Kvíz: Ako dobre poznáte slovenské hrady a zámky

Sú vaše vedomosti legendárne? Slovenské hrady a zámky ukrývajú za svojimi múrmi množstvo príbehov. Viete, ktoré kde vznikli?

Z každého kúta Slovenska je to na najbližší hrad, zámok alebo zrúcaninu čo by ste kameňom dohodili. Týčia sa na kopcoch, bralách, nad riekami, ale často sú aj priamou súčasťou miest. Mnohé slúžili ako pevnosti, iné ako miesta oddychu, ďalšie ako ukážka sily a bohatstva. Väčšinu z nich poznáme podľa názvu alebo polohy, no spoznáte ich aj podľa príbehov, ktoré skrývajú?

Podeľte sa o zážitky zo spoznávania našich hradov a zámkov vďaka rýchlej 4G sieti od O2. Viac informácií

Vyskúšajte sa v našom kvíze a zistite, aké vedomosti máte o slovenských hradoch a zámkoch.

  • 1. Príbeh nekonečnej lásky a driny. Veliteľka tureckého vojska Fatima padla na jednom z našich hradov do zajatia. Jej milý Omar sa podujal vykopať studňu do tvrdej skaly výmenou za jej slobodu. Kde sa tento príbeh so šťastným koncom odohral?
  •   na Nitrianskom hrade
  •   na Trenčianskom hrade
  •   na Oravskom hrade
  • 2. Nezištnú lásku strieda jej egocentrickejšia forma pretavená do legiend o Alžbete Báthoryovej. Táto kontroverzná uhorská veľmožka sa vraj mala tak rada, že zabíjala mladé dievčatá, aby sama ostala mladá a krásna. Ktorý hrad stráži jej tajomstvá?
  •   Čachtický hrad
  •   Hrad Strečno
  •   Hrad Beckov
  • 3. Túlavé črievice svojej milej sa rozhodol radikálne riešiť hradný pán Albert Laský. Jeho pani Beata sa vydala do Snežných hôr a vrátila sa až po troch dňoch. Trestom za jej potulky malo byť domáce väzenie na šesť rokov v jednej z hradných veží. Z veže ktorého hradu sa mala Beata pozerať na svoje milované hory?
  •   z veže Fiľakovského hradu
  •   z veže Kežmarského hradu
  •   z veže hradu Strečno
  • 4. Legendy nemusia byť len tragédiami. Jedna povesť hovorí, že vojvoda z čias kráľa Žigmunda Štibor si natoľko obľúbil svojho šaša, že sa rozhodol postaviť a darovať mu hrad. Ako sa tento hrad volá?
  •   Betliar
  •   Beckov
  •   Gýmeš
  • 5. K ponurým a chladným hradným chodbám neodmysliteľne patria vznášajúce sa postavy duchov. Alžbeta Czoborová svojmu manželovi podľa legendy sľúbila, že bude v jeho neprítomnosti hrad strážiť. A robí to aj po svojej smrti. Viete, o ktorý hrad ide?
  •   Spišský hrad
  •   Levický hrad
  •   Oravský hrad
  • 6. Príbeh ďalšieho hradu, stojaceho na vysokom vápencovom brale, sa spája s osudom Žofie Bosniakovej. Jej pozostatky boli nájdené v hradnej krypte 45 rokov po jej smrti bez toho, aby telo prejavovalo známky rozkladu, hoci nebolo zabalzamované ani mumifikované. O ktorom hrade hovoríme?
  •   o hrade Beckov
  •   o hrade Strečno
  •   o Trenčianskom hrade
  • 7. Táto otázka neskrýva ani tak legendu, ako skôr malý chyták. O Bratislavskom hrade sa hovorí, že vyzerá ako obrátený stôl. Viete, koľko veží má v skutočnosti?
  •   4
  •   3
  •   1
  • 8. Hrad na brale vysokom 711 m je známy najmä tým, že v jeho väznici skončilo viacero známych osobností našich dejín. Tou najznámejšou bol dobrodruh, cestovateľ a spisovateľ Móric Beňovský. O ktorý hrad ide?
  •   Spišský hrad
  •   Ľubovniansky hrad
  •   Oravský hrad
  • 9. Mnohí možno netušíte, no na Slovensku má mumifikácia silnú tradíciu. Napríklad múmia Žofie Andrássyovej-Serédyovej, ktorá bola zvečnená aj ako predloha literárnej postavy Levočskej bielej panej, sa spája s jedným z našich hradov. Viete, s ktorým?
  •   s hradom Beckov
  •   s Oravským hradom
  •   s hradom Krásna Hôrka
  • 10. V jednom z našich najznámejších zámkov sa ukrýva zrkadlo s údajne zázračnou schopnosťou. Stačí sa doň na seba usmiať a na druhý deň sa zobudíte krajší. V ktorom zámku zrkadlo nájdete?
  •   v Betliari
  •   v kaštieli v Opatovej
  •   v Bojnickom zámku

Bavil vás tento kvíz? Máme pre vás ďalšie:

Jedinečné slovenské hrady a zámky sa oplatí objavovať a o svoje zážitky podeliť s blízkymi. Vďaka 4G sieti od O2, dostupnej pre viac ako 97 % obyvateľov Slovenska, to môžete spraviť rýchlo a prakticky kdekoľvek. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/internet/4g.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

14 šikovných rád, vďaka ktorým si cestovanie užijete ešte viac

Aby ste prešli svet, nepotrebujete veľa peňazí ani veľkú batožinu. O svoje tipy sa s čitateľmi Sódy podelila skúsená cestovateľka a blogerka Janka Schweighoferová z blogu Travelhacker.

Dnešná doba je svetom otvorených možností, a to praje aj cestovateľom. V súčasnosti si dokážete kúpiť spiatočnú letenku aj za 10 € a cieľovú destináciu pohodlne precestovať krížom-krážom.

Svoje tipy, ako cestovať šikovne a lacno, nám prezradila Janka Schweighoferová z blogu Travelhacker.

Chystáte sa cez jarné prázdniny do sveta? Aktivujte si inteligentné poistenie od O2, ktoré vám šetrí čas. Viac informácií

Pred cestou

Čomu sa vyhnúť?

Veľkej batožine

Okrem toho, že ju musíte nosiť, je to aj finančne nákladné, pretože najmä pri prestupných letoch sa každá batožina platí samostatne.

Bezhlavému nákupu leteniek

Vyvarujte sa nákupu leteniek bez predošlého prieskumu lokality. Je dobré najskôr si pozrieť možnosti ubytovania na konkrétny termín, zvážiť svoje finančné možnosti a až potom kupovať letenky.

Foto: Federico Giampieri/Unsplash

Turistickým lokalitám počas ich hlavnej sezóny

Letenky sú síce často veľmi lacné, ale ceny v destinácii neskutočne rastú a v konečnom dôsledku za dovolenku v Európe počas letnej sezóny zaplatíte omnoho viac ako za exotiku v zime. Ibiza, Malorka a Santorini, ale aj Škandinávia v lete predstavujú turistické pasce. Naopak napríklad také Rumunsko, Albánsko, Čierna Hora, a Balkán celkovo, sú lacnejšie a zaujímavé.

Ako na to?

Výber cieľovej destinácie

Ak chcete navštíviť konkrétnu krajinu, sledujte ceny leteniek priebežne dlhší čas. Pokiaľ vám na tom, kde strávite najbližšiu dovolenku až tak nezáleží, riaďte sa aktuálnymi zľavami.

Kúpa letenky

Pred kúpou letenky je ideálne vopred si spraviť prieskum cieľovej destinácie, najlepšie s prehľadom cien na danom mieste. Ak je počas sezóny príliš drahá a preplnená turistami, zvážte iné možnosti. Ak vám to neprekáža, smelo do kúpy.

