Na bežnej slovenskej dedine boli často na každodenné použitie dostupné iba základné suroviny ako zemiaky, kapusta a múka. Gazdiné museli často improvizovať a variť chutne z toho, čo bolo k dispozícii.
O tom, že naše staré mamy boli naozaj vynaliezavé, svedčí zachované ľudové dedičstvo v podobe širokej palety receptov, ktoré sú zostavené len z jednoduchých ingrediencií. Napriek tomu, alebo aj vďaka tomu, sú tieto jedlá naozaj lahodné, sýte a navyše nenáročné na financie.
Mačanka
Tradičné ľudové jedlo zo severovýchodného Slovenska, ktoré sa robí zo šťavy z kyslej kapusty, múky a pridávajú sa do neho huby. Vznike hustá kaša, prípadne polievka. Niektoré varianty receptu sú aj so zemiakmi.
Mačanka je svojim spôsobom slovenské fondue. Je sa totiž podobne ako slávna švajčiarska syrová pochúťka. Kúsky chleba sa natrhajú a namáčajú sa do hotovej omáčky. A od slova máčať pochádza aj názov tohto jedla.
Suroviny:
100 g sušených húb 0,5 l šťavy z kyslej kapusty voda mlieko 5 strúčikov cesnaku 3-4 lyžice hladkej múky bobkový list 30 g masla čierne korenie
Postup:
Šťavu z kyslej kapusty zriedime s vodou, aby nebola taká kyslá. Pridáme do hrnca sušené huby, osolíme a dáme spolu variť. Po uvarení húb si na panvičke na masle osmažíme na drobno nakrájaný cesnak a pridáme spolu s bobkovým listom do hrnca s hubami. Ešte chvíľku varíme podľa potreby.
V hrnčeku spolu s mliekom rozmiešame hladkú múku. Zátrepku pridáme do hubovej polievky a miešame do zhustnutia. Nakoniec to celé na tanieri zalejeme rozpraženým maslom a ochutíme čiernym korením a soľou.
Podávame s chlebom.
Džatky (alebo aj fučka, zamyšky)
Tento tradičný spišský pokrm bol typickým jedlom chudobných. Dokonca aj samotný názov pochádza z nárečového výrazu pre chudákov – džadov. Dnes sa už robievajú so slaninkou, poriadne omastené, no v minulosti bola slanina skôr vzácnosť. Ženy v domácnosti si museli vystačiť len s múkou (väčšinou vyrobenej z pomletého ovsa aj s otrubami) a zemiakmi a možno s troškou opraženej cibuľky.
Suroviny:
10 stredne veľkých zemiakov 150 g slaniny 2 hrnčeky hrubej múky maslo cibuľa soľ
Postup:
Zemiaky očistíme, pokrájame na kocky a dáme variť do osolenej vody. Pred dovarením zlejeme tak, aby časť vody zostala v hrnci. Pridáme hrubú múku a necháme približne päť minút prevrieť.
Masu rozmixujeme do hladka a z cesta rukami formujeme väčšie šúľance alebo guľky. Na záver podávame poliate roztopeným maslom a s opraženou cibuľkou a slaninou.
[the_ad_placement id=“injektaz-datahit“]
Šusterka (alebo aj šterc)
Podobné jedlo ako džatky, ale robievalo sa na Záhorí a juhu Slovenska a v Čechách.
Suroviny:
200 g krupice 50 g masti soľ 800 g zemiakov
Postup:
Zemiaky pokrájame na kocky a dáme variť. Krupicu opražíme na masti, osolíme a zalejeme horúcim vývarom zo zemiakov. Podusíme ju do mäkka a zmiešame so zemiakmi.
Šterc v niektorých domácnostia podávali s makom či s kompótom so sušených sliviek, inde na slano s oškvarami a osmaženou cibuľkou.
Bobaľky (alebo aj opekance či pupáky)
Na východnom Slovensku je to typické sviatočné jedlo na vianočný alebo novoročný stôl, ale nesklame ani v inom ročnom období. Je to jedno z najstarších sviatočných jedál, ktoré má pôvod v tradičných posúchoch.
Suroviny na cesto:
200 g hrubá múka 200 g múka polohrubá 250 ml mlieko 30 g cukor 20 g droždie čerstvé štipka soli
Suroviny:
mlieko (na precedenie) 100 g mak 100 g med 80 g maslo
Postup:
Do misky vysypeme obe múky, soľ, droždie, cukor a mlieko. Všetko dobre premiesime a necháme kysnúť. Po vykysnutí vyformujeme tenké dlhé valčeky a z nich nakrájame asi 2 cm dlhé kúsky. Poukladáme na plech a necháme ešte dokysnúť. Pečieme na 150°C dvanásť minút.
Odstáte bobáľky prelejeme vriacim mliekom a okamžite scedíme (preliať sa môže i vriacou vodou). Polejeme medom, roztopeným maslom a posypeme pomletým makom. Na záver stačí už len premiešať a jedlo sa môže podávať.
Ako prvé vám zrejme napadne: Čo tu robí smartfón s fyzickou klávesnicou v čase, keď sa ostatní výrobcovia predbiehajú v čo najväčšom pomere displeja voči veľkosti telefónu? Krátka odpoveď by bola: Dokazuje, že aj v 21. storočí má zmysel. Ak vás zaujíma tá dlhšia, čítajte ďalej.
Ostatné smartfóny vyššej triedy sú skôr ako krehko pôsobiace kúsky umenia. Keď chytíte do ruky KEYOne, máte pocit, že držíte nástroj. A naozaj to je nástroj, v takmer dokonalej forme pojazdnej kancelárie.
Dizajn, ktorý sa nestratí
Zariadenie je masívne, s pogumovaným zadným krytom, vďaka ktorému sa v ruke vôbec nekĺže. S hmotnosťou 180 g je dostatočne ťažké na to, aby ste ho vo vrecku cítili, ale nie príliš ťažké na to, aby to prekážalo napríklad pri dlhších rozhovoroch. Najvýraznejším dizajnovým prvkom je klávesnica v lesklom prevedení, aby ladila s displejom nad ňou.
Ten má neobvyklý pomer strán 3:2, ktorý spôsobuje napríklad čierne okraje pri sledovaní videí, okrem toho si to ale ani nevšimnete. Samotný displej je veľmi kvalitný, s hustotou 433 ppi pri rozlíšení 1 620 x 1 080. Hoci kvôli klávesnici má uhlopriečku iba 4,5 palca, nebudete mať pocit, že toho vidíte málo.
Pod kapotou
Operačná pamäť s veľkosťou 3 GB, procesor Snapdragon 625 či 32 GB úložiska nijako nevyčnievajú zo štandardu v tejto cenovej kategórii. Avšak vďaka veľmi benevolentnej voľbe softvéru, ktoroým je čistý Android s minimom vlastnej nadstavby od BlackBerry, nezaznamenáte problémy ani pri používaní desiatok aplikácií.
Samotné BlackBerry aplikácie sú časom odskúšané a veľmi vyladené verzie pripomienok, kalendára, či poznámok. Neprehliadnuteľné sú funkcie zamerané na bezpečnosť, ktorá je, bohužiaľ, Androidu vyčítaná veľmi často. No v BlackBerry urobili maximum a nepretržité sledovanie aktivity aplikácií, či zabezpečenie na úrovni hardvéru oceníte práve vtedy, keď je váš telefón zároveň vašou kanceláriou.
Navyše je tu BlackBerry Hub – unikátna aplikácia, ktorá vaše e-maily, SMS, hovory, či komunikácie cez Messenger prepája do jednej, veľmi prehľadnej aplikácie.
Batéria, ktorá nesklame
Práve kombinácia menšieho displeja, úsporného procesoru a veľmi veľkorysej 3 505 mAh batérie má za následok, že na KEYOne sa jednoducho môžete spoľahnúť. Viac ako jeden deň pri veľmi náročnom používaní je samozrejmosťou, pri šetrnosti potiahnete aj tri dni bez nabitia.
Fotoaparát
Značka BlackBerry nikdy nevyčnievala kvalitou svojich fotoaparátou. Dokonca mala špecializované modely, určené pre organizácie citlivé na únik informácií, ktoré žiadny fotoaparát nemali. Fotoaparát v KEYOne ale túto tradíciu porušuje. So zadnou kamerou vyhotovíte 12 MPx fotky a vysoko kvalitné 4K videá a selfies dostanú rozlíšenie 8 MPx.
Na čo je teda je tá klávesnica?
Klasickú fyzickú klávesnicu už ostatní výrobcovia prakticky zavrhli a možno ju považovať za prežitok. V KEYOne klávesnica ale nie je kvôli nostalgii, ale funguje ako efektívny a veľmi funkčný prvok produktivity.
