Miesta, kde sa môžete nadýchnuť: 6 zastávok na ceste po strednom Slovensku

Preskúmajte v druhej časti nášho cestovateľského seriálu možnosti príjemného oddychu v netradičných slovenských zákutiach.

Stredné Slovensko ponúka mnohé čarovné miesta, ktoré možno ešte nepoznáte, no oplatí sa ich navštíviť – lebo práve neokukané lokality prinášajú naozaj jedinečné zážitky. Zbaľte preto „lepeňáky“ a vyberte sa s nami do malých dediniek, kde sa môžete zhlboka nadýchnuť a dobre si oddýchnuť.

Keď sa vyberiete na nové miesta, s O2 nezablúdite, lebo pokrytie 5G sieťou je už aj na týchto miestach

Doprajte si vychádzku v prírode na mieste, ktoré nie je preplnené turistami a má aj zaujímavý príbeh. Navyše všetky nasledujúce tipy sú vhodné aj pre deti, takže ich môže absolvovať úplne každý bez ohľadu na vek. 

Poďte si s nami oddýchnuť návštevou týchto šiestich lokalít na strednom Slovensku:  

Relax v termálnej vode v Kalamenoch

Celoročné bezplatné kúpanie vo vode s teplotou 33 stupňov Celzia? To nie je sen, ale realita, ktorú ponúka termálne jazierko situované za obcou Kalameny v okrese Ružomberok. Dostupné je peši, autom aj bicyklom a je dobre viditeľné priamo z cesty. Jazierko je okolo pol metra hlboké a na dne pokryté drobnými kamienkami. Liečivá voda s jemne sírnym zápachom vyviera z hĺbky 500 metrov a je slabo mineralizovaná. Jazierko vzniklo po zásahu človeka a voda priaznivo pôsobí najmä na pohybové ústrojenstvo.

Od jazierka sa z obce Kalameny dostanete po žltej turistickej značke k zrúcanine Liptovského hradu, ktorý bol najvyššie položeným provinčným kráľovským hradom na Slovensku. V súčasnosti sú z neho už len ruiny, ale ponúkajú úchvatný výhľad na okolie. 

Technická pamiatka pri obci Podbiel

Viete, čo spája filmy Tisícročná včela a Nejasná správa o konci sveta? Sú dielom Juraja Jakubiska a natočil ich (okrem iného) na Orave. Medzi filmové lokality si režisér vybral aj technickú pamiatku zvanú Františkova huta. Nachádza sa na okraji obce Podbiel a dostanete sa k nej po hlavnej ceste, ktorá spája Dolný Kubín a Tvrdošín. 

Ide o ruinu továrenskej haly železiarne z polovice 19. storočia. Z rozsiahleho komplexu sa podarilo zachovať vysokú pec, základy hámra, pozostatky vodného náhonu, dúchadlovej komory a obvodové múry haly z pálenej tehly. 

Obec Podbiel stojí za návštevu aj pre najväčší zachovaný komplex pôvodnej ľudovej architektúry v strednej Európe. Tradičné drevenice z konca 19. storočia sú vsadené do prekrásnej horskej prírody a v niektorých sa môžete aj ubytovať.

V Starej Bystrici merajú pravý slnečný čas

Pražský orloj už pravdepodobne poznáte, ale videli ste aj ten slovenský? Nájdete ho na námestí priamo v centre obce Stará Bystrica v okrese Čadca. Kompozícia stavby predstavuje sediacu Sedembolestnú Pannu Máriu.

Orloj odbíja každú celú hodinu od 8.00 do 22.00 h, keď si môžete vychutnať promenádu siedmich svätcov. Srdcom stavby je ciferník s astronomickými údajmi, tzv. astroláb. Dá sa z neho vyčítať slnečný čas, poloha slnka a mesiaca, fázy mesiaca či dátum. 

Práve náš astroláb je považovaný za jeden z najpresnejších na svete, dokonca jediný, ktorý ukazuje pravý slnečný čas. Orloj si môžete pozrieť aj večer, keď je pekne rozsvietený. Ak by ste chceli namiesto auta použiť bicykel, cez obec vedie aj cyklotrasa Bystrická cyklomagistrála z Krásna nad Kysucou až do Novej Bystrice.

V Zuberci zistíte, ako sa voľakedy žilo na oravskom vidieku 

V prekrásnom prírodnom prostredí v podhorí Západných Tatier – Roháčov sa nachádza Múzeum oravskej dediny. Návšteva tohto rozľahlého skanzenu pod holým nebom poteší deti i dospelých, milovníkov histórie i prírody. Múzeum je vzdialené len 4 km od obce Zuberec oproti Brestovskej jaskyni. Nájdete v ňom viac ako 50 stavieb ľudovej architektúry. Je rozdelené na niekoľko celkov, ktoré pripomínajú jednotlivé lokality Oravy.

Väčšina vystavovaných obydlí bola odkúpená od pôvodných obyvateľov, premiestnená a nanovo postavená v priestoroch múzea. Okrem tradičných dreveníc nechýbajú technické stavby, napríklad mlyn na vodný pohon, plátennícky mangeľ na hladenie modrotlače, olejáreň, hrnčiarska pec a iné. Zaujímavé informácie o lokalite sa dozviete aj pomocou aplikácie audio sprievodcu.

S technikou 4-7-8 predýchate každú nepohodu, kdekoľvek budete – aj v práci, aj na prechádzke v lese

Vo Veľkej Fatre nájdete jeden zo siedmich divov Turca

V prípade, že hľadáte príjemnú lokalitu na rodinný výlet, určite navštívte Teplické serpentíny. Ide o niekoľko menších horských jazierok situovaných nad obcou Turčianska Štiavnička na úpätí Veľkej Fatry neďaleko mesta Martin. Prechádzka v tejto lokalite je skutočným balzamom na dušu.

Tento dômyselný historický systém prívodu vody do obce dala vybudovať rodina Révayovcov koncom 19. storočia. Voda tečie cez hustý les umelo vybudovanými korytami, drevenými žľabmi a skalami. Na niektorých miestach sa neustálym prietokom vytvorili pôsobivé travertínové útvary, napr. kaskády, terasy a malé vodopády. K serpentínam sa dostanete od altánku s minerálnym prameňom na južnom konci Turčianskej Štiavničky. Chodník je síce neoznačený, ale dobre viditeľný a nenáročný.

Čo skrýva zrúcanina tajomného kostola na Orave?

Nad údolím rieky Orava na kopci nad obcou Sedliacka Dubová sa týči zrúcanina starého kamenného Kostola sv. Kozmu a Damiána. Prvý kostol na tomto mieste sa spomína koncom 14. storočia a bol drevený. Výstavba terajšieho kostola prešla mnohými fázami od gotickej cez renesančnú až po barokovú. Jeho pôsobenie sa končí v roku 1880, keď obyvatelia dobudovali nový kostol priamo v obci. Ten pôvodný začal postupne pustnúť.

Do roku 1998 bol opustený a pre porast prakticky neprístupný. V súčasnosti sa o jeho obnovenie a zachovanie snaží projekt Dubova Colonorum a dobrovoľníkov nájdete v lete priamo pri práci. 

Vďaka nim dnes môžete vidieť dobre zachované zrúcaniny veže i celej lode kostola, zvyšky dvoch kaplniek, kostnice a okolo celého areálu obvodové múry s dvoma vstupnými bránami. Zrúcanina kostola sa nachádza cca 5-10 min. pešo nad obcou Sedliacka Dubová a je viditeľná z hlavnej cesty.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Miesta, kde sa môžete nadýchnuť: 5 tipov na výlet po západnom Slovensku

V prvej časti trojdielneho cestovateľského seriálu predstavujeme malebné pamiatky a prírodné úkazy, ktoré sa skrývajú na západe krajiny.

Na Slovensku máme veľa netradičných zákutí, ktoré možno ešte nepoznáte, no oplatí sa ich navštíviť. Ak preferujete dobrodružstvo pri objavovaní nových miest, vybrali sme niekoľko malých dediniek, kde si môžete v lete oddýchnuť a zhlboka sa nadýchnuť.

Kamkoľvek sa zatúlate, s O2 nezablúdite. Spoľahlivé pokrytie 5G sieťou je už aj na týchto miestach

Pozývame vás na výlet naprieč slovenskými regiónmi, začíname tipmi na výlety na západnom Slovensku:

Osvieženie v jazere Horná Streda

Pre milovníkov prírodného kúpania odporúčame navštíviť jazero Horná Streda. Nachádza sa neďaleko Piešťan na važskom kanáli pri obci s rovnakým názvom.

Jazero vzniklo pri ťažbe štrku, dnes má aj piesočnú pláž s pozvoľným prístupom do vody. Areál je upravený a zladený s okolitou prírodou, kúpanie je však len na vlastné riziko. Na jazere si však môžete vyskúšať aj člnkovanie.

Horná Streda je ideálnou voľbou pre všetky vekové kategórie, okrem čistej a priezračnej vody určite oceníte aj detské ihriská, športoviská a sezónne fungujúce stánky s občerstvením.

Do Hornej Stredy sa pohodlne dopravíte autom, v lete ho môžete vymeniť aj za bicykel, lebo k jazeru sa dostanete po cyklotrase z oboch strán, a to z Piešťan i z Nového Mesta nad Váhom.

Prechádzka Bernolákovom na hrad Čeklís

Ak máte chuť pokračovať nenáročnou turistikou, vyberte sa na hrad Čeklís. Nachádza sa na západnom okraji obce Bernolákovo v seneckom okrese. Dostať sa do areálu tejto verejne prístupnej zrúcaniny zvládne naozaj každý.

Stačí, ak zaparkujete auto pri Kostole sv. Štefana a vyberiete sa poľnou cestou smerom do kopca. Za približne 10 minút ste na mieste. Z hradného vrchu si vychutnáte výhľad na celú Podunajskú nížinu v okolí Bratislavy.

Hrad Čeklís bol postavený pravdepodobne v 13. storočí. Vtedy mal strategickú strážnu funkciu a tvoril vstupnú bránu do údolia Váhu. O dvesto rokov neskôr zanikol. Dodnes sa z neho zachovalo len niekoľko nepatrných zvyškov. Zaujímavosťou Čeklísa je tajná podzemná chodba budovaná na výšku jazdca, ktorá v minulosti viedla až na hrad Biely Kameň.

Oddych pri mlyne v Jahodnej

Do Jahodnej v okrese Dunajská Streda sa môžete dopraviť po rieke. Obec leží na brehu Malého Dunaja, ktorý je tu pomerne dravý a čiastočne zatarasený malebnými ostrovčekmi s bujnou vegetáciou. Z vody je najkrajší výhľad na dominantu obce – kolový vodný mlyn.

Nielen na brehu Malého Dunaja sa môžete zhlboka nadýchnuť. S technikou 4-7-8 predýchate každú nepohodu

Pri pohľade na túto stavbu zistíte, že ide o jednopodlažný murovaný objekt. Mlyn bol renovovaný v roku 1999 a vyhlásený za technickú pamiatku ľudového mlynárstva, dnes je majetkom Západoslovenskej energetiky.

Pamiatka síce nie je prístupná verejnosti, no môžete si pozrieť jej okolie, ktoré je pokojné, a preto ho oceníte, najmä ak si chcete dopriať oddych v prírode.

Do banského podzemia v obci Sebedražie

V prípade, ak chcete uniknúť ostrému slnku a na chvíľu sa osviežiť chladom, odporúčame navštíviť Hornonitriansky banský skanzen. Leží priamo v areáli fungujúcej bane Cigeľ v obci Sebedražie južne od Prievidze. 

Prehliadka skanzenu sa začína jazdou banským vláčikom do hnedouhoľnej bane, ktorá má dĺžku vyše 2 km. Súčasťou programu je aj pešia prehliadka banských priestorov dlhá 566 m a odborný výklad. Sprievodcovia sú tí najpovolanejší – bývalí baníci, ktorí priblížia extrémne podmienky tejto ťažkej práce.

Po návrate na denné svetlo odporúčame zamieriť do netradičného športovo-rekreačného areálu pri obci Sebedražie. Kuriozitou Vodného sveta je 30 m dlhý vrak pirátskej lode. A okrem vodných športov si tu môžete zahrať aj golf.

Jaskyňa nad cestou pri Zamarovciach

Keď pôjdete okolo Trenčína, určite sa zastavte v Opatovskej jaskyni. Nájdete ju medzi obcami Zamarovce a Skalka nad Váhom. Keď sa vydáte k zrúcanine kláštora Veľká Skalka, hľadajte veľkú dieru v skale. Ide o nenáročnú a krátku trasu s minimálnym prevýšením, ktorú zvládne naozaj každý.

Pred vstupom si nasadíte prilbu s čelovkou a so sprievodcom sa pustíte do objavovania asi 60 m jaskynných chodieb, ktoré sú zakončené hlinenou zátkou. Jaskyňa síce nemá krasovú výzdobu, ale po ceste možno stretnete jej domácich obyvateľov, a to rôzne druhy jaskynných pavúkov a netopierov. Jaskyňa má svoje čaro v lete, ale aj v zime, keď sa premení na ľadové kráľovstvo s cencúľmi.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac