Hz a jedno s o niečo nižšou no na svoju cenu stále fantastickou plynulosťou.

Google Pixel 9 Pro XL

Nový Google Pixel 9 Pro XL očarí už na prvý pohľad futuristickým dizajnom. Obe strany telefónu sú chránené tvrdeným sklom Gorilla Glass Victus 2, takže sa nemusíte obávať každého ťuknutia. Rámčeky z lesklého kovu pôsobia prémiovo, no zároveň sú aj magnetom na odtlačky prstov. 

Zo zadnej strany telefónu vystupuje pomerne nápadná, no vkusná výbava foťákov, ktorá sa skladá z troch špičkových snímačov – 50 Mpx hlavný (široký) objektív s optickou stabilizáciou, 48 Mpx ultraširokouhlý a 48 Mpx teleobjektív s 5-násobným optickým priblížením

Selfie kamera v podobe okrúhleho priestrelu na prednej strane tento rok dostala až 42 Mpx. Kreativite pri fotení a natáčaní pomáhajú aj zaujímavé funkcie umelej inteligencie Gemini Advanced. Napríklad Pridaj ma, ktorá vám zlúči dve fotky – tú, kde ste vy, a tú, na ktorej sú vaši priatelia.

Výsledné fotky si potom môžete užívať na kvalitnom 6,8-palcovom OLED displeji. Obnovovacia frekvencia 120 Hz znamená, že všetko, čo sa deje na displeji, je svižné, plynulé a menej zaťažuje vaše oči. Pri pozeraní filmov aj každodennom scrollovaní oceníte i svietivosť displeja a skvelú viditeľnosť aj na priamom slnku. 

Procesor Google Tensor G4 a operačná pamäť 16 GB RAM bohato stačia na bežné úkony, limity výkonu a zvýšenú teplotu pocítite pri náročnejších hrách. Google Pixel 9 Pro XL je výdržou jednodňový telefón, ktorý nemá slot na microSD kartu, ale podporu softvérových aktualizácií máte garantovanú na sedem rokov.

Motorola Razr 50 Ultra

Ak vám jeden displej nestačí, Motorola Razr 50 Ultra vám poskytne rovno dva. Vnútorný skladací displej má 6,9 palca plných farieb a detailov vo Full HD+ rozlíšení. S čitateľnosťou nebudete mať problém ani na priamom slnku. Hodnota obnovovacej frekvencie sa zastavila na šialenej hodnote 165 Hz, čo si všimnete hlavne pri prechádzaní medzi aplikáciami a scrollovaní na sociálnych sieťach.

Vonkajší AMOLED displej oproti minulému roku nabral na číslach a zväčšil sa z pôvodných 3,6 palca na rovné 4. Obnovovacia frekvencia je zhodná s vnútorným displejom, teda 165 Hz. Čitateľnosť na priamom slnku je veľmi dobrá, čo využijete na prezeranie notifikácií, pri widgetových vychytávkach alebo odpisovaní na správy. Funkciu Always On, akú má väčšina konkurencie, však nečakajte.

Z vonkajšieho displeja vytŕčajú dva fotoaparáty: hlavný široký 50 Mpx objektív s optickou stabilizáciou a teleobjektív s dvojnásobným optickým zoomom a rozlíšením 50 Mpx, ktorý nahradil ultraširokouhlý objektív. Fotky z týchto objektívov sú veľmi dobré, hlavne ak berieme do úvahy, že ide o skladací telefón, kde výrobca bojuje o každý milimeter. Selfie kamera sa medzigeneračne nezmenila a jej rozlíšenie zostalo na 32 Mpx.

Motorola Razr 50 Ultra má jednu z najväčších batérií v skladacom smartfóne, ale stále ide o typický jednodňový telefón. Nabíjať sa môže 15 W bezdrôtovým a 45 W TurboPower nabíjaním, ktoré za pol hodinky doplní 75 % energie. Výkon procesora a operačnej pamäte bohato stačí na plynulý chod pri každodennom využívaní, pri náročných hrách sa smartfón môže zahrievať pre menší priestor na chladenie.

Samsung Galaxy A55 5G

Používateľov, ktorých zaujíma hlavne pomer medzi cenou, výkonom a veľkosťou displeja, určite osloví Samsung Galaxy A55 5G, ktorý do pomyselného zlatého smartfónového stredu patrí iba cenovkou.

Kovový rám a sklenený chrbát majú nádych minimalistického luxusu, tvrdené sklo Gorilla Glass Victus+ dodáva spoľahlivú odolnosť z oboch strán smartfónu.

Samsung potvrdzuje svoju reputáciu kvalitných displejov 6,6-palcovým Infinity O displejom s obnovovacou frekvenciou 120 Hz a podporou HDR10+. Výsledkom je plynulosť, verné zobrazovanie farieb a skvelý používateľský zážitok. Nechýba funkcia Always On, ktorá je väčšinou výsadou drahších modelov. Jediným negatívom pri displeji sú na dnešnú dobu pomerne veľké rámčeky.

Samsung Galaxy A55 5G má na zadnej strane tri foťáky farebne zladené so zvyškom telefónu. Fotovýbava pozostáva z hlavného 50 Mpx objektívu s optickou stabilizáciou, 12 Mpx ultraširokouhlého a 5 Mpx makroobjektívu. Na svoju triedu sú fotky veľmi pekné a farby vyvážené. Ako pri väčšine smartfónov značky Samsung, ani pri A55 nechýbajú niektoré AI funkcie na úpravu fotiek.

Vylepšený procesor Exynos 1480 z dielne Samsungu vám umožní rozdeliť si zložité úlohy do niekoľkých okien alebo si zahrať náročnejšie hry. Osemjadrový procesor podporuje operačná pamäť s veľkosťou 8 GB. No pri dlhšom hraní graficky náročných hier môžete začať cítiť zvyšujúcu sa teplotu smartfónu.

Vylepšením prešla aj batéria telefónu s kapacitou 5 000 mAh, ktorá by podľa Samsungu mala vydržať až dva dni. No tento údaj závisí, samozrejme, od spôsobu používania telefónu. Dobiť energiu si môžete 25 W nabíjaním, ktoré však nepatrí medzi najrýchlejšie.

HONOR 200 Lite

Nechcete utrácať veľa peňazí, ale chcete mať veľký displej, zaujímavé funkcie a moderný dizajn? HONOR 200 Lite je smartfón pre nenáročných používateľov, čomu zodpovedá jeho hardvérová výbava, ale aj jeho cenovka.

Na zadnej strane ultratenkého tela nájdete trojicu objektívov – hlavný 108 Mpx širokouhlý, 5 Mpx ultraširokouhlý a 2 Mpx makroobjektív. Pri dobrých svetelných podmienkach a stabilnej ruke sú výsledky z tohto foťáka pekné, s dostatkom jasu a detailov. Na bežné fotenie kvalita fotoaparátu stačí, ak sa svetelné podmienky zhoršia, začne sa strácať aj kvalita fotiek.

Na prednej strane sa nachádza veľký 6,7-palcový AMOLED displej s minimalistickým rámom. Pomer obrazovky k telu je až 93,7 %. Rozlíšenie displeja je Full HD+ a obnovovacia frekvencia je 90 Hz, čo je na túto cenovku pomerne slušné. Viditeľnosť na priamom slnku je dobrá, ale môžu sa objavovať odlesky. Smartfónu HONOR 200 Lite nechýba funkcia na ochranu zraku, ktorú zabezpečuje stmievanie, na pohodlnejšie používanie v noci.

HONOR 200 Lite patrí do nižšej strednej triedy telefónov, čomu zodpovedá aj jeho hardvérová výbava. Výkon zabezpečuje procesor Mediatek Dimensity 6080 spolu s 8 GB RAM, ktorú ešte môžete rozšíriť o ďalších virtuálnych 8 GB. Tento smartfón vás nedostane na Mesiac, no na bežné scrollovanie sociálnych sietí vám bohato postačí.

Do tenkého tela sa podarilo dostať až 4 500 mAh batériu, ktorá vám na jedno nabitie pri bežnom používaní vydrží jeden a pol dňa, čo je úctyhodná výdrž. V prípade, že vám „šťava“ dôjde, máte k dispozícii 35 W nabíjanie, ktoré vás dostane z 0 na 100 % za približne hodinu.

Xiaomi Redmi Pad Pro 5G

Ak vám displeje predošlých smartfónov pripadali maličké, máme pre vás chuťovku na záver. Xiaomi Redmi Pad Pro 5G sa svojou veľkosťou displeja zaradil medzi najväčšie tablety na trhu, no drží si elegantný dizajn a dobrý výkon za rozumnú cenu.

Na zadnej strane si ako prvú vec všimnete pár „očí“, kam výrobca dal 8 Mpx fotoaparát a blesk. Foťák nepatrí k špičke, no od tabletu sa to ani neočakáva. Na skenovanie dokumentov vám tento objektív bohato postačí.

Dominantou tabletu je 12,1-palcový displej typu LCD s rozlíšením, na ktorom si užijete všetko od čítania článkov, scrollovania sociálnych sietí až po sledovanie filmov či seriálov. Plynulé prechádzanie medzi aplikáciami vám zabezpečí 120 Hz obnovovacia frekvencia. Čitateľnosť na slnku nie je úplne najlepšia, pretože svietivosť dosahuje hodnotu iba 600 nitov. Displej chráni tvrdené sklo Gorilla Glass 3, takže tablet prežije aj trošku drsnejšie zaobchádzanie.

Xiaomi Redmi Pad Pro 5G poháňa procesor SnapDragon 7s Gen 2, ktorý nie je najlepším procesorom z dielne spoločnosti Qualcomm, ale na bežné úkony vám určite bude stačiť. Vďaka operačnej pamäti 6 GB RAM tablet funguje svižne, no na graficky náročné hry alebo renderovanie videí nie je stavaný. Svoje dokumenty a iné dáta si môžete ukladať na úložisko s veľkosťou 128 GB, ktoré sa dá ešte rozšíriť pamäťovou kartou.

Batéria s obrovskou kapacitou až 10 000 mAh vám zabezpečí nerušené sledovanie filmov, seriálov či videí na niekoľko hodín. Na jedno nabitie by mal vydržať 8 – 10 h zapnutého displeja, čo je na tablet s takouto cenou vážne prekvapivé. Takúto výdrž často nemávajú ani konkurenčné značky s výrazne vyššou cenovkou. Ak vám však energia dôjde, k dispozícii budete mať 33 W nabíjanie, ktorým batériu dobijete na 100 % za približne 2 h.

Xiaomi Redmi Pad Pro 5G je skvelý tablet pre nenáročných používateľov, ktorí nepotrebujú strihať videá alebo hrať najnáročnejšie hry. Svoje uplatnenie si nájde u ľudí, ktorí ho budú využívať na čítanie kníh alebo článkov, na prácu, do školy alebo ako tablet do domácnosti.


Zdravá miera technológií je nápomocná aj v rodičovstve. Vybrali sme 5 nástrojov, ktoré vám uľahčia výchovu

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac