Aj na prvý pohľad neznáme obce našej krajiny ponúkajú veľa možností na nekonečné dobrodružstvá. Môžete si pri nich užiť i dostatok pohybu – od adrenalínovej cyklistiky cez jazdu na koni či plávanie v priezračnej vode až po pokojné prechádzky v čistej prírode.
Nenápadný poklad pri Mojtíne
Mojtín je dedinka skrytá za dolinou v okolí Slatinského potoka v Strážovských vrchoch. Dostanete sa k nej cez skalné útesy nazývané Kamenné vráta. V centre Mojtína sa zastavte pri pamätníku večného vojaka, ktorý si v habsburskej armáde odslúžil neuveriteľných 81 rokov.
Z obce sa po vyznačenom chodníku dostanete po cca 2 km k Mojtínskej jaskyni. V minulosti slúžila ako úkryt pre partizánov a aj ako jaskynný kostol pre stovky ľudí. Dnes priestoru dominuje socha sv. Jozefa.
Ak budete mať šťastie, natrafíte aj na jej zvieracích obyvateľov – štyri druhy netopierov a salamandru škvrnitú. Z jaskyne môžete pokračovať v túre po malom alebo veľkom okruhu turisticko-pútnického chodníka.
Po návrate do Mojtína si oddýchnite pri Jazierku lásky, potom naskočte na bicykel a cyklotrasa vás zavedie až do Čelkovej Lehoty. Počas 15 km budete mať dostatok možností na spoznávanie ďalších malebných obcí Strážovských vrchov.
Pružina je raj pre turistov, skalolezcov aj jaskyniarov
Pri návšteve Považia sa určite vyberte aj do Pružiny, ktorej najväčším bohatstvom je kvalitná čistá voda. Príďte ju ochutnať a nazrite aj do nádherných tiesňav a tajomstiev, ktoré ukrýva viac než 150 krasových jaskýň. Okolie obce môžete využívať po celý rok na prechádzky, pešiu turistiku, terénny beh aj cykloturistiku.
V pohorí Strážov nájdete zaujímavé tiesňavy, ktoré vás úzkymi koridormi povedú po stopách niekdajších vodných trás. Všimnite si aj chránené druhy rastlín, jaskyňu Kortmanka, Dúpna a množstvo prírodných útvarov. Ak sa chcete o nich dozvedieť viac, nechajte sa nimi viesť Jaskyniarskym klubom Strážovské vrchy Slovenskej speleologickej spoločnosti, ktorý spravuje viaceré jaskyne v okolí.
K najkrajším zážitkom patrí prechod okolo vyhľadávaných Strážovských vodopádov, kde sa môžete osviežiť pri výstupe na Strážov.
Oddych pri vode medzi Púchovom a Považskou Bystricou
V údolí Javorníkov leží obec, kam sa chodí kúpať asi každý turista. Reč je o Nimnici obklopenej lesmi a prekrásnou prírodou. Vyberte sa do lesov Javorníkov, kam vedie viacero značkovaných chodníkov. Jedným z najkrajších je túra na holý a skalnatý vrch Holíš s prekrásnym výhľadom do okolia.
Po turistike sa môžete schladiť vo vodnej nádrži Nosice, ktorej domáci hovoria Priehrada mládeže. Veľkolepé vodné dielo je najstaršou priehradou na rieke Váh a môžete ju spoznať aj zo sedla bicykla. Okolím vedie cyklotrasa, ktorá je v istom úseku členitá a ku koncu pomerne rovinatá.
Spoznajte históriu Oravy z plte
Históriu Oravy spoznáte aj vďaka fascinujúcej plavbe po rieke Orava na drevenej plti. Vyhliadková plavba je nenáročná, bezpečná a vedie z Hornej Lehoty do Oravského Podzámku.
Naskytnú sa vám jedinečné pohľady na Oravský hrad a vrátite sa na chvíľu do minulosti. Súčasťou plavby je aj odborný výklad o pltníctve na Orave.
Ak sa na plavbu vyberiete počas augusta, plťky premávajú denne od 9:00 do 17:00, od septembra do októbra je potrebné sa vopred nahlásiť.
Vychutnajte si pohľady na oravskú prírodu
Kedy ste sa naposledy hojdali v lese? Doprajte si návrat do detských čias a turistické dobrodružstvo v obci Brezovica v okrese Tvrdošín. Miestni dobrovoľníci tu postavili lesnú hojdačku, z ktorej si užijete nádherný pohľad na panorámu Babej hory či Oravskej priehrady. Pri túre využite i samoobslužný bufet.
Na okraji obce nájdete farmu Oravský háj, kde si môžete pozrieť hospodárske zvieratká. Ak máte radi kone, naštívte miestnu jazdeckú školu a spoznajte oravskú prírodu z konského sedla.
Z Brezovice si ľahko urobíte aj výlet na rozhľadňu Skorušina. Ide o dlhšiu, ale pomerne nenáročnú túru, ktorú zvládnu aj rodiny s deťmi. Na jej konci vás čaká rozhľadňa s impozantnou 13 m vysokou oceľovou konštrukciou, z ktorej budete mať najväčšie klenoty oravskej prírody ako na dlani.
Túlajte sa medzi prírodnými klenotmi Liptova
Ak hľadáte dokonalé ticho a miesto, kde ešte veľa turistov nevkročilo, vyberte sa do Ludrovej. V obci môžete navštívte miestne múzeum a nahliadnite do tajomstiev ručnej výroby papiera. Vedľa neho sa nachádza minerálny prameň Medokýš, kde sa môžete osviežiť.
Dominantou je gotický kostolík z konca 13. storočia, ktorý stojí v poli asi kilometer od Ružomberka mimo samotnej obce. Pri návšteve vás očarí vzácny interiér so stredovekou nástennou maľbou.
Po návrate do obce sa vydajte po červenej značke popri Pamätníku SNP a cez Ludrovskú dolinu sa dostanete až do tiesňavy Hučiaky. Stúpanie je len mierne a budete mať pocit, akoby ste chodili po samotnom dne doliny obkolesenom vysokými a hustými ihličnanmi. Po ceste natrafíte na ponory, jaskyne a pozoruhodné skalné útvary.
Ak máte chuť na vysokohorskú túru, pokračujte až na vrch Salatín. Po zhruba 4 h mierneho stúpania dosiahnete vrchol oddelený dolinou od hlavného hrebeňa Nízkych Tatier. Nazad sa vrátite po inej trase vedenej zelenou značkou, ale túru ukončíte na rovnakom mieste, ako ste začali.
Kysucká sixtínska kaplnka v Zborove nad Bystricou
Málo známy unikát sa nachádza v Kostole Nepoškvrneného počatia Panny Márie v Zborove nad Bystricou. Nejde o nástennú maľbu, ale tvorí ju 40 vitrážových okien od akademického maliara Vincenta Hložníka, ktorý sa pri tvorbe inšpiroval práve Sixtínskou kaplnkou. Po umeleckom zážitku môžete pokračovať v aktívnom spoznávaní okolia.
Cez obec popri rieke prechádza cyklotrasa – Bystrická magistrála, ktorá sa začína v Krásne nad Kysucou a končí sa v Novej Bystrici. Okrem cyklistiky si môžete naplánovať aj pešiu turistickú trasu, ktorá vedie po hrebeni a je značená červenou značkou.
Treťou možnosťou je prechádzka novým chodníkom na Hladký vrch. Nájdete tam rozhľadňu, ktorá slúži ako pozorovacia protipožiarna vyhliadka a je celoročne dostupná pre verejnosť. Z vrchu budete mať krásny výhľad na kopce Malej Fatry.
Lepšie mať kilometre v nohách ako desiatky metrov nascrollovaných na sociálnych sieťach. Deti na svojich smartfónoch nascrollujú priemerne až 400 m denne, to je naozaj priveľa. Vezmite ich preto na výlet alebo motivujte, aby sa hýbali a toto leto zbierali miesto lajkov skutočné zážitky.