Miesta, ktoré sa oplatí zažiť s blízkymi: 20 tipov na podujatia po celom Slovensku

Majte prehľad o zaujímavých akciách, na ktorých si môžete počas októbra dobre oddýchnuť.

Slovensko je nielen krajina prírodných krás, ale aj miesto bohatého spoločenského života. V každom regióne nájdeme zaujímavú ponuku z kultúry či športu: vystúpenia, koncerty, filmové festivaly, športové či turistické akcie. Pripravili sme pre vás prehľad tých najzaujímavejších akcií, kam môžete počas októbra vyraziť.

Všetky akcie si dvojnásobne užijete so svojimi blízkymi. Aj väčší balík dát či rýchlejší internet dostanete vo svojej skupine O2 Spolu

Bratislavský kraj

Bratislava v pohybe (2. – 21. októbra)

Ak radi tancujete, choďte sa pozrieť aj na profesionálov, ktorí sa venujú súčasnému tancu. O ich kvalitách sa môžete presvedčiť počas siedmich večerov na podujatí Bratislava v pohybe. Medzinárodný festival súčasného tanca bude od 2. do 21. októbra v hlavnom meste, no vybrané predstavenia domácich aj zahraničných tanečníkov si budete môcť pozrieť aj v Trnave, Banskej Bystrici, Žiline a Košiciach.

Be2Can (11. – 18. októbra)

Chcete sa dostať ku kvalitným filmom, ktoré v bežnej distribúcii chýbajú? V tom prípade  odporúčame ísť na výberovú filmovú prehliadku Be2Can. Vďaka nej si môžete u nás pozrieť všetko to, čo zarezonovalo na prestížnych filmových festivaloch v Berlíne, Benátkach a Cannes. Prehliadka prebieha v kinosálach po celom Slovensku. Nahliadnite do programu svojho obľúbeného kina a pripravte sa na intenzívne filmové zážitky aj fantastickú atmosféru.

Trnavský kraj

Trnavský rínek (14. októbra)

V Trnave si počas októbra môžete užiť jesennú atmosféru, nakúpiť pekné veci a poctivé produkty, pochutnať na dobrom jedle a stretnúť priateľov. Trnavský rínek sa už tradične koná v jarnom a jesennom termíne na Kapitulskej ulici a v jej blízkom okolí.

Moderný mestský trh otvorí tentoraz koncert pesničkára Zabiť Františka. V programe sú aj tvorivé dielne, burza kníh či aktivity pre deti, takže sa na rínku zabaví každý.

Svetlonos na splave (21. októbra)

V sobotu 21. októbra môžete vyraziť na nezvyčajný splav a ukončiť vodácku sezónu na podujatí Svetlonos na splave. Vybrať si môžete jednu z troch riek: dunajské rameno, Malý Dunaj alebo Váh v úseku medzi Jalšovým a Hlohovcom. Svetlonos na splave upúta milovníkov romantiky, rodiny s deťmi a takisto vodákov. Lokálni sprievodcovia účastníkov upozornia na všetko, čo sa oplatí z lode sledovať.

Strašidlá na Smolenickom zámku (28. októbra)

Poslednú októbrovú sobotu Smolenický zámok obsadia strašidlá. Obľúbené rodinné podujatie pre malých aj veľkých divákov nás zavedie k ježibabe z rozprávky o Jankovi a Marienke. Predstavenie trvá približne 60 minút bez prestávky. Podujatie Strašidlá na Smolenickom zámku bude sprevádzané aj skupinou historického šermu Ursus a remeselným trhom.

Trenčiansky kraj

Sám na javisku (11. – 15. októbra)

V Trenčíne tiež zistíte, či vás bude baviť monodráma, čiže divadelné predstavenie jedného herca. 29. ročník festivalu Sám na javisku sa uskutoční v termíne od 11. do 15. októbra v rôznych priestoroch mesta: Klub Lúč (Galéria Vážka), Družba Drama Studio, Galéria M.A. Bazovského, KD Opatová a Piano Club.

Zóna bez peňazí (21. októbra) 

Na tejto akcii rozhodne žiadne peniaze neminiete v Cooltajneri bude Zóna bez peňazí. Táto akcia sa stala vyhľadávanou aktivitou v Považskej Bystrici, kde si podobne ako na swape môže prísť každý vybrať nové veci do svojho šatníka, prípadne len odovzdať to, čo si už neoblečie. Zber šatstva bude deň vopred.

Nitriansky kraj

Hlava v hlave (6. októbra – 16. novembra)

Chcete sa naučiť viac o tom, čo sa skrýva v hlavách vašich ratolestí? Odpoveď prináša najnovšia inscenácia Starého divadla Karola Spišáka v Nitre. Tvorcovia pripravili interaktívnu a zábavno-náučnú prednášku z oblasti hlavológie pre deti od 5 rokov. Má názov Hlava v hlave a premiéru má 6. októbra vo Veľkej sále. No o tom, čo sa skrýva v hlavách detí sa môžete dozvedieť aj počas októbra aj novembra.

4-3-2-1/Katarína Kucbelová (25. októbra)

Netradičné spojenie literatúry a vizuálneho umenia ponúka Nitrianska galéria. V jej priestoroch sa už tradične koná cyklus rozhovorov 4-3-2-1… so súčasnými slovenskými spisovateľmi. 25. októbra sa v rámci neho predstaví etablovaná slovenská autorka Katarína Kucbelová.

Žilinský kraj

Zákon času (10. októbra – 26. novembra)

Ak budete v októbri v Žiline, zastavte sa v Novej synagóge a pozrite si priestorovú filmovú inštaláciu Adely Babanovej Zákon času. Film rozložený na štyri plátna tematizuje naše podvedomie, strachy i sny, ktoré sa vzťahujú k budúcnosti. Otvorenie videoinštalácie a stretnutie s autorkou budú v utorok 10. októbra. Výstava potrvá do 26. novembra.

Pomôžte urobiť priestor pre deti na Stanici a sadiť zeleň (10. – 14. októbra)

Na Stanici Žilina-Záriečie bude od 10. do 14. októbra rušno. Ak máte chuť pomôcť, pridajte sa k tvorbe novej plochy pre deti aj vynoveného parku pod Rondelom. Pri práci sa uplatní upcyklovanie, recyklovanie, D.I.Y., komunitný prístup aj napojenie ekológie na kultúru, umenie a architektúru. Zároveň budú prebiehať diskusie a workshopy so zaujímavými ľuďmi zo Slovenska aj expertmi z celej Európy.

Stopy – divadlo v korunách stromov a výlet za zážitkom (14. októbra)

Stanica Žilina-Záriečie pozýva prechádzku lesom a divadelný zážitok v jednom. Nemecký performer Jacob Jautz vás v krajine vtiahne do príbehu, ktorý skúma prepojenie ľudí a ich okolia. Jacob využíva stromolezecké techniky z arboristiky, prepája ich s prvkami súčasného tanca a cirkusu, vďaka čomu sa les a stromy stávajú spolutvorcami pohybu. Predstavenie Stopy bude 14. októbra.

Divadlo alebo kino? S rodinou alebo kamošmi? Aj v skupine O2 sa môžete spojiť s kamošmi či známymi a užívať si tak väčší balík dát.

Banskobystrický kraj

JAMA – 77. ročník Milana Adamčiaka (13. – 14. októbra)

(Ne)festival JAMA je intermediálnym podujatím, ktoré vychádza zo života a tvorby Milana Adamčiaka, jedného z najvýznamnejších experimentálnych umelcov, ktorý žil na okraji spoločnosti v záhradnej chatke v Banskej Belej. Festival si každoročne pripomína jeho nedožité narodeniny a v októbri opäť vytvorí priestor na prezentáciu aktuálneho diania vo vizuálnom, zvukovom a performatívnom umení.

Výstup na vrch Železník (14. októbra)

Pre turistických nadšencov sme vybrali zaujímavý tip – výstup na vrch Železník v Revúckej vrchovine. 6. ročník spoluorganizuje OZ Rákošská cächa. Zraz je 14. októbra o 8.30 h v Rákošskej Bani pred kultúrnym domom. V obci si  môžete pozrieť niekoľko technických pamiatok či expozíciu dejín baníctva gemerského regiónu. Pravdepodobná trasa povedie cez zverník.

Azyl shorts (18. – 21. októbra)

Medzinárodný festival krátkeho filmu Azyl shorts sa už po tretí raz vracia do Banskej Bystrice. Od 18. do 21. októbra sa môžete tešiť na tie najlepšie krátke snímky z prestížnych filmových prehliadok. Uvidíte tiež kurátorsky zostavené „výberovky“ porotcov z krajín V4 v kinosále Múzea SNP či ukrajinskú a iránsku kultúru v Záhrade – Centre nezávislej kultúry.

Prešovský kraj

Balónová fiesta (13. – 15. októbra)

Už ste niekedy videli Tatry z vtáčej perspektívy? Príležitosť na to budete mať na Balónovej fieste, ktorá sa bude konať od 13. do 15. októbra so štartom vo Veľkej Lomnici. Keď sa vzduch napĺňa vzrušením i očakávaním a slnko sa len začína vyťahovať nad obzor, je to vynikajúci čas na nezabudnuteľný let balónom v prostredí čarokrásnej prírody. Pestrofarebné balóny majú v pláne ranné a popoludňajšie lety o 7.00 a 16.00 hod.

Kontexty mesta (20. – 22. októbra)

Do ulíc Prešova sa vracajú umelecké intervencie Kontexty mesta. Od 20. do 22. októbra si budete môcť pozrieť site-specific inštalácie Denisy Sabovikovej, Natálie Šimonovej a Martina Kochana, ktoré vstupujú do verejného priestoru a upozorňujú na zaujímavé siete vzťahov. Súčasťou programu sú komentované prehliadky aj diskusia o umení vo verejnom priestore.

16 dní aktivizmu proti násiliu páchanému na ženách (24. októbra – 10. decembra)

V Prešove sa zapoja do celosvetovej kampane 16 dní aktivizmu proti násiliu páchanému na ženách. Od 23. októbra si môžete pozrieť výstavu Nedomov/Unhome v Krajskej galérii. Súčasťou kampane bude i divadlo, workshop radikálnej výšivky s Kundy crew, Pub Quiz o ženských a spoločenských témach a Rodová čitáreň v spolupráci s kultúrnym centrom Wave.

Košický kraj

Esencia (12. – 14. októbra)

O pár dní nato sa môžete preladiť na tradičnú kultúru. V košickej Kunsthalle bude 12. – 14. októbra festival plný folklóru a tradícií, jediný svojho druhu v kraji. Taká bude Esencia a prinesie programy z regiónov Abova, Gemera, Spiša, Zemplína, ale aj domácich i zahraničných hostí.

Majstrovstvá Slovenska v slam poetry – finále (13. októbra)

Slam poetry je performancia na pomedzí stand-upu a improvizovaného divadla. Má svoje pravidlá, dá sa v nej súťažiť a vrcholom sú Majstrovstvá Slovenska v slame. Finalisti si zmerajú sily v košickej Tabačke 13. októbra. Zabojujú o titul šampióna a miesto na Majstrovstvách Európy v Antverpách. Príďte rozhodnúť už o šiestom majstrovi či majsterke Slovenska v slam poetry a užite si výber z toho najlepšieho, čo slovenská scéna za rok 2023 vyprodukovala.


Máte ďalší tip na podujatie alebo milú aktivitu, ktorá sa deje vo vašom okolí? Môžete nám o tom dať vedieť na .

