7 originálnych múzeí, ktoré otvárajú svoje brány na jar

Hľadáte inšpiráciu na miesto, ktoré sa oplatí vidieť? Vybrali sme pre vás miesta, kde získate kopu nových vedomostí aj sa zabavíte.

Nie všetky slovenské múzeá sú otvorené celoročne, mnohé z nich otvárajú svoje brány s príchodom jari a teplejších dní. Vybrali sme pre vás pestrú sedmičku, v ktorej si každý niečo nájde.   

Podeľte sa o zážitky s vašimi blízkymi vďaka rýchlej 4G sieti od O2. Viac informácií

Múzeum letectva v Košiciach

Foto: Rios/Wikimedia

Prvé múzeum letectva na Slovensku má vo svojej zbierke 52 lietadiel a helikoptér, ako aj  kolekciu spaľovacích a prúdových motorov, meracích a navigačných prístrojov či leteckú výstroj.

Unikátom európskych rozmerov je tzv. Galéria prezidentských lietadiel, kde sa nachádzajú prezidentské dary − vzácne originály lietadiel od predstaviteľov štátov a vlád 12 krajín Európy, Severnej Ameriky a Ázie.

 • Otváracie hodiny: od 15. apríla do 15. novembra, utorok až piatok 9.00 − 16.00 hod., sobota a nedeľa 10.00 − 17.00 hod.
 • Základné vstupné: 3,50 €

Múzeum praveku v Bojniciach

Ak už budete v Bojniciach, určite nevynechajte ani Múzeum praveku v areáli Prepoštskej jaskyne, ktorá sa považuje za mimoriadne vzácnu lokalitu osídlenia neandertálskeho človeka na Slovensku. V teplejších mesiacoch múzeum návštevníkom ponúka aj mimoriadny zážitok v podobe nočnej prehliadky areálu osvetleného iba horiacimi fakľami.

 • Otváracie hodiny: od 3. apríla do 21. októbra, denne 10.00 − 16.00 hod.
 • Základné vstupné: 4 €

Múzeum kysuckej dediny vo Vychylovke

Foto: Juloml/Wikipedia

Múzeum kysuckej dediny sa nachádza neďaleko obce Nová Bystrica, v časti Vychylovka. Väčšina z čarovných zrubových domčekov v tomto skanzene sem preniesli z obcí Riečnica a Harvelka. V expozícii sa nachádza 34 stavieb, vrátane krčmy, dvoch mlynov a murovanej kaplnky.

Súčasťou expozície je aj jedinečná technická pamiatka − lesná železnica s úvraťovým systémom. Na svete sú v súčasnosti v prevádzke len dve takéto železnice, druhá sa nachádza v Peru.

 • Otváracie hodiny: od 28. apríla do 28. októbra, pondelok až piatok 9.00 − 17.00  hod., sobota až nedeľa 9.00 − 18.00 hod.
 • Základné vstupné: 4 €

Dom hudby Mikuláša Schneidera Trnavského v Trnave

Foto: zsmuzeum.sk a Alexander Prostinák/Trnava Tourism

Baroková budova, ktorú neskôr pretvorili na meštiansky dom, kedysi ukrývala uhorskú kráľovskú korunu. V 20. storočí sa stala domovom hudobného skladateľa Mikuláša Schneidera Trnavského, ktorý pôsobil ako organista a zbormajster v Chráme sv. Mikuláša.

V súčasnosti sa tu nachádza Dom hudby Mikuláša Schneidera Trnavského, kde si môžete okrem expozície o skladateľovi pozrieť aj históriu jedinečnej gitary dobro, za ktorej vznikom stojí Američan slovenského pôvodu Ján Dopjer (vo svete známy ako John Dopyer).

 • Otváracie hodiny: od 1. apríla do 30. septembra, utorok až piatok 8.30 – 12.30 hod., 13.00 – 14.30 hod., sobota až nedeľa 11.00 – 17.00 hod.
 • Základné vstupné: 3 €

Múzeum stredovekej dediny Paseka pod hradom Strečno

Foto: terchova.uteczmesta.eu

V roku 2013 vznikla v podhradí hradu Strečna autentická stála expozícia stredovekej dediny vytvorenej podľa dobových postupov. Pri jej výstavbe použili vtedy prístupné materiály – drevo a tŕstie. V dedinke môžete nájsť štylizované obydlia stredovekého rybára, pekára, ľudovej liečiteľky či útulne pre pútnikov v podobe piatich kompletne vybavených drevených domčekov so slamenými strechami. Nachádza sa tu tiež funkčná zvonica a studňa.

Tvorcovia nezabudli ani na najmenších – súčasťou komplexu je aj detské drevené ihrisko v štýle hradnej architektúry. Počas návštevy si môžete na hrade pozrieť aj stále expozície.

 • Otváracie hodiny: od 1. apríla do 30. novembra, pondelok až nedeľa 8.45 – 17.45 hod.
 • Základné vstupné: 6 €

Slanický ostrov umenia v Námestove

Uprostred Oravskej priehrady sa nachádza unikátny koncept ostrova umenia. Z pôvodných osád, ktoré zostali pod hladinou priehrady, sa zachovalo iba návršie s kalváriou a barokovým kostolom. Ten dnes slúži ako expozícia Slovenskej tradičnej ľudovej maľby a plastiky. V exteriéri ostrova vzniklo lapidárium Oravskej kamennej tvorby 18. a 19. storočia.

Neďaleko v priestoroch bývalej hrobky si zase môžete pozrieť expozíciu o zatopených obciach a o vzniku Oravskej priehrady. Návšteva tohto miesta vám poskytne aj úžasnú pohľad na okolitú prírodu a, samozrejme, príjemnú plavbu loďou.

 • Otváracie hodiny: od 3. mája do 29. septembra, pondelok až nedeľa 8.00 – 16.00 hod.
 • Základné vstupné (bez prepravy loďou): 1 €, vstupné s lodným lístkom: 6 €

Múzeum gýča v Kremnici

Foto: Ivan Cilik/Slovago

Unikátne kremnické Múzeum gýča, ktoré sídli v Bellovom dome, pozostáva z viac ako 700 exponátov a je jediné svojho druhu v Európe. Jednotlivé exponáty sú rozdelené do viacerých kategórií,napríklad hodinárstvo, hudba, poľovníctvo či trpaslíci.

Zaujímavosťou je projekt Gýč roka, v rámci ktorého sa každoročne hlasuje za najväčší gýč v rôznych oblastiach – od politiky cez spoločenský či kultúrny život.

 • Otváracie hodiny: od 30. marca do 30. novembra, pondelok až piatok na objednanie, sobota, nedeľa a sviatok 11.00 – 15.00 hod.
 • Základné vstupné: 2 €

Ktoré slovenské múzeum si vás najviac získalo? Podeľte sa o svoje tipy v komentároch na Facebooku Sódy.

Krásne miesta naprieč Slovenskom sa oplatí objavovať a o zážitky z ciest podeliť. Vďaka rýchlej 4G sieti od O2 dostupnej pre viac ako 96 % obyvateľov Slovenska to môžete spraviť rýchlo a prakticky kdekoľvek. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/internet/4g.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Rasťo Chvála bloguje: Veľký záväzok

Obľúbený motoristický novinár a bývalý majster Slovenska v rely hovorí o záväzku, ktorý si dal s ďalšími známymi tvárami.

Motoristický novinár, ambasádor kampane O2 Nebuď pirát a aktivity Chvála bezpečnej jazde, ktorá motoristom prináša nielen množstvo dobrých rád, ale aj špeciálnu ponuku O2 Extra výhod, vo svojom prvom blogu vysvetľuje, prečo má kampaň, upozorňujúca na nebezpečenstvo používania mobilu za volantom, zmysel a prečo sú ohrození najmä dobrí šoféri.   

Pravidelne mi v hlave ožíva spomienka na rozhovor s dopravným psychológom a expertom na vplyv omamných látok a alkoholu na správanie vodiča. Je to už dávno, možno aj 15 rokov.

V rámci prípravy na veľký redakčný test správania opitého vodiča za volantom som zašiel po radu k odborníkovi. Podobne ako väčšina reportérov som vtedy za ním prišiel s predstavou, čo chcem počuť. V mysli som mal krivolaké jazdy a šoférovanie auta po čiare.

Prečítajte si: Sajfa nebol za volantom prichytený náhodou, stojí za kampaňou O2

Zrazu mi expert vyvrátil moje predstavy a očakávania výsledkov testu, ktorý sa ešte neuskutočnil. „Pán redaktor, nečakajte, že šofér pod vplyvom alkoholu pôjde zo strany na stranu,“ povedal. Vzápätí mi vysvetlil, že zdatní alkoholici za volantom sa vedia „vo svojej „hladinke“ doviezť domov bez toho, aby zišli z cesty.

„Problém nastane v chybnom rozhodnutí. Ak vznikne neštandardná situácia, akou je chodec na ceste, nečakaná prekážka alebo čokoľvek, čo vyžaduje spoľahlivú reakciu a nezapadá do štandardu,“ priblížil.

„Dobrý a zručný šofér znamená riziko, keďže je náchylný počas šoférovania častejšie siahnuť po telefóne.“

Tak sa aj stalo. Do testu na vytýčenej trati na letiskovej ploche sme zaradili úlohy, vyžadujúce pohotovú myseľ. Už po dvoch pohárikoch nedokázali vodiči rozlišovať požadovaný počet objazdov alebo smer, z ktorého treba obchádzať kužele. K rúcaniu kužeľov alebo k zídeniu z dráhy dochádzalo až vo veľkolepom finále, keď boli figuranti na mol.

Odvtedy som pri reportážach a testoch hľadal výsledky namiesto utvrdzovania sa v predstavách. Presné meracie zariadenia mi často vyvrátili vžité očakávania. Podobne to bolo aj teraz, keď som pre populárne osobnosti internetovej scény staval testovaciu trať. Po predchádzajúcom verejnom vyhlásení mali Sajfa, Pil C, Zrebný a Fero Joke predviesť, aké riziko so sebou prináša používanie telefónu za volantom.

V O2 chceli najskôr jazdu po vytýčenej, pre nich neznámej trati najprv s použitím telefónu a potom bez neho. To mi prišlo príliš prvoplánové, pretože vo výsledku by viac hrala úlohu neznáma trať než telefón. Chalani však súhlasili, že pripravenú dráhu najskôr pešo preskúmajú, Sajfa ju dokonca dvakrát absolvoval s autom bez telefónu v ruke.

Každý z nich predviedol, že svoje auto dokáže šoférovať a zároveň za volantom aj písať. Nezíde pritom z cesty ani nerúca kužele, pretože má auto aj telefón manuálne zvládnuté.

Dobrý a zručný šofér v tomto prípade znamená riziko, keďže je náchylný počas šoférovania častejšie siahnuť po telefóne. Všetci dobrí šoféri však v našom teste s telefónom v ruke a očami na displeji prehliadli značku STOP, nečakane menili rýchlosť, teda prehliadali dôležité veci a vytvárali nečakané nebezpečenstvo pre ostatných.

„Kto by mal byť lepším vzorom pre začínajúcich šoférov, ak nie my hriešnici, ktorí nastupujeme na cestu obrátenia.“

Odpútanie pohľadu od cesty je asi to najhoršie, najmä ak sa situácia na ceste mení každú sekundu.

Možno si teraz položíte otázku, čo sme projektom O2 Nebuď pirát i celým zinscenovaným pokusom na cvičnej dráhe dokázali. Predsa každému bolo jasné, ako to dopadne a prehliadnutá „stopka“ tiež neprekvapila.

Podstatou projektu ostáva priznanie si chyby a snaha o nápravu v najrizikovejšej skupine skúsených a zručných vodičov.

Čítajte aj: Matej „Sajfa“ Cifra: Viem, že telefón za volantom nie je správna vec

Sám viem, ako ťažko sa sústredím na bežnú jazdu, keďže štandardné šoférovanie už takmer nevnímam. Pri rýchlej jazde na čas, šmýkaní sa na snehu alebo driftovaní mi nejaký telefón ani nezíde na um.

Bežne si však pripadám ako jeden nepoučiteľný vodič zo školy bezpečnej jazdy, kde sme porovnávali absolventov autoškoly a spomenutého šoféra s osemročnou praxou. Mladí doslova hltali všetko a každou jazdou rástli k lepšiemu, kým „skúsený“ vodič si išiel stále svoje bez známok nápravy.

Kto by mal byť lepším vzorom pre začínajúcich šoférov, ak nie my hriešnici, ktorí nastupujeme na cestu obrátenia. Každý vo svojom košiari. Ak spočítam iba odberateľov na YouTube a fanúšikov, máme veľkú šancu osloviť takmer miliónové publikum.

Zároveň však máme milión kontrolórov a to nebude „sranda“, lebo už viac netreba rozprávať, aký je mobil za volantom zlý, teraz treba ukázať, ako jazdiť bez neho.

Rasťo Chvála

Jazdite zodpovedne, pozrite si Rasťove tipy na bezpečnú jazdu a staňte sa lepším vodičom. Navyše môžete využiť špeciálnu ponuku O2 Extra výhod. Viac informácií nájdete na www.extravyhody.o2.sk.

Rasťo Chvála

Je motoristický novinár, ktorý už viac ako 20 rokov testuje autá. V súčasnosti sa naplno venuje vlastnému projektu na YouTube Garáž TV, ktorý môžete sledovať aj na Instagrame @garaz.tv. Je bývalý majster Slovenska v rely a svoje skúsenosti z motošportu sa snaží preniesť aj do odporúčaní pre vodičov v každodennej premávke. Stal sa ambasádorom kampane O2 Nebuď pirát, v rámci ktorej vznikla aj aktivita Chvála bezpečnej jazde. Tá vodičom prináša nielen množstvo cenných rád, ale aj špeciálnu ponuku O2 Extra výhod.   


Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové