Viete, ktorý smartfón je druhý najpredávanejší v histórii? Prekvapí vás, že je skladateľný

Vyrobili prvý mobil, pristáli s ľudstvom na Mesiaci a na Slovensku predajú každý desiaty telefón. Spoznajte príbeh Motoroly.

Ako vyzeral prvý prenosný telefón? Ako je možné, že na Slovensku sa predá viac ako milión smartfónov ročne? Aká budúcnosť nás čaká s 5G? Odpovede prináša Marek Tóth, sales manager Motoroly na Slovensku. 

Motorola je  jednou z tradičných značiek telefónov. Bola pri začiatkoch mobilnej komunikácie, vyvinula komunikačné protokoly aj základňovú stanicu. Dokonca bola aj pri tom, keď prví ľudia pristáli na Mesiaci. Prvý mobilný telefón tiež vyšiel z jej dielne.

Z prvého mobilu volal aj Michael Douglas

„Prvý mobil vyzeral ako prenosný kufrík a volal sa DynaTAC. Môžete ho vidieť napríklad vo filme Wall Street, kde z neho volá Michael Douglas,” opisuje Marek Tóth.

Pre značku to bol začiatok zlatého obdobia, počas ktorého predali 130 miliónov kusov Motoroly Razr. Tento skladací telefón sa zaradil na druhú priečku najpredávanejších telefónov v histórii, hneď po iPhone.

6 dôvodov, prečo je dotykové pero nenahraditeľnou podnikateľskou pomôckou. Chcem vedieť viac

Neskôr Motorolu kúpil Google. Nielenže v telefónoch uplatnil inovatívne technológie, ale prišiel aj s novými cenovými hladinami.

„Vytvorili sme legendárnu Moto G sériu, ktorá mala výborný pomer ceny a výkonu. Priniesli sme áčkový brand telefónov za ľudovejšie ceny,” hovorí Marek Tóth.

Prvý mobil DynaTAC

V Amerike na top priečkach

V roku 2014 kúpila mobilnú divíziu Motorola telefónov od Googlu firma Lenovo, ktorá sa preslávila svojimi počítačmi a notebookmi.

Telefóny sa naďalej vyvíjajú v Chicagu a vyrábajú sa v Lenovo fabrikách v Číne. Kúpna sila prichádza najmä zo Severnej a Južnej Ameriky, Motorola je tu na popredných priečkach na trhu, je to jej domovské prostredie. Posledné tri roky sa Motorola snaží viac predávať aj v Európe.

Poskladajte si smartfón do vrecka

Jednou z najväčších noviniek v portfóliu Motoroly je model Razr so skladateľným displejom. Je to klasické véčko, ale so všetkými novými, modernými technológiami, ktoré očakávate od smartfónu.

Rozložený Razr vyzerá na prvý pohľad ako klasický smartfón s dotykovým displejom. Trik je v tom, že sa dá pohodlne zložiť na polovicu. Telefón možno používať aj zložený, pretože navrchu má ešte druhý plnohodnotný displej.

„30 % vecí, ktoré chcete robiť so smartfónom, môžete robiť so zavretým Motorola Razr. Viete ho veľmi plynulo otvoriť, keď si chcete pozerať e-maily, fotky či videá,” vysvetľuje Marek Tóth.

Malé véčka sú ohrozený druh

Trendom na trhu so smartfónmi je priniesť čo najväčšie displeje. Ale je tu stále veľká skupina ľudí, ktorí majú nostalgicky radi menšie telefóny a ťažko dokážu nájsť taký, ktorý by spĺňal dnešné nároky.

Motorola uvádza už druhú generáciu skladacích telefónov, v O2 sa čoskoro dostane do predaja Motorola Razr 5G.

„Z výsledkov prvej generácie vidíme, že ľudia milujú tento koncept. Potrebovali sme vyriešiť niekoľko vecí, ktoré nám pri prvej generácii vyčítali. Chceli mať lepší fotoaparát, tak sme do telefónu dali 48 megapixelový fotoaparát s hardvérovou optickou stabilizáciou. Pridali sme viac pamäte, výkonnejší chipset, vylepšili sme výdrž batérie, upravili sme dizajn a pridali sme plnohodnotnú SIM kartu,” vymenúva Marek Tóth.

Zložiť sklo napoly je zážitok

Smartfón so skladacím displejom je prevratná novinka. Ľudia, ktorí ho ešte nedržali v ruke, nechápu, ako sa dá zavrieť. Pýtajú sa, či sa sklo nezlomí, nepokazí.

Neoceniteľná pomôcka pre podnikateľov? Dotykové pero, ktoré ponúka Moto G Pro

„Garantujeme, že Motorola Razr 5G vydrží 200 000 otvorení a zatvorení. Pre priemerného človeka, ktorý telefón otvorí 30- až 50-krát za deň, to znamená 5 rokov používania. Keď toto ľuďom vysvetlíme, pochopia, že sa nemusia báť,” hovorí Marek Tóth.

Smartfón pre podnikateľa? Turbo nabíjanie a vyladený Android

Skladacie véčko je len jedným z telefónov zo širokého portfólia Motoroly. Keď sme sa Mareka Tótha spýtali, ktoré telefóny by odporúčal malým a stredným podnikateľom, navrhol praktický Motorola Moto G9 Play.

Motorola Moto G9 Play je horúcou novinkou v portfóliu Motoroly. Stojí menej ako 200 eur a má batériu, ktorá zabezpečí 2 až 3 dni výdrže na jedno nabitie. Biznis zákazníci sú v pohybe, vonku, nemôžu telefón stále nabíjať. V balení nájdu aj rýchlonabíjanie − turbo power adaptér, takže aj veľká batéria sa dokáže rýchlejšie nabiť.

Okrem kapacity batérie ponúka tento telefón aj mimoriadne dobre vyladený Android systém. Motorola vychytávky nie sú poskrývané hlboko v nastaveniach systému, ale sú v jednej aplikácii.

„Som presvedčený, že máme najlepší Android systém spomedzi všetkých výrobcov. Je súčasťou nášho dedičstva od Googlu. Veľa výrobcov pridáva rôzne aplikácie, ktoré spomaľujú a zaťažujú systém. Toto v Motorolách nikdy nenájdete, veľmi si na to potrpíme,” vysvetľuje Marek Tóth.

Slováci kúpia milión smartfónov ročne

Motorola silnie aj na slovenskom trhu. Jej trhový podiel rastie každý rok a najmä za posledný rok a pol vidieť čoraz väčší záujem. „Tento rok chceme prekročiť 10 % podiel na trhu a verím, že cez Vianoce sa nám to aj podarí. V O2 portfóliu si udržujeme veľmi silnú pozíciu, patríme medzi troch najväčších výrobcov Android telefónov,” hovorí Marek Tóth.

Sme národ, ktorý má rád smartfónové technológie. Na Slovensku sa za rok predá vyše milión smartfónov. Na to, že nás je len 5 miliónov, je to relatívne veľa. Slováci sú nadšenými fanúšikmi technológií a to platí naprieč všetkými vekovými kategóriami, od detí až po seniorov.

5G prekvapí používateľov, vývojárov aj biznis

Motorola je lídrom inovácií už dlho. Aby si udržala svoju pozíciu, musí predvídať technologické trendy budúcnosti.

„Najbližšie 2-3 roky zmení svet 5G, revolúcia v 5G je obrovská. Nemyslím len samotné pripojenie a to, že získame rýchlejší internet. Ide mi o to, čo nám 5G umožní − vytvoriť inteligentné mestá, inteligentné domácnosti. Možnosti, ktoré prinesie 5G, sú podľa mňa neuveriteľné,” hovorí Marek Tóth.

„Zažil som cloudovú revolúciu, keď Microsoft pred 15 rokmi priniesol myšlienku fungovania na cloude. Nevedeli sme si predstaviť, čo to všetko dokáže. Dnes počúvam podcasty či hudbu a pozerám filmy cez cloud. Firmy fungujú na cloude. Toto nás čaká aj v 5G. Nevieme si úplne predstaviť, ako to bude vyzerať, ale pevne verím, že nebudeme mať len rýchlejší download. Bude to veľká zmena, ktorá zasiahne veľa ľudí.”


Podcast si môžete vypočuť aj na Spotify a Apple Podcast.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Neoceniteľná pomôcka pre podnikateľov? Dotykové pero, ktoré ponúka Moto G Pro

Motorola Moto G Pro ako jeden z mála smartfónov vo svojej triede ponúka dotykové pero, vďaka čomu sa mení na perfektný biznis telefón. Vlastností, ktorými vám uľahčí podnikanie, má ale omnoho viac.

Interaktívne upozornenia, excelentná baterka, dôraz na bezpečnosť a šikovné dotykové pero. Motorole sa podarilo zacieliť na podnikateľov, ktorí chcú od smartfónu za svoje peniaze maximum a nechcú top model. Z hľadiska funkcionality, praktických riešení a užívateľského komfortu môže byť model Moto G Pro presne tým, čo hľadáte. 

Motorola už tradične drží svoj rad Moto G v cenovej hladine do 300 eur a ponúka príjemne vyvážený pomer ceny a výkonu. Novinkou roka 2020 je model Moto G Pro, ktorý ako jeden z mála modelov vo svojej cenovej kategórii ponúka stylus, teda dotykové pero.

6 dôvodov, prečo je dotykové pero nenahraditeľnou podnikateľskou pomôckou. Chcem vedieť viac

Na prvý pohľad nie až taký zásadný doplnok výbavy však posúva smartfón o úroveň vyššie a robí z neho perfektnú voľbu pre podnikateľov, ktorí nepotrebujú alebo nechcú drahé vlajkové lode.

Píšte na zamknutú obrazovku

Pero sa vyťahuje z pravého spodného rohu smartfónu, v tele zariadenia je dobre skryté a nemusíte sa báť, že by ste ho stratili alebo nechcene vytiahli. Drží totiž naozaj pevne. Hneď, keď ho vytiahnete zo zamknutého smartfónu, automaticky sa spustia Moto poznámky. V prípade potreby tak môžete okamžite písať či kresliť.

Poznámky majú na spodnej časti displeja ovládaciu lištu, ktorá ponúka 3 rôzne stopy pera, gumu, možnosť upraviť prostredie poznámok a kroky späť a vpred. Keď pero dlhšie podržíte na niektorej zo stôp, objaví sa menu, v ktorom vyberáte hrúbku stopy a jej farbu. Poznámku môžete okamžite zdieľať. Zdieľanie má symbol v pravom hornom rohu displeja, ale aby ste poznámku zdieľali, musíte odomknúť telefón.

Keď zasuniete pero späť do telefónu, poznámka sa automaticky uloží a displej sa vypne, čo je veľmi praktické, lebo na tento úkon nemusíte myslieť. Ide o perfektné riešenie na zapisovanie nápadov, kontaktných údajov či robenie si poznámok pri výbere tovarov alebo počas klientských stretnutí.

Rýchlo sa dostaňte k dôležitým apkám

Ak pero vytiahnete až potom, ako smartfón odomknete, na displeji sa zobrazí nenápadné plávajúce menu. To v základnom nastavení ponúka možnosť spraviť snímku obrazovky, otvoriť Moto poznámky, poznámky Google Keep. Poslednou možnosťou tohto menu je ikonka nastavenia. Tá vás presmeruje do nastavenia pera.

Dostanete sa tam aj cez Nastavenia – Dotykové pero. Keď kliknete na časť Keď je vytiahnuté dotykové pero zobrazia sa vám možnosti nastavenia plávajúceho menu. Pri časti Zobraziť skratky je symbol ozubeného kolieska. Cez tento symbol sa dostanete do výberu aplikácií, ktoré môžete do plávajúceho menu vybrať.

Iste vás poteší, že rozhodnúť sa môžete pre ktorúkoľvek nainštalovanú aplikáciu. Je to spôsob, ako ušetriť čas pri otváraní najčastejšie používaných aplikácií.

Získajte zabezpečenie aj do budúcna

Bezpečnosť je ďalším dôležitým dôvodom, prečo je Moto G Pro perfektnou voľbou pre podnikateľov. Smartfón má podporu platformy Google One. Vďaka nej Motorola garantuje dve veľké aktualizácie operačného systému Android.

Smartfón aktuálne beží na Android 10, teda Moto G Pro bude môcť používať aj s Android 11 a 12. Navyše, Motorola garantuje menšie bezpečnostné aktualizácie každý mesiac počas 3 rokov. Čo je o rok viac, ako ponúkajú smartfóny bez platformy Google One.

Prečo by vás tieto aktualizácie vôbec mali zaujímať? V smartfóne máte množstvo citlivých informácií, bankové aplikácie, faktúry, kontaktné údaje, rozpracované projekty, ktoré ak by vám niekto odcudzil, mohol by vám spôsobiť nemalé problémy. Aktualizácia celého operačného systému so sebou prináša tiež nové užitočné funkcie. Môže vám napríklad vylepšiť fotoaparát. Ako kvalitu fotiek, tak novými funkciami napríklad v podobe efektov.

Cez apku Moto dostaňte zo smartfónu maximum

Efektívnejšie budete pracovať nielen vďaka dotykovému peru, ale aj predinštalovanej aplikácii Moto. V nej nájdete tipy a triky, ako smartfón čo najlepšie využiť. Priamo z aplikácie viete veľa vecí nastaviť. Zaujímavou možnosťou je stíšenie prichádzajúceho hovoru, keď telefón zdvihnete zo stola. Tiež sa tu dozviete, že ak položíte smartfón na displej, aktivuje sa režim Nerušiť. Funkciu aktivujete alebo deaktivujete v časti Nastavenia – Zvuk – Rozšírené – Nerušiť po otočení.

V aplikácii Moto ďalej nájdete známe Moto gestá. Dvojitým pohybom pripomínajúcim sekanie smartfónom spustíte svetlo, pootočením zápästia do strán aktivujete fotoaparát, zopakovaním tohto pohybu sa fotoaparát prepne do selfie režimu.

Ušetrite čas cez inteligentné upozornenia

Interaktívne upozornenia na zamknutej obrazovke patria k tým vlastnostiam Motoroly Moto G Pro, pre ktoré si ju pri práci veľmi obľúbite. Ak vám príde e-mail, správa či akékoľvek iné upozornenie, na zamknutej obrazovke sa objaví malý symbol aplikácie. Ak na symbol kliknete, zobrazí sa vám náhľad upozornenia. Rýchlo tak viete, či treba na správu odpovedať okamžite alebo môžete s odpoveďou počkať.

Na správu z notifikácie viete tiež expresne zareagovať. Keď podržíte prst na symbole aplikácie, okrem náhľadu správy sa zobrazia možnosti odpovedať alebo zahodiť notifikáciu. Ak chcete notifikácie aktívne používať, odporúčame nezapínať odomknutie smartfónu rozpoznávaním tváre, ktoré Moto G Pro tiež ponúka. Tvárová biometria totiž reaguje veľmi svižne a nemá problém ani za horších svetelných podmienok.

Pracujte dva dni na jedno nabitie

Pre podnikateľov je rozhodne dôležité vedieť, či sa môžu na smartfón spoľahnúť vo výdrži batérie. Z hľadiska dnešných štandardov Moto G Pro doslova exceluje. Smartfón vydrží na jedno nabitie celé dva dni s tým, že večer druhého dňa budete mať k dispozícii okolo 20 % batérie.

Ak by ste potrebovali rýchlo získať úložný priestor, medzi aplikáciami nájdite tú s názvom Files – Vyčistiť. Aplikácia rozpozná zbytočné súbory, ktoré vám pomôže bezpečne vymazať, tiež vám pomôže pretriediť médiá či identifikovať veľké súbory, napríklad videá, a spraviť v nich poriadok.


Komunikácia je v podnikaní kľúčom k úspechu. Preto musí prebiehať bez omedzení a problémov. Potrebujete sa spoľahnúť, že s partnermi, klientmi a spolupracovníkmi budete vždy v kontakte. Práve toto rieši balík služieb O2 pre podnikateľov. Titánový O2 SMART paušál vám ponúka okrem neobmedzených dát, volaní, SMS, MMS aj predplatné aplikácií, ktoré si môžete variabilne vybrať tak, aby maximálne uľahčili váš biznis.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Vo vrecku možno nosíte prenosnú kanceláriu. Ako na to prídete?

Krásne fotky zážitkov sú neoceniteľné. Ešte cennejšie však môžu byť biznis funkcie fotoaparátu vášho smartfónu. Viete, ktoré to sú?

V máloktorej oblasti sa výrobcovia smartfónov predbiehajú tak, ako pri kvalite a vylepšeniach fotoaparátov. Dôkazom sú sústavy objektívov či veľmi silná podpora umelej inteligencie. Cieľ je jasný – takmer dokonalé fotky v akýchkoľvek podmienkach. Foťáky v smartfónoch sa však dajú využiť aj inak ako na selfie a nekonečné gigabajty videí. Dokážu totiž úplne nahradiť mnohé kancelárske zariadenia, ktoré vám zbytočne zaberajú miesto.

Skenovanie

Skryť do vrecka klasický skener bolo pred pár rokmi sci-fi. Dnes sa to kombináciou dostatočne kvalitnej fotografie a umelej inteligencie smartfónu podarilo. Základom je fotoaparát, ktorý dokáže spraviť ostrú fotografiu s dostatočným množstvom detailov. Takáto fotografia sa podarí, ak fotoaparát dokáže zaznamenať dostatočný počet pixelov.

Pixel je základ

Základom fotografie je svetlo a snímač. Čím je snímač väčší, teda má väčšiu plochu, tým detailnejšiu a kvalitnejšiu fotografiu spravíte. Problém je, že do smartfónov pre ich kompaktné rozmery nedokážeme skryť dostatočne veľký čip na to, aby ponúkol skutočne kvalitné fotografie. Na porovnanie: v smartfónoch sú čipy s priemernou veľkosťou 1/3 palca, kompaktné fotoaparáty majú čipy s veľkosťou jedného palca.

Mohlo by sa zdať, že výrobcovia smartfónov sú v slepej uličke. Tam kde končí hardvér, však nastupuje softvér. Všetky vlajkové lode výrobcov smartfónov dnes už používajú softvér, ktorý sa nazýva výpočtová fotografia. Ide o mágiu algoritmov, umelej inteligencie, strojového učenia sa a výkonu procesorov. Výsledkom môže byť rovnaká kvalita fotografie pri 12 Mpx, ako aj pri 50 Mpx senzoroch.

Rozpoznávanie textu

Umelá inteligencia dnes dokáže naozaj zázraky. Huawei P40 Pro má napríklad funkciu rozpoznania textu. V miestach, kde smartfón text rozpozná, umelo znásobí počet pixelov, aby bol text ostrejší a lepšie čitateľný. Ak tieto vlastnosti skombinujete s vhodnou aplikáciou, napríklad CamScanner, v priebehu pár sekúnd máte v smartfóne kvalitne naskenovanú zmluvu, ktorú môžete elektronicky podpísať a poslať mailom.

Úprava textu z fotografie

Možností, ako pracovať s naskenovanými dokumentmi, je oveľa viac. Napríklad aplikácia ScannerHD ponúka technológiu OCR, ktorá dokáže text z fotografie previesť na editovateľný text. Ten môžete prepisovať, použiť do dokumentov alebo priamo kopírovať do správ. Konečne!

Tu je však dôležitá svetelnosť použitých objektívov. Svetelnosť sa označuje clonovým číslom – f/1.8, f/2.4 a podobne. Čím je číslo nižšie, tým je svetelnosť vyššia, teda budete mať lepšie fotografie aj v horších svetelných podmienkach. Fotenie s objektívmi s horšou svetelnosťou sa prejavuje tmavými a rozmazanými fotografiami s vysokým šumom.

Nakupovanie fotením

OCR technológiu nájdete aj v prekladačoch. Oceníte ju napríklad pri čítaní jedálneho lístka v zahraničí, prípadne pri študovaní zmluvy. Stačí odfotografovať text, ktorému celkom nerozumiete, a smartfón ho automaticky preloží. Niektoré aplikácie dokážu nápisy prekladať aj bez fotografovania. Stačí namieriť smartfón na text a na displeji máte okamžite preklad. Podmienkou je byť on-line.

Rovnakú podmienku musíte splniť, ak chcete cez fotoaparát nakupovať. Túto funkciu bežne nájdete v natívnej aplikácii fotoaparát pod označením nákupy. Po zamierení na konkrétnu vec ju smartfón rozozná a vyhľadá na internete. V stavebníctve takýmto spôsobom ľahko identifikujete materiál, ktorý nepoznáte, v módnom biznise zasa kúsky, ktoré ušli vašej pozornosti.

Potrebujete smartfón na biznis? Huawei P40 Pro má aj týchto 6 funkcií, ktoré vám pracovné úlohy zjednodušia.

 Platenie faktúr

Platenie faktúr môže byť nudná a zdĺhavá mravčia práca. Prečo ju spomíname pri fotoaparátoch? Pretože vďaka nim veľmi rýchlo a ľahko faktúru uhradíte. Bankové aplikácie ponúkajú skenovanie faktúr. Umelá inteligencia sama rozpozná údaje a vloží ich do správnych políčok. Stále populárnejšie je tiež platenie faktúr QR kódom. Ak túto technológiu poznáte, zrejme ste sa stretli s tým, že ste museli na QR kód zoomovať.

Približovať obraz dokáže dnes každý smartfón, no nie každý kvalitne. Pri výbere preto prihliadajte najmä na optický zoom, Huawei P40 Pro ho má až 5-násobný. Pri digitálnom zoome buďte opatrnejší, tu už cítiť zníženie kvality obrazu. Môže sa vám stať, že by smartfón nevedel QR kód prečítať. Čítačky QR kódov dnes výrobcovia natívne integrujú do fotoaparátov, nepotrebujete ani špeciálnu aplikáciu.

Meranie

Móda sústavy niekoľkých objektívov v jednom smartfóne neobišla ani jednu veľkú značku smartfónov. Čo robí široký, ultraširoký alebo teleobjektív, je jasné už ich názvov. Pre mnohých je však záhadou ToF objektív. Jeho funkciou je merať vzdialenosť predmetov od smartfónu a vytvoriť tak populárne rozmazané pozadie pri portrétoch.

ToF však nie je len o zábave. Ak potrebuje merať rozmery, objemy či výšku človeka, práve tento objektív vám za pomoci rozšírenej reality pomôže. Stačí otvoriť napríklad natívnu aplikáciu od Huawei AR meranie a môžete sa pustiť do práce. Merania sú až prekvapivo presné.


Komunikácia je v podnikaní kľúčom k úspechu. Preto musí prebiehať bez omedzení a problémov. Potrebujete sa spoľahnúť, že s partnermi, klientmi a spolupracovníkmi budete vždy v kontakte. Práve toto rieši balík služieb O2 pre podnikateľov. Titánový O2 SMART paušál vám ponúka okrem neobmedzených dát, volaní, SMS, MMS aj predplatné aplikácií, ktoré si môžete variabilne vybrať tak, aby maximálne uľahčili váš biznis.


Tipy, ako si preniesť fotky, kontakty a appky zo starého smartfónu do nového

Čítaj viac

Stiahnite si jednu z týchto 6 appiek a naučte sa každý deň niečo nové

Čítaj viac

Huawei P smart 2021 sme zmenili na herné zariadenie. Čo sme si na ňom zahrali?

Čítaj viac