Mimozemšťania, klimatické zmeny aj inšpiratívne ženy vo vede: 7 tipov na zaujímavé vedecké články

Dá sa schudnúť podľa vedy? Poslali by ste odpoveď na mimozemský signál? Čo robil slovenský vedec na Antarktíde?

Vedecká rubrika denníka SME pravidelne prináša informácie zo sveta slovenskej aj zahraničnej vedy. Okrem osvety o najnovších objavoch, technológiách a vedeckých pokrokoch ponúka aj zaujímavé príbehy vedcov. Pripravili sme pre vás tipy na texty, ktoré by ste si nemali dať ujsť. Ak chcete mať neobmedzený prístup ku všetkým článkom, môžete si aplikáciu SME.sk s predplatným aktivovať ako súčasť svojho nového O2 SMART Paušálu.

Čítajte SME.sk cez O2. Súčasťou vášho O2 SMART Paušálu môže byť predplatné tejto spravodajskej aplikácie. Chcem vedieť viac

Zabudnite na katastrofické filmy, sú len slabý odvar našej možnej budúcnosti

Oceán pri Berlíne a púšť pri Dunaji. Aj tak môže vyzerať budúcnosť, ak sa planéta oteplí o 4 °C. Dôležitý komentár zástupcu šéfredaktorky denníka SME Jakuba Fila rozoberá klimatické zmeny a dystopické scenáre na základe vedeckých predpovedí a odborných štúdií.

Foto: Unsplash

Riaditeľ SETI: Ak nájdeme mimozemšťanov, budú to inteligentné stroje

Odlišnú víziu budúcnosti rozoberá riaditeľ SETI inštitútu, ktorý sa venuje pátraniu po mimozemskom živote. Seth Shostak v rozhovore prezrádza, čo by sa stalo, keby našli signál od mimozemskej civilizácie, aj prečo môže byť nebezpečné vysielať podobné signály zo Zeme.

Farmakologička: Srdce sa môže zlomiť z veľkého smútku aj futbalu

Príbehy inšpiratívnych vedcov sú skvelým spôsobom, ako informovať o komplexnejších a menej populárnych témach. V denníku SME dostávajú pravidelne priestor aj slovenskí odborníci. Odporúčame napríklad seriál Renáty Zelnej Ženy vo vede, v ktorom nájdete aj rozhovor s farmakologičkou Adrianou Adameovou.

Foto: Jozef Jakubčo/SME

Chcete schudnúť? Veda radí, aby ste si založili denník. Poradíme, ako ho viesť

Veda sa nemusí týkať iba vzdialených planét a náročných konceptov. Nové vedecké poznatky nám často môžu pomôcť zlepšiť sa aj v každodenných aktivitách alebo vyriešiť problémy, ktoré sa nás bezprostredne dotýkajú. Napríklad radami, ako si viesť stravovací denník a zlepšiť nezdravé návyky.

Čo prináša SME.sk cez O2 SMART Paušál

SME.sk je najčítanejším spravodajským médiom na Slovensku, ktoré pravidelne číta takmer dva a pol milióna ľudí.

V aplikácii SME.sk nájdete všetky aktuálne správy z domova aj zo sveta, politické komentáre, magazínový obsah o vede, kultúre či zdraví, ale aj podcasty, videá, zaujímavé rozhovory a novinky z vášho regiónu. Vďaka notifikáciám budete mať vždy prehľad o najdôležitejších správach a udalostiach. Aplikáciu SME.sk si teraz môžete ako prémiovú službu aktivovať v rámci svojho O2 SMART Paušálu.

Člen arktickej expedície: Hľadáme aj látky proti rakovine

Fyziológ rastlín Martin Bačkor hľadá rastliny, ktoré dokážu prežiť aj v tých najextrémnejších podmienkach. V roku 2018 sa preto vydal na expedíciu na arktické Špicbergy, odkiaľ pravidelne písal články o svojich zážitkoch. V prvom z nich sa dozviete, čo išiel skúmať aj prečo musel byť počas misie stále ozbrojený.

Foto: Martin Bačkor/SME

Bohyne, vesmír a farby: Príbehy, ktoré skrývajú chemické prvky

Zaujímavé príbehy neskrývajú iba ľudia, ale často aj vedecké reálie, ktoré považujeme za samozrejmosť. Periodickú tabuľku prvkov všetci poznáme od základnej školy, ale vedeli ste, že názvy prvkov sú kolekciou významných miest, slávnych vedcov aj odkazov na mytológiu? Tento článok odporúčame nielen milovníkom vedy, ale aj fanúšikom vedomostných súťaží.

Sledujte YouTube cez O2. Vybrali sme pre vás 9 videí, ktoré vás utvrdia v tom, že Slovensko je krásna krajina. Chcem si pozrieť

Samá chyba a predsa úspech: ako dokázali Einsteinovu teóriu

Ak vás fascinuje vesmír, prídete si v SME na svoje. Okrem najnovších správ z aktuálnych pozorovaní a kozmických misií si pri čítaní článkov osviežite, resp. osvojíte aj základné poznatky z oblasti astrofyziky a kozmológie. Určite nevynechajte text, ktorý vznikol k stému výročiu Einsteinovej teórie relativity.

Foto: Unsplash

Veľká Morava nebola len o sláve a Svätoplukovi, ale aj o zástupoch otrokov

Na záver sa vráťme z vesmíru domov – do našej minulosti. Základom na rozširovanie vlastného poznania je skúmanie rôznych uhľov pohľadu. V tomto prípade autor skúma pravdu o odvrátenom obraze našich dávnych predkov.

Vyberte si svoj O2 SMART Paušál a získajte extra dáta na obľúbené aplikácie. Ak sa rozhodnete pre Strieborný O2 SMART Paušál, získate nielen neobmedzené volania, SMS a MMS a 3 GB dát, ale aj 2 × 10 GB na dve aplikácie podľa vášho výberu. Vybrať si môžete napríklad spravodajskú aplikáciu SME.sk aj s predplatným a Instagram alebo Facebook. Viac o nových O2 SMART Paušáloch a ich možnostiach sa dozviete na www.o2.sk.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Máte v ruke nový smartfón? Týchto 6 vecí by ste mali spraviť ako prvých

Pripravili sme pre vás krátky návod, ktorý vám uľahčí prechod na nové zariadenie.

Vianoce sú časom, keď si mnohí z nás nájdu pod stromčekom nový smartfón. Aby bol prechod na nové zariadenie čo najplynulejší, máme pre vás 6-krokový návod, ktorý vám poradí, čo spraviť s novým smartfónom ako prvé.

Získajte neobmedzené volania, SMS a MMS, veľké balíky dát aj predplatné obľúbených appiek s novými O2 SMART Paušálmi. Vyberte si ten svoj

Urobte si zálohu

Ešte predtým, ako sa pustíte do objavovania nového smartfónu, odporúčame urobiť si zálohu aktuálneho zariadenia cez Google alebo iCloud.

Ak neprechádzate z jedného operačného systému na druhý, môžete po prihlásení do vášho účtu na novom zariadení túto zálohu obnoviť. Ušetríte si tak čas s hľadaním a inštalovaním obľúbených aplikácií, prístupom k e-mailovým kontám alebo kopírovaním telefónneho zoznamu.

Užite si prvé dojmy

V dnešnej uponáhľanej dobe je bežné, že smartfón považujeme len zanástroj na fungovanie v digitálnom svete. Skúste sa na chvíľu zastaviť a zoznámiť s novým zariadením. Dizajn mnohých modelov si naozaj zaslúži oceniť.

Kým nový mobil zapnete, nezabudnite si poriadne užiť pocit zo slávnostného odlepovanie fólie z displeja.

Dajte sa sprevádzať úvodným nastavením

Po vložení SIM karty a zapnutí smartfónu vás privíta sprievodca prvým nastavením. Nasledujte pokyny výrobcu, pomôžu vám nastaviť základné funkcie smartfónu prostredníctvom niekoľkých jednoduchých krokov.

Nezaberú veľa času a určite stoja za to. Pri mnohých zariadeniach vás výrobca prevedie aj cez zaujímavé funkcie, ktoré smartfón prináša.

Neodkladajte nastavenie bezpečnostných opatrení

Už počas úvodného sprievodcu vás smartfón vyzve na nastavenie bezpečnosti. Neodkladajte nastavenie prístupového hesla, odtlačku prstov či odomknutia tvárou na neskôr. Máloktorý používateľ sa k tomuto nastaveniu vráti a smartfón zostane nezabezpečený.

Už ste videli všetky vianočné klasiky? Vyskúšajte jeden z týchto 6 filmov

Pamätajte, že v smartfóne so sebou nosíte osobné údaje a citlivé informácie, ako je prístup do internet bankingu alebo súkromných e-mailových schránok.

Okrem bezpečnosti údajov v smartfóne je dôležitá aj bezpečnosť samotného zariadenia. Niektorí výrobcovia pribalia k smartfónu aj ochrannú fóliu alebo ochranný obal. S ich využitím by ste tiež nemali pridlho otáľať.

Ak ste ich v balení nenašli, určite si prezrite ponuku príslušenstva od O2, kde nájdete prostriedky na ochranu vášho nového smartfónu.

Obnovte zálohu pre synchronizáciu s vaším účtom

Ak ste si nezabudli spraviť zálohu, bude pre vás tento krok bezproblémový. Ak ste sa horlivo pustili do používania nového smartfónu, zvážte, či sa vám neoplatí presunúť SIM kartu do starého zariadenia a zálohu si predsa len urobiť.

V mnohých smartfónoch nájdete už predinštalovanú aplikáciu na presun kontaktov, fotiek a stiahnutých appiek. Ak ju však výrobca do výbavy „nepribalil“, v obchode Google Play alebo App Store nájdete viacero možností, ktoré vám s tým pomôžu.

Využite obľúbené aplikácie naplno

S novým smartfónom prichádza aj možnosť nainštalovať si len aplikácie, ktoré skutočne využívate. Aplikácie pre sociálne siete, komunikáciu alebo obľúbené hry nájdete už zrejme v každom smartfóne.

Ak využívate nový SMART Paušál od O2, nezabudnite si stiahnuť appky, na ktoré máte predplatné v cene a10 GB extra dát. Cez sviatky tak budete mať dosť času pozerať filmy na HBO GO, objavovať novú hudbu cez TIDAL alebo čítať zaujímavé spravodajstvo a publicistiku v Denníku SME a Denníku N.

Nezabudnite svoj nový smartfón ochrániť puzdrom alebo ochranným sklom, ktoré môžete mať k O2 SMART Paušálu v rámci mesačnej platby na začiatok od 0 €.


Máte v ruke nový smartfón? Týchto 6 vecí by ste mali spraviť ako prvých

Čítaj viac

5 smartfónov, ku ktorým dostanete v O2 aj druhý mobil

Čítaj viac

Nové tváre O2 Luddo a Moya spoznávajú svet ľudí

Čítaj viac