Rozhovory o vede, varenie trochu inak aj vtipné správy. Pripravili sme sprievodcu zaujímavými podcastmi

Objavte nové a užitočné relácie, ktoré budú vyhovovať (nielen) vašim ušiam.

Sú praktické, užitočné aj informačne nabité. No pri podcastoch máme toľko možností, že sa pri výbere novej podcastovej relácie môžeme ľahko stratiť. Pripravili sme jednoduchý výber podcastov v rôznych kategóriách, ktoré stoja za vypočutie, aby ste ľahko našli nový obľúbený zdroj informácií aj zábavy.    

Udržiavať si prehľad o dianí s denníkom SME, Denníkom N či Aktualitami je jednoduché. K O2 Paušálu môžete jednoducho získať aj predplatné na tieto apky

Na Slovensku počúvame podcasty už od roku 2005, no intenzívne sme im začali venovať pozornosť v roku 2020, odkedy sa stali bežnou súčasťou dennej reality a spoľahlivým zdrojom informácií. Nové relácie od rôznych médií, ako SME, Aktuality.sk, Denník N, .týždeň či Refresher, stále pribúdajú a sú zárukou kvalitného obsahu. Aby ste sa v nich ľahšie zorientovali, pripravili sme malého sprievodcu v rôznych kategóriách:

Všemožné chute sveta 

Podgast

V Podgaste od Refreshera vás bude food blogger Čoje spolu so svojimi hosťami sprevádzať (nielen) svetom gastronómie. Hlavnou ideou gastronomického podcastu je  „začneme o jedle a skončíme pri hocičom“, a preto si môžete vypočuť rôznorodé príbehy o jedle. 

Napríklad od cestovateľa Martina Navrátila, ktorý hovorí o rôznych jedlách počas svojich ciest. Kamila Magálová zas prezradí viac zo zákulisia kuchárskej šou Tajomstvo mojej kuchyne. 

Nové epizódy Podgastu vychádzajú každú druhú stredu.  

Všesvet

Každý utorok môžete s podcastom Všesvet objavovať príbehy nepoznaných miest. Podcast pôvodne vznikol ako projekt dvoch kamarátok, ktoré si potrebovali pokecať, lebo boli od seba vzdialené cez pol zemegule. Medzi sebou a poslucháčmi zdieľali svoje najnovšie zážitky z krajín, kam cestovali. 

Aktuálne si vo Všesvete s moderátormi Tinou Paholík Hamárovou a Lukášom Onderčaninom vypočujete príbehy cestovateľov aj praktické rady, ktoré využijete aj počas dovolenky. 

Všesvet vychádza v spolupráci s denníkom SME vždy v utorok. 

S úsmevom na perách do práce aj z práce

Mimóza

Dve energické herečky Jana Kovalčíková a Lenka Libjaková vám spolu s historkami pozvaných hostí zlepšia deň. Umelkyne vedú rozhovory so známymi tvárami s nadhľadom a vtipom a ich príjemné diskusie si môžete pozrieť aj na videu na youtubovom účte Aktuality.sk.

Mimóza vychádza každú nedeľu o 17.00.

Toto vystrihneme/Bodré správy

Najnovšie informácie aj zábava v jednom formáte – odvážny podcast Denníka N vám prinesie (ne)vhodné vtipy o aktuálnych udalostiach zo Slovenska a aj z celého sveta. Vypočuť si ich môžete každý štvrtok. Ak sa vám nadhľad nad aktualitami zapáči, v nedeľu v Bodrých správach vtipne zosumarizujú uplynulý týždeň. 

Odpovede na fascinujúce otázky 

.jednoducho veda

Ak ste zvedaví a radi kladiete otázky, ktoré vám nevie zodpovedať každý, môžete na ne nájsť odpoveď v podcaste .jednoducho veda. Podcast od časopisu .týždeň rozoberá rôzne témy so slovenskými vedcami a vedkyňami. Od zvieracej ríše cez zdravie a prírodné zákonitosti až k psychológii – to sú niektoré z tém, o ktorých moderátor Juraj Petrovič diskutuje so svojimi hosťami. .jednoducho veda vychádza každý mesiac a diskusiu s odborníkmi si môžete aj pozrieť na videu na stránke časopisu.

Share

Nové informácie od odborníkov sa môžete dopočuť aj v podcaste Share. Tvoria ho redaktori Zive.sk, projektu Aktuality.sk. Už jeho názov nám prezrádza, že tento podcast bude o zdieľaní aktuálnych aj nadčasových informácií. Epizódy majú rôznorodé témy od technológií a aplikácií až po filmy a lifestyle, no na svoje si prídu aj nadšenci digitálnych hier a vesmíru. Share vám rovnako predstaví šikovných ľudí z technologického odvetvia.

Share vychádza niekoľkokrát do týždňa. 

Pravidelná dávka 

Pre zvedavých aj „zvedochtivých“ pridávame k výberu vzdelávacích podcastov aj Pravidelnú dávku, ktorá precvičí najmä kritické myslenie. Na pútavej filozofickej diskusii o otázkach, ktoré hýbu ľudstvom od jeho počiatku až podnes, vás bude sprevádzať trojica Jakub Betinský, Andrej Zeman a Miroslav Gašpárek.

Nová dávka otázok a odpovedí je dostupná každý utorok. 

Starostlivosť o mentálne aj fyzické zdravie 

Vizita

Symbolický názov podcastu z dielne denníka SME napovedá, že pri počúvaní sa dozviete viac o svojom tele a zdraví. Moderátorka Denisa Koleničová sa s odbornými hosťami a hostkami rozpráva o súčasnej medicíne. Dozviete sa napríklad aj to, či nám kolagén skutočne pomáha dosiahnuť mladší vzhľad, ako tvrdia niektoré reklamy. S odborným pohľadom a vedecky podloženými argumentmi vám poradia, čo funguje a čo je len marketingová pasca a aké sú nové postupy a liečba. 

Nové múdrosti si môžete vo Vizite vypočuť každý utorok.

Ľudskosť

V tom, ako sa starať o svoju mentálnu pohodu, sa môžete inšpirovať v podcaste Ľudskosť od SME. Psychológovia, psychologičky, terapeutky aj terapeuti a ďalší odborníci a odborníčky s moderátorkou Barborou Marekovou diskutujú o tom, ako súčasná doba a spoločnosť okolo nás vplývajú na našu psychiku. Do citlivých rozhovorov si pozýva aj ľudí, ktorí zdieľajú svoje osobné skúsenosti z náročných životných udalostí a tráum.

Do hlbín ľudskej psychiky sa môžete ponoriť každý štvrtok.

Svet medzi riadkami 

Podcast o dôležitých globálnych témach pochádza z dielne iniciatívy Svet medzi riadkami a vzniká pod dohľadom neziskovej organizácie Človek v ohrození. Témy riešia do hĺbky, hľadajú prepojenia a odhaľujú informácie medzi riadkami. So zástupcami predstaviteľov problematiky diskutujú napríklad o migrácii, klimatickej kríze, ľudských právach či znevýhodňovaní menšín.

Podcast si nerušene vypočujete v slúchadlách. Poradíme vám, ako vybrať tie správne pre vaše uši

Raz do týždňa ho pripravujú Stanka Luppová, Blažej Černák, Pavlína Meľuchová, Sofia Martinková a Ester Viktória Ziffová. 

Najnovšie správy k raňajkám

Aktuality Nahlas

Podcast spravodajského portálu Aktuality.sk prináša v každodennom vydaní jednu aktuálnu správu, ktorú spolu s hosťami podrobne rozoberajú a vysvetľujú kauzalitu. 

Newsfilter

Denník N každý deň informuje o 10 udalostiach predchádzajúceho dňa – o troch najdôležitejších podrobnejšie, ostatných 7 zhrnú jednou vetou, a tak sa pri rannej káve dozviete všetko potrebné. Nový Newsfilter publikujú každý pracovný deň o šiestej ráno. Každú nedeľu vychádza Týždenný newsfilter, v ktorom zhrnú najdôležitejšie správy za posledný týždeň.

Niečo aj pre najmenších

Rozprávky SME

Najmenším môžete pustiť podcast tiež. Denník SME pripravil čítanie (nielen) klasických rozprávok zo Zlatého fondu SME. Svoj hlas zázračným postavičkám prepožičal člen Činohry SND Robert Roth a počuť ho môžete v príbehoch Cínového vojačika, Ako išlo vajce na vandrovku alebo Dvanásť mesiačikov. Okrem nezabudnuteľných rozprávok od Pavla Dobšinského a Hansa Christiana Andersena natrafíte aj na nové slovenské autorské texty.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac