Pojmom superpotraviny sa označuje skupina potravín, ktorá má svojim zložením mimoriadne zdraviu prospešné účinky. Populárne superpotraviny sú však často drahé a je problém nájsť ich na pulte bežných obchodov. Ale nemusí to tak byť – ak zvolíme tie, ktoré sa dajú vypestovať aj u nás. Inšpirujte sa a navarte si z našich lokálnych potravín niečo zdravé aj vy doma.
Navyše kúpou lokálnych produktov podporujete domácich výrobcov, prispievate k zníženiu ekologickej stopy a konzumujete plodiny, ktoré sú typické pre túto oblasť. Podľa niektorých výživových poradcov totiž zloženie živín na tanieri vhodné pre bežného Stredoeurópana nemusí byť vhodné napríklad pre ľudí žijúcich v tropických oblastiach a naopak.
Položky z nasledujúceho zoznamu poznáte všetci a na rozdiel od exotiky ich dostanete naozaj všade.
Pohánka
Pohánka, nazývaná aj obilie chudobných, prišla do Európy pravdepodobne s mongolskými nájazdmi. Ešte v 19. storočí bola v slovenskej kuchyni veľmi rozšírená a používaná, postupne však takmer upadla do zabudnutia.
Na našom území je najvýznamnejším zdrojom rutínu (vitamínu P), aj keď treba pripustiť, že jeho množstvo v lúpaných semenách je podstatne nižšie ako napríklad v kvetoch.
Okrem rutínu obsahuje množstvo pre ľudské telo potrebných látok – vlákninu, zinok, draslík, vápnik, fosfor, železo, meď, selén, cholín, mangán a vitamíny B1, B2, C a E. Pomáha najmä pri cievnych ochoreniach, napríklad pri kŕčkových žilách, popraskaných cievach či hemoroidoch.
Mak siaty
Mak ako zdroj energie a vitality využívali už antickí atléti, ktorí ho konzumovali v zmesi s medom a vínom. Vedeli ste, že mak má najväčší obsah vápnika zo všetkých potravín?
Až 1300 mg na 100 gramov, teda dvanásťkrát viac ako kravské mlieko. Je mimoriadne bohatý aj na železo a horčík.
Z jeho liečebných účinkov môžeme spomenúť, že slúži ako prevencia osteoporózy alebo zubného kazu, zlepšuje pamäť, ale aj uvoľnuje kŕče a upokojuje.
Na Slovensku pestujeme aj biely mak (Albín), ktorý je našou vlastnou tradičnou a raritnou odrodou. Má zaujímavú orieškovú chuť a ešte vyšší obsah vápnika, horčíka, fosforu a kyseliny linolovej ako bežný čierny mak. Navyše, nevidno ho medzi zubami.
Čučoriedky
Lesný poklad, ktorý sa oddávna používa ako účinný liek proti hnačke. Obsahujú celú paletu minerálov a vitamínov, esenciálnych olejov a až 25 druhov antioxidantov.
Za svoju tmavomodrú farbu vďačia farbivu myrtilín, ktoré pozitívne vplýva na pružnosť ciev v mozgu a očiach a spolu s ďalšími farbivami antokyánmi a betakaroténom zlepšujú zrak. Práve preto čučoriedky konzumovali britskí piloti počas II. svetovej vojny a aj sovietski kozmonauti.
K ďalším výrazným účinkom na zdravie patrí podpora imunity, zníženie “zlého” cholesterolu a tiež zlepšujú pamäť.
Ovos
Ovos je najvýživnejšia obilnina zo všetkých. Je bohatá na železo, vitamín B1, esenciálne mastné kyseliny a obsahuje betaglukán – druh rozpustnej rastlinnej vlákniny, ktorá má schopnosť upravovať hladinu cholesterolu, takže sa odporúča na konzumáciu pre diabetikov alebo pacientov so srdovo-cievnymi ochoreniami.
Včelí med
Včelárenie je typickým znakom Slovenska a slovenský med patrí k svetovej špičke. Nečudo, keďže v tomto smere máme bohatú tradíciu. Prvá písomná zmienka o lesnom včelárstve (brtníctve) na našom území pochádza už z 5. storočia. Až do 19. storočia bol med jediným používaným sladidlom vôbec.
Liečivé účinky medu na ľudský organizmus sú známe tisícročia. Med pôsobí protizápalovo a antibakteriálne, posilňuje imunitný systém, upokojuje nervovú sústavu, podporuje krvotvorbu a slúži ako prevencia proti rakovine hrubého čreva.
Špalda
Špaldová pšenica je jedna z pôvodných druhov pšenice. Pestovali ju už pred 8000 rokmi, v 20. storočí však ustúpila šľachtenej pšenici, ktorá vykazovala vyššie výnosy.
Oproti nej je však omnoho výživnejšia. Obsahuje vitamíny skupiny B, A, E, vysoké obsahy vlákniny, minerálov a bielkovín. Má zaujímavú chuť, ktorá pripomína oriešky.
Vlašský orech
Vlašské orechy podporujú činnosť mozgu, sú bohatým zdrojom energie, pozitívne vplývaju na psychiku a zdravie vlasov, nechtov a pokožky. Spomedzi všetkých orechov majú najvyšší podiel antioxidantov. Sú bohatým zdrojom nenasýtených mastných kyselín, vitamínu E, B1 a B6.
Ovčie mlieko
Ovčie mlieko obsahuje dvojnásobné množstvá vitamínov A, D, E, K, vápnika, zinku a horčíka v porovnaní s kravským. Laktoferínu, ktorému sa prisudzujú protirakovinové účinky, dokonca osemnásobne viac.
Pravá bryndza, vyrobená z ovčieho nepasterizovaného mlieka, je zase absolútnou probiotickou bombou – v grame bryndze je približne 1 až 10 miliárd probiotických mliečnych baktérií a kvasiniek.