Krátkym, či dlhým stlačením klávesy môžete nastaviť a následne vyvolať klávesovú skratku na kontakt, na SMS, či na konkrétnu aplikáciu. Celkovo 52 skratiek má neuveriteľný potenciál zefektívniť váš čas. Pár minút nastavovania a KEYOne vám dá appky, funkcie či kontakty doslova na dosah. Žiadny iný telefón na trhu toto neponúka a keď si zvyknete, nikdy nebudete chcieť cestu späť.
Okrem dizajnového prvku majú lesklé klávesy ďalšiu funkciu – pôsobia ako touchpad a ich lesklosť spôsobuje, že sa po nich ľahšie kĺžu prsty. Ak chcete posúvať stránky, či e-mail, môžete to urobiť pohybom prstu na klávesnici bez toho, že by ste si zavadzali vo výhľade.
Na to nadväzuje prediktívne písanie. V BlackBerry ju dotiahli takmer k dokonalosti, a to aj pri slovenskom jazyku. Vopred vám pri písaní navrhne kompletné slová, veľmi často sa trafí a návrh stačí potvrdiť potiahnutím po klávesnici.
Produktivita je kľúčom
Toto zariadenie nie je pre každého. Ak svoj smartfón pravidelne používate na prezeranie videí či náročné hry, asi je lepšie obhliadnuť sa po inom type. Hlavnou úlohou tohto modelu je čo najvyššia produktivita, a ak je toto vaša priorita, odporúčame všetkými desiatimi.
13 tipov, ako sviatky dobre zvládnuť a spríjemniť ich aj iným
Vďaka našim tipom ušetríte v predvianočnom strese množstvo času a poradíme aj, ako čo najpríjemnejšie stráviť sviatočné dni.
Zdieľať
11. 12. 2020;Autor: Alexandra Galambová, Foto: Shutterstock
Vianoce prežíva každý inak. Deti sa tešia na rozprávky a darčeky, rodičia sa snažia zabezpečiť všetko potrebné a užiť si aspoň pár chvíľ oddychu. Na stole nemôže nič chýbať, tradičné jedlá rozvoniavajú v dome aj niekoľko dní vopred, koláčikov máte na výber hneď niekoľko druhov a šalát sa na vás usmieva zakaždým, keď otvoríte chladničku. Okrem toho treba zabezpečiť plynulý chod v práci a darčeky pre rodinu.
Traja králi O2 prinášajú Vianočný bonus na smart zariadenia a pomáhajú deťom bez rodín. Ako získam bonus?
Z jedného prieskumu Knox University vyplynulo, že až pre 44 % opýtaných boli Vianoce stresujúce, hoci si ich vo výsledku užili a boli s nimi spokojní. Naše tipy vám môžu pomôcť, aby boli vaše sviatky počas tohto roku aspoň o trošku pohodovejšie.
Pred Vianocami
Nakúpte darčeky online
Vedeli ste, že takmer polovica Slovákov si necháva nakupovanie darčekov na posledné dva týždne? Ak patríte k tým, ktorí sa radi vyhnú preplneným nákupným centrám, využite možnosť online nákupu.
Buďte originálni a venujte svojim blízkym napríklad zážitky, online kurzy, predplatné obľúbeného časopisu, hodiny tanca či voucher do divadla. Mnohé značky majú v tomto období výhodné ponuky, zľavy alebo dopravu zadarmo. Nezabudnite však na to, že vaše objednávky musí niekto spracovať, zabaliť, poslať a tiež priviezť.
Buďte preto empatickí voči tým, ktorí sa vám snažia urobiť pekné Vianoce, a nežeňte ich do stresu, ktorý budete nakoniec prežívať spolu s nimi. Objednajte preto darčeky skôr. Väčšina e-shopov má pred sviatkami na svojich stránkach aj dátumy, do ktorých stíhajú svoje zásielky doručiť. Aj to je spôsob, ako predísť zbytočnej nervozite.
Zapojte do príprav celú rodinu
Vianoce by mali byť o spolupatričnosti a rodine. Preto je veľmi dôležité, aby sa na organizácii a prípravách podieľala celá rodina. Vďaka tomu budú mať jednotliví členovia oveľa väčšiu radosť z toho, že ste túto misiu zvládli spoločnými silami. Vytvorte si harmonogram, podľa ktorého každý člen rodiny podá pomocnú ruku, a tak budete všetci spoločne pracovať na vytvorení krásnych sviatočných dní.
Vyčleňte každému úlohy podľa jeho možností a schopností a nebojte sa povinnosti rozdeliť. Každý správny manažér predsa vie svoju prácu delegovať. Na trhu je množstvo krásnych dizajnových kalendárov alebo online plánovačov, ktoré vám to uľahčia. Prípadne si nejaký kalendár vyrobte sami doma a umiestnite ho na viditeľné miesto.
Urobte si zo spoločného pečenia novú tradíciu
Nenechajte všetko len na jedného člena rodiny. Myslite kreatívne a spravte si z predvianočného pečenia rodinnú tradíciu. Pečenie môžete zaznamenať na svoj telefón – urobte si časozber a odfoťte sa v situáciách, ktoré vám pripomenú, aké dôležité je držať spolu.
Vynikajúcimi pomocníkmi pri pečení sú kuchárske knihy, vďaka ktorým už nebudete musieť stráviť hodiny na internete hľadaním správnych receptov. Upiecť si môžete jednoduché medovníky, ktoré spolu s vami zvládnu aj vaše deti. Recept nájdete v knihe Tak ma mama naučila. Ak patríte medzi tých, ktorí majú rôzne potravinové alergie, určite vám pomôže kniha Tradičné Vianoce takmer bez alergénov.
Uľahčite si upratovanie
Množstvo domácností robí vianočné upratovanie niekoľko dní či týždňov vopred, pretože je toho viac ako zvyčajne. Našťastie žijeme v čase, keď nám výdobytky moderného sveta dokážu uľahčiť život. Vianoce predsa nie sú o tom, aby ste si za štedrovečerný stôl sadli uštvaní a odpadli od únavy skôr, než zjete posledné sústo.
Nechajte preto upratovanie na profesionálov a objednajte si upratovaciu službu. Budete tak môcť stráviť viac času s rodinou a ďalšími prípravami.
Dajte si nákup doručiť domov
Dlhé rady v obchodoch, stres, zabudnuté suroviny a opätovné štartovanie auta. Poznáte to? Neprežívajte každý rok to isté. Objednajte si potraviny cez službu online donášky až k sebe domov.
Niekoľko overených portálov ponúka ceny primerané kvalite a vašu peňaženku takýto nákup naozaj nezaťaží viac, ako by ste minuli v bežnom obchode, kde navyše hrozí aj nebezpečenstvo nákupu nepotrebných vecí. Spíšte si zoznam toho, čo naozaj potrebujete, a vyhnite sa tak prebytočnému vyhadzovaniu nedojedených surovín.
Pomôžte tým, ktorí to potrebujú
Podľa psychologických štúdií sú ľudia, ktorí nemajú to šťastie stráviť sviatky s rodinou pri prestretom stole, oveľa náchylnejší na depresie či zlé myšlienky. Otvorte svoje srdce a pomôžte tým, ktorí nemajú to šťastie ako vy.
Na internete existuje zoznam slovenských charitatívnych organizácií a určite sa minimálne jedna nachádza aj vo vašom meste alebo v blízkom okolí. Uvidíte, že pocit pri rozbaľovaní vašich darčekov bude po takejto pomoci lepší.
Nezabudnite na relax a starostlivosť o seba
Naše telo, pleť, ale aj psychika sú v tomto období vystavené stresu, preto je dôležité, aby sme nezabudli starať sa aj o seba. Vyhraďte si na túto aktivitu každý deň niekoľko minút a uvidíte, ako vám tieto chvíle dodajú potrebnú silu na zvládnutie náročných dní.
Na Slovensku je množstvo fi riem, ktoré vyrábajú kozmetiku nielen s láskou, ale aj v súlade s prírodou. Prírodná kozmetika vás pri pravidelnom používaní odmení a vy sa vďaka tomu budete cítiť sebavedomejšie. Či už siahnete po mydlách s upokojujúcimi vôňami, šampónoch s výživnými bylinami alebo sérach, vďaka ktorým bude vaša pokožka zdravá, je to len na vás.
Myslite ekologicky
V posledných rokoch pribúda množstvo alternatív, ktoré sú vynikajúcim spôsobom, ako ušetriť nielen vašu peňaženku, ale aj prírodu, ktorá v tomto období trpí vinou konzumu. Nájdite vo svojom okolí firmy, ktoré zapožičiavajú vianočné stromčeky v kvetináčoch, a nemusíte sa stresovať, že budete mať doma neporiadok z osádzania či vymýšľať spôsob, ako sa neskôr stromčeka zbaviť.
Množstvo vianočných stromčekov končí po sviatkoch pod oknami domácností, v „lepšom“ prípade ležia opustené pri kontajneroch. Ušetríte tak prírodu od zbytočného odpadu vyprodukovaného počas Vianoc.
Počas sviatkov
Prečítajte si dobrú knihu
Vďaka knihe prestanete na chvíľu myslieť na svoje povinnosti a prenesiete sa do príbehov, ktoré často vyrážajú dych. Pre ženy, ktoré hľadajú inšpiráciu, odporúčame knihu SuperŽENY, kde nájdete príbehy výnimočných žien z našej histórie. Ak patríte medzi fanúšikov životopisných kníh, Michelle Obama a jej príbeh budú pre vás tým pravým.
V prípade, že hľadáte skôr nenáročné, vtipné a oddychové čítanie, Ondrej Sokol a jeho kniha Ako som vozil Nórov 2 je skvelá voľba. Muži si dobre oddýchnu napríklad pri druhej dlho očakávanej zbierke Teda Chianga Výdych. Tá prináša množstvo prekvapivých myšlienok, ktoré osvetľujú záhady vesmíru aj ľudského vnútra.
Vychutnajte si šálku bylinkového čaju
Aj sviatočné dni bývajú často náročné, preto dobre padnú bylinkové čaje, ktoré majú blahodarné účinky. Vhodný je napríklad čaj z ľubovníka bodkovaného, ktorý funguje ako prírodná antidepresívna tabletka s tým rozdielom, že nemá žiadne vedľajšie účinky. Upokojujúce účinky má aj medovka lekárska.
Aby sa liečivé vlastnosti čajov lepšie rozpustili vo vode, kúpte si sypaný čaj v miestnej čajovni, ktorú tým podporíte.
Doprajte si všetko, ale s mierou
Počas sviatkov na nás číhajú pokušenia v podobe rôznych dobrôt. Ak budete svoje chute potláčať, je väčšia pravdepodobnosť, že najkrajšie sviatky v roku prežijete v smútku a s výčitkami.
Doprajte si to, na čo máte chuť, no zároveň nezabúdajte na to, že všetko treba robiť s mierou a aj počas voľných dní potrebujete pohyb. Preto neváhajte a každý deň sa vyberte na prechádzku. Čerstvý vzduch pôsobí priaznivo nielen na okysličenie mozgu a svalstva, ale aj na vašu psychiku.
Spríjemnite si čas príjemnou vôňou
Ak si chcete na chvíľu oddýchnuť, príjemným spoločníkom môže byť aj vôňa šíriaca sa z elektrického difuzéra. Niektoré vonné olejčeky, ktoré sa pridávajú do vody, majú nielen upokojujúce, ale aj liečivé účinky.
Odporúčajú sa napríklad oleje s vôňou sibírska jedľa, santalové drevo, rumanček rímsky, horký pomaranč, borievka, medovka či levanduľa. Výhodou je, že niektoré difuzéry môžete nechať zapnuté aj pred tým, ako sa uložíte spať, pretože sa dokážu samy vypnúť.
Urobte dobrý skutok
Počas roka sa mnohým z nás v domácnosti nazbiera množstvo vecí, ktoré nepotrebujeme. Ak chcete voľný čas tráviť produktívne, vytrieďte nepotrebné veci a podarujte ich ďalej. Nezabúdajte ani na zvieratá v útulkoch, ktoré sa po Vianociach ešte viac zapĺňajú. Nájdite si najbližší útulok, choďte na prechádzku s miestnym psíkom alebo im odneste vrece krmiva.
Skvelú prácu robia aj ľudia z projektu Hodina pre seniora, v rámci ktorého môžete telefonovať so seniormi v zariadeniach sociálnych služieb a spríjemniť im čas. Nikto sa predsa na Vianoce nechce cítiť sám.
Urobte sebe alebo svojim blízkym radosť jedným z Troch kráľov, zoberte si na Vianoce domov robotický vysávač, tablet alebo smart TV a získajte extra bonus až do 240 €. Každé zo zariadení navyše prispieva k lepšej budúcnosti detí, ktoré nemôžu vyrastať vo vlastnej rodine. Viac informácií nájdete na www.o2.sk.
Olympijský víťaz a zakladateľ O2 Športovej akadémie Mateja Tótha odporúča nechať deťom radšej viac voľnosti na preliezačkách, ako im už v ranom detstve plánovať športovú kariéru.
Nekonečné prepisovanie slovíčok či otravné hodiny fyziky sú už minulosťou. Predstavujeme vám online projekty, vďaka ktorým bude vzdelávanie deti baviť.
Film o superhrdinoch, oceňovaná dráma alebo seriál, pri ktorom ste sa veľa nasmiali? Podeľte sa s nami o svojho obľúbenca a získajte jeden z troch balíčkov od HBO GO.