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Miesta, kde sa môžete nadýchnuť: 6 tipov na výlet na východnom Slovensku

V záverečnej časti nášho cestovateľského seriálu predstavíme neokukané miesta na východe krajiny, ktoré odporúčame navštíviť.

Vrchy, rozhľadne, doliny, náučné chodníky, ale aj jaskyne, plesá, hrady či cyklotrasy – to všetko sú miesta, kde si dobre oddýchnete aj sa zhlboka nadýchnete do ďalších výziev. Mnohé z nich nie sú úplne známe a poznajú ich najmä lokálni obyvatelia, no oplatí sa ich zažiť. V našom seriáli vám preto poradíme, kam sa vybrať na (netradičný) výlet, tentoraz na východe krajiny.

Aj tieto jedinečné miesta majú pokrytie 5G sieťou, a tak sa na dobrodružných výletoch nestratíte 

Na východe našej krajiny môžete objaviť ozajstné bonbóniky spomedzi prírodných krás aj technických pamiatok. Naplánujte si voľný deň alebo víkend a poďte s nami na návštevu týchto šiestich čarovných lokalít: 

Návrat do stredoveku umožňuje rozhľadňa pri Košiciach

Ak máte radi históriu, odporúčame navštíviť rozhľadňu Čerešenka. Nachádza sa medzi obcami Rozhanovce, Čižatice a Chrastné v lokalite Košice-okolie. Pripomína stredovekú strážnu vežu a jej črty sú jasne viditeľné už z diaľky. 11-metrová kamenná stavba symbolicky stojí pri osamelej čerešni na mieste, kde sa v roku 1312 odohrala rozhanovská bitka, pri ktorej vtedy padlo viac ako 10 000 bojovníkov.

Do rozhľadne sa vchádza bočným otvorom v tvare kríža. Po drevenom schodisku sa dostanete na najvyššie poschodie, odkiaľ sa pozriete na krásnu panorámu Slanských vrchov, údolie rieky Torysa a aj časť Volovských vrchov s Kojšovskou hoľou.

K rozhľadni sa môžete vydať pešo, na bicykli alebo autom. Z najvyššieho bodu poloasfaltovej komunikácie, ktorá spája obce Chrastné a Čižatice, ste do troch minút pešou chôdzou na mieste.

Objavujte pravek v krásnej prírode pri Poprade

Pokiaľ túžite po nerušenom oddychu, zastavte sa v termálnych kúpeľoch v obci Gánovce asi 3 km od mesta Poprad. Pobyt pod Tatrami si môžete spríjemniť aj prechádzkou k miestnym travertínom a unikátnemu gejzíru, ktorý každých 30 minút vystrekuje termálnu vodu. Nachádzajú sa tu aj fotogenické jazierka s bielo-žltými vápnitými usadeninami.

Obec zároveň patrí k jednému z najvýznamnejších paleontologických a archeologických nálezísk na svete. Našiel sa tu odliatok časti lebky neandertálca, v ktorej mal uložený mozog. Originál nálezu je síce v Prahe, jeho príbeh však približuje aj Podtatranské múzeum v Poprade.

Dnes je táto lokalita vďaka miestnym nadšencom upravená a sprístupnená verejnosti vo forme geoparku. Okrem travertínovej kopy tu môžete nájsť makety praľudí, štylizované kostry pravekých zvierat, informačné tabule i možnosť posedenia.

Stopy tradície liehovarníctva na severnom Spiši

V obci Hniezdne, len 5 km západne od Starej Ľubovne, sa nachádza areál Nestville Park, ktorý spája expozíciu liehovarníctva s tradičnými ľudovými remeslami. Výstava sa skladá z troch častí – historickej, modernej a tradičnej, pričom môžete obdivovať aj jeden z najväčších ručne vyrezávaných obrazov v Európe, ktorý je dielom miestnych rezbárov.

V areáli si na svoje prídu aj rodiny s deťmi. Nachádza sa tu čokoládovňa s vonkajším detským ihriskom, remeselný pivovar s reštauráciou i jazdecký areál a farma, kde môžete vidieť život zvierat zblízka a popritom si užiť aj očarujúcu prírodu severného Spiša. V okolí Hniezdneho a Starej Ľubovne nájdete viaceré cyklistické trasy rôznych náročností.

Vo Fričovciach si vyskúšajte jazdu na obrnenom transportéri

Sústredenie, adrenalín a cestu extrémnym terénom, cez ktorý by ste sa nedostali autom ani po vlastných, sľubuje jazda na obrnenom transportéri spoločnosti Bajonet. Netradičný zážitok si môžete vyskúšať v obci Fričovce neďaleko Prešova pod dohľadom skúseného inštruktora. Jazda na upravenom BVP (bojovom vozidle pechoty) zaujme najmä nadšencov, ale aj rodiny s deťmi.

V rámci jazdy môžete preskúmať útroby tohto vojenského dopravného prostriedku alebo sa kochať pohľadom na krajinu zo špeciálne upravených sedačiek na jeho strešnej plošine. Vozidlo váži takmer 13 ton a v teréne dosahuje maximálnu rýchlosť až 40 km/h. Trasu dlhú cca 3 km môže využiť 1 až 16 osôb. Jazdí sa v okolí hospodárskeho družstva vo Fričovciach, a to za každého počasia. Buď sa iba preveziete, alebo si riadenie tohto vozidla za príplatok aj sami vyskúšate.

S technikou 4-7-8 predýchate aj veľký adrenalín či nepohodu

Zažite prírodné divadlo neďaleko Košíc

Necelých 30 kilometrov na juhovýchod od metropoly východu natrafíte na obec Herľany. Okrem kúpeľného oddychu v nej nájdete európsky unikát. Herliansky gejzír je prírodný úkaz aktivovaný ľudskou činnosťou, ktorý strieka už vyše 150 rokov. Za svoj vznik vďačí výstavbe kúpeľov koncom 19. storočia.

K erupcii s výškou až 22 metrov dochádza v intervale 34 až 36 hodín. Jej čas pravidelne uverejňuje obec Herľany na svojom webe. Pokiaľ si chcete toto prírodné predstavenie užiť, odporúčame prísť aspoň hodinu pred uvedeným časom. Samotná erupcia trvá asi len 25 minút.

Vyvoláva ju oxid uhličitý, nie horúca vodná para ako pri klasických horúcich gejzíroch. Herliansky gejzír sa nachádza v prostredí pekného historického parku so vzácnymi drevinami.

Na pozorovanie nočnej oblohy sa vyberte do Slovenského raja

Nie každá obec sa môže pochváliť prírodnou hvezdárňou. Lokalita Ďurkovec, ktorá sa nachádza v katastri obce Spišské Tomášovce, takú atrakciu má. Je to výnimočné miesto (v minulosti známe aj ako Džurkovec alebo Tatran), pretože umožňuje vidieť čistú nočnú oblohu bez svetelného smogu.

V prípade priaznivého počasia možno pomocou ďalekohľadov pozorovať Mesiac, rôzne planéty slnečnej sústavy, niektoré hmloviny, hviezdokopy, dvojhviezdy, ako aj ďalšie kozmické objekty. Nečudo, že sa práve v tejto lokalite konali v 70. rokoch 20. storočia zrazy mladých astronómov z celého Slovenska.

Ako pamiatka zrazov zostali na Ďurkovci pamätné horizontálne slnečné hodiny. Po nočnom pozorovaní si na druhý deň môžete pozrieť aj najkrajší výhľad v Slovenskom raji. Zo Spišských Tomášoviec totiž vedie najjednoduchšia, najkratšia i najmenej namáhavá trasa k legendárnemu Tomášovskému výhľadu. 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac