7 dôkazov, že sa aj na Slovensku a v Česku točia kvalitné filmy

Sú neokukané aj odvážne – spoznajte to najlepšie zo súčasnej lokálnej kinematografie na Voyo.

Už dávno neplatí, že by sme sa mali za domácu kinematografiu hanbiť, práve naopak. Mnohé súčasné filmy sú mimoriadne oceňované, a to nielen v lokálnom prostredí, ale aj v medzinárodnom kontexte. Autentické príbehy, nezabudnuteľné herecké výkony a pestrá paleta tém aj prístupov – to všetko nám “naše” lokálne snímky prinášajú.

Bohatý výber domácej aj zahraničnej kinematografie z Voyo môžete mať každý mesiac v cene svojho O2 Paušálu.

Prinášame výber sebavedomých filmov, ktoré sa neboja posúvať hranice či otvárať tabuizované témy:

Kdyby radši hořelo

Trpká komédia z prostredia tradičnej českej dediny je sondou do myslenia ľudí, ktorí to v živote síce myslia dobre, len niekedy až príliš veria všetkému, čo nájdu na internete. Celovečerný debut Adama Kolomana Rybánskeho, ktorý zarezonoval nielen v lokálnom prostredí, ale aj na prestížnom festivale Berlinale, balansuje na pomedzí spoločenskej satiry, tragikomédie a klasickej dedinskej drámy. 

Partia hasičov, miestnych hrdinov, je vždy pripravená konať. No keďže nemajú čo hasiť, väčšinou len postávajú pred krčmou, v jednej ruke pivo, v druhej cigareta a k tomu debata o škodlivosti chemtrails. Kritická snímka, ktorá pracuje s každodennou obyčajnosťou i trápnymi situáciami, moderným spôsobom nadväzuje na odkaz obľúbených filmov z obdobia Českej novej vlny.

Loli paradička

Dojímavý, miestami horkosladký príbeh o východniarskej láske, ktorá musí čeliť mnohým neľahkým prekážkam, je príjemnou filmovou oddychovkou. Na jarmoku hrá hudba a farebné medovníky lákajú okoloidúcich zákazníkov, keď sa zatrpknutý predajca cukroviniek Milan spoznáva s Veronkou, rozkošnou rómskou parádnicou. Po tom, ako ju obviní z krádeže, sa dievčina prizná, že je hladná. Milan sa nad ňou zľutuje a kúpi jej obed. Veronka s úsmevom anjela sa mu chce nejako odvďačiť, preto mu pomáha v stánku. Začne to medzi nimi iskriť.

Budú predsudky a reakcie okolia silnejšie ako ich láska? Netradičná romantická komédia s dôležitým posolstvom, za ktorou stojí rodina Staviarskych, si získala srdcia mnohých divákov – svedčí o tom aj získanie diváckej ceny Slnko v sieti v roku 2020. 

Na streche

Komorná dráma Jiřího Mádla nás pozýva do sveta spočiatku mrzutého profesora Rypara. Dôchodcovi, ktorý je nahnevaný na celý svet, sa obráti život naruby, keď uvidí, že si chce mladý Vietnamec Song siahnuť na život a skočiť zo strechy. Zúfalému mladíkovi neisto ponúkne útočisko vo svojom byte, a hoci mu najprv nedôveruje, postupom času si k nemu nájde cestu. Zisťuje, že mať spoločnosť je vlastne príjemné. Zažívajú zábavné situácie a zároveň vymýšľajú plán, ako by Song mohol získať české občianstvo, do ktorého sa zamotá aj dievča.

Oddychová snímka s prvkami komédie nám pripomína, že nikto by nemal ostať sám, bez opory druhého človeka. Zároveň nás učí, aby sme zahodili prvotné predsudky, ktoré sú v spoločnosti zaužívané a sú zdrojom sociálneho vylúčenia. Naopak, netreba sa báť otvoriť dvere aj človeku, ktorý je iný ako väčšina.

Pomaľované vtáča

Hlboký a bolestivý príbeh rozpráva o hrôzach druhej svetovej vojny, pričom balansuje medzi ničivou krutosťou a nevinnou láskou. Rodičia sa snažia zachrániť svojho syna pred koncentračným táborom, a tak ho posielajú na vidiek. Tam ho čaká úplne iný boj,  boj so samým sebou. Chlapec je odkázaný na neľútostný svet a musí predčasne dospieť, aby si zachránil vlastnú kožu.

Adaptácia románu slávneho spisovateľa Jerzyho Kosińského je vo svojej filmovej podobe skutočným veľdielom, a to nielen vďaka výnimočnej kamere a silnému príbehu. Snímka Václava Marhoula bola vo svetovej premiére uvedená na prestížnom festivale v Benátkach, na Českých levoch získala až 10 sošiek a nepochybne tvorí jedno z najvýznamnejších diel súčasnej českej kinematografie.

Šarlatán

Liečiteľstvo a pomoc druhým ako spása pred vlastnými démonmi? Oceňovaná režisérka Agnieszka Holland nakrútila životopisný film o ľudovom liečiteľovi Janovi Mikoláškovi (Ivan Trojan), ktorý je inšpirovaný skutočnými udalosťami – mužom, ktorý nemal žiadne medicínske vzdelanie, ale mal zázračný talent liečiť ľudí pomocou byliniek. Niekedy zachránil aj také prípady, s ktorými si doktori nevedeli dať rady.

Spoznajte 7 príbehov skutočných osobností očami výnimočných filmárov.

Technicky kvalitne nakrútený film, ktorý sa určite oplatí vidieť, odkrýva osud mimoriadne záhadného, no fascinujúceho človeka. Bol uvedený na festivale Berlinale a úspechy dosiahol aj na domácej scéne. Z ceremoniálu Českých levov si odniesol nejednu sošku, napríklad za najlepší film, najlepšiu réžiu či kameru. 

Špina

Upozornenie – v texte sa spomína sexuálne násilie.

Celovečerný debut slovenskej režisérky Terezy Nvotovej je sebavedomým autorským dielom, v ktorom sa venuje dôležitej téme – preživším obetiam sexuálneho násilia. Lena je obyčajné a možno i trochu nenápadné 17-ročné dievča, ktoré študuje na strednej a vo voľnom čase sa zabáva s kamarátkami. Jej život plynie viac-menej bezproblémovo do momentu, keď ju počas súkromného doučovania znásilní profesor. Na jej tele ostáva špina, ktorá sa už nedá zmyť. 

Snímka autentickým spôsobom reflektuje emočne vypäté a mimoriadne náročné obdobie, kde sa protagonistka vyrovnáva s traumatizujúcou skúsenosťou a zisťuje, že okolie jej v tom nepomôže, práve naopak. Dospievajúca Lena tak bojuje nielen so sebou, ale aj so spravodlivosťou.

Zátopek

Snímka Davida Ondříčka mapuje životný príbeh legendárneho českého atléta Emila Zátopka – jedného z najvýznamnejších bežcov v dejinách. Poukazuje nielen na jeho vzostupy, ale aj pády a odkrýva zákulisie vzťahu s manželkou Danou, ktorá mu bola vždy vernou oporou. 

Filmu nechýba napätie ani unikátna atmosféra. Čakajú vás aj skvelé herecké výkony a dojímavý príbeh. Zátopek je totiž oslavou výnimočných športových výkonov s inšpiratívnym odkazom o sile ľudskej vytrvalosti.

Mimoriadne oceňovaný český životopisný film získal až 10 sošiek na ceremoniáli Českých levov, pričom nechýbala ani tá za najlepší film či najlepší herecký výkon  v hlavnej úlohe. Okrem toho Zátopek získal aj divácku cenu na festivale v Karlových Varoch, čo svedčí o jeho jedinečnom diváckom potenciáli.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac