Letné expedície do našich obcí: 7 výletov po severnom Slovensku

Objavte s nami turistické možnosti severných regiónov, pri ktorých spoznáte šarm jaskýň, vrchov aj historických pamiatok.

Aj na prvý pohľad neznáme obce našej krajiny ponúkajú veľa možností na nekonečné dobrodružstvá. Môžete si pri nich užiť i dostatok pohybu – od adrenalínovej cyklistiky cez jazdu na koni či plávanie v priezračnej vode až po pokojné prechádzky v čistej prírode.

Aj Nimnica, Mojtín, Brezovica a Zborovo už majú najrýchlejšie 5G pokrytie, vďaka ktorému na dobrodružstvách nezablúdite

Nenápadný poklad pri Mojtíne

Mojtín je dedinka skrytá za dolinou v okolí Slatinského potoka v Strážovských vrchoch. Dostanete sa k nej cez skalné útesy nazývané Kamenné vráta. V centre Mojtína sa zastavte pri pamätníku večného vojaka, ktorý si v habsburskej armáde odslúžil neuveriteľných 81 rokov.

Z obce sa po vyznačenom chodníku dostanete po cca 2 km k Mojtínskej jaskyni. V minulosti slúžila ako úkryt pre partizánov a aj ako jaskynný kostol pre stovky ľudí. Dnes priestoru dominuje socha sv. Jozefa.

Ak budete mať šťastie, natrafíte aj na jej zvieracích obyvateľov – štyri druhy netopierov a salamandru škvrnitú. Z jaskyne môžete pokračovať v túre po malom alebo veľkom okruhu turisticko-pútnického chodníka.

Po návrate do Mojtína si oddýchnite pri Jazierku lásky, potom naskočte na bicykel a cyklotrasa vás zavedie až do Čelkovej Lehoty. Počas 15 km budete mať dostatok možností na spoznávanie ďalších malebných obcí Strážovských vrchov.

Pružina je raj pre turistov, skalolezcov aj jaskyniarov

Pri návšteve Považia sa určite vyberte aj do Pružiny, ktorej najväčším bohatstvom je kvalitná čistá voda. Príďte ju ochutnať a nazrite aj do nádherných tiesňav a tajomstiev, ktoré ukrýva viac než 150 krasových jaskýň. Okolie obce môžete využívať po celý rok na prechádzky, pešiu turistiku, terénny beh aj cykloturistiku.

V pohorí Strážov nájdete zaujímavé tiesňavy, ktoré vás úzkymi koridormi povedú po stopách niekdajších vodných trás. Všimnite si aj chránené druhy rastlín, jaskyňu Kortmanka, Dúpna a množstvo prírodných útvarov. Ak sa chcete o nich dozvedieť viac, nechajte sa nimi viesť Jaskyniarskym klubom Strážovské vrchy Slovenskej speleologickej spoločnosti, ktorý spravuje viaceré jaskyne v okolí. 

K najkrajším zážitkom patrí prechod okolo vyhľadávaných Strážovských vodopádov, kde sa môžete osviežiť pri výstupe na Strážov.

Oddych pri vode medzi Púchovom a Považskou Bystricou

V údolí Javorníkov leží obec, kam sa chodí kúpať asi každý turista. Reč je o Nimnici obklopenej lesmi a prekrásnou prírodou. Vyberte sa do lesov Javorníkov, kam vedie viacero značkovaných chodníkov. Jedným z najkrajších je túra na holý a skalnatý vrch Holíš s prekrásnym výhľadom do okolia.

Po turistike sa môžete schladiť vo vodnej nádrži Nosice, ktorej domáci hovoria Priehrada mládeže. Veľkolepé vodné dielo je najstaršou priehradou na rieke Váh a môžete ju spoznať aj zo sedla bicykla. Okolím vedie cyklotrasa, ktorá je v istom úseku členitá a ku koncu pomerne rovinatá.

Spoznajte históriu Oravy z plte

Históriu Oravy spoznáte aj vďaka fascinujúcej plavbe po rieke Orava na drevenej plti. Vyhliadková plavba je nenáročná, bezpečná a vedie z Hornej Lehoty do Oravského Podzámku.

Naskytnú sa vám jedinečné pohľady na Oravský hrad a vrátite sa na chvíľu do minulosti. Súčasťou plavby je aj odborný výklad o pltníctve na Orave.

Ak sa na plavbu vyberiete počas augusta, plťky premávajú denne od 9:00 do 17:00, od septembra do októbra je potrebné sa vopred nahlásiť.

Vychutnajte si pohľady na oravskú prírodu

Kedy ste sa naposledy hojdali v lese? Doprajte si návrat do detských čias a turistické dobrodružstvo v obci Brezovica v okrese Tvrdošín. Miestni dobrovoľníci tu postavili lesnú hojdačku, z ktorej si užijete nádherný pohľad na panorámu Babej hory či Oravskej priehrady. Pri túre využite i samoobslužný bufet.

Na okraji obce nájdete farmu Oravský háj, kde si môžete pozrieť hospodárske zvieratká. Ak máte radi kone, naštívte miestnu jazdeckú školu a spoznajte oravskú prírodu z konského sedla.

Z Brezovice si ľahko urobíte aj výlet na rozhľadňu Skorušina. Ide o dlhšiu, ale pomerne nenáročnú túru, ktorú zvládnu aj rodiny s deťmi. Na jej konci vás čaká rozhľadňa s impozantnou 13 m vysokou oceľovou konštrukciou, z ktorej budete mať najväčšie klenoty oravskej prírody ako na dlani.

Prečo v Pozdišovciach tancovali hrnčiari? Vydajte sa s nami naprieč slovenskými regiónmi a spoznajte lepšie, čo všetko sa skrýva za ľudovou kultúrou.

Túlajte sa medzi prírodnými klenotmi Liptova

Ak hľadáte dokonalé ticho a miesto, kde ešte veľa turistov nevkročilo, vyberte sa do Ludrovej. V obci môžete navštívte miestne múzeum a nahliadnite do tajomstiev ručnej výroby papiera. Vedľa neho sa nachádza minerálny prameň Medokýš, kde sa môžete osviežiť.

Dominantou je gotický kostolík z konca 13. storočia, ktorý stojí v poli asi kilometer od Ružomberka mimo samotnej obce. Pri návšteve vás očarí vzácny interiér so stredovekou nástennou maľbou.

Po návrate do obce sa vydajte po červenej značke popri Pamätníku SNP a cez Ludrovskú dolinu sa dostanete až do tiesňavy Hučiaky. Stúpanie je len mierne a budete mať pocit, akoby ste chodili po samotnom dne doliny obkolesenom vysokými a hustými ihličnanmi. Po ceste natrafíte na ponory, jaskyne a pozoruhodné skalné útvary.

Ak máte chuť na vysokohorskú túru, pokračujte až na vrch Salatín. Po zhruba 4 h mierneho stúpania dosiahnete vrchol oddelený dolinou od hlavného hrebeňa Nízkych Tatier. Nazad sa vrátite po inej trase vedenej zelenou značkou, ale túru ukončíte na rovnakom mieste, ako ste začali.

Kysucká sixtínska kaplnka v Zborove nad Bystricou

Málo známy unikát sa nachádza v Kostole Nepoškvrneného počatia Panny Márie v Zborove nad Bystricou. Nejde o nástennú maľbu, ale tvorí ju 40 vitrážových okien od akademického maliara Vincenta Hložníka, ktorý sa pri tvorbe inšpiroval práve Sixtínskou kaplnkou. Po umeleckom zážitku môžete pokračovať v aktívnom spoznávaní okolia.

Cez obec popri rieke prechádza cyklotrasa – Bystrická magistrála, ktorá sa začína v Krásne nad Kysucou a končí sa v Novej Bystrici. Okrem cyklistiky si môžete naplánovať aj pešiu turistickú trasu, ktorá vedie po hrebeni a je značená červenou značkou.

Treťou možnosťou je prechádzka novým chodníkom na Hladký vrch. Nájdete tam rozhľadňu, ktorá slúži ako pozorovacia protipožiarna vyhliadka a je celoročne dostupná pre verejnosť. Z vrchu budete mať krásny výhľad na kopce Malej Fatry.


Lepšie mať kilometre v nohách ako desiatky metrov nascrollovaných na sociálnych sieťach. Deti na svojich smartfónoch nascrollujú priemerne až 400 m denne, to je naozaj priveľa. Vezmite ich preto na výlet alebo motivujte, aby sa hýbali a toto leto zbierali miesto lajkov skutočné zážitky.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Letné expedície do našich obcí: 6 tipov na výlet po západnom Slovensku

Vyberte sa za krásami malebných miest na západe našej krajiny, kde si môžete aktívne oddýchnuť.

Prechádzka po zrekonštruovanom kaštieli, výstup na zabudnutý hrad, kúpanie v termálnych prameňoch či cykloturistika s nezabudnuteľnými výhľadmi. Skvelé dobrodružstvá môžete zažiť aj v na prvý pohľad nenápadných obciach. Vybrali sme šesť z nich, ktoré ponúkajú široké spektrum možností, ako si v lete aktívne oddýchnuť a načerpať sily pri spoznávaní západného Slovenska.

Aj tieto jedinečné miesta majú pokrytie 5G sieťou, a tak sa na dobrodružných výletoch nestratíte

Do Tomášikova za levanduľovým kráľovstvom aj vodným mlynom

Obec Tomášikovo, ktorá leží na Žitnom ostrove medzi Galantou a Dunajskou Stredou, je ako stvorená na príjemnú prechádzku. V strede obce nájdete kaštieľ Esterháziovcov s priľahlým parkom, ktorý neunikne vašej pozornosti. Na dolnom konci môžete navštíviť levanduľovú plantáž a vychutnať si jej voňavé fialové kvety či ručne vyrobené výrobky, ktoré si tam aj zakúpite.

Ak sa vyberiete asi 2 km západne od obce, nájdete tam aj vodný kolový mlyn. Patrí k jedným z mála pôvodných zachovaných vodných mlynov na Slovensku so spodným náhonom. Okolie mlyna poskytuje rôzne pekné zákutia vhodné na potulky v prostredí lužného lesa. V jeho blízkosti je možné aj zakotviť, ak by ste chceli splavovať rieku, prípadne sa len utáboriť a okúpať sa.

Zo Senice až do Považian za krásami Záhoria na bicykli

Ak sú pre vás cyklovýlety obľúbenou aktivitou, nasadnite na bicykel v Senici a vyberte sa na Kopaničiarsku cyklomagistrálu. Táto nenáročná diaľková trasa spája Záhorie a Považie cez myjavský región. Prejdete cez viaceré mestečká aj obce a spoznáte malebný kopaničiarsky kraj s nezabudnuteľnými výhľadmi na okolitú krajinu. 

Po prechode Višňovskou dolinou sa dostanete do centra obce Čachtice. Priamo z námestia je možné odbočiť na hrad, ktorý nedávno prešiel rekonštrukciou, a tak si môžete urobiť príjemnú prestávku s dávkou histórie od samotnej Bátoričky. 

Kopaničiarska cyklomagistrála pokračuje hneď za obcou Čachtice, pričom vychádza na poľnú cestu. Po nej už trasa pokračuje k obci Považany, kde sa končí na križovatke s Vážskou cyklomagistrálou.

Osvieženie vo vodnom raji v Poľnom Kesove

Ak sa potrebujete počas výletov schladiť vo vode, vyberte sa do obce Poľný Kesov, ktorá sa nachádza juhozápadne od Nitry. Objavíte tam celoročne otvorený Thermalpark Nitrava, kde si môžete užiť bazény s mineralizovanou termálnou vodou, príjemným letným areálom aj s atrakciami pre deti, nechýba wellness pre dospelých a ubytovanie v tesnej blízkosti lesa s rybníkom. 

Ponorte sa do termálnej vody a objavte jej blahodarné účinky, k dispozícii je napríklad relaxačný bazén, oddychový bazén so slanou vodou a detský bazén. Na mieste nechýba ani možnosť občerstvenia v reštaurácii a ubytovania v hoteli, vďaka čomu môže byť výlet do Poľného Kesova výborným celodenným či víkendovým programom.

V Poľnom Kesove však nie je jedinou pýchou len vodný svet. Na druhej strane obce nájdete jazdecký klub s príjemnou atmosférou. Ak vás to láka, na koňoch si môžete aj zajazdiť.

Za súčasným umením do renesančného kaštieľa v Moravanoch nad Váhom

Máloktorá obec na Slovensku sa môže pochváliť tým, že ju zvečnil svetoznámy maliar, no Moravany nad Váhom túto výsadu majú. Panorámu obce totiž nájdete na pozadí slávneho obrazu secesného umelca Alfonsa Muchu. 

Olejomaľbu si môžete pozrieť v jedálni hotela Thermia Palace v Piešťanoch a po návšteve kúpeľného mesta si odskočte aj do Moravian. Obec sa nachádza na ľavom brehu Váhu na západnom úpätí pohoria Považský Inovec.

Dominantou je renesančný kaštieľ z konca 16. storočia s priľahlým anglickým parkom vhodným na piknik či prechádzky. V lete jeho komnaty zdobí kolektívna výstava súčasného výtvarného umenia, ktorou sa môžete pokochať každý víkend. Tá tohtoročná má názov Slovenské Benátky. Umenie mystifikácie.

Osviežujúce letné potulky pri Horných Orešanoch

Neďaleko Trnavy sa v srdci Malých Karpát ukrýva lesnícky náučný chodník Majdán. Začína sa v obci Horné Orešany pri autobusovej zastávke Majdánske. Ide o nenáročný terén pre turistov všetkých vekových kategórií s dĺžkou takmer 6 km, ktorý prejdete asi za tri hodiny.

Výchovná poradkyňa: Čím viac na dieťa pôsobí mobil, keď sa mu vyvíja mozog, tým negatívnejšie ovplyvní jeho formovanie

Pozdĺž trasy sa vďaka informačným panelom dozviete viac o prírodných zaujímavostiach a postupne objavíte priepasť, chránené vtáčie územie, súbor rybníkov aj vodnú nádrž. V blízkosti rybníka pohľadajte solitér smreka obyčajného, ktorý dal vysadiť v roku 1848 gróf Móric Pálfi a dosahuje výšku 32 metrov. 

Trasu náučného chodníka môžete absolvovať počas leta, ale aj v zimných mesiacoch na bežkách.

Pri Soblahove nájdete rozhľadňu ako z rozprávky

Drevená rozhľadňa krášli lúky pri obci Soblahov v trenčianskom regióne. Zároveň stojí na križovatke cykloturistických trás a historickom mieste, kadiaľ kedysi viedla lesná železnička Trenčín – Selec. 

Dostanete sa k nej za desať minút priamo z obce alebo si môžete vybrať dlhšiu cestu z Trenčína – v tom prípade prejdete cez lesopark Brezina okolo vojenského objektu až na soblahovské lúky.

Dvojpodlažná drevená rozhľadňa je vysoká 9,5 metra a z jej najvyššieho poschodia sa vám naskytne pôvabná scenéria, ktorej dominujú roztrúsené okolité mestá a pohoria ako Biele Karpaty, Považský Inovec a Strážovské vrchy. Spodnú časť rozhľadne tvorí prístrešok s posedením, kde si môžete oddýchnuť a občerstviť sa.


Lepšie mať kilometre v nohách ako desiatky metrov nascrollovaných na sociálnych sieťach. Deti na svojich smartfónoch nascrollujú priemerne až 400 m denne, to je naozaj priveľa. Vezmite ich preto na výlet alebo motivujte, aby sa hýbali a toto leto zbierali miesto lajkov skutočné zážitky.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Zoberte telefón na cesty a spoznáte, aký je spoľahlivý. Vybrali sme 5 smartfónov, ktoré vás nesklamú ani v horách, ani pri mori, ani pri žiadnom dobrodružstve

Čítaj viac

Ondrej Kubovič z ESET-u: Čo raz napíšete či pošlete online, je navždy. Nepomôže ani posielanie fotiek na jedno pozretie

Čítaj viac

Zdravá miera technológií je nápomocná aj v rodičovstve. Vybrali sme 5 nástrojov, ktoré vám uľahčia výchovu

Čítaj viac