Už dávno neplatí, že by sme sa mali za domácu kinematografiu hanbiť, práve naopak. Mnohé súčasné filmy sú mimoriadne oceňované, a to nielen v lokálnom prostredí, ale aj v medzinárodnom kontexte. Autentické príbehy, nezabudnuteľné herecké výkony a pestrá paleta tém aj prístupov – to všetko nám “naše” lokálne snímky prinášajú.
Prinášame výber sebavedomých filmov, ktoré sa neboja posúvať hranice či otvárať tabuizované témy:
Kdyby radši hořelo
Trpká komédia z prostredia tradičnej českej dediny je sondou do myslenia ľudí, ktorí to v živote síce myslia dobre, len niekedy až príliš veria všetkému, čo nájdu na internete. Celovečerný debut Adama Kolomana Rybánskeho, ktorý zarezonoval nielen v lokálnom prostredí, ale aj na prestížnom festivale Berlinale, balansuje na pomedzí spoločenskej satiry, tragikomédie a klasickej dedinskej drámy.
Partia hasičov, miestnych hrdinov, je vždy pripravená konať. No keďže nemajú čo hasiť, väčšinou len postávajú pred krčmou, v jednej ruke pivo, v druhej cigareta a k tomu debata o škodlivosti chemtrails. Kritická snímka, ktorá pracuje s každodennou obyčajnosťou i trápnymi situáciami, moderným spôsobom nadväzuje na odkaz obľúbených filmov z obdobia Českej novej vlny.
Loli paradička
Dojímavý, miestami horkosladký príbeh o východniarskej láske, ktorá musí čeliť mnohým neľahkým prekážkam, je príjemnou filmovou oddychovkou. Na jarmoku hrá hudba a farebné medovníky lákajú okoloidúcich zákazníkov, keď sa zatrpknutý predajca cukroviniek Milan spoznáva s Veronkou, rozkošnou rómskou parádnicou. Po tom, ako ju obviní z krádeže, sa dievčina prizná, že je hladná. Milan sa nad ňou zľutuje a kúpi jej obed. Veronka s úsmevom anjela sa mu chce nejako odvďačiť, preto mu pomáha v stánku. Začne to medzi nimi iskriť.
Budú predsudky a reakcie okolia silnejšie ako ich láska? Netradičná romantická komédia s dôležitým posolstvom, za ktorou stojí rodina Staviarskych, si získala srdcia mnohých divákov – svedčí o tom aj získanie diváckej ceny Slnko v sieti v roku 2020.
Na streche
Komorná dráma Jiřího Mádla nás pozýva do sveta spočiatku mrzutého profesora Rypara. Dôchodcovi, ktorý je nahnevaný na celý svet, sa obráti život naruby, keď uvidí, že si chce mladý Vietnamec Song siahnuť na život a skočiť zo strechy. Zúfalému mladíkovi neisto ponúkne útočisko vo svojom byte, a hoci mu najprv nedôveruje, postupom času si k nemu nájde cestu. Zisťuje, že mať spoločnosť je vlastne príjemné. Zažívajú zábavné situácie a zároveň vymýšľajú plán, ako by Song mohol získať české občianstvo, do ktorého sa zamotá aj dievča.
Oddychová snímka s prvkami komédie nám pripomína, že nikto by nemal ostať sám, bez opory druhého človeka. Zároveň nás učí, aby sme zahodili prvotné predsudky, ktoré sú v spoločnosti zaužívané a sú zdrojom sociálneho vylúčenia. Naopak, netreba sa báť otvoriť dvere aj človeku, ktorý je iný ako väčšina.
Pomaľované vtáča
Hlboký a bolestivý príbeh rozpráva o hrôzach druhej svetovej vojny, pričom balansuje medzi ničivou krutosťou a nevinnou láskou. Rodičia sa snažia zachrániť svojho syna pred koncentračným táborom, a tak ho posielajú na vidiek. Tam ho čaká úplne iný boj, boj so samým sebou. Chlapec je odkázaný na neľútostný svet a musí predčasne dospieť, aby si zachránil vlastnú kožu.
Adaptácia románu slávneho spisovateľa Jerzyho Kosińského je vo svojej filmovej podobe skutočným veľdielom, a to nielen vďaka výnimočnej kamere a silnému príbehu. Snímka Václava Marhoula bola vo svetovej premiére uvedená na prestížnom festivale v Benátkach, na Českých levoch získala až 10 sošiek a nepochybne tvorí jedno z najvýznamnejších diel súčasnej českej kinematografie.
Šarlatán
Liečiteľstvo a pomoc druhým ako spása pred vlastnými démonmi? Oceňovaná režisérka Agnieszka Holland nakrútila životopisný film o ľudovom liečiteľovi Janovi Mikoláškovi (Ivan Trojan), ktorý je inšpirovaný skutočnými udalosťami – mužom, ktorý nemal žiadne medicínske vzdelanie, ale mal zázračný talent liečiť ľudí pomocou byliniek. Niekedy zachránil aj také prípady, s ktorými si doktori nevedeli dať rady.
Technicky kvalitne nakrútený film, ktorý sa určite oplatí vidieť, odkrýva osud mimoriadne záhadného, no fascinujúceho človeka. Bol uvedený na festivale Berlinale a úspechy dosiahol aj na domácej scéne. Z ceremoniálu Českých levov si odniesol nejednu sošku, napríklad za najlepší film, najlepšiu réžiu či kameru.
Špina
Upozornenie – v texte sa spomína sexuálne násilie.
Celovečerný debut slovenskej režisérky Terezy Nvotovej je sebavedomým autorským dielom, v ktorom sa venuje dôležitej téme – preživším obetiam sexuálneho násilia. Lena je obyčajné a možno i trochu nenápadné 17-ročné dievča, ktoré študuje na strednej a vo voľnom čase sa zabáva s kamarátkami. Jej život plynie viac-menej bezproblémovo do momentu, keď ju počas súkromného doučovania znásilní profesor. Na jej tele ostáva špina, ktorá sa už nedá zmyť.
Snímka autentickým spôsobom reflektuje emočne vypäté a mimoriadne náročné obdobie, kde sa protagonistka vyrovnáva s traumatizujúcou skúsenosťou a zisťuje, že okolie jej v tom nepomôže, práve naopak. Dospievajúca Lena tak bojuje nielen so sebou, ale aj so spravodlivosťou.
Zátopek
Snímka Davida Ondříčka mapuje životný príbeh legendárneho českého atléta Emila Zátopka – jedného z najvýznamnejších bežcov v dejinách. Poukazuje nielen na jeho vzostupy, ale aj pády a odkrýva zákulisie vzťahu s manželkou Danou, ktorá mu bola vždy vernou oporou.
Filmu nechýba napätie ani unikátna atmosféra. Čakajú vás aj skvelé herecké výkony a dojímavý príbeh. Zátopek je totiž oslavou výnimočných športových výkonov s inšpiratívnym odkazom o sile ľudskej vytrvalosti.
Mimoriadne oceňovaný český životopisný film získal až 10 sošiek na ceremoniáli Českých levov, pričom nechýbala ani tá za najlepší film či najlepší herecký výkon v hlavnej úlohe. Okrem toho Zátopek získal aj divácku cenu na festivale v Karlových Varoch, čo svedčí o jeho jedinečnom diváckom potenciáli.