Foto: Ross Parmly/Unsplash

Ak letenky kupujete sami prvýkrát, privolajte si skúsenejšiu osobu, ktorá vám pomôže. Vyhnete sa tak chybám, napríklad zbytočnému priplácaniu si za niečo, čo vôbec nepotrebujete (drahá batožina, prenájom auta priamo cez leteckú spoločnosť či transfer z letiska).

Ubytovanie

Pred samotným výberom ubytovania si okrem úrovne odpovedzte na to, či chcete bývať v centre mesta, alebo radšej v tichšej lokalite. To, kde bývate, totiž ovplyvňuje celý váš pobyt, pretože na danom mieste spíte. Výber stránky na rezerváciu ubytovania záleží od cieľovej destinácie. Často platí, že čím je destinácia drahšia, tým viac sa oplatí bookovať ubytovanie cez Airbnb, čím lacnejšia, tým viac Booking.

Foto: Jeffrey Czum/Pexels, Daria Shevtsova/Pexels

Na Airbnb nájdete autentickejšie ubytovanie, vyhnete sa hotelovým izbám, máte kontakt s miestnymi a ľahšie sa dostanete ku spoznávaniu kultúry, Booking ocenia najmä milovníci hotelového komfortu. V lete či počas sezóny je lepšie rezervovať si ubytovanie vopred, pretože v čase príchodu už môžu byť všetky možnosti obsadené. Mimo sezónu alebo v menej turistických krajinách naopak zoženiete bývanie bez problémov aj na mieste.

Itinerár

Alebo zoznam toho, čo si beriem so sebou, opäť závisí od cieľovej destinácie. Všeobecne platí, že tie európske sú podobné našej krajine, takže balenie je oveľa jednoduchšie. Do Ázie toho budete potrebovať možno viac, prípadne odlišné veci. Popýtajte sa známych, ktorí danú krajinu už navštívili, na rady, čo v danej krajine potrebovali aj čo im naopak chýbalo, a napíšte si zoznam toho, čo si zbaliť, ktorý si budete postupne škrtať.

Výber batožiny a jej rozmery

Travelhackerka Janka odporúča cestovať s ruksakom. Kufor na kolieskach je zbytočná otrava, musíte ho ťahať za sebou a môže sa zničiť, čo zníži váš komfort na cestách. Vyrábajú sa aj šikovné ruksaky, ktoré možno rôzne otvoriť, takže máte vždy prehľad, čo je vo vnútri. Ruksak navyše máte stále na chrbte, takže je menšia pravdepodobnosť, že ho niekde zabudnete.

Foto: Porapak Apichodilok/Pexels

Pred cestou je vždy dobré poriadne si svoju batožinu premerať. Najmä pri nízkonákladových letoch cestujete len s príručnou batožinou, ktorá je síce zdarma, ak ale prekročíte predpísané rozmery, zaplatíte nemalé peniaze navyše.

Prieskum

Ešte pred cestou si o cieľovej destinácii prečítajte cestovateľské blogy, kde nájdete množstvo užitočných rád a tipov na miesta, ktoré sa oplatia navštíviť. Nevynechajte Jankin blog Travelhacker, Travelistan alebo Cestuj s deťmi.

Počas cesty

Doprava

Doprava na mieste vždy záleží od destinácie. Spravte si preto prehľad infraštruktúry v krajine. Ak si beriete taxi, Janka odporúča službu Uber alebo podobné aplikácie. Vyhnite sa taxikárom, ktorí premávajú mestom, stoja na letisku alebo pri pamiatkach – nedoplatíte sa.

Foto: Andreea Journey/Unsplash

Ak ste na dovolenke viacerí, oplatí sa prenajať si auto. Ak ste v krajine, kde sa jazdí naozaj šialene, napríklad v Libanone, a netrúfate si sadnúť za volant, spoľahnite sa radšej na miestnu dopravu. V exotických krajinách sa vždy oplatí skúter, ktorý vám dá slobodu. V Nórsku zase zaplatíte za jazdu miestnou dopravou z letiska viac, ako keď si prenajmete auto. V Barcelone vás zase môže zaskočiť naozaj zlé možnosti parkovania.

Spoznajte miestnej kultúru prostredníctvom bývania u domácich

Nebojte sa bývať u domácich, či už cez Airbnb, alebo platformu Couchsurfing, ktorá umožňuje prespať u miestnych zadarmo. Môžete tiež navštíviť Couchsurfing mítingy, vďaka ktorým zaručene spoznáte zaujímavých ľudí. Alebo skúste bývať v hosteloch, kde stretnete ľudí z rôznych kultúr.

Ochutnávajte, skúšajte a (vy)užívajte

Počas dovolenky sa nebojte skúšať nové veci. Choďte na free walking tour, teda prehliadky mestami, ktoré organizujú lokálni ľudia. Nebojte sa náhodných stretnutí, spýtajte sa na cestu a rozviňte konverzáciu.

Foto: Zach Inglis/Unsplash

Choďte na miestne kurzy, nevynechajte hodinu jogy, zaplaťte si lektora surfovania, navštívte miestne fitness centrum alebo si zájdite do divadla. Ochutnajte miestne jedlo, navštívte ranné trhy a choďte si pozrieť východ, resp. západ slnka.

Riešenie problémov

Skúsená cestovateľka hovorí, že rovnaké nástrahy ako v zahraničí na človeka čakajú aj doma. Aj tu vás môže poštípať hmyz, môžete nabúrať auto, zmeškať posledný vlak alebo prísť o peňaženku. Janka z blogu Travelhacker v tomto prípade vyzdvihuje dôležitosť komunikácie. Ak nabúrate auto, obráťte sa na autopožičovňu, ak potrebujete pomoc lekára, volajte medzinárodné číslo 112, na ktorom by mali vedieť po anglicky. V prípade že neviete po anglicky, nájdite niekoho, kto vám všetko pretlmočí.

Ak vám v zahraničí niečo ukradnú, najskôr zhodnoťte, či je to pre vás natoľko cenné, aby ste to v cudzine riešili. Ak áno, choďte na políciu. Nezdvíha ubytovateľ telefón a vy nemáte, kde spať? Zájdite do najbližšej kaviarne, rezervujte si iné ubytovanie a riešte náhradu škody spätne.

Foto: Mariana Montes de Oca/Unsplash

Podľa Janky neexistuje žiadna univerzálna rada, základom ale je, nerobiť paniku. A často pomôže mať aj poistenie.

Po návrate

Odškodnenie

Ak nedostanete služby, za ktoré ste si zaplatili, nebuďte ticho. Meškalo vám lietadlo viac ako tri hodiny a nebolo to z dôvodu zlého počasia ani štrajku? Obráťte sa spätne (až dva roky dozadu) na leteckú spoločnosť, ktorá vám čakanie nielen preplatí, ale cestujúci dostane aj odškodnenie.

Mali ste rezervované ubytovanie a hostiteľ sa vám neozval? Nárokujte si vrátenie peňazí.

Stalo sa niečo neočakávané? Využite svoju cestovnú poistku a zahájte poistné konanie.

Chystáte sa cez jarné prázdniny mimo Slovenska? Využite šikovnú O2 Cestovnú poistku. Prvé inteligentné cestovné poistenie sa vám automaticky aktivuje vždy, keď prekročíte hranice, a vy vďaka nemu máte o starosť menej a šetríte svoj čas. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/sluzby-a-podpora/o2-cestovna-poistka.

 

Janka Schweighoferová

Vďaka blogu Travelhacker si splnila svoj sen a cestovanie tak predstavuje nielen jej vášeň, ale aj živobytie. Napísala knižku Cestuj bez miliónov s množstvom praktických rád pre všetkých, ktorí sa chystajú do sveta. Minulý rok bola ambasádorkou O2 motivačnej roadshow Moja story, tvoja story, ktorá šudentov stredných škôl motivovala, aby si plnili svoje sny.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac