Ako vyzeral prvý prenosný telefón? Ako je možné, že na Slovensku sa predá viac ako milión smartfónov ročne? Aká budúcnosť nás čaká s 5G? Odpovede prináša Marek Tóth, sales manager Motoroly na Slovensku.
Motorola je jednou z tradičných značiek telefónov. Bola pri začiatkoch mobilnej komunikácie, vyvinula komunikačné protokoly aj základňovú stanicu. Dokonca bola aj pri tom, keď prví ľudia pristáli na Mesiaci. Prvý mobilný telefón tiež vyšiel z jej dielne.
Z prvého mobilu volal aj Michael Douglas
„Prvý mobil vyzeral ako prenosný kufrík a volal sa DynaTAC. Môžete ho vidieť napríklad vo filme Wall Street, kde z neho volá Michael Douglas,” opisuje Marek Tóth.
Pre značku to bol začiatok zlatého obdobia, počas ktorého predali 130 miliónov kusov Motoroly Razr. Tento skladací telefón sa zaradil na druhú priečku najpredávanejších telefónov v histórii, hneď po iPhone.
Neskôr Motorolu kúpil Google. Nielenže v telefónoch uplatnil inovatívne technológie, ale prišiel aj s novými cenovými hladinami.
„Vytvorili sme legendárnu Moto G sériu, ktorá mala výborný pomer ceny a výkonu. Priniesli sme áčkový brand telefónov za ľudovejšie ceny,” hovorí Marek Tóth.
V Amerike na top priečkach
V roku 2014 kúpila mobilnú divíziu Motorola telefónov od Googlu firma Lenovo, ktorá sa preslávila svojimi počítačmi a notebookmi.
Telefóny sa naďalej vyvíjajú v Chicagu a vyrábajú sa v Lenovo fabrikách v Číne. Kúpna sila prichádza najmä zo Severnej a Južnej Ameriky, Motorola je tu na popredných priečkach na trhu, je to jej domovské prostredie. Posledné tri roky sa Motorola snaží viac predávať aj v Európe.
Poskladajte si smartfón do vrecka
Jednou z najväčších noviniek v portfóliu Motoroly je model Razr so skladateľným displejom. Je to klasické véčko, ale so všetkými novými, modernými technológiami, ktoré očakávate od smartfónu.
Rozložený Razr vyzerá na prvý pohľad ako klasický smartfón s dotykovým displejom. Trik je v tom, že sa dá pohodlne zložiť na polovicu. Telefón možno používať aj zložený, pretože navrchu má ešte druhý plnohodnotný displej.
„30 % vecí, ktoré chcete robiť so smartfónom, môžete robiť so zavretým Motorola Razr. Viete ho veľmi plynulo otvoriť, keď si chcete pozerať e-maily, fotky či videá,” vysvetľuje Marek Tóth.
Malé véčka sú ohrozený druh
Trendom na trhu so smartfónmi je priniesť čo najväčšie displeje. Ale je tu stále veľká skupina ľudí, ktorí majú nostalgicky radi menšie telefóny a ťažko dokážu nájsť taký, ktorý by spĺňal dnešné nároky.
Motorola uvádza už druhú generáciu skladacích telefónov, v O2 sa čoskoro dostane do predaja Motorola Razr 5G.
„Z výsledkov prvej generácie vidíme, že ľudia milujú tento koncept. Potrebovali sme vyriešiť niekoľko vecí, ktoré nám pri prvej generácii vyčítali. Chceli mať lepší fotoaparát, tak sme do telefónu dali 48 megapixelový fotoaparát s hardvérovou optickou stabilizáciou. Pridali sme viac pamäte, výkonnejší chipset, vylepšili sme výdrž batérie, upravili sme dizajn a pridali sme plnohodnotnú SIM kartu,” vymenúva Marek Tóth.
Zložiť sklo napoly je zážitok
Smartfón so skladacím displejom je prevratná novinka. Ľudia, ktorí ho ešte nedržali v ruke, nechápu, ako sa dá zavrieť. Pýtajú sa, či sa sklo nezlomí, nepokazí.
„Garantujeme, že Motorola Razr 5G vydrží 200 000 otvorení a zatvorení. Pre priemerného človeka, ktorý telefón otvorí 30- až 50-krát za deň, to znamená 5 rokov používania. Keď toto ľuďom vysvetlíme, pochopia, že sa nemusia báť,” hovorí Marek Tóth.
Smartfón pre podnikateľa? Turbo nabíjanie a vyladený Android
Skladacie véčko je len jedným z telefónov zo širokého portfólia Motoroly. Keď sme sa Mareka Tótha spýtali, ktoré telefóny by odporúčal malým a stredným podnikateľom, navrhol praktický Motorola Moto G9 Play.
Motorola Moto G9 Play je horúcou novinkou v portfóliu Motoroly. Stojí menej ako 200 eur a má batériu, ktorá zabezpečí 2 až 3 dni výdrže na jedno nabitie. Biznis zákazníci sú v pohybe, vonku, nemôžu telefón stále nabíjať. V balení nájdu aj rýchlonabíjanie − turbo power adaptér, takže aj veľká batéria sa dokáže rýchlejšie nabiť.
Okrem kapacity batérie ponúka tento telefón aj mimoriadne dobre vyladený Android systém. Motorola vychytávky nie sú poskrývané hlboko v nastaveniach systému, ale sú v jednej aplikácii.
„Som presvedčený, že máme najlepší Android systém spomedzi všetkých výrobcov. Je súčasťou nášho dedičstva od Googlu. Veľa výrobcov pridáva rôzne aplikácie, ktoré spomaľujú a zaťažujú systém. Toto v Motorolách nikdy nenájdete, veľmi si na to potrpíme,” vysvetľuje Marek Tóth.
Slováci kúpia milión smartfónov ročne
Motorola silnie aj na slovenskom trhu. Jej trhový podiel rastie každý rok a najmä za posledný rok a pol vidieť čoraz väčší záujem. „Tento rok chceme prekročiť 10 % podiel na trhu a verím, že cez Vianoce sa nám to aj podarí. V O2 portfóliu si udržujeme veľmi silnú pozíciu, patríme medzi troch najväčších výrobcov Android telefónov,” hovorí Marek Tóth.
Sme národ, ktorý má rád smartfónové technológie. Na Slovensku sa za rok predá vyše milión smartfónov. Na to, že nás je len 5 miliónov, je to relatívne veľa. Slováci sú nadšenými fanúšikmi technológií a to platí naprieč všetkými vekovými kategóriami, od detí až po seniorov.
5G prekvapí používateľov, vývojárov aj biznis
Motorola je lídrom inovácií už dlho. Aby si udržala svoju pozíciu, musí predvídať technologické trendy budúcnosti.
„Najbližšie 2-3 roky zmení svet 5G, revolúcia v 5G je obrovská. Nemyslím len samotné pripojenie a to, že získame rýchlejší internet. Ide mi o to, čo nám 5G umožní − vytvoriť inteligentné mestá, inteligentné domácnosti. Možnosti, ktoré prinesie 5G, sú podľa mňa neuveriteľné,” hovorí Marek Tóth.
„Zažil som cloudovú revolúciu, keď Microsoft pred 15 rokmi priniesol myšlienku fungovania na cloude. Nevedeli sme si predstaviť, čo to všetko dokáže. Dnes počúvam podcasty či hudbu a pozerám filmy cez cloud. Firmy fungujú na cloude. Toto nás čaká aj v 5G. Nevieme si úplne predstaviť, ako to bude vyzerať, ale pevne verím, že nebudeme mať len rýchlejší download. Bude to veľká zmena, ktorá zasiahne veľa ľudí.”