Spoznajte Bratislavu netradične prostredníctvom hry

Slovenka vymyslela hry, ktoré umožňujú spoznať mestá netradične. Nechýba tam ani Bratislava.

Nová forma zážitkového cestovania. Aj to prináša projekt Secret City Trails, v rámci ktorého vás čakajú nevšedné dobrodružstvá a spoznávanie neopozeraných zákutí miest formou hry. Nevšedný zážitok si môžete dopriať aj v Bratislave.

Podeľte sa o zážitky zo spoznávania zákutí hlavného mesta vďaka rýchlej 4G sieti od O2. Viac informácií

Originálny koncept vznikol popri práci

Za originálnym konceptom je Slovenka Kristína Palovičová a Holanďanka Wendy van Leeuwen. Nápad na vznik Secret City Trails sa rodil popri práci a spočiatku išlo len o hobby.

„Prvá hra sa hrala cez esemesky, bolo to v lete roku 2016. Na projekte sme začali naplno pracovať až v januári 2018, dovtedy sme mali obe prácu na plný úväzok. To, kam sme sa dostali, je postupný vývoj založený hlavne na ohlase našich zákazníkov,“ začína svoje rozprávanie Kristína.

Pri hre sa zaobídete bez aplikácie

Aby ste si mohli hru zahrať, nie je potrebné sťahovať si žiadnu aplikáciu, postačí vám smartfón s mobilným internetom. Hru si kúpite priamo na stránke, potom dostanete e-mail s odkazom na hru, ktorá sa vám otvorí v prehliadači, a následne sa môžete pustiť do poznávania.

„To, že si ľudia nemusia nič sťahovať do svojho mobilu, je pre nás veľmi dôležité. Je totiž náročné nalákať zákazníkov na stiahnutie aplikácie, ak ju nebudú používať opakovane,“ hovorí Kristína.

Svoj produkt sa Kristína a Wendy snažia neustále vylepšovať, rovnako aj webovú stránku. Jej poslednú verziu spustili len nedávno.

Aktívne spoznávanie si získa nielen mladších

Momentálne sa ponuka Secret City Trails sústredí len na hry v mestách. „Naše hry sú založené na lúštení hádaniek, ktoré vás prevedú z jedného miesta na iné. Po vyriešení hádanky odomknete príbeh o mieste, na ktorom sa nachádzate, aj s tipmi na lokálne vychytávky. Hádanky sú zamerané na mesto a jeho zaujímavosti,“ približuje Kristína.

„Pýtame sa napríklad, čo drží v ruke konkrétna socha, ukazujeme mozaiky na budovách či staroveké nápisy. Snažíme sa ľuďom ukázať detaily mesta, ktoré im zvyčajne uniknú,“ dopĺňa.

Na rozdiel od bežných turistických prehliadok so sprievodcom pri tomto spôsobe spoznávania musí byť človek aktívny, čo môže byť príjemné nielen pre mladších.

„Dospelí ľudia sa celkovo prestali hrať hry, a pritom je dokázané, že hraním hier sa zlepšuje produktivita, kreativita a celkové psychické zdravie človeka,“ približuje spoluautorka projektu výhody aktivity.

Veľkým plusom hry je aj to, že máte pri nej voľnosť a nie ste limitovaní časom. „Môžete začať hrať, keď vám to vyhovuje, dať si prestávku, keď natrafíte na zaujímavé miesto, alebo si odbehnúť na nákupy. Niektorí naši zákazníci hrajú jednu hru aj celý deň a popritom si užívajú miesta, ktoré odhalili,“ dopĺňa.

S prípravou hier pomáhajú lokálni ľudia

Väčšinu hier spolu s Kristínou a Wendy vymysleli tzv. game builderi, lokálni ľudia, ktorí sa prihlásili na stránke projektu.

„Po vyplnení formulára na stránke, kde nám napíšu niečo o sebe a uvedú, prečo chcú vytvoriť hru v ich meste, s nimi máme krátky telefonát a následne im dáme šablónu, podľa ktorej začnú vymýšľať svoju hru. Takto sa snažíme udržať určitý štandard a kvalitu hier, aj keď každá má svoje špecifické čaro,“ opisuje.

Medzi autormi hier nájdete napríklad 66-ročného pána, ktorý sa nudí na dôchodku, právničku, ktorej v práci chýba kreativita, ale aj sprievodcov či blogerov.

Okrem všeobecných hier, ktoré sú napríklad zamerané na spoznávanie centra mesta, nájdete v ponuke aj rôzne tematické hry, ktorých vznik iniciujú práve „game builderi“.

„Keď už máme v jednom meste určité množstvo hier, začíname sa zameriavať skôr na tematické hry. Dúfame, že ľudia sa budú vracať a vždy si nájdu niečo, čo ich zaujme,“ hovorí Kristína. Pri výbere tém berú do úvahy aj to, čo funguje, resp. nefunguje v iných mestách, sú však otvorené aj experimentom.

Netradičný zážitok si môžete užiť aj v Bratislave

Secret City Trails si okrem množstva iných miest môžete vychutnať aj v Bratislave. Hoci Kristína z nášho hlavného mesta nepochádza, má k nemu vzťah, a tak bolo prirodzené, že projekt rozbehli aj na Slovensku.

„Jedno leto počas vysokej školy som pracovala v Bratislave ako freetour guide, takže ju poznám veľmi dobre. Keď sme začali expandovať z Amsterdamu do iných miest, tretie mesto bola práve Bratislava. Veľmi rada sa vraciam domov a takto môžem ukázať časť mojej krajiny viacerým ľuďom,“ ozrejmuje.

Bratislave sa v ponuke Secret City Trail darí a predáva sa veľmi dobre. „Je určite v top 5 miest, hlavne na jar a v lete. Tým, že je malá, nie je tu taká ponuka pre zahraničných turistov ako napríklad v Amsterdame či Lisabone, čo je našou výhodou.“

V hlavnom meste v súčasnosti spúšťajú novú hru, ktorú vymysleli Zuzka a Mária z blogu welcometobratislava.eu, čo je jedna z najnavštevovanejších stránok o Bratislave. „Veľmi sa teším tejto spolupráci, lebo hra je vypracovaná do najmenších detailov. Zavedie vás na nádherné miesta a rozpovie príbehy, ktoré veľa ľudí o Bratislave nevie,“ teší sa Kristína.

V zahraničí tvoria domáci polovicu záujemcov, u nás sú to najmä turisti

Hoci majú hry čo ponúknuť aj domácim, drvivú väčšinu zákazníkov v Bratislave tvoria turisti. Slováci si hru zahrajú skôr sporadicky a to spravidla počas leta v rámci teambuildingu.

„Trocha ma mrzí, že domáci neprejavujú väčší záujem a myslia si, že je to príliš turistické. V Amsterdame napríklad polovicu našich zákazníkov tvoria domáci a mnohí z nich hrali už viac hier,“ približuje.

Toto leto chcú preto spustiť viac kampaní zameraných práve na domácich a takisto premýšľajú, že spustia slovenskú verziu hier, keďže sú dostupné v angličtine.

Podeľte sa o svoje zážitky s blízkymi

Aby ste sa o svoje zážitky pri spoznávaní hlavného mesta aj zvyšku krajiny mohli podeliť so svojimi blízkymi, stavte na rýchly a spoľahlivý mobilný internet od O2, ktorý je vďaka 4G sieti dostupný už pre 97 % obyvateľov Slovenska. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4g.

Kristína Palovičová

Jej vášňou je cestovanie, v ktorom vidí príležitosť spoznať samu seba. Jej cestovateľským snom je Nový Zéland. Vyštudovala Business Economics v Amsterdame a momentálne žije v Lisabone, kde spolu s Wendy van Leeuwen založili projekt Secret City Trails, ktorý umožňuje spoznať mestá netradičným spôsobom.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac