Na Slovensku máme množstvo nádherných stavieb, ktoré sú opustené a chátrajú. O niektoré z nich sa začali zaujímať aktívne komunity, ktorým chýbal priestor na stretávanie sa či realizovanie projektov, a zmenili ich na nepoznanie. Vybrali sme 6 z nich, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.
Bašta v Bardejove
kultúrno-komunitné centrum
Bardejovská Hrubá bašta bola postavená v 15. storočí. Od 90. rokov minulého storočia bola opustená a chátrala. V roku 2012 sa skupine aktívnych Bardejovčanov podarilo získať ju do prenájmu. K nim sa pripojili ďalšie mimovládky, miestni umelci aj neformálne iniciatívy. Celý objekt aj jeho okolie zrekonštruovali, natiahli novú elektrinu, vybudovali inžinierske siete, ale hlavne spoločnými silami priestory oživili a vytvorili z nich kultúrno-komunitné centrum.
V Bašte si môžete pri káve vychutnať tento zaujímavý priestor a jeho inšpiratívnu atmosféru, požičať si knihy alebo sa porozprávať o dianí v meste. Ak vám je blízka kultúra, pripravený je bohatý program, ktorého súčasťou sú koncerty, výstavy, premietania, divadelné predstavenia, ako aj rôzne voľnočasové aktivity.
Záhrada v Banskej Bystrici
centrum nezávislej kultúry
Umelci, miestni ľudia, študenti a dobrovoľníci získali v roku 2010 nové priestory v záhrade v banskobystrickej Benického pasáži a budovu postupne rekonštruujú. Prevádzkujú tu komunitné centrum a celoročne pripravujú pestrý program.
Podujatia v Záhrade navštívi ročne približne 10 000 ľudí, pričom priamo v priestoroch tohto centra vznikajú aj nové divadelné či tanečné produkcie. Návštevníci si popri výborných divadelných predstaveniach pochvaľujú aj oddychovú atmosféru, ktorá na mieste panuje. K dispozícii je aj kaviareň.
Nová synagóga v Žiline
centrum pre súčasné umenie a kultúru
Jedna z najkrajších židovských stavieb na Slovensku sa ako synagóga využívala len niekoľko rokov. Krátko po jej postavení vypukla druhá svetová vojna, v ktorej mnohí židovskí občania Žiliny zahynuli a väčšina preživších emigrovala. Štát budovu znárodnil a postupne v nej prevádzkoval divadlo, kultúrny dom či aulu vysokej školy. Po revolúcii v nej sídlilo kino, ktoré však v roku 2010 ukončilo činnosť.
Budovu si následne vzala pod patronát mimovládna organizácia Truc Sphérique, ktorej sa vďaka príspevku 3 000 ľudí podarilo budovu zrekonštruovať, odhaliť pôvodnú architektúru a naplniť ju životom. V úchvatných priestoroch Novej synagógy so zaujímavou akustikou si môžete vychutnať koncerty, výstavy, festivaly či workshopy.
Nová Cvernovka v Bratislave
kultúrne a kreatívne centrum
V chátrajúcej budove bývalej továrne na cverny na bratislavskej Páričkovej ulici sa usídlili mnohí kreatívci so svojimi ateliérmi. Developer mal však s budovou iný zámer, preto sa museli vysťahovať. Nové priestory sa im podarilo nájsť vďaka Bratislavskému samosprávnemu kraju v budove bývalej chemickej priemyslovky, a tak vznikla Nová Cvernovka.
Hoci bola budova v zlom stave, podarilo sa im ju za chodu vďaka usilovnej práci celej komunity, podpore darcov a pôžičkám zrekonštruovať. Dnes si výsledky ich práce užíva každý návštevník – môžete si sem vybehnúť na kávu, posedieť si v záhrade, nakúpiť v miestnych prevádzkach, alebo navštíviť niektoré z množstva kultúrnych a spoločenských podujatí, ktoré sa v týchto priestoroch konajú.
Malý Berlín v Trnave
kultúrne centrum
V historickom centre Trnavy sa v zrekonštruovaných meštianskych domoch nachádza Nádvorie, miesto pre súčasnú kultúru, ktorého súčasťou je okrem kvalitného verejného priestoru, inovatívnych gastroprevádzok a coworkingu aj kultúrne centrum Malý Berlín.
Malý Berlín, ktorý sídli v jednom zo zrekonštruovaných meštianskych domov, vyznáva hodnoty tolerancie a otvorenosti a na svoje si tu prídu naozaj všetci. Nájdete tu program pre školy, rodiny s deťmi, študentov, dospelých aj seniorov. Priestor zároveň poskytuje zázemie pre miestnych tvorivých ľudí a organizácie.
Tabačka Kulturfabrik v Košiciach
centrum umeleckej kreativity
Centrum umeleckej kreativity Tabačka Kulturfabrik nájdete v budove bývalej továrne na tabak. Mnohé prvky pôvodnej architektúry zostali zachované a priznané, a tak si budova udržala svoj industriálny charakter.
Svojpomocne vybudovaný kultúrny priestor v jednej z budov továrne sa postupne rozrástol na plochu 2 500 m2. Centrom priestoru je tamojšie bistro s dvorom. Popri veľkej sále, galérii a multifunkčných priestoroch tu funguje aj tzv. kreatívny inkubátor pre rezidentov či hudobné štúdiá.
Aby ste sa o výnimočné zážitky z kultúrnych a spoločenských centier po celom Slovensku mohli podeliť so svojimi blízkymi, zvoľte si rýchly a spoľahlivý mobilný internet od O2, ktorý je vďaka 4G sieti dostupný už pre 97 % obyvateľov Slovenska. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4g.