7 originálnych múzeí, ktoré otvárajú svoje brány na jar

Hľadáte inšpiráciu na miesto, ktoré sa oplatí vidieť? Vybrali sme pre vás miesta, kde získate kopu nových vedomostí aj sa zabavíte.

Nie všetky slovenské múzeá sú otvorené celoročne, mnohé z nich otvárajú svoje brány s príchodom jari a teplejších dní. Vybrali sme pre vás pestrú sedmičku, v ktorej si každý niečo nájde.

Podeľte sa o zážitky s vašimi blízkymi vďaka rýchlej 4G sieti od O2. Viac informácií

Múzeum letectva v Košiciach

Foto: Rios/Wikimedia

Prvé múzeum letectva na Slovensku má vo svojej zbierke 52 lietadiel a helikoptér, ako aj  kolekciu spaľovacích a prúdových motorov, meracích a navigačných prístrojov či leteckú výstroj.

Unikátom európskych rozmerov je tzv. Galéria prezidentských lietadiel, kde sa nachádzajú prezidentské dary − vzácne originály lietadiel od predstaviteľov štátov a vlád 12 krajín Európy, Severnej Ameriky a Ázie.

 • Otváracie hodiny: od 15. apríla do 15. novembra, utorok až piatok 9.00 − 16.00 hod., sobota a nedeľa 10.00 − 17.00 hod.
 • Základné vstupné: 3,50 €

Múzeum praveku v Bojniciach

Ak už budete v Bojniciach, určite nevynechajte ani Múzeum praveku v areáli Prepoštskej jaskyne, ktorá sa považuje za mimoriadne vzácnu lokalitu osídlenia neandertálskeho človeka na Slovensku. V teplejších mesiacoch múzeum návštevníkom ponúka aj mimoriadny zážitok v podobe nočnej prehliadky areálu osvetleného iba horiacimi fakľami.

 • Otváracie hodiny: od 3. apríla do 21. októbra, denne 10.00 − 16.00 hod.
 • Základné vstupné: 4 €

Múzeum kysuckej dediny vo Vychylovke

Foto: Juloml/Wikipedia

Múzeum kysuckej dediny sa nachádza neďaleko obce Nová Bystrica, v časti Vychylovka. Väčšina z čarovných zrubových domčekov v tomto skanzene sem preniesli z obcí Riečnica a Harvelka. V expozícii sa nachádza 34 stavieb, vrátane krčmy, dvoch mlynov a murovanej kaplnky.

Súčasťou expozície je aj jedinečná technická pamiatka − lesná železnica s úvraťovým systémom. Na svete sú v súčasnosti v prevádzke len dve takéto železnice, druhá sa nachádza v Peru.

 • Otváracie hodiny: od 28. apríla do 28. októbra, pondelok až piatok 9.00 − 17.00  hod., sobota až nedeľa 9.00 − 18.00 hod.
 • Základné vstupné: 4 €

Dom hudby Mikuláša Schneidera Trnavského v Trnave

Foto: zsmuzeum.sk a Alexander Prostinák/Trnava Tourism

Baroková budova, ktorú neskôr pretvorili na meštiansky dom, kedysi ukrývala uhorskú kráľovskú korunu. V 20. storočí sa stala domovom hudobného skladateľa Mikuláša Schneidera Trnavského, ktorý pôsobil ako organista a zbormajster v Chráme sv. Mikuláša.

V súčasnosti sa tu nachádza Dom hudby Mikuláša Schneidera Trnavského, kde si môžete okrem expozície o skladateľovi pozrieť aj históriu jedinečnej gitary dobro, za ktorej vznikom stojí Američan slovenského pôvodu Ján Dopjer (vo svete známy ako John Dopyer).

 • Otváracie hodiny: od 1. apríla do 30. septembra, utorok až piatok 8.30 – 12.30 hod., 13.00 – 14.30 hod., sobota až nedeľa 11.00 – 17.00 hod.
 • Základné vstupné: 3 €

Múzeum stredovekej dediny Paseka pod hradom Strečno

Foto: terchova.uteczmesta.eu

V roku 2013 vznikla v podhradí hradu Strečna autentická stála expozícia stredovekej dediny vytvorenej podľa dobových postupov. Pri jej výstavbe použili vtedy prístupné materiály – drevo a tŕstie. V dedinke môžete nájsť štylizované obydlia stredovekého rybára, pekára, ľudovej liečiteľky či útulne pre pútnikov v podobe piatich kompletne vybavených drevených domčekov so slamenými strechami. Nachádza sa tu tiež funkčná zvonica a studňa.

Tvorcovia nezabudli ani na najmenších – súčasťou komplexu je aj detské drevené ihrisko v štýle hradnej architektúry. Počas návštevy si môžete na hrade pozrieť aj stále expozície.

 • Otváracie hodiny: od 1. apríla do 30. novembra, pondelok až nedeľa 8.45 – 17.45 hod.
 • Základné vstupné: 6 €

Slanický ostrov umenia v Námestove

Uprostred Oravskej priehrady sa nachádza unikátny koncept ostrova umenia. Z pôvodných osád, ktoré zostali pod hladinou priehrady, sa zachovalo iba návršie s kalváriou a barokovým kostolom. Ten dnes slúži ako expozícia Slovenskej tradičnej ľudovej maľby a plastiky. V exteriéri ostrova vzniklo lapidárium Oravskej kamennej tvorby 18. a 19. storočia.

Neďaleko v priestoroch bývalej hrobky si zase môžete pozrieť expozíciu o zatopených obciach a o vzniku Oravskej priehrady. Návšteva tohto miesta vám poskytne aj úžasnú pohľad na okolitú prírodu a, samozrejme, príjemnú plavbu loďou.

 • Otváracie hodiny: od 3. mája do 29. septembra, pondelok až nedeľa 8.00 – 16.00 hod.
 • Základné vstupné (bez prepravy loďou): 1 €, vstupné s lodným lístkom: 6 €

Múzeum gýča v Kremnici

Foto: Ivan Cilik/Slovago

Unikátne kremnické Múzeum gýča, ktoré sídli v Bellovom dome, pozostáva z viac ako 700 exponátov a je jediné svojho druhu v Európe. Jednotlivé exponáty sú rozdelené do viacerých kategórií,napríklad hodinárstvo, hudba, poľovníctvo či trpaslíci.

Zaujímavosťou je projekt Gýč roka, v rámci ktorého sa každoročne hlasuje za najväčší gýč v rôznych oblastiach – od politiky cez spoločenský či kultúrny život.

 • Otváracie hodiny: od 30. marca do 30. novembra, pondelok až piatok na objednanie, sobota, nedeľa a sviatok 11.00 – 15.00 hod.
 • Základné vstupné: 2 €

Ktoré slovenské múzeum si vás najviac získalo? Podeľte sa o svoje tipy v komentároch na Facebooku Sódy.

Krásne miesta naprieč Slovenskom sa oplatí objavovať a o zážitky z ciest podeliť. Vďaka rýchlej 4G sieti od O2 dostupnej pre viac ako 97 % obyvateľov Slovenska to môžete spraviť rýchlo a prakticky kdekoľvek. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/internet/4g.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Spoznajte Bratislavu netradične prostredníctvom hry

Slovenka vymyslela hry, ktoré umožňujú spoznať mestá netradične. Nechýba tam ani Bratislava.

Nová forma zážitkového cestovania. Aj to prináša projekt Secret City Trails, v rámci ktorého vás čakajú nevšedné dobrodružstvá a spoznávanie neopozeraných zákutí miest formou hry. Nevšedný zážitok si môžete dopriať aj v Bratislave.

Podeľte sa o zážitky zo spoznávania zákutí hlavného mesta vďaka rýchlej 4G sieti od O2. Viac informácií

Originálny koncept vznikol popri práci

Za originálnym konceptom je Slovenka Kristína Palovičová a Holanďanka Wendy van Leeuwen. Nápad na vznik Secret City Trails sa rodil popri práci a spočiatku išlo len o hobby.

„Prvá hra sa hrala cez esemesky, bolo to v lete roku 2016. Na projekte sme začali naplno pracovať až v januári 2018, dovtedy sme mali obe prácu na plný úväzok. To, kam sme sa dostali, je postupný vývoj založený hlavne na ohlase našich zákazníkov,“ začína svoje rozprávanie Kristína.

Pri hre sa zaobídete bez aplikácie

Aby ste si mohli hru zahrať, nie je potrebné sťahovať si žiadnu aplikáciu, postačí vám smartfón s mobilným internetom. Hru si kúpite priamo na stránke, potom dostanete e-mail s odkazom na hru, ktorá sa vám otvorí v prehliadači, a následne sa môžete pustiť do poznávania.

„To, že si ľudia nemusia nič sťahovať do svojho mobilu, je pre nás veľmi dôležité. Je totiž náročné nalákať zákazníkov na stiahnutie aplikácie, ak ju nebudú používať opakovane,“ hovorí Kristína.

Svoj produkt sa Kristína a Wendy snažia neustále vylepšovať, rovnako aj webovú stránku. Jej poslednú verziu spustili len nedávno.

Aktívne spoznávanie si získa nielen mladších

Momentálne sa ponuka Secret City Trails sústredí len na hry v mestách. „Naše hry sú založené na lúštení hádaniek, ktoré vás prevedú z jedného miesta na iné. Po vyriešení hádanky odomknete príbeh o mieste, na ktorom sa nachádzate, aj s tipmi na lokálne vychytávky. Hádanky sú zamerané na mesto a jeho zaujímavosti,“ približuje Kristína.

„Pýtame sa napríklad, čo drží v ruke konkrétna socha, ukazujeme mozaiky na budovách či staroveké nápisy. Snažíme sa ľuďom ukázať detaily mesta, ktoré im zvyčajne uniknú,“ dopĺňa.

Na rozdiel od bežných turistických prehliadok so sprievodcom pri tomto spôsobe spoznávania musí byť človek aktívny, čo môže byť príjemné nielen pre mladších.

„Dospelí ľudia sa celkovo prestali hrať hry, a pritom je dokázané, že hraním hier sa zlepšuje produktivita, kreativita a celkové psychické zdravie človeka,“ približuje spoluautorka projektu výhody aktivity.

Veľkým plusom hry je aj to, že máte pri nej voľnosť a nie ste limitovaní časom. „Môžete začať hrať, keď vám to vyhovuje, dať si prestávku, keď natrafíte na zaujímavé miesto, alebo si odbehnúť na nákupy. Niektorí naši zákazníci hrajú jednu hru aj celý deň a popritom si užívajú miesta, ktoré odhalili,“ dopĺňa.

S prípravou hier pomáhajú lokálni ľudia

Väčšinu hier spolu s Kristínou a Wendy vymysleli tzv. game builderi, lokálni ľudia, ktorí sa prihlásili na stránke projektu.

„Po vyplnení formulára na stránke, kde nám napíšu niečo o sebe a uvedú, prečo chcú vytvoriť hru v ich meste, s nimi máme krátky telefonát a následne im dáme šablónu, podľa ktorej začnú vymýšľať svoju hru. Takto sa snažíme udržať určitý štandard a kvalitu hier, aj keď každá má svoje špecifické čaro,“ opisuje.

Medzi autormi hier nájdete napríklad 66-ročného pána, ktorý sa nudí na dôchodku, právničku, ktorej v práci chýba kreativita, ale aj sprievodcov či blogerov.

Okrem všeobecných hier, ktoré sú napríklad zamerané na spoznávanie centra mesta, nájdete v ponuke aj rôzne tematické hry, ktorých vznik iniciujú práve „game builderi“.

„Keď už máme v jednom meste určité množstvo hier, začíname sa zameriavať skôr na tematické hry. Dúfame, že ľudia sa budú vracať a vždy si nájdu niečo, čo ich zaujme,“ hovorí Kristína. Pri výbere tém berú do úvahy aj to, čo funguje, resp. nefunguje v iných mestách, sú však otvorené aj experimentom.

Netradičný zážitok si môžete užiť aj v Bratislave

Secret City Trails si okrem množstva iných miest môžete vychutnať aj v Bratislave. Hoci Kristína z nášho hlavného mesta nepochádza, má k nemu vzťah, a tak bolo prirodzené, že projekt rozbehli aj na Slovensku.

„Jedno leto počas vysokej školy som pracovala v Bratislave ako freetour guide, takže ju poznám veľmi dobre. Keď sme začali expandovať z Amsterdamu do iných miest, tretie mesto bola práve Bratislava. Veľmi rada sa vraciam domov a takto môžem ukázať časť mojej krajiny viacerým ľuďom,“ ozrejmuje.

Bratislave sa v ponuke Secret City Trail darí a predáva sa veľmi dobre. „Je určite v top 5 miest, hlavne na jar a v lete. Tým, že je malá, nie je tu taká ponuka pre zahraničných turistov ako napríklad v Amsterdame či Lisabone, čo je našou výhodou.“

V hlavnom meste v súčasnosti spúšťajú novú hru, ktorú vymysleli Zuzka a Mária z blogu welcometobratislava.eu, čo je jedna z najnavštevovanejších stránok o Bratislave. „Veľmi sa teším tejto spolupráci, lebo hra je vypracovaná do najmenších detailov. Zavedie vás na nádherné miesta a rozpovie príbehy, ktoré veľa ľudí o Bratislave nevie,“ teší sa Kristína.

V zahraničí tvoria domáci polovicu záujemcov, u nás sú to najmä turisti

Hoci majú hry čo ponúknuť aj domácim, drvivú väčšinu zákazníkov v Bratislave tvoria turisti. Slováci si hru zahrajú skôr sporadicky a to spravidla počas leta v rámci teambuildingu.

„Trocha ma mrzí, že domáci neprejavujú väčší záujem a myslia si, že je to príliš turistické. V Amsterdame napríklad polovicu našich zákazníkov tvoria domáci a mnohí z nich hrali už viac hier,“ približuje.

Toto leto chcú preto spustiť viac kampaní zameraných práve na domácich a takisto premýšľajú, že spustia slovenskú verziu hier, keďže sú dostupné v angličtine.

Podeľte sa o svoje zážitky s blízkymi

Aby ste sa o svoje zážitky pri spoznávaní hlavného mesta aj zvyšku krajiny mohli podeliť so svojimi blízkymi, stavte na rýchly a spoľahlivý mobilný internet od O2, ktorý je vďaka 4G sieti dostupný už pre 97 % obyvateľov Slovenska. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4g.

Kristína Palovičová

Jej vášňou je cestovanie, v ktorom vidí príležitosť spoznať samu seba. Jej cestovateľským snom je Nový Zéland. Vyštudovala Business Economics v Amsterdame a momentálne žije v Lisabone, kde spolu s Wendy van Leeuwen založili projekt Secret City Trails, ktorý umožňuje spoznať mestá netradičným spôsobom.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Najobľúbenejšie smartfóny tohto leta vám pomôžu odfotiť aj nečakané zážitky a momentky

Čítaj viac

Smartfóny Huawei s novou výhodou pre filmových fanúšikov: Dostanete k nim HBO GO

Čítaj viac