Výhodou Samsungu Galaxy A50 sú bohaté skúsenosti výrobcu

Za novinkou z áčkového radu je vidno kus dobrej roboty. Na žiarivom AMOLED displeji nenájdete žiadny rušivý element.

Modelový rad A od Samsungu bol a stále je skvelý, preto som rád, že Samsung okresal a sprehľadnil svoju skupinu smartfónov a všetky ich viac-menej unifikoval do jednotného dizajnu. V rámci testovania som vyskúšal model Samsung Galaxy A50, ktorý má rozhodne čo ponúknuť.

Pekný dizajn bez rušivých elementov

Smartfón Samsung Galaxy A50 je príjemne oblý, bez ostrých hrán a vďaka svojej veľkosti sadne akurát do ruky. Z dizajnového hľadiska sa mi páči, že na ňom nenájdete žiadny rušivý element ani vytŕčajúci fotoaparát, ani senzor na odtlačok prsta. Ten je zabudovaný priamo v displeji a umiestnený tak, aby ste si na jeho polohu ľahko zvykli.

Má to však aj mínus – odomykanie trvá dlhšie a je menej presné ako pri klasickom snímači. Odporúčam kombinovať ho s odomykaním tvárou, ktoré, naopak, funguje expresne rýchlo a spoľahlivo.

Displej, ktorý si vás získa

Pri vyšších radoch od Samsungu sa vždy teším na displej so skvelou AMOLED technológiou. V prípade tohto zariadenia je displej jasný, žiarivý a vďaka funkcii Always on vidíte na zamknutej obrazovke čas, stav batérie, notifikácie či práve počúvanú skladbu. Zapnúť si môžete aj filter modrého svetla a obrazovku ešte viac zväčšiť tým, že zariadenie budete ovládať prostredníctvom gest a nie pomocou spodnej lišty.

Super AMOLED displeje sa navyše vyznačujú aj úspornou spotrebou batérie. Samsung Galaxy A50batériu so slušnou kapacitou 4 000 mAh, vďaka ktorej zvládne takmer dva plné dni.

Výborná kombinácia operačnej a vnútornej pamäte

Ak však operačnú pamäť s kapacitou 4 GB poriadne zaťažíte a posťahujete si do úložiska s kapacitou 128 GB množstvo aplikácií, pripojíte zariadenie k nabíjačke ešte v daný deň. Samsung Galaxy A50 prináša naozaj výbornú kombináciu operačnej a vnútornej pamäte, ktorá by mala postačovať drvivej väčšine používateľov. Ak by ste zatúžili po ešte väčšej pamäti na uloženie fotiek a videí, môžete ju rozšíriť až o 512 GB.

Dobrý fotoaparát, ktorý si poradí aj v noci

O zhotovenie fotiek sa postará zadný fotoaparát s trom šošovkami. Prvá šošovka slúži na snímanie klasických fotiek, druhá zachytáva hĺbu scény a vytvára rozmazané pozadie a treťou je obľúbená širokouhlá šošovka. Podľa mňa ide o asi najlepšiu možnú kombináciu.

Oceňujem, že prostredie aplikácie na fotenie je naozaj jednoduché a intuitívne. Na zmenu režimov stačí prechádzať prstom sprava doľava alebo opačne. Popri klasických režimoch ponúka zariadenie Samsung Galaxy A50 aj režim Pro, Pomalý pohyb, Super spomalenie alebo Noc.

Najviac som však využíval klasický režim, v rámci ktorého som sa hral s normálnym a so širokouhlým záberom, a nočný režim. Ten funguje na podobnom princípe ako pri konkurencii. Pri stlačení spúšte pôsobí dlhšia uzávierka, vďaka čomu sa do šošovky dostane čo najviac vonkajšieho osvetlenia a zariadenie fotku ešte aj softvérovo prisvetlí. Vo výsledku sú teda fotky fotené v tme oveľa svetlejšie, jasnejšie a menej zašumené.

Hodnotenie O2 Guru: Zariadenie, ktoré vám bude robiť radosť

Samsung Galaxy A50 vychádza z bohatej histrórie výrobcu, čo je rozhodne plusom. Ak budete držať v ruke tento smartfón, nebudete mať pocit, že vám niečo chýba, pretože prináša naozaj všetko, čo potrebujete. Za týmto zariadením sa ukrýva kus dobre vykonanej práce, vďaka ktorej vám bude naozaj robiť radosť.

Samsung Galaxy A50 môžete mať k akémukoľvek O2 Paušálu alebo O2 Dátam na začiatok od 0 €.

Martin Liptai

Tento smartfón pre vás otestoval Martin Liptai, supervízor O2 Predajne Rožňava.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Zabudnite na plastové SIM karty. Špičkové smartfóny už majú v sebe zabudovanú eSIM

O2 je druhým operátorom na Slovensku, ktorý spúšťa možnosť eSIM kariet.

Zaužívané plastové SIM karty postupne vymeníme za elektronické. Týka sa to všetkých smartfónov alebo len najnovších modelov? Aké výhody získam, ak prejdem z klasickej SIM na eSIM?

Ako si správne čistiť smartfón a chrániť sa proti koronavírusu? Chcem vedieť viac

Čo je SIM karta?

Ak chcete využívať mobil, musíte byť účastníkom mobilnej siete. A každý takýto účastník sa potrebuje niečím identifikovať. Na identifikáciu slúži každému dobre známa SIM karta, ktorú ste museli vložiť do mobilu, kým ste ho mohli začať používať.

SIM karta má pridelené unikátne číslo, ktoré slúži na identifikáciu účastníka vo svete a tiež ďalšie MSISDN alebo telefónne číslo. SIM karta je zároveň akýmsi srdcom každého mobilného telefónu a slúži na komunikáciu a prenos dát. Aby nedošlo k zneužitiu SIM karty, chráni ju PIN kód a PUK kód.

Prvé SIM karty mali veľkosť približne ako bankomatová karta, no na podnet výrobcov zariadení museli výrobcovia SIM kariet veľkosť zmenšiť. Vznikla tak SIM karta vo formáte mini, ktorú už väčšina z vás dobre pozná. Keďže každé ušetrené miesto v smartfóne sa počíta, formát SIM kariet sa postupne zmenšoval a z formátu mini vznikol formát mikro a následne ešte menší formát nano.

S postupným zmenšovaním SIM kariet prichádzali aj ich vylepšenia. Postupne sa zvyšovala pamäť SIM karty, čo používateľovi umožnilo uloženie viacerých kontaktov alebo SMS správ.

Čo je eSIM a aké má výhody?

Čoraz viac smartfónov má okrem slotu na nano SIM už aj slot pre integrovanú elektronickú SIM kartu (eSIM), ktorá nahrádza staré plastové SIM karty.

Najväčší rozdiel je v tom, že výrobca integruje čip SIM karty priamo do telefónu, čím zaniká nutnosť  vkladať do zariadenia plastovú SIM kartu.

Pri zakúpení eSIM karty u operátora dostanete unikátny QR kód, ktorého nasnímaním sa do telefónu stiahne jej profil – v podstatne digitálna verzia vkladania plastovej SIM karty do telefónu. Potom už môžete okamžite využívať služby operátora.

Prechodom na eSIM kartu vznikajú hneď dve veľké výhody. Prvá je, že sa už nemusíte obávať poškodenia SIM karty. V takom prípade by ste museli fyzicky zájsť do predajne, požiadať o výmenu SIM karty, ktorá je spoplatnená, a v tom lepšom prípade, keď si zálohujete údaje v telefóne, neprídete o kontakty uložené na SIM karte.Toto pri eSIM karte nehrozí, pretože ju nemáte ako poškodiť.

Druhá veľká výhoda je, že nemusíte používať slot na SIM kartu. Veľká časť reklamácií je spojených práve s nefunkčnou čítačkou SIM kariet. Karty eSIM bude možné používať okrem mobilného telefónu aj v tabletoch, smart hodinkách a iných zariadeniach s podporou eSIM.

Aby ste mohli využívať eSIM, potrebujete dve veci: eSIM aktivovať u svojho mobilného operátora a mobilný telefón s integrovanou SIM kartou. V O2 ponuke sú k dispozícii tieto zariadenia s podporou eSIM.

Samsung Galaxy S20

Nová vlajková loď Samsungu nerobí žiadne kompromisy a momentálne ponúka jeden z najlepších fotoaparátov na trhu. V modeli Samsung Galaxy S20 nájdeme trojitý zadný fotoaparát s hlavným 12-megapixelovým snímačom, 12-megapixelovým ultra širokým snímačom64-megapixelovým snímačom s teleobjektívom. Trojnásobný hybridný zoom môžete kombinovať s 30-násobným Super Resolution zoomom s vylepšenou umelou inteligenciou. Výsledkom sú ostré a čisté fotografie aj takých detailov, ktoré bez zoomu voľným okom len tak ľahko nezachytíte.

Galaxy S20 disponuje aj prepracovaným režimom Bright Night, vďaka ktorému zachytíte snímky aj v tme v takmer rovnakej kvalite ako za bieleho dňa.

Okrem špičkového fotoaparátu poteší aj perfektný výkon. Osemjadrový procesor s novým čipom Exynos 990 v porovnaní so svojím predchodcom zvyšuje výkon zariadenia až o 15 %. Kapacita batérie je 4 000 mAh.

Vo všetkých troch modeloch – Galaxy S20, Galaxy S20+ aj Galaxy S20 Ultra 5G – nájdete hybridný slot a integrovaný slot pre eSIM.

Apple iPhone 11 Pro

Mobilný telefón iPhone 11 Pro možno prirovnať k vreckovému počítaču. O mimoriadny výkon sa v ňom postará čip A13 Bionic, ktorý patrí medzi najvýkonnejšie mobilné čipy súčasnosti. Je navyše úsporný, takže vám ušetrí aj čo-to z kapacity batérie. Tento smartfón je vhodný vďaka svojmu výkonu aj ako pracovný nástroj. Ak potrebujete pracovať v dvoch aplikáciách naraz, stačí zapnúť funkciu splitscreen, ktorá rozdelí obrazovku na dve.

V porovnaní so svojím predchodcom má ešte lepší displej – Super Retina XDR. Vyznačuje sa perfektnou viditeľnosťou a dvomi hodnotami jasu. Bežná svietivosť je 800 nitov a pri sledovaní HDR obsahu je to 1 200 nitov. No a keďže je to smartfón, hodnotu jasu si nastaví automaticky podľa toho, čo na ňom práve prezeráte. Sledovaný obsah tak bude vždy perfektne viditeľný, dokonca aj na slnku.

Okrem slotu pre štandardnú nano SIM kartu disponuje aj vstavaným slotom pre eSIM. Ak hľadáte mobilný telefón, na ktorý sa potrebujete vždy spoľahnúť a očakávate od neho 100% spoľahlivosť, iPhone 11 Pro je ideálna voľba.

Samsung Galaxy Z Flip

Pozrite sa na svoj smartfón a predstavte si, že ho prehnete na polovicu a odložíte do vrecka. Samsung Galaxy Z Flip je smartfón, ako ho dnes poznáme, no s konštrukciou ako staré véčko, ktoré prešlo úplným redizajnom.

Okrem svojho vzhľadu zaujme aj krásnym 6,7“ AMOLED displejom, ktorý má nízku spotrebu, rýchlu spätnú väzbu a ostrejšie farby. Perfektný výkon zabezpečuje 8-jadrový procesor8 GB operačná pamäť RAM. Vďaka kapacite batérie 3 300 mAh si môžete prácu a funkcie tohto smartfónu užívať naplno počas celého dňa. Na všetok obsah a obľúbené aplikácie je k dispozícii interné úložisko s veľkosťou až 256 GB.

V dizajnovej vychytávke samozrejme nemôže chýbať ani najnovšia technológia eSIM.

Motorola Razr

Aj futuristická novinka Motorla Razr svojou konštrukciou pripomína staré vyklápacie mobilné telefóny, no stále ide o smartfón, ako ho poznáme.

Okrem svojho vzhľadu zaujme dvojitým displejom – vonkajším 2,7“ displejom, s ktorým pracujeme po zaklapnutí telefónu, a druhým displejom cez takmer celú dĺžku zariadenia po jeho otvorení.

Hlavný flexibilný 6,2“ displej disponuje technológiou CinemaVision a filmy či videá si užijete v ultra širokouhlom rozmere. Perfektný výkon zabezpečuje 8-jadrový procesor6 GB operačná pamäť RAM. Batéria má kapacitu len 2 510 mAh, no vďaka nabíjaniu TurboPower batériu dobijete na 100 % rýchlejšie, ako by ste očakávali, a to za niekoľko minút.

Hlavný fotoaparát má len jednu šošovku s rozlíšením 16 megapixelov, no výsledné snímky sú kvalitné. Pri zhotovovaní fotografií oceníte elektronickú stabilizáciu obrazu či laserové zaostrovanie.

V extravagantnej novinke už nenájdete miesto na starú plastovú SIM kartu, Motorola Razr má iba integrovaný slot na eSIM kartu.

eSIM so sebou prináša množstvo výhod

Karta eSIM prináša v porovnaní s pôvodnými plastovými SIM kartami iba výhody. Okrem ušetreného priestoru pre výrobcov v zariadeniach, možnosti mať viac SIM kariet v jednom telefóne, či zníženiu reklamácií čítačiek SIM kariet sa svet zbaví aj veľkého množstva plastového odpadu vzhľadom na nefunkčné SIM karty.


Všetky spomínané smartfóny s podporou eSIM môžete mať k akémukoľvek O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €.


Tieto dva smartfóny stoja menej ako stovku a majú čím prekvapiť

Čítaj viac

Ako udržiavať bezpečnosť a hygienu smartfónu? Vyberte si z tohto príslušenstva

Čítaj viac

Férová nadácia O2 podporila online vzdelávanie žiakov a učiteľov sumou 60 000 €

Čítaj viac