7 originálnych múzeí, ktoré otvárajú svoje brány na jar

Hľadáte inšpiráciu na miesto, ktoré sa oplatí vidieť? Vybrali sme pre vás miesta, kde získate kopu nových vedomostí aj sa zabavíte.

Nie všetky slovenské múzeá sú otvorené celoročne, mnohé z nich otvárajú svoje brány s príchodom jari a teplejších dní. Vybrali sme pre vás pestrú sedmičku, v ktorej si každý niečo nájde.

Podeľte sa o zážitky s vašimi blízkymi vďaka rýchlej 4G sieti od O2. Viac informácií

Múzeum letectva v Košiciach

Foto: Rios/Wikimedia

Prvé múzeum letectva na Slovensku má vo svojej zbierke 52 lietadiel a helikoptér, ako aj  kolekciu spaľovacích a prúdových motorov, meracích a navigačných prístrojov či leteckú výstroj.

Unikátom európskych rozmerov je tzv. Galéria prezidentských lietadiel, kde sa nachádzajú prezidentské dary − vzácne originály lietadiel od predstaviteľov štátov a vlád 12 krajín Európy, Severnej Ameriky a Ázie.

 • Otváracie hodiny: od 15. apríla do 15. novembra, utorok až piatok 9.00 − 16.00 hod., sobota a nedeľa 10.00 − 17.00 hod.
 • Základné vstupné: 3,50 €

Múzeum praveku v Bojniciach

Ak už budete v Bojniciach, určite nevynechajte ani Múzeum praveku v areáli Prepoštskej jaskyne, ktorá sa považuje za mimoriadne vzácnu lokalitu osídlenia neandertálskeho človeka na Slovensku. V teplejších mesiacoch múzeum návštevníkom ponúka aj mimoriadny zážitok v podobe nočnej prehliadky areálu osvetleného iba horiacimi fakľami.

 • Otváracie hodiny: od 3. apríla do 21. októbra, denne 10.00 − 16.00 hod.
 • Základné vstupné: 4 €

Múzeum kysuckej dediny vo Vychylovke

Foto: Juloml/Wikipedia

Múzeum kysuckej dediny sa nachádza neďaleko obce Nová Bystrica, v časti Vychylovka. Väčšina z čarovných zrubových domčekov v tomto skanzene sem preniesli z obcí Riečnica a Harvelka. V expozícii sa nachádza 34 stavieb, vrátane krčmy, dvoch mlynov a murovanej kaplnky.

Súčasťou expozície je aj jedinečná technická pamiatka − lesná železnica s úvraťovým systémom. Na svete sú v súčasnosti v prevádzke len dve takéto železnice, druhá sa nachádza v Peru.

 • Otváracie hodiny: od 28. apríla do 28. októbra, pondelok až piatok 9.00 − 17.00  hod., sobota až nedeľa 9.00 − 18.00 hod.
 • Základné vstupné: 4 €

Dom hudby Mikuláša Schneidera Trnavského v Trnave

Foto: zsmuzeum.sk a Alexander Prostinák/Trnava Tourism

Baroková budova, ktorú neskôr pretvorili na meštiansky dom, kedysi ukrývala uhorskú kráľovskú korunu. V 20. storočí sa stala domovom hudobného skladateľa Mikuláša Schneidera Trnavského, ktorý pôsobil ako organista a zbormajster v Chráme sv. Mikuláša.

V súčasnosti sa tu nachádza Dom hudby Mikuláša Schneidera Trnavského, kde si môžete okrem expozície o skladateľovi pozrieť aj históriu jedinečnej gitary dobro, za ktorej vznikom stojí Američan slovenského pôvodu Ján Dopjer (vo svete známy ako John Dopyer).

 • Otváracie hodiny: od 1. apríla do 30. septembra, utorok až piatok 8.30 – 12.30 hod., 13.00 – 14.30 hod., sobota až nedeľa 11.00 – 17.00 hod.
 • Základné vstupné: 3 €

Múzeum stredovekej dediny Paseka pod hradom Strečno

Foto: terchova.uteczmesta.eu

V roku 2013 vznikla v podhradí hradu Strečna autentická stála expozícia stredovekej dediny vytvorenej podľa dobových postupov. Pri jej výstavbe použili vtedy prístupné materiály – drevo a tŕstie. V dedinke môžete nájsť štylizované obydlia stredovekého rybára, pekára, ľudovej liečiteľky či útulne pre pútnikov v podobe piatich kompletne vybavených drevených domčekov so slamenými strechami. Nachádza sa tu tiež funkčná zvonica a studňa.

Tvorcovia nezabudli ani na najmenších – súčasťou komplexu je aj detské drevené ihrisko v štýle hradnej architektúry. Počas návštevy si môžete na hrade pozrieť aj stále expozície.

 • Otváracie hodiny: od 1. apríla do 30. novembra, pondelok až nedeľa 8.45 – 17.45 hod.
 • Základné vstupné: 6 €

Slanický ostrov umenia v Námestove

Uprostred Oravskej priehrady sa nachádza unikátny koncept ostrova umenia. Z pôvodných osád, ktoré zostali pod hladinou priehrady, sa zachovalo iba návršie s kalváriou a barokovým kostolom. Ten dnes slúži ako expozícia Slovenskej tradičnej ľudovej maľby a plastiky. V exteriéri ostrova vzniklo lapidárium Oravskej kamennej tvorby 18. a 19. storočia.

Neďaleko v priestoroch bývalej hrobky si zase môžete pozrieť expozíciu o zatopených obciach a o vzniku Oravskej priehrady. Návšteva tohto miesta vám poskytne aj úžasnú pohľad na okolitú prírodu a, samozrejme, príjemnú plavbu loďou.

 • Otváracie hodiny: od 3. mája do 29. septembra, pondelok až nedeľa 8.00 – 16.00 hod.
 • Základné vstupné (bez prepravy loďou): 1 €, vstupné s lodným lístkom: 6 €

Múzeum gýča v Kremnici

Foto: Ivan Cilik/Slovago

Unikátne kremnické Múzeum gýča, ktoré sídli v Bellovom dome, pozostáva z viac ako 700 exponátov a je jediné svojho druhu v Európe. Jednotlivé exponáty sú rozdelené do viacerých kategórií,napríklad hodinárstvo, hudba, poľovníctvo či trpaslíci.

Zaujímavosťou je projekt Gýč roka, v rámci ktorého sa každoročne hlasuje za najväčší gýč v rôznych oblastiach – od politiky cez spoločenský či kultúrny život.

 • Otváracie hodiny: od 30. marca do 30. novembra, pondelok až piatok na objednanie, sobota, nedeľa a sviatok 11.00 – 15.00 hod.
 • Základné vstupné: 2 €

Ktoré slovenské múzeum si vás najviac získalo? Podeľte sa o svoje tipy v komentároch na Facebooku Sódy.

Krásne miesta naprieč Slovenskom sa oplatí objavovať a o zážitky z ciest podeliť. Vďaka rýchlej 4G sieti od O2 dostupnej pre viac ako 97 % obyvateľov Slovenska to môžete spraviť rýchlo a prakticky kdekoľvek. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/internet/4g.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Vydavateľka komiksov o Nežnej revolúcii: Nemôžeme si dovoliť mlčať o minulosti

Aby priblížila udalosti Novembra 89 mladým ľuďom, pustila sa do vydania komiksovej série Nežný komiks.

Jana H. Hoffstädter založila malé vydavateľstvo, v ktorom vydáva knihy pre deti a mladých ľudí. Spracúva aj témy, o ktorých sa často nedokážu rozprávať ani dospelí. Porozprávali sme sa s ňou, prečo sa rozhodla vydať sériu komiksov Nežný komiks, ktorých vydanie podporila aj spoločnosť O2.

Sympatická vydavateľka nám prezradila, ako tento projekt vznikal aj ako si ona spomína na novembrové udalosti.

Podporte Nežný komiks prostredníctvom crowdfundingovej kampane.

V rámci tvojho vydavateľstva vznikajú aj knižky o zložitých témach ako smrť, cesta na svet, tolerancia k inakosti a teraz aj Nežná revolúcia. Prečo si sa pustila práve do týchto tém?

Nie je to môj špecifický zámer, témy ku mne jednoducho prichádzajú samy. Sú to pre mňa úplne prirodzené veci, o ktorých sa chcem baviť pravdivo, ale zároveň citlivým jazykom. Hnevá ma, keď to ľudia nerobia. Knižka je jednou z možností, ako otvoriť diskusiu aj o zložitejších témach.

Od malička som sa točila okolo knižiek, a tak pre mňa bolo prirodzené, že som ich postupne začala prekladať, písať a neskôr aj vydávať.

Ako prvú som preložila knižku Tri životy Maxi, ktorá je mojou srdcovkou z detstva. Venuje sa téme identity, a keď som bola dieťa, veľmi ma zasiahla. Moja autorská knižka Cesta na svet zase vznikla, keď sa ma začal môj syn vypytovať, ako sa narodil. Hľadali sme niečo, čím by sme si pri odpovedaní na jeho otázky pomohli, no na trhu nebola žiadna kniha, ktorá by sa nám páčila.

Ďalšia knižka Môžu superhrdinovia nosiť okuliare? vznikla z mojej vlastnej zvedavosti. Chcela som vedieť viac o tom, ako s deťmi hovoriť o inakosti a o rozmanitosti. Kamarátka ma poslala za odborníčkou, ktorá sa tejto téme vedecky venuje. Po dlhom rozhovore so Soňou Lutherovou sme sa dohodli, že ona napíše knihu a ja ju vydám.

„Knižka je jednou z možností, ako otvoriť diskusiu aj o zložitejších témach.“

Motivácie na robenie kníh sú teda rôzne, ale v popredí vždy stojí túžba vydať pekné knižky, ktoré by mali ľudí baviť.

Ako vznikol nápad vydať sériu kníh o Nežnej revolúcii?

Zaujíma ma spoločenská situácia. Mám dieťa a chcem, aby žilo v dobrej spoločnosti. Ak k tomu viem prispieť tým, že budem vydávať knihy, tak idem do toho.

Donedávna som učila nemčinu a mávala som v skupinách aj mladých ľudí. Keď som sa s nimi rozprávala o roku 1989, vyšlo najavo, že sú medzi nimi aj takí, ktorí o Novembri 89 vedia len veľmi málo alebo nič. Súčasnosť nie je až taká krásna, aby sme si mohli dovoliť mlčať o minulosti.

Určitá symbolika sa pre mňa ukrýva v tom, že na najväčšom proteste po smrti novinára Jána Kuciaka mal môj syn 9 rokov a ja 37. V čase Nežnej revolúcie som mala 9 rokov ja a 37 moja mama, a tiež ma zobrala na námestie.

Vzadu na predsádke prvého komiksu o Novembri 89 je text Aby sa nezabudlo. Zdá sa mi, že je to naozaj veľmi dôležité. Možno to znie ako klišé, ako nuda, ale pre spoločnosť je dôležité, aby spomienka zostala, pretože história sa vždy nejakým spôsobom opakuje.

Prečo by si sa nechcela vrátiť do obdobia pred Nežnou revolúciou?

Viem, že pred 30 rokmi nemali moji rodičia príležitosť slobodne cestovať, nemohli hovoriť nahlas, čo si myslia, nemali dostatok pravdivých informácií, boli neustále v strehu. Mňa sa to ako dieťa na prvý pohľad nedotklo, žila som v obyčajnej rodine, rodičia nás chránili, ale chtiac-nechtiac sme v tom vyrástli.

„Je toho veľa, prečo by som nechcela na Slovensko spred 30 rokov vrátiť ani ako dieťa a už vôbec nie ako dospelá.“

Moji rodičia boli režimom ovplyvnení napriek tomu, že mu nikdy nepodľahli. A to sa odrážalo aj na ich výchove. Viem to však povedať až spätne. Vidím, že generácia tzv. Husákových detí (deti narodené v rokoch 1970 až 1985, pozn. red.) si toho so sebou nesie dosť. Ja teda určite. Je toho veľa, prečo by som sa nechcela na Slovensko spred 30 rokov vrátiť ani ako dieťa a už vôbec nie ako dospelá.

Ako si pamätáš Nežnú revolúciu?

Nežnú revolúciu si pamätám celkom živo, chodili sme na námestia i na vášnivé stretnutia mojich rodičov s kamarátmi. Ešte lepšie si však pamätám na čas po revolúcii, keď som v druhej polovici 90. rokov začala chodiť do školy do Rakúska. Rakúšania práve vstúpili do Európskej únie a nám sa o nej ešte ani nesnívalo. Na hraniciach boli stále tvrdé kontroly, nebolo to nič príjemné. Do autobusu napríklad púšťali policajného psa, brávali nám tašky a hrabali sa v nich.

Pamätám si scénu, ako mladý colník držal v gumených rukaviciach moju lyžičku na jogurt. Pozorne si ju prezeral a ja som pritom len chcela ísť do školy. Pýtala som sa samej seba, prečo musím zažívať takúto tieseň napriek tomu, že už žijem v slobodnom svete. Ten pocit vo mne zostal a je jedným z dôvodov, prečo vydávam knihy o tomto období.

Pre koho sú knihy zo série Nežný komiks určené?

Prvou skupinou, ktorú chceme osloviť, sú mladí ľudia. Neviem sa do nich úplne vžiť a predstaviť si, aké to je, keď môžeš všetko. Neviem, či si prostredníctvom týchto kníh dokážu navodiť pocit neslobody a predstaviť si, že sú niekde zavretí, nemôžu vycestovať a ich blízki miznú za hranice, ale túžim po tom, aby sa o tom rozprávali.

Keď si mladí ľudia prečítajú naše knižky, nedozvedia sa o Nežnej revolúcii všetko. Verím však, že sa vnoria do témy, aby sa o nej potom mohli rozprávať s dospelými. Už máme otestované, že to naozaj funguje.

Druhou skupinou sú ich rodičia a starí rodičia, ktorí udalosti prežili na vlastnej koži. Príbehy by mohli baviť aj dospelých, môžu si zaspomínať a sami prísť s témou na rozhovor.

Prečo majú knihy komiksovú formu? 

Od začiatku som chcela vydávať aj komiksy. Hoci na Slovensku komiks nemá silnú tradíciu, postupne sa rozbieha aj u nás. Je to pekná forma, ako sprostredkovať rôzne témy a príbehy, obzvlášť mladým ľuďom.

Komiks je médium výborné na vyrozprávanie historických udalostí alebo životov osobností. Obrázok dokonale sprostredkuje atmosféru, samotného textu je menej, vďaka čomu čitateľ dokáže rýchlo nasať informácie.

Ako séria vznikala?

O projekte som sa najskôr začala rozprávať s kamarátmi. Rozmýšľala som, koho osloviť a ako to celé urobiť. Na začiatku sme plánovali urobiť jednu hrubú komiksovú knihu, no potom sme prišli na to, že by bola škoda, keby sme neporozprávali viac príbehov.

„Neviem, či si mladí ľudia prostredníctvom týchto kníh dokážu navodiť pocit neslobody a predstaviť si že nemôžu vycestovať a ich blízki miznú za hranice, ale túžim po tom, aby sa o tom rozprávali.“

Štyri komiksové knižky, to je osem autorov, kopa ďalších spolupracovníkov a obrovské množstvo práce. Takýto projekt má veľký rozpočet a bez našich partnerov, ktorí nás podporili, by sme komiksy nedokázali vydať.

Spoločnosť O2 vložila dôveru do projektu ako prvá. Dlhodobo podporuje hodnoty slobody a demokracie a o Novembri 89 šíri povedomie už niekoľko rokov. Evidovala som ich aktivity a naše spojenie mi prišlo úplne prirodzené.

Postupne sme začali oslovovať píšucich autorov, najväčšia otázka však bola, kto bude jednotlivé príbehy kresliť. Výborných ilustrátorov je na Slovensku veľa, no nie každý dokáže nakresliť komiks.

Je to naozaj veľmi veľa práce. Každý náš komiks má 32 strán, na každej strane je niekoľko políčok a každé políčko predstavuje samostatnú ilustráciu. Ilustrátor, resp. kreslič tiež musí vedieť rozmýšľať vo filmovom formáte. V komikse totiž výborne fungujú časové skratky, posuny do minulosti. Tento formát preto často robia animátori alebo ľudia, ktorí sa mu vyslovene venujú.

Postupne sme našli štyroch slovenských komiksových ilustrátorov a spárovali sme ich s autormi textu. Jednotlivé autorské dvojice nám následne poslali návrhy príbehov a dramaturg Ján Púček s nimi ďalej pracoval, aby celá séria dobre fungovala. Autori potom rozpracovali návrhy do podrobných scenárov, ktoré vyzerajú takmer ako filmové, a začali tvoriť.

Vonku je zatiaľ prvý komiks Čierna oslava, ďalšie dva komiksy vyjdú koncom októbra. Knižky sú naozaj veľmi pekne spracované. Podľa čoho ste zvolili formát a celkový dizajn?

Formát vychádza z klasického amerického a francúzskeho albumového komiksu. Pôvodne sme chceli urobiť zošitovú sériu. Keďže však máme výpravnú produkciu a chceme predstaviť aj našich autorov, rozhodli sme sa, že si projekt zaslúži patričnú formu – tvrdé dosky, kvalitný papier. Prvá kniha zo série Nežný komiks Čierna oslava však napokon bude mať aj zošitovú verziu, pretože je súčasťou špeciálneho vydania magazínu Denníka N.

O čom presne je Čierna oslava?

V Čiernej oslave je najviac faktov o Nežnej revolúcii. Príbeh je veľmi civilný a inšpirovaný reálnymi udalosťami. Odohráva sa na pozadí málo známej bratislavskej demonštrácie zo 16. novembra 1989. Atmosféra toho obdobia je vykreslená na motívy hľadania vlastnej identity, rebélie voči rodičom a príslušnosti k subkultúre. A je tam aj láska.

Autorom príbehu je Michal Hvorecký, ktorý si Nežnú revolúciu dobre pamätá, mal vtedy 13 rokov. Sám sa v tom čase často pohyboval neďaleko vtedajšieho Mierového námestia (dnešné Hodžovo námestie), kde sa spomínaný pochod začal, a bol fanúšikom skupiny Depeche Mode, ktorú si obľúbili aj postavy komiksu.

Na aké knihy sa ešte môžeme tešiť v rámci tejto série?

Príbeh ďalšej knihy sa bude odohrávať v Martine, na sídlisku v jednej bežnej rodine, a tak trochu aj v martinskom divadle. Tretí komiks sa svojím príbehom vracia späť do Bratislavy, keď sa 22. novembra 1989 konala prvá masová demonštrácia. Obsahuje surreálne prvky a dotýka sa témy samizdatu.

Posledná kniha v rámci série bude tak trochu horor, ktorý sa odohráva na dedine. Je o emigrácii – o deťoch, ktoré počas komunizmu zo dňa na deň zmizli a ich spolužiaci sa nedozvedeli, kam sa podeli.

„Vydávanie kníh je alchýmia. Neviem odhadnúť, dokedy to vydržím ťahať, ale verím, že to postavím tak, aby to bolo čo najdlhšie. Pozitívne je, že už teraz tu po nás zostane pár krásnych kníh.“

Všetky príbehy spája časové obdobie okolo Nežnej revolúcie. Keďže na seba priamo nenadväzujú, budú sa dať čítať v ľubovoľnom poradí. Na konci každého príbehu sa rovnako ako v prípade Čiernej oslavy bude nachádzať jednostranové zhrnutie s informáciami o reálnych udalostiach, ktoré sa v danej knihe spomínajú.

Aká je práca vydavateľa kníh na Slovensku?

Pre mňa veľmi inšpirujúca. Baví ma pracovať s ilustrátormi, autormi, prekladateľmi, editormi či dizajnérmi. Sú to všetko ľudia zo sveta, ktorý sa mi páči. Prácu s textom milujem, kresliť ani dizajnovať však neviem, tak sa tým aspoň obklopujem.

Zároveň musím dodať, že prevádzkovať vydavateľstvo je finančne veľmi náročné. Ešte som nezarobila žiadne peniaze. Všetky hneď použijem na produkciu ďalších kníh a mám aj pôžičku. Milujem tvoriť knihy, ale tá neistota, ako čo dopadne, nie je vždy ľahká. Vydávanie kníh je alchýmia. Neviem odhadnúť, dokedy to vydržím ťahať, ale verím, že to postavím tak, aby to bolo čo najdlhšie. Pozitívne je, že už teraz tu po nás zostane pár krásnych kníh.

Ako môžeme podporiť tento vydavateľský počin?

V crowdfundingovej kampani môžu záujemcovia pomôcť komiksom tak, že si ich objednajú po jednom alebo aj všetky naraz v limitovanej edícii.

Hoci sú knihy na slovenské pomery dosť drahé, ich cena je na hrane toho, aby to ekonomicky dávalo zmysel. Slovenský trh je malý, svet komiksov málo známy, preto ďakujem našim partnerom za dôveru, ktorú vložili do tohto projektu.

Jana H. Hoffstädter

Vo svojom malom vydavateľstve E.J. Publishing spolupracuje so slovenskými autormi, s ilustrátormi a s grafickými dizajnérmi a jej ambíciou je vydávať knihy, ktoré sú krásne navonok aj zvnútra. V súčasnosti pracuje na sérii komiksových knižiek Nežný komiks, ktoré opisujú udalosti Novembra 89. Partnerom série je aj spoločnosť O2 Slovensko. V predaji je v súčasnosti prvá knižka Čierna oslava, k výročiu Nežnej revolúcie vyjdú aj zvyšné tri tituly.


Zachyťte krásne farby prírody. Vybrali sme najlepšie zariadenia jesene

Čítaj viac

Vyhrajte Playstation 4 alebo robotický vysavač s kartou O2 Voľnosť

Čítaj viac

Ušetrite pri nákupe nového Samsungu. Opäť máte šancu vymeniť starý za nový

Čítaj viac