Nežná revolúcia patrí k udalostiam, ktoré sú pre moderné dejiny Slovenska kľúčové. Preverte si vaše vedomosti o nej v kvíze, ktorý vznikol v spolupráci s portálom Zmudri.sk.
Ak ste kvíz vyplnili v období od 15.11. do 21.11., mohli ste získať kód na neobmedzené dáta. Akcia bola ukončená.
Spoločnosť O2 považuje tému slobody a demokracie za veľmi dôležitú, preto dlhodobo šíri povedomie o udalostiach Novembra 89. Odkaz Nežnej revolúcie si tento rok pripomína spolu s 89 ochrancami hodnôt, ktorým symbolicky odovzdá kľúče od slobody.
Kľúče sú maličkosťou, ktorú nosíme stále so sebou, v roku 1989 však urobili obrovskú vec – otvorili nám dvere k slobode. Pripomeňte si v kvíze spolu s nami dôležité udalosti Nežnej revolúcie.
- 1. 17. november 1989 výrazne vstúpil do dejín Slovenska. Prečo sa udalosti Novembra 1989 často nazývajú aj Nežnou revolúciou?
- Zúčastnilo sa jej viac žien ako mužov.
- Prebehla pokojne a bez násilia.
- Organizovali ju študenti.
- 2. Na námestiach po celom Československu stáli tisícky ľudí, ktorí otvorene protestovali. Čo bolo hlavnou príčinou revolúcie a prečo ľudia vyšli do ulíc?
- upálenie študenta Jána Palacha
- ambícia rozdeliť Československo
- nespokojnosť s komunistickým režimom a porušovanie ľudských práv
- 3. Pre obdobie socializmu bolo charakteristické plánované hospodárstvo či spoločné vlastníctvo. Čo okrem iného charakterizovalo totalitu?
- cenzúra
- slobodné voľby
- štrajky
- 4. Počas masových demonštrácií v novembri a decembri 1989 sa symbolom podpory opozície a protestu proti komunistickému režimu stali:
- Čiernobiele transparenty
- Štrngajúce kľúče
- Červené karafiáty
- 5. V Česku a na Slovensku vznikli demokratické politické hnutia, ktoré sa postavili do čela revolúcie a stali sa rozhodujúcimi politickými silami v revolúcii. Skratky týchto hnutí – VPN a OF znamenajú:
- Verejnosť proti násiliu a Občiansky front
- Verejnosť proti násiliu a Občianske fórum
- Všetci proti násiliu a Občianske fórum
- 6. Protesty a štrajky podporilo veľa verejne známych a uznávaných osobností – hercov, spevákov, vedcov... Hlavnými tvárami revolúcie však neboli:
- Ján Budaj, Milan Kňažko
- František Mikloško, Zuzana Mistríková
- Gustáv Husák, Miloš Jakeš
- 7. 29. decembra 1989 bol ešte komunistickým Federálnym zhromaždením po 40 rokoch za prvého československého nekomunistického prezidenta zvolený:
- Václav Havel
- Rudolf Schuster
- Václav Klaus
Férová nadácia O2 dlhodobo podporuje projekty, ktoré mladým ľuďom približujú hodnoty slobody a demokracie. Spoločnosť O2 si preto veľmi váži všetkých ľudí súčasnej generácie, ktorí svojimi aktivitami ochraňujú alebo pripomínajú vybojované hodnoty 17. novembra, ako sú sloboda, ľudské práva, spravodlivosť, solidarita, tolerancia či ochrana životného prostredia. Ďakujeme, že pomáhate šíriť hodnoty slobodného sveta, ktoré sme vyštrngali 17. novembra 